Reklama

Niedziela Wrocławska

Miłość ukrzyżowana

W parafii św. Augustyna spotkała się grupa modlitewna Przyjaciele Miłości Ukrzyżowanej. Jest to kolejna inicjatywa duszpasterska u kapucynów.

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Spotkanie koncentrowało się na rozważaniach dotyczących Maryi z Nazaretu, pierwszej charyzmatyczki Kościoła. Od kilku tygodni grupa modlitewna pochylała się nad tematem zwiastowania i wszystkimi wydarzeniami towarzyszącymi.

- Bardziej koncentrujemy się na fizycznym aspekcie macierzyństwa Maryi, lecz św. Augustyn i inni Ojcowie Kościoła podkreślają, że Jezus zamieszkał najpierw w sercu Matki Boga. I to stanowi o jej świętości i wyjątkowości. Natomiast to Boże macierzyństwo jest czymś wtórnym w relacji Maryi z Bogiem – mówił br. Aleksander Piątkowski, opiekun grupy.

Reklama

Zakonnik wskazał na pewne greckie określenie występujące w Piśmie Świętym genoito, które oznacza „niech się stanie”. - Dlaczego to takie ważne? Okrzyk Maryi skierowany do anioła nie jest nacechowany jakąś rezygnacją i determinacją. Przeciwnie, jest wyrazem jej całkowicie świadomej wiary. Łaciński odpowiednik fiat może sugerować zgodę podjętą z pewną rezygnacją, ale grecki oryginał na pewno nie ma takiego znaczenia – dodał br. Aleksander.

-Inicjatywa naszych spotkań nie jest nowa, u braci kapucynów spotykamy się już z trzeci rok jako PMU, a wcześniej przez kilkanaście lat funkcjonowaliśmy jako fundacja Wspólnoty Miłości Ukrzyżowanej przy innej parafii, więc teraz po prostu kontynuujemy tradycję spotkań w tamtym duchu. Bracia kapucyni przyjęli nas pod swoje skrzydła. Natomiast treść i charakter katechez jest uzależniona od aktualnego opiekuna przydzielonego przez brata Przeora. Katecheza podprowadza pod właściwą modlitwę i adorację, która jest najważniejszą częścią tych spotkań – tłumaczy koordynatorem spotkań grupy PMU Anna Mańka.

Przyjaciele Miłości Ukrzyżowanej to grupa osób, które adorują Jezusa w Najświętszym Sakramencie poprzez modlitwę ciszy, słowną i śpiewem. Jak piszą o sobie - „zależy nam na tym, by Chrystus był pośród nas uwielbiony jako Król naszego życia i Miłość, która dała się  ukrzyżować, aby wyprowadzić nas z naszej śmierci do zmartwychwstania i prawdziwego życia”. Spotkania modlitewne odbywają się w każdą I i III środę miesiąca o godz. 19:30.

2021-03-03 22:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Guzdek: zbrodnia katyńska była ludobójstwem Polskiego narodu

2021-04-13 16:11

[ TEMATY ]

Katyń

zbrodnia katyńska

bp Józef Guzdek

Łukasz Krzysztofka

Zbrodnia katyńska była ludobójstwem Polskiego narodu; był to potężny cios zadany przez wroga, byśmy przestali śnić o wolnej, suwerennej Polsce - powiedział biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

13 kwietnia w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie modlono się za ofiary i rodziny pomordowanych. W liturgii wzięli udział przedstawiciele Federacji Rodzin Katyńskich i Rodziny Policyjnej 1939.

CZYTAJ DALEJ

Akcja Katolicka w Polsce apeluje o wywieszenie flagi narodowej w 1055. rocznicę chrztu Polski

2021-04-12 20:24

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

flaga

Chrzest Polski

Bożena Sztajner/Niedziela

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości

Akcja Katolicka w Polsce wraz z Fundacją "Słowo" zaprasza 14 kwietnia do świętowania 1055. rocznicy chrztu Polski przez akcję "Wywieś flagę". Chcemy przez to pokazać ścisły związek chrześcijańskiego fundamentu i polskiej państwowości – wyjaśniła prezes Akcji Katolickiej w Polsce Urszula Furtak.

"Wywieszanie w tym dniu flagi państwowej podkreśli także wagę tego święta w naszej ojczyźnie" – dodała prezes Akcji Katolickiej w informacji przekazanej PAP w poniedziałek.

CZYTAJ DALEJ

Jutro 14 kwietnia - Dzień Ludzi Bezdomnych

2021-04-13 19:01

[ TEMATY ]

bezdomni

Karol Porwich

Od 1996 roku 14 kwietnia obchodzony jest Dzień Ludzi Bezdomnych. Krakowskie Dzieło Pomocy św. Ojca Pio od ponad 16 lat wspiera osoby, które nie mają domu. O godz. 10.00 rozpocznie się symboliczny bieg Dzieła Pomocy św. Ojca Pio wokół Plant w koszulkach z napisem „Ulica dobra do biegania, nie do mieszkania".

„Sam jest sobie winien", „Wziąłby się to roboty", „Lump, menel, alkoholik" – to tylko niektóre stereotypy, które od lat towarzyszą osobom bezdomnym. W Dziele św. Ojca Pio wiedzą, że bezdomność to nie wybór i o tym mówią z okazji tegorocznego Dnia Ludzi Bezdomnych.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję