Reklama

Kazanie

Wypełnię!

Pierwsza niedziela Adwentu rozpoczyna nowy rok liturgiczny, nazywany także rokiem kościelnym, a tego roku nawet rokiem świętym. Bo nie tylko ten jubileuszowy był święty: 12 miesięcy, 52 tygodnie, 52 niedziele. Wystawy w sklepach, dekoracje ulic już nie tylko mówią, ale "krzyczą" o bliskim już Bożym Narodzeniu. Dlatego dziś chętnie usłyszelibyśmy o wydarzeniach, które bezpośrednio poprzedziły te najświętsze Narodziny sprzed 2000 lat. Tymczasem słyszymy o innym przyjściu Pana Jazusa, które dopiero będzie. W pierwszym czytaniu z proroka Jeremiasza słyszymy Boże obwieszczenie: "Pan mówi: ´Oto nadchodzą dni, kiedy wypełnię pomyślną zapowiedź, jaką obwieściłem domowi izraelskiemu i domowi judzkiemu´". Wypełnię! Tyle było w Starym Testamencie tych obietnic, tych proroctw. I wśród nich ta najważniejsza: " Wzbudzę Dawidowi potomka sprawiedliwego".
Ewangelia mówi właśnie o tym Potomku, który przyszedł, przychodzi także dziś i jeszcze raz przyjdzie "na obłoku z wielką mocą i chwałą". Ale to Jego przyjście ostateczne poprzedza atmosfera pełna grozy, skoro "ludzie mdleć będą ze strachu". Nie ma w tym obrazie nic z naszej sielanki bożonarodzeniowej. Bo te słowa o znakach na słońcu, księżycu i gwiazdach, o nawałnicach morskich, o trwodze narodów... - te słowa są groźne. Ale są także słowa szorstkie, kiedy Jezus mówi:
"Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych". I powiedzmy sobie szczerze: Pan Jezus ma rację, bo dla wielu ludzi, także wierzących, święta to szczególna okazja do nadmiaru jedzenia, nawet przy stole wigilijnym. A naszym wielu kochanym dzieciom, które mają święte prawo radować się Bożym Dzieciątkiem, jest Ono całkowicie zasłonięte górą upominków. A świąteczne "troski doczesne" często ograniczają się do zakupów świątecznych. A jeżeli nawet pokusa obżarstwa nie za bardzo nam zagraża, to serca mogą być ociężałe i znużone tym nadmiarem przedświątecznych trosk. Bałbym się o tym "obżarstwie" mówić, ale to są Jezusowe słowa i nie możemy ich odnosić tylko do pogan... Chcemy z radością stanąć przed Synem Człowieczym, nie tylko tym Maleńkim, spoczywającym w żłóbku, ale i przed Tym, który przyjdzie "na obłoku z wielką mocą i chwałą". Jest adwent ludzki i adwent Boży. My czekamy na Pana i On czeka na nas, na otwarte serca, niekoniecznie na suto zastawione stoły. Mimo tych wstrząsających "znaków czasu", o których mówi Pan Jezus, pocieszające są Jego słowa: "A gdy się to dziać zacznie, nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie". Możemy czasem oglądać setki owieczek, które skubią trawę. Prawie wszystkie ich główki są pochylone ku ziemi. Nie możemy być do nich podobni. Jezus mówi do nas jak Dobry Pasterz do swoich owieczek: " Podnieście głowy!" Mamy być czujnie wpatrzeni w te znaki na niebie, które nam pokazują drogę. Nie możemy dać się zaskoczyć. Adwent to nie tylko oczekiwanie, ale i czuwanie. Wyrazem tego adwentowego czuwania jest przede wszystkim modlitwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się ławki w kościele na nabożeństwach różańcowych

2022-10-03 07:30

[ TEMATY ]

różaniec

o. Leon Knabit

Piotr Drzewiecki

Październik to miesiąc różańcowy, więc i my dzisiaj o różańcu.

Na początku warto przypomnieć, że jest to modlitwa, która przyszła z samego nieba. Wysłannik Boga, archanioł Gabriel zwrócił się do Maryi z Nazaretu: Zdrowaś (Bądź pozdrowiona) Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą błogosławiona jesteś między niewiastami i (błogosławion owoc żywota Twojego – to św. Elżbieta). Kościół dodał do tego Imię Jezus oraz gorące wezwanie: święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej, amen. Modlitwę tę rozpowszechnili dominikanie ustalając, że przy odmawianiu Zdrowasiek będziemy z nimi łączyli rozważanie tajemnic z życia Chrystusa – radosnych, bolesnych i chwalebnych. Każdą tajemnicę rozpoczynano Modlitwą Pańską, a więc znów głos z nieba, bo od samego Pana Jezusa, a kończono dziesiątek uwielbieniem Trójcy świętej. Tak jest do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Papież apeluje o położenie kresu wojnie na Ukrainie

2022-10-02 12:09

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O zatrzymanie „tej spirali przemocy i śmierci” zaapelował Ojciec Święty do prezydenta Rosji w swoim rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”, do prezydenta Ukrainy „o otwartość na poważne propozycje pokojowe”, zaś do wspólnoty międzynarodowej o promowanie i wspieranie inicjatyw na rzecz dialogu.

Odbiegając od tradycyjnej formuły komentowania czytanego w daną niedzielą fragmentu Ewangelii, Franciszek odniósł się wprost do wojny na Ukrainie. Przypomniał wielkie cierpienia narodu ukraińskiego. „Pewne działania nigdy nie mogą być usprawiedliwione!” – stwierdził papież.

CZYTAJ DALEJ

Rusza całonocna adoracja na krakowskim Rynku

2022-10-03 11:17

ks. Łukasz Romańczuk

W kościele św. Wojciecha na Rynku w Krakowie od niemal roku Pan Jezus adorowany jest w Najświętszym Sakramencie w godz. 7-21.30. W czwartek 6 października odbędzie się pierwsza całonocna adoracja.

Jak informuje rektor kościoła ks. Dariusz Talik, w rocznicę adoracji całodziennej kapłanów z wiernymi Duch Święty poprowadził w kierunku decyzji, by w pierwsze czwartki miesiąca adoracja Chleba Życia trwała całą noc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję