Reklama

Niedziela Częstochowska

Światła nadziei

Wielki Post bez rekolekcji będzie niepełny. Dlatego też zarząd i komisja rewizyjna Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży naszej archidiecezji spotkali się na weekendowych ćwiczeniach duchowych, w których towarzyszył im abp Wacław Depo.

[ TEMATY ]

rekolekcje

abp Wacław Depo

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

KSM Archidiecezji Częstochowskiej

Zarząd i komisja rewizyjna wraz z abp. Wacławem Depo

Zarząd i komisja rewizyjna wraz z abp. Wacławem Depo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas rekolekcji spotkały się zarząd oraz komisja rewizyjna. Są to osoby, które muszą „ogarniać” całe archidiecezjalne stowarzyszenie. Aby mogło to być owocne, potrzeba ciągłej nauki i jeszcze więcej modlitwy. Czas, w którym jesteśmy, sprzyja temu, by choć na chwilę się odłączyć, poszukać wyciszenia. KSM znalazł je w ośrodku Święta Puszcza w Olsztynie k. Częstochowy. Był to czas słuchania słowa Bożego, konferencji prowadzącego rekolekcje abp. Depo, modlitwy, ale również potrzebnej na co dzień integracji. Nie zabrakło podsumowań i planów na przyszłość – tę bliższą i dalszą.

Reklama

Plemię, który ma głosić

Podziel się cytatem

O rekolekcjach z Niedzielą rozmawiają sami zainteresowani: – Czas tych rekolekcji pokazał, jak w naszym życiu ważna jest modlitwa. Jezus Chrystus w najtrudniejszych chwilach rozmawiał z Ojcem, który stawiał Mu wielkie zadania. My dzisiaj zostaliśmy posłani dalej. Arcybiskup podkreślił, że jesteśmy zaczynem, wybranym plemieniem, który schodzi z góry, aby iść do ludzi głosić Ewangelię. Był to także czas spotkania, mogliśmy usiąść razem przy jednym stole, porozmawiać, ale również poznać bliżej księdza arcybiskupa, który jako nasz ojciec prowadzi nas jeszcze bardziej do Chrystusa – podkreśla prezes Kamila Suchańska. Przewodniczący diecezjalnej komisji rewizyjnej Piotr Galos dodaje: – Myślę, że te rekolekcje były bardzo potrzebne naszej wspólnocie, zarządowi i komisji rewizyjnej, czyli osobom odpowiedzialnym za działanie KSM w archidiecezji częstochowskiej. Zwraca uwagę na czas pandemii, który wywrócił życie wszystkich do góry nogami: – To przyniosło wiele wyzwań, z którymi nasza wspólnota musi się mierzyć. Spotkanie na rekolekcjach prowadzonych przez abp. Depo, modlitwy, wspólne rozmowy oraz słuchanie słowa Bożego umocnią nas do dalszej pracy i przyniosą owoce – dla nas oraz dla naszej wspólnoty.

Reklama

Podstawą modlitwa

Podziel się cytatem

Podczas jednej z konferencji abp Depo powiedział: – Jesteście światłami nadziei dla świata. Dlatego, że jesteście z Chrystusem, że przyjmujecie Jego Matkę jako swoją. Zwrócił uwagę na słowa papieża Polaka, który mówił, że zadaniem Kościoła jest zmagać się o człowieka, z samym człowiekiem, tak jak zmagał się Chrystus np. na Golgocie i dziś, w sercach i sumieniach ludzi. Modlitwa jest pierwszym etapem tych człowieczych zmagań.

Podziel się cytatem

Budować należy na modlitwie! Podstawą są także sakramenty: pokuty i pojednania i Eucharystii. Arcybiskup akcentował również to, co dzieje się w dzisiejszym świecie, nie omijając tematu ochrony ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Dodawał, że obecni na tych rekolekcjach to osoby, które mają świadczyć Ewangelię w codzienności. Zastępca asystenta ks. Wojciech Biś podkreślał umacniającą obecność arcybiskupa: – Już sama obecność pasterza archidiecezji była dla nas umocnieniem. Tym bardziej że ksiądz arcybiskup był z nami cały czas, co pozwoliło bliżej się poznać i nawiązać bliższe relacje. Pasterz w swoich naukach poruszał fundamentalne tematy, takie jak wiara czy słowo Boże w naszym życiu.

2021-03-01 11:12

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Max Festiwal

Jedni spędzają wakacje na nudzie i nicnierobieniu, a inni przeznaczają ten czas na intensywną pracę duchową. Sposobów, ażeby pogłębić swoją relację z Panem Bogiem, jest wiele. Jednym z nich są rekolekcje i spotkania formacyjne organizowane przez różne diecezje i zakony. I tak w tym roku już po raz 4. w Niepokalanowie prawie 250 młodych ludzi uczestniczyło w Max Festiwalu. Pięciodniowe spotkanie odbywało się pod hasłem: „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne”. Asię z okolic Teresina temat ten bardzo ucieszył: - Eucharystia to jest to, co najważniejsze, pokarm duchowy. Bez niej nasze życie byłoby jałowe, bez sensu. Dobrze, że mamy okazję zgłębić to bogactwo - mówi. Msza św. była głównym punktem programu każdego dnia. Jednej z Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił abp Celestino Migliore. - Eucharystia nie jest zwykłym aktem pobożności i kontemplacji. Eucharystia trwa w naszym życiu, w środowiskach, w których przebywamy, w społeczności lokalnej i społeczności globalnej, do której należymy; jest realizacją przykazania otrzymanego od Boga, abyśmy w sobie ciągle budowali pełniejsze podobieństwo samego Boga - mówił nuncjusz apostolski w Polsce. W zaproszeniu na spotkanie organizatorzy pisali: „Max Festiwal to spotkanie ludzi młodych. Jest on dla tych, którzy wierzą i dla tych, którzy wątpią, dla tych, co mają określone zasady i sens życia i dla tych, co poszukują, stawiają trudne pytania, nie omijają żadnych tematów i oczekują konkretnej odpowiedzi. Dla grzecznych i ułożonych i dla grzesznych i niepoukładanych wewnętrznie i zewnętrznie, ale szczerze pragnących podjęcia głębszego życia”. Patrząc na tych, którzy przyjechali, zauważało się tę różnorodność. Jednak bez względu na dotychczasowe zaangażowanie w życie Kościoła, widziało się we wszystkich szczerą chęć poznania Boga. - Szukam Boga, a to jest jedno z takich miejsc, które pozwala zbliżyć się do Niego i ożywić tę relację, która tak często w codziennym życiu jest nadkruszana - mówił Mateusz z Warszawy. O. Piotr Żurkiewicz, rzecznik prasowy Max Festiwalu, zauważa, że w czasie, kiedy w Polsce odbywa się wiele tego rodzaju spotkań, czynnikiem wyróżniającym to w Niepokalanowie jest akcent położony na kwestię duchową: - To właśnie z tego powodu nasze spotkanie nazywamy Rekolekcyjnym Spotkaniem Młodych. Nie znaczy to, że u nas nie ma też zabawy, śmiechu czy tańca - wszystko ma swój czas - kontynuuje zakonnik. Potwierdzenia słów franciszkanina nie trzeba było długo szukać. Pielgrzymów nawiedzających w tych dniach niepokalanowską bazylikę zaskakiwało i budowało świadectwo tak dużej grupy młodych uczestniczących chociażby w „szkole śpiewu”. Głos tak wielu dziewcząt i chłopców rozchodził się daleko poza mury świątyni. A wieczorami, pomimo całodniowego zmęczenia, nie brakowało chętnych do tego, by wychwalać Boga wspólnym tańcem. Podczas spotkania młodzież uczestniczyła także w procesji eucharystycznej na wzór procesji Bożego Ciała, z konferencją o historii i teologii procesji, w Mszy św. Wszechczasów, spotkaniach w grupach, konferencjach, koncercie zespołu „New Life’m”, a także obejrzała prezentacje o cudach eucharystycznych oraz związane z tematem filmy.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych

Msza św., ale i koncerty, świadectwa, a nawet konkurs z nagrodami - to wszystko znalazło się w programie 27. Pielgrzymki Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci (PKRD) przy Radiu Maryja na Jasną Górę. Z najmłodszymi zaśpiewali zespół Małe TGD oraz bp Antoni Długosz. Biskup sprawował Eucharystię z udziałem dzieci. Hasło pielgrzymki to: „Jestem uczniem i misjonarzem Pana Jezusa”. Mali pielgrzymi dziękowali za kończący się rok szkolny i modlili się o opiekę Maryi na czas wakacji.

BP Jasnej Góry
CZYTAJ DALEJ

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł ulicami Krakowa!

2026-06-21 22:55

archiwum organizatorów

W niedzielę 21 czerwca ulicami Krakowa przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny, organizowany pod hasłem „Polska wymiera. W dzieciach nadzieja!”.

W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy miasta, przedstawiciele organizacji społecznych, rodzinnych, patriotycznych i konserwatywnych, a także osoby pragnące wyrazić swoje przywiązanie do wartości takich jak życie, rodzina oraz troska o przyszłe pokolenia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję