Reklama

Niedziela Wrocławska

"Laudato Si" w praktyce

Budynki przy ul. Katedralnej 3,4 i 7 oraz przy pl. Katedralnym 6 i 14, we Wrocławiu poddane zostaną termomodernizacji. To pozwoli na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i osiągnięcie lepszego efektu energetycznego.

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny oraz prezes Maciej Chorowski podpisują stosowne dokumenty

Abp Józef Kupny oraz prezes Maciej Chorowski podpisują stosowne dokumenty

W tej sprawie odpowiednie dokumenty podpisali ks. abp Józef Kupny oraz Maciej Chorowski - prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wśród obiektów, które poddane zostaną termomodernizacji to budynek Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, tzw. "Czwórka" czyli Centrum Duszpasterskie Archidiecezji Wrocławskiej, prace będą także podjęte w przylegającym do tego budynku kościele pw. śs. Piotra i Pawła. Największym z tych budynków to Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne.  

Reklama

Według podanych danych, po zakończeniu termomodernizacji nastąpi zmniejszenie emisji CO2, w zależności od obiektu - 30-90%.

Dociepleniu zostaną poddane ściany, podłogi, dachy. Zostaną wymienione okna oraz drzwi. Powstanie także system do zarządzania energią, zmodernizowaniu ulegną systemu oświetlenia i ogrzewania budynków. 

Warto zaznaczyć, że obiekty znajdujące się na Ostrowie Tumskim mają ogromne znaczenie historyczne dla Wrocławia, dlatego też budynki te są objęte szczególnym nadzorem konserwatora zabytków. Prowadzone prace będą kolejnym etapem termomodernizacji budynków Ostrowa Tumskiego. Wcześniej podjęto prace m.in. na budynkach Dom Księży Emerytów, czy budynku przy ul. Katedralnej 5.

2021-03-05 15:00

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

COVID-19 może powodować trwające przez wiele miesięcy dolegliwości tarczycy

2021-04-13 07:06

[ TEMATY ]

COVID‑19

COVID

Adobe Stock

COVID-19 może być odpowiedzialny za utrzymujące się przez ponad trzy miesiące u ozdrowieńców dolegliwości tarczycy, wynika z obserwacji, których wyniki zaprezentowano podczas międzynarodowej konferencji naukowej zorganizowanej przez Amerykańskie Towarzystwo Endokrynologiczne z udziałem m.in. badaczy z Włoch i Hiszpanii.

Biorący udział w wydarzeniu online lekarze wskazali, że u około 15 proc. chorych na COVID-19 pojawiły się w okresie infekcji koronawirusem problemy z tarczycą, objawiające się nawet po kilku miesiącach od przebycia choroby.

CZYTAJ DALEJ

Hipokryzja Bidena

2021-04-13 08:21

[ TEMATY ]

Joe Biden

flickr.com

Joe Biden objął przywództwo nad ekstremalnie spolaryzowaną Ameryką. Zasypanie tych podziałów to pierwsze i najważniejsze wyzwanie, z którym będzie musiała zmierzyć się jego administracja. Choć prezydent wezwał Amerykanów do pojednania, niewielu wierzy, że uda mu się ten cel osiągnąć.

Pomimo względnie dobrych wyników obrazujących poparcie w społeczeństwie, szczególnie w szeregach demokratów, Joe Biden mierzy się z dużą falą krytyki ze strony amerykańskich konserwatystów.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do czytania św. Teresy z Avili

2021-04-13 15:00

[ TEMATY ]

Franciszek

św. Teresa z Ávila

François Gérard, "Św. Teresa”

Św. Teresa Wielka z Ávila – piękna kobieta, „teolog życia kontemplacyjnego”

Św. Teresa Wielka z Ávila – piękna kobieta, „teolog życia kontemplacyjnego”

„Św. Teresa z Avili jest wzorem nie tylko osób powołanych do życia zakonnego, ale dla wszystkich, którzy pragną się oczyszczać ze światowości i dążyć do zjednoczenia z Bogiem” – pisze papież w przesłaniu do uczestników międzynarodowego kongresu z okazji 50. rocznicy uznania tej świętej za doktora Kościoła. Odbywa się on na Katolickim Uniwersytecie w Avili.

Franciszek zauważa, że otrzymane przez nią dary mistyczne przenosiły ją do nieba. Św. Teresa potrafiła też jednak przenosić niebo na ziemię, ponieważ jej życie stawało się przybytkiem Boga, w którym dla wszystkich było miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję