Reklama

Słowo Ci daję

Bądź światłem moich oczu


Chwytający za serce jest obraz Matejki
- Niewidomy Wit Stwosz.
Starszego już mistrza
czule prowadzi wierny sługa.

Wzruszająca jest historia życia
każdego niewidomego.
Małgosia jest niewidoma od urodzenia.
Nie widziała więc nic
z otaczającego nas świata.
Małgosia poprawnie gra na organach,
ładnie śpiewa.
Często w rozmowie używa słowa - widziałam.
- Jeśli widziałaś, to powiedz,
jak wygląda drzewo?
- Ma w ziemi korzenie, jest okrągłe
i ma liście.
- A liście jaki mają kolor?
- Latem zimny, a jesienią, gdy spadają, cieplutki.
- A widziałaś tęczę i wiesz, jakie ma kolory?
- Wiem. Niebieski, czerwony, zielony i żółty.
- A skąd to wiesz?
- Mama mi to mówiła.
Mama była światłem moich oczu.
Ona wszystko mi pokazywała,
a ja to wszystko czuję.
- Małgoś, to ty chyba więcej widzisz ode mnie.
- Ja nic nie widzę, ale czuję, co jest dobre,
co jest złe.
Czuję złe światło. Drażnią mnie źli ludzie.
Ja ich czuję w mówieniu, w dotyku.
- To powiedz mi, jaki kolor ma ta róża?
- Chyba łososiowy, bo jest taki łagodnie ciepły.
- Tak, to jest łososiowy.
A mnie się zawsze wydawało,
że ci niewidomi to nieszczęśliwi.
Jest to niewygoda,
ale niewidomi potrafią być szczęśliwi.
Są bogatsi w przeżycia niż widzący.
Mają bogatą wyobraźnię,
swój świat, który sobie wyobrażają, choć nie widzą.
W Ewangelii jest mowa o jednym niewidomym.
Przyprowadzili go do Pana Jezusa.
- Czego chcesz? - spytał Pan Jezus.
- Abym przejrzał.
Pan Jezus dotknął jego oczu i przejrzał.

To trzeba mieć szczęście,
aby pierwszego na świecie zobaczyć Jezusa.
Przecież on dotąd nikogo i niczego
nie widział.

Reklama

Tak mi się podobało powiedzenie Małgosi:
Mama jest światłem moich oczu.
Dobrze, iż niewidomi mają swoich przewodników.
Oni są światłem ich oczu.
Czy to dlatego Pan Jezus powiedział:
Ja jestem światłością świata.
Kto chodzi za Mną,
nie chodzi w ciemności...

Naród chodzący w ciemności
ujrzał Światłość wielką.
To dlaczego ludzie nie chodzą za Chrystusem,
tylko wolą chodzić po nocy?
Chodzą po ciemku,
aby nie wyszły na jaw
złe ich uczynki.
Dlatego niektórzy nienawidzą
światła i nie zbliżają się do światła,
aby nie potępiono ich czynów.

Być niewidomym - to jest upośledzenie,
ale chodzić w ciemności - to głupota i podłość.
Dlaczego Pan Jezus powiedział:
Wy jesteście światłością świata.
Nikt nie zapala świecy
i nie wstawia jej pod łóżko,
ale stawia na świeczniku,
aby wszystkim było widno w domu.
Tak niech świeci światło wasze
przed ludźmi,
aby widzieli dobre czyny wasze
i chwalili Ojca, który jest w niebie...

Niewidomi mają swoją opiekę,
ale jak dużo ludzi chodzi w ciemnościach?

Chcę być światłem dla twoich oczu.
- Małgoś, a Ty widziałaś Pana Jezusa?
- Widziałam.
- A jaki On jest?
- Też taki łososiowy, cieplutki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ze św. Tomaszem na WSD

2020-01-28 15:29

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

seminarium

seminarium duchowne

Marian Florek/Niedziela TV

W Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie 27 stycznia br. odbyły się uroczystości związane z liturgicznym wspomnieniem św. Tomasza z Akwinu. W 1880 r. papież Leon XIII ustanowił św. Tomasza patronem szkół katolickich i uniwersytetów i dlatego dzisiaj w dniu jego święta – powiedział dla „Niedzieli” ks. Grzegorz Szumera, rektor częstochowskiego WSD - chcemy go prosić aby wspierał wysiłki wszystkich profesorów w dziele formacji i kształcenia przyszłych kapłanów.

W tej też intencji w seminaryjnej kaplicy Zesłania Ducha Świętego została odprawiona Msza św., której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Symptomatycznie tuż przed celebracją hieracha w rozmowie z „Niedzielą” powiedział, że kleryk, ksiądz czy biskup lub każdy inny chrześcijanin musi codziennie odwoływać się do Ducha Świętego, do Jego darów aby mógł skutecznie świadczyć o prawdzie.

Zobacz zdjęcia: Ze św. Tomaszem na WSD

W homilii, na jej zakończenie, abp Depo zacytował papieża Franciszka, który podkreślał rolę namaszczonego kapłana, który pośród wielu dzieł parafialnych przede wszystkim prowadzi wiernych ku Zbawieniu:

„Jesli jakaś parafia idzie do przodu bo ma wiele organizacji i wiele rzeczy to dlatego że ma też kapłana, namaszczonego, który ją prowadzi”.

W dobie dzisiejszych wyzwań duszpasterskich przypomnienie tych słów Ojca Świętego jest bardzo potrzebne.

Drugim punktem spotkania był wykład w auli św. Jadwigi ks. prof. dr. hab. Andrzeja Maryniarczyka SDB prowokacyjnie zatytułowany: „Cóż po metafizyce w czasach marnych”. Nawiązując do św. Tomasza i jego nauki, mówca określił współczesnych teologów i filozofów parających się metafizyką mianem sprzątaczy ulic, którzy mają nieustannie oczyszczać drogi wiedzy ze śmieci pseudofilozfii i wspólczesnej gnozy.

Podsumowania spotkania dokonał abp Wacław Depo, dziękując prelegentowi za wykład i prowadząc modlitwę wszystkich zebranych.

CZYTAJ DALEJ

Volvo XC90 Recharged – odpowiedzialny luksus dla odpowiedzialnych ludzi

2020-01-29 12:11

[ TEMATY ]

ekologia

samochód

Volvo

www.volvocars.com

Volvo XC90 Recharged

W trosce o środowisko naturalne oraz wpływ, jaki pojazdy wywierają na emisję gazów cieplarnianych i zmiany klimatu, Volvo już od pewnego czasu wyznacza trendy, prowadząc rynek motoryzacyjny w kierunku zrównoważonego transportu. W ramach strategii elektryfikacji Volvo ostatecznie wyposaży wszystkie pojazdy we „wtyczkę”, hybrydę plug-in czy też w elektryczny układ napędowy. Tę przyszłość widać już dzięki hybrydzie Plug-in XC90 Recharged.

Globalne ocieplenie staje się poważnym problemem, konsumenci zdają sobie sprawę z potrzeby bezpośredniego przyjęcia programów energii odnawialnej i wyboru bardziej zrównoważonej opcji transportu. Zanieczyszczenia są jednym z głównych powodów, dla których ludzie skłaniają się ku samochodom elektrycznym. Korzyści środowiskowe związane z samochodami elektrycznymi należą do najważniejszych czynników przy przechodzeniu z silnika napędzanego paliwem na silnik elektryczny.

Recharged – dobra energia

By zrealizować cele klimatyczne i zwiększyć popyt na auta elektryczne, Volvo wprowadza na rynek linię produktową Recharged, tym samym deklarując, że do 2025 roku 50% całej jego sprzedaży będą stanowiły samochody w pełni elektryczne. W ofercie Volvo już znajdują się samochody hybrydowe, tzw. mild hybrid, oraz hybrydy typu plug-in, które można naładować z gniazdka i bez uruchamiania silnika spalinowego przejechać nawet do 40 km. Takim modelem jest właśnie hybryda plug-in Volvo XC90 T8.

Luksusowy SUV to krok w kierunku bardziej wydajnej i przyjaznej środowisku formy mobilności. Układ odzyskuje energię hamowania i wykorzystuje ją podczas jazdy, zapewniając płynne przyspieszenia, niewielkie zużycie paliwa i niską emisję spalin. 

XC90 T8 jest sposobem na to, aby luksusowy samochód stał się częścią zmian w kierunku neutralnej dla klimatu motoryzacji, bez uszczerbku dla przestrzeni osobistej, wygody i wydajności. Jest to zgodne z dążeniami marki Volvo dotyczącymi bezpieczeństwa i odpowiedzialności. Hybryda plug-in jest najbardziej odpowiedzialnym wyborem przy zakupie dużego SUV-a.

Luksus i ekologia

Marka Volvo tworzy najbardziej zaawansowane samochody elektryczne, w których niezwykły wysiłek został włożony w stworzenie maksymalnie zrównoważonego produktu – od wyboru dostawców po zastosowane materiały i wyjątkowe funkcje. Stawiając na najlepsze rozwiązania technologiczne, pomaga zmniejszyć niekorzystny wpływ na środowisko, a najbardziej zaawansowane rozwiązania dotyczące motoryzacji przyczyniają się do stworzenia jednych z najbardziej bezpiecznych samochodów na świecie.

Pojazdy elektryczne mogą zmniejszyć emisje przyczyniające się do zmiany klimatu i powstawania smogu, poprawiając zdrowie publiczne i zmniejszając szkody ekologiczne. Jazda na czystej energii elektrycznej oznacza brak emisji spalin, a więc i brak emisji dwutlenku węgla i tlenku azotu.

Volvo XC90 Recharged łączy w sobie luksusowy styl dużego SUV-a, wysokowydajny elektryczny układ napędowy, duży zasięg i inteligentny zmysł praktyczny – dzięki czemu nie trzeba wybierać między dbałością o ekologię a poczuciem luksusu.

Więcej informacji na stronie: www.volvocars.com

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję