Reklama

Niedziela Łódzka

Łask: Rekolekcje świętego Józefa

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Z racji trwającego w Kościele Roku Świętego Józefa w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła w Łasku rekolekcje wielkopostne poświęcone zostały postaci opiekuna Jezusa i Maryi.

Trzydniowe rekolekcje w Łasku poprowadził o. Roman Westwal – Prowincjał Oblatów Św. Józefa z Warszawy. - Któż nie lepiej poprowadzi nas do Świąt Wielkanocnych drogami świętego Józefa, jak nie Prowincjał Oblatów św. Józefa, który charyzmat swojego patrona zna najlepiej – mówił we wstępie ks. kan. Piotr Pirek, proboszcz parafii kolegiackiej.

Reklama

- Dziś rozpoczynamy nasze wielkopostne rozważania pod przewodnictwem św. Józefa. Chcę, by ten święty był na nowo odkryty. Papież Franciszek w liście na wielki post prosi by modlić się do niego. Zapraszam w stronę Jerozolimy, wielkiego i pięknego miasta, miasta chaosu, ale i działania Jezusa. Po drodze wejdźmy do Nazaretu, gdzie żył i wychowywał się ojciec Zbawiciela – mówił o. Westwal.

- Józef modlił się słowami: „Panie co mam zrobić?”. Było krótkie zwiastowanie Józefa. Był on narzeczonym Maryi, po zwiastowaniu udała się do Elżbiety, po powrocie była już w widocznej ciąży. Józef zastanawiał się: „Boże, który jesteś co tu się dzieje?”. Pewnie były rozmowy między narzeczonymi, Józef chciał nawet opuścić Maryję. Wtedy interweniuje Bóg, wysyła anioła, sen Józefa był tym co rozpoczęło jego nową misję. Bóg powiedział mu: „Nie bój się Józefie, Ty staniesz się wychowawcą!”. Od tej pory się czułym mężem i ojcem. Józef jest także patronem milczenia, które daje siłę do podjęcia decyzji. Jezus zobaczył w Józefie ojca i człowieka, który przyjmuje wolę Ojca. Warto zadać sobie pytanie: Czy przyjmuje wolę Ojca? Czy, gdy wypowiadam „Bądź wola Twoja”, faktycznie tak myślę? Czy ja chce wrócić do mojego Boga? Czy chce do niego przylgnąć? – zadał pytania wiernym Prowincjał Oblatów św. Józefa kończąc pierwsze nauki rekolekcyjne.

Drugiego dnia rekolekcji o. Roman Westwal zaprosił wiernych do dalszej drogi śladami świętego Józefa: - Na naszej wielkopostnej drodze do Jerozolimy zatrzymujemy się w Nazarecie. Wejdźmy do domu Józefa, nie po to by izolować się od świata, odbyć swoistą kwarantannę, ale po to by spotkać się z Józefem, ojcem rodziny z Nazaretu. Czy jestem człowiekiem posłusznym? Józef to ten, który zaufał Panu i wykonuje zadania, które powierzył mu Pan (…) W tym domu dostał drugi nakaz anioła, drugi sen i miał uciekać do Egiptu, bo dziecko było zagrożone. Tu i teraz musiał zdecydować co wziąć ze sobą w podróż w nieznane. Musiał pokonać 200km w nieznane miejsce, do nieznanych ludzi. W ten sposób zaufał Bogu. Tam przebywał 2 lata, potem anioł mówi „wracaj”, do rodziny, do domu, tam, gdzie znasz wszystkich. I tam w życiu ukrytym pracował dla chwały Boga. On realizował plan Boży tak jak potrafił – mówił rekolekcjonista.

Reklama

Następnie zaprosił wiernych do refleksji nad sobą: - Czy ja jestem człowiekiem posłusznym? Co to znaczy dla mnie? Trzeba powrotu do źródła naszej wiary. Jakże często dziś brakuje nam cnoty słuchania. Chcemy tylko rządzić i stanowić prawo. Posłuszeństwo pomaga nam zrozumieć, to co wokół nas. Gdyby Józef nie był posłuszny, Jezus nigdy by nie narodził się tam w Nazarecie. Warto wejść do domu świętego Józefa i zadać sobie pytanie co zrobić by być posłusznym? Nie jest to proste. W zakonie też najtrudniejszym jest ślub posłuszeństwa. Jako młody byłem zdziwiony, jeśli przełożony mówi, sługa musi słuchać. Posłuszeństwo to służba. To otwarcie się na drugiego człowieka, by potem, tak jak Józef, iść za słowem anioła. Odkryjmy na nowo drogę posłuszeństwa do Boga i prawdziwego nawrócenia, tak jak uczy nas papież Franciszek – zakończył o. Roman Westfal.

Decyzją papieża Franciszka 8 grudnia 2020 r. w Kościele powszechnym rozpoczął się Rok św. Józefa, 1 stycznia 2021 r. – Rok Jakubowy, a 19 marca rozpocznie się Rok Rodziny.

2021-03-15 07:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Małe rzeczy z wielką miłością

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Ulicznej Misji Medycznej

Uliczna Misja Medyczna jest projektem współfinansowanym przez Narodowy Instytut Wolności w ramach programu „Funduszu Inicjatyw Obywatelskich” skierowany do osób bezdomnych i ubogich. To odpowiedź na ich potrzeby. W grupie zgromadzonych wolontariuszy mających doświadczenie w pracy z tą kategorią osób  są m.in. harcerze, studenci medycyny, pielęgniarki, ratownicy medyczni. Wszyscy oni to ludzie wielkiego serca.

CZYTAJ DALEJ

Od hrabianki do franciszkanki

Zamieniła hrabiowski pałac na ubogą celę zakonną. 12 września zostanie beatyfikowana z prymasem kard. Stefanem Wyszyńskim, z którym połączyło ją Dzieło Lasek.

Niewidoma Róża Czacka swoje kalectwo odczytała jako dar Boży, który pozwolił jej odkryć powołanie i odnaleźć szczęście w służbie niewidzącym. Nic jednak nie zapowiadało, że z płaczliwego i nadwrażliwego dziecka wyrośnie „niewiasta dzielna”, której „wartość przewyższa perły” (Prz 31, 10). Od dzieciństwa, zagrożona utratą wzroku, była wyobcowana ze środowiska rówieśników.

CZYTAJ DALEJ

Rusza Powszechny Uniwersytet Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego

2021-09-16 13:03

[ TEMATY ]

Instytut Myśli Schumana

Serdecznie zapraszamy do podjęcia edukacji w Powszechnym Uniwersytecie Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego (PUNCS) pod patronatem Świętego Jana Pawła II oraz Sługi Bożego Roberta Schumana oraz promowanie tej inicjatywy, a także wspieranie merytoryczne i finansowe.

PUNCS działa w ramach struktur Instytutu Myśli Schumana w pozaszkolnej formie edukacji nie opartej o ustawę o szkolnictwie wyższym. Zajęcia prowadzone drogą elektroniczną w internecie już się odbywają, zaś obecnie uruchamiamy kolejną edycję, trwającą przez dwa semestry począwszy od 2 października 2021 aż do 25 czerwca 2022, co drugą sobotę w godzinach od 9:30 do 12:45. Harmonogram zajęć jest umieszczony na www.puncs.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję