Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pamięci zamordowanych mieszkańców Woli

Prymas Polski - kard. Józef Glemp, w asyście bp. Edwarda Materskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, oraz przedstawicieli władz III RP i setek warszawiaków, poświęcił 5 sierpnia br. na warszawskiej Woli tablice i plac ku czci 50 tys. zamordowanych w 1944 r. mieszkańców tej części stolicy. Podczas Mszy św., sprawowanej w ich intencji przed kościołem Ojców Redemptorystów, wzywał do zachowywania pamięci o bezimiennych i niewinnych ofiarach.
Odsłonięcia głównej tablicy, upamiętniającej tragiczną rzeź z 1944 r., dokonał prezydent Polski na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Kard. Glemp poświęcił plac przed kościołem Ojców Redemptorystów i 10 pamiątkowych tablic umieszczonych wokół niego. Obok tablicy głównej, na której widnieje napis Wolność krzyżami się mierzy, znajdują się 3 daty: 1939, 1944 oraz 1989.
Ksiądz Prymas poświęcił również specjalny krzyż wraz z zabytkową figurą Matki Bożej Wysiedlonej - w 1947 r. władze komunistyczne usunęły ją z pobliskiego szpitala i odtąd nazywana jest "Wysiedloną".

Odpust św. Dominika w Gdańsku

Reklama

8 sierpnia br. Ojcowie Dominikanie z kościoła św. Mikołaja w Gdańsku razem z wiernymi świętowali odpust św. Dominika. Ulicami miasta przeszła Święta Rodzina, wiedziona przez Gwiazdę Betlejemską z kilkumetrowym ogonem, którego końcówkę niosły dwa pięcioletnie aniołki. "Jesteśmy w drodze do Betlejem" - tłumaczył Józef, prowadząc kucyka z Maryją na grzbiecie.
"Łatwo głosić Ewangelię, trudniej żyć tym, co się głosi" - przypominał w homilii odpustowej abp Tadeusz Gocłowski, metropolita gdański.
Przez tydzień Ojcowie Dominikanie przygotowywali się do odpustu ku czci założyciela swego zakonu, zapraszając wiernych na Festiwal Świętego Dominika. Nazwali go Sierpniowym Betlejem, na potwierdzenie tego, że Chrystus powinien rodzić się w naszych sercach nie tylko w grudniu, ale każdego dnia na nowo. Toczyły się debaty przy rodzinnym stole, odbywały koncerty, wystawy, sprzedawano katolickie książki, wyświetlano filmy, zabawiano dzieci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

130 tys. zł zebrano podczas akcji "1 grosz za 1 km"

Aż 128 tys. zł zebrała organizacja MIVA Polska od 25 lipca br. podczas akcji "1 grosz za 1 km". MIVA zbiera pieniądze na samochody i inne środki transportu dla polskich misjonarzy pracujących na całym świecie.
Prowadzący akcję ks. Marian Midura powiedział, że MIVA zachęca właścicieli samochodów do składania dobrowolnej ofiary za każdy bezpiecznie przejechany kilometr. Zbiórka zaczęła się od święta patrona kierowców, św. Krzysztofa, czyli od 25 lipca i będzie trwała przez cały rok. Misjonarze odprawiają Msze św. za ofiarodawców.
Pierwszy samochód został poświęcony w Ostródzie 23 lipca. Będzie on wysłany do polskich misjonarzy w Kamerunie. 30 lipca podczas akcji "1 grosz za 1 km" w Wadowicach k. Mielca bp Wojciech Ziemba i bp Jan Ozga poświęcili dwa samochody ofiarowane przez austriacką MIVA dla polskich misjonarzy. Tego dnia wielu kierowców wzięło udział w zbiórce.

Wakacje w salezjańskiej szkole wiary

Reklama

Już od 8 lat odbywają się w Starym Sączu wakacyjne spotkania rekolekcyjne prowadzone przez Salezjański Ruch Ewangelizacyjny - SARUEL. Również w tym roku zgromadziły one blisko 400 młodych osób, głównie młodzież szkół średnich oraz studentów z całej Polski, Wilna i Moskwy. Dla wielu młodych ludzi było to pierwsze od wielu lat doświadczenie Boga przez modlitwę we wspólnocie rówieśników, katechezę oraz sakramenty - szczególnie pojednania i pokuty. Każda ze Szkół (Nowego życia, Biblijna, Modlitwy, Ewangelizacji, Ewangelizacji Teatralnej) miała własny program zajęć.
Przyjazd uczestników poprzedzony był tygodniowymi rekolekcjami dla 60 animatorów. Rekolekcje prowadził Roy Hendy - założyciel i lider angielskiej wspólnoty: House of Open Door Community.

Dni refleksji i radości

W dniach od 27 lipca do 3 sierpnia w sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla odbyło się 13. Franciszkańskie Spotkanie Młodych, czyli dni refleksji, modlitwy i radości. Hasło Spotkania brzmiało: Z Franciszkiem i Klarą... świętujemy Jubileusz. Gośćmi honorowymi byli kard. Franciszek Macharski i bp Antoni Długosz. Program wypełniły katechezy, konferencje i specjalne nabożeństwa.
W spotkaniu wzięło udział ponad 1100 osób z Polski, Ukrainy, Rosji, Czech, Słowacji, a także z Brazylii, Włoch, Kolumbii, Boliwii. Najliczniej reprezentowane były diecezje: przemyska, rzeszowska, krakowska, legnicka i tarnowska. Średnia wieku uczestników - 20,5 l. Blisko 70% uczestników stanowili studenci i licealiści.

Z Jasnej Góry

O. JERZY TOMZIŃSKI - paulin

W historii pieszych pielgrzymek, zdążających każdego roku na Jasną Górę, są dwa okresy. W bieżącym roku w pierwszym okresie, trwającym od połowy maja do końca lipca, przybyło 115 pieszych pielgrzymek. Szło w nich 23795 pątników, którym towarzyszyło 223 księży, 162 kleryków, 62 siostry zakonne i 10 braci zakonnych. Drugi natomiast okres rozpoczął się w sierpniu.

Sierpniowe pielgrzymki piesze

DO 8 SIERPNIA PRZYBYŁY:

19. Piesza Pielgrzymka Góralska. Tworzyły ją grupy: z Bachledówki k. Zakopanego, z Nowego Targu (parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Katarzyny), z Rabki (parafia św. Marii Magdaleny) i dwie z Orawy. W sumie zapisanych pątników szło 1413. Przewodnikiem całej pielgrzymki był paulin - o. Mirosław Górkiewicz, pracujący na Bachledówce. Pomagało mu 10 księży diecezjalnych i zakonnych, 10 kleryków i 11 sióstr zakonnych. Pielgrzymi szlak wiódł przez maryjne sanktuaria w: Ludźmierzu, Jordanowie, Makowie Podhalańskim, Kalwarii Zebrzydowskiej, Czernej, Płokach, Leśniowie. Trasę o długości 250 km pielgrzymi, idąc w deszczu i słońcu, pokonali w ciągu 9 dni (26 lipca - 3 sierpnia). Głoszone konferencje i medytacje poświęcone były słowom św. Elżbiety skierowanym do Maryi: Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła (Łk 1, 45). Pątników nawiedzali biskupi. W sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krzeszowic u Ojców Karmelitów Mszę św. odprawił bp Albin Małysiak z Krakowa i wygłosił kazanie o Eucharystii. W Płokach k. Nowej Góry w sanktuarium Rodzin Robotniczych Eucharystię celebrował bp Jan Szkodoń z Krakowa. Słowo Boże poświęcił św. Ignacemu Loyoli i kontemplacji. Na Jasnej Górze bp Szkodoń wspólnie z podprzeorem o. Marianem Lubelskim witali pielgrzymów ze Szczytu, a później bp Szkodoń odprawił Mszę św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. W kazaniu mówił o duchowych i religijnych wartościach pątniczego trudu.

55. Rybnicka Pielgrzymka Piesza - przybyła 5 sierpnia. W jej skład wchodziły: 15. Pielgrzymka z Jastrzębia i 3. z Wodzisławia Śląskiego. W sumie w 8 grupach szło 3 tys. pątników. Wśród nich na wózku inwalidzkim jechała Madzia Buczek - założycielka Podwórkowych Kółek Różańcowych, propagowanych szczególnie przez Radio Maryja. Towarzyszyło im 30 kapłanów i kleryków oraz 6 sióstr zakonnych. Trasa liczyła 110 km, a pielgrzymowanie trwało 4-5 dni. Przed wyjściem pielgrzymki Mszę św. w bazylice św. Antoniego w Rybniku odprawił metropolita katowicki - abp Damian Zimoń, natomiast w Miotku k. Kalet Eucharystię sprawował i wygłosił kazanie ordynariusz diecezji gliwickiej - bp Jan Wieczorek. Do pielgrzymów idących z hasłem Ciebie, Boga, wysławiamy dołączył na Stradomiu w Częstochowie abp Zimoń. Po powitaniu ze Szczytu przez o. Bogumiła Schaba pątnicy w modlitewnym milczeniu przeszli przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.

18. Piesza Pielgrzymka Tyska. Razem z Pielgrzymką Rybnicką weszła do Sanktuarium 18. Piesza Pielgrzymka Tyska. Liczyła 366 osób. Długość trasy wynosiła 100 km. Pokonano ją w ciągu 4 dni. Dla wszystkich uczestników pielgrzymki Mszę św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej odprawił w koncelebrze kapłanów i wygłosił kazanie abp Zimoń. Wielu pątników z rybnickiej i tyskiej pielgrzymki czuwało całą noc na modlitwie w Kaplicy Matki Bożej.
W niedzielę (6 sierpnia) przy ołtarzu Maryi Mszę św. odprawił kierownik rybnickiej pielgrzymki - ks. Zygmunt Klim. W czasie sprawowania Eucharystii Akt Zawierzenia Matce Bożej odczytała Madzia Buczek.

18. Gnieźnieńska Piesza Pielgrzymka Archidiecezjalna i 41. "Promienista". Liczyły 3939 osób - 36 grup, 61 kapłanów, 72 kleryków, 13 sióstr i 2 braci zakonnych.
W Pielgrzymce Archidiecezjalnej, podzielonej na 19 grup, szło 2201 pątników. Opiekę duszpasterską pełniło 39 księży, 41 kleryków, 9 sióstr i 2 braci zakonnych. Długość trasy wynosiła od 280 do 350 km, a pielgrzymowanie z hasłem Ciebie, Boga, wychwalamy trwało od 9 do 12 dni. W bazylice gnieźnieńskiej Mszę św. odprawił i żegnał odchodzących abp Henryk Muszyński, a w Bydgoszczy - biskup pomocniczy Bogdan Wojtuś. W czasie pielgrzymowania Eucharystii przewodniczyli w Tursku i w Kaliszu - biskup pomocniczy z Gniezna Stanisław Gądecki, a w Brzezinach - biskup pomocniczy z Kalisza Teofil Wilski.
W jubileuszowej bramie na Jasnej Górze 6 sierpnia wszystkie wchodzące grupy pozdrawiał i odmawiał modlitwy według rytuału jubileuszowego abp Muszyński. Po przejściu w ciszy przed Cudownym Obrazem pątnicy i wierni, którzy przybyli różnymi środkami lokomocji, zgromadzili się na placu przed Szczytem. Słowa powitania wygłosił podprzeor - o. Marian Lubelski. Głównym celebransem i kaznodzieją był Metropolita gnieźnieński. Sprawowaną Liturgię ubogacały śpiewy i muzyka zespołu akademickiego z Bydgoszczy.
41. Pielgrzymkę "Promienistą" zapoczątkował przed laty ks. Wojciech Dzierzgowski. W pierwszej pielgrzymce szedł on tylko z 2 klerykami i 1 osobą świecką. W tegorocznej pielgrzymowało 1738 osób, 22 księży, 31 kleryków i 4 siostry zakonne. 17 grup wychodziło z miejscowości: Biechowo, Bydgoszcz, Bydgoszcz-Fordon, Czerniejewo, Gniewkowo, Gniezno, Inowrocław, Janikowo (niepełnosprawni), Kruszwica, Powidz, Rąbin, Solec Kujawski, Strzałkowo, Strzelno, Szubin, Witkowo, Żnin. Wychodzącą z Gniezna grupę żegnał, po odprawieniu Mszy św. w archikatedrze, metropolita - abp Henryk Muszyński. Trasa wynosiła od 230 do 355 km, a pielgrzymowanie z hasłem Chrystus wczoraj, dziś i na wieki trwało od 8 do 14 dni. 8 sierpnia wszystkie grupy idące różnymi szlakami złączyły się w jedną pielgrzymkę na placu przed Szczytem. Przewodnik - ks. kan. Zenon Rubach, proboszcz parafii archikatedralnej w Gnieźnie, po wspólnym odmówieniu Wyznania wiary odprawił nabożeństwo Słowa Bożego i odmówił modlitwy jubileuszowe. Po powitaniu przez o. Longina Bekiela grupy pielgrzymkowe udały się na modlitwę do Kaplicy Matki Bożej. Pątnicy pozostali do następnego dnia, aby po uczestnictwie w Drodze Krzyżowej na wałach wziąć udział w pielgrzymkowej Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Mniejsze pielgrzymki przyszły z miejscowości: Miasteczko Śląskie - 321 osób, 1 kapłan, 54 km, 2 dni marszu; Katowice - 80 osób, 1 kapłan, 85 km, 3 dni; Strzałków - 82 osób, 1 kapłan, 54 km, 2 dni; Siedlec Duży - 63 osób, 1 kapłan, 22 km, 1 dzień; Kochłowice - 200 osób, 1 kapłan,
80 km, 2 dni; Piekary Śląskie - 200 osób, 1 kapłan, 60 km, 2 dni.

SPROSTOWANIE
W Niedzieli nr 31 z datą na 30 lipca br. w informacji na stronie 27. o 20. Jubileuszowej Przemyskiej Pieszej Pielgrzymce mylnie podaliśmy, że Mszę św. w archikatedrze przemyskiej odprawił bp Władysław Bobowski, a był to biskup senior Bolesław Taborski.
Serdecznie przepraszamy
Redakcja

JEDNYM ZDANIEM

Rządy Polski i Ukrainy zawarły porozumienie w sprawie Cmentarza Orląt we Lwowie. Na w pełni odbudowaną nekropolię wróci tablica z napisem: "Nieznanym żołnierzom polskim poległym w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej 1918-1920".

Rząd postanowił, że 1 mln ton zbóż mogą łącznie sprowadzić bez cła z zagranicy przedsiębiorcy i Agencja Rynku Rolnego (powodem wprowadzenia bezcłowego importu jest stabilizacja cen zbóż).

Resort kultury opracowuje (na żądanie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. Reprywatyzacji) listę zabytkowych przedmiotów " wypożyczonych" z Muzeum Narodowego w Warszawie przez urzędy i instytucje w okresie PRL; trafiły one prawdopodobnie do rezydencji prominentów.

Senat w specjalnej uchwale z okazji 20. rocznicy powstania " Solidarności" wyraził uznanie NSZZ "Solidarność" i jego historycznemu przywódcy Lechowi Wałęsie za walkę o niepodległą, wolną i demokratyczną Polskę.

Senat uchwalił ustawę o repatriacji, poszerzając zakres repatriacji o wszystkie państwa b. bloku socjalistycznego; Senat uznał też konieczność powołania Pełnomocnika ds. Repatriacji, który w sposób szczególny zajmie się Polakami z azjatyckiej części b. ZSRR.

Senat przegłosował ustawę uwłaszczeniową. Na 138 zgłoszonych przez senatorów poprawek przeszło ponad 60. Senat m.in. objął uwłaszczeniem ogródki działkowe, zakazał przez 2 lata sprzedaży otrzymanych mieszkań, wyłączył z uwłaszczenia mieszkania służbowe i zabytki.

Wiesław Chrzanowski został przewodniczącym 15-osobowej Senackiej Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej, która - podobnie jak Sejmowa Komisja Prawa Europejskiego - rozpatrywać będzie ustawy dostosowujące nasze prawo do norm Unii Europejskiej.

Witold Kulesza przyjął od premiera Jerzego Buzka nominację na dyrektora Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, czyli szefa pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej; 2 pozostałe piony - archiwalny i edukacyjny nie zostały jeszcze uruchomione.

Witold Kulesza zapowiedział wniosek o ekstradycję Stefana Michnika, przebywającego w Szwecji stalinowskiego sędziego, odpowiedzialnego za zbrodnie sądowe w czasach PRL.

Według przygotowanego na zlecenie Kancelarii Premiera raportu "Diagnoza społeczna 2000", tylko 8 proc. Polaków uważa dzisiaj, że reformy wdrożone po 1989 r. udały się.

Po skandalu związanym z rezygnacją telewizji publicznej z relacji z Katynia, TVP zobowiązała się nadać obszerną transmisję " na żywo" z otwarcia Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje, 2 września br.

250 uczestników przeszło w dorocznym - 35. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej z Michałowic k. Krakowa do Kielc - na pamiątkę historycznego marszu legionistów Józefa Piłsudskiego w 1914 r.

Światowy Zlot Harcerstwa Polskiego "Gniezno 2000" odbył się w Bednarach k. Gniezna. Uczestniczyło w nim 10 tys. harcerzy, w tym przedstawiciele ruchów skautowskich z 20 krajów, m.in. Austrii, Białorusi, Chile, Czech, Estonii, Francji i Japonii.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

2025-05-06 15:26

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican News

We wtorek przed południem odbyła się ostatnia, 12. kongregacja generalna kardynałów, poprzedzająca rozpoczynające się jutro konklawe. Zgodnie z przepisami, zaktualizowanymi przez Papieża Franciszka w ubiegłym roku, podczas kongregacji kardynałowie anulowali Pierścień Rybaka oraz ołowianą papieską pieczęć.

W 12. kongregacji generalnej kardynałów, która przed południem odbyła się w Auli Synodalnej na terenie Watykanu, wzięło udział 173 kardynałów, w tym 130 elektorów. Nieobecnych było trzech purpuratów, którzy również wezmą udział w konklawe.
CZYTAJ DALEJ

Ks. R. Kurowski: co oznaczałby wybór papieża z Azji dla tutejszych chrześcijan?

2025-05-06 10:17

[ TEMATY ]

azja

chrześcijanie

wybór papieża

PAP/EPA

Stephen Chow Sau-yan, biskup Hongkongu w drodze na kongregację

Stephen Chow Sau-yan, biskup Hongkongu w drodze na kongregację

„Wybór papieża z Azji dałby potężny zastrzyk dla chrześcijan i katolików żyjących na tym kontynencie, co by jednocześnie uszczęśliwiło niektóre azjatyckie kraje, ale niekoniecznie wszystkie” - powiedział ks. Remigiusz Kurowski. Pallotyn, filozof i poeta od 2012 r. prowadzący duszpasterstwo wspólnoty francuskiej w Hongkongu w rozmowie z KAI podkreślił, że papież przede wszystkim powinien być gwarantem jedności Kościoła: "Tak jak Pan Jezus mówił do Piotra i apostołów, aby byli jednością i nią promieniowali. Musi być papieżem, który będzie jednoczył. Nie ważne, czy będzie to Azjata. Afrykańczyk, Europejczyk, czy Amerykanin".

Ks. Kurowski pytany, czy widzi kardynała z Azji na papieskiej stolicy powiedział: „Wybór papieża z Azji dałby zastrzyk dla chrześcijan i katolików żyjących na tym kontynencie, co by jednocześnie uszczęśliwiło niektóre azjatyckie kraje, ale niekoniecznie wszystkie. Każdy kij ma dwa końce. Z jednej strony mogłoby to przyczynić się do rozwoju duchowości, praktyk religijnych, pielgrzymek, pogłębienia życia chrześcijańskiego oraz rozwoju charytatywnej działalności Kościoła. Na pewno papież z Azji przyczyniłby się to wzrostu powołań kapłańskich. Bez wątpienia wpłynęłoby to też na poprawę sytuacji finansowej azjatyckiego Kościoła. Ale z drugiej strony mogłoby to wywołać również efekt negatywny w formie jakiejś podejrzliwości i niechęci wśród niektórych państw azjatyckich, że Kościół mógłby się stać zbyt silny i tym samym zagrażać ich interesom.
CZYTAJ DALEJ

Licheń: 150. zebranie plenarne przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych

2025-05-06 15:24

[ TEMATY ]

siostry

Licheń

zebranie plenarne

żeńskie zgromadzenia zakonne

Hubert Gościmski

Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze

Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze

150. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych potrwa od 6 do 8 maja w Licheniu. W obradach weźmie udział ponad 160 sióstr - przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Tematem przewodnim spotkania będzie "Życie konsekrowane w dobie 'popołudnia chrześcijaństwa'. Wezwanie do głębi". W ciągu trzech dni zagadnienie to poprowadzi w formie wykładów S. prof. Beata Zarzycka ZSAPU, profesor uczelni Instytutu Psychologii Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję