Reklama

Festiwal przełomu tysiącleci

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Teatr "Logos", działający przy kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi, który jest nazywany "kościołem artystów", to fenomen, jakim nie może się poszczycić żadne z polskich miast. Scena powstała dzięki inwencji ks. kan. Waldemara Sondki, inspiratora i duchowego opiekuna działającego wokół niej Duszpasterstwa Środowisk Twórczych. Ksiądz Kanonik, wspierany przez swych zwierzchników oraz grono sponsorów, organizuje również jedyny w swoim rodzaju Festiwal Kultury Chrześcijańskiej.

5 listopada br. w "kościele artystów" bp Adam Lepa przewodniczył uroczystej Eucharystii za zmarłych twórców kultury, otwierającej IV już Festiwal, który stał się w tym roku niepowtarzalnym świętem sztuki. Spektakle, koncerty, wykłady i projekcje filmowe, odbywające się głównie w świątyni środowisk twórczych oraz w Galerii Tower Building i kinie "Przedwiośnie", cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiczności.
W homilii poświęconej Chrystusowemu przykazaniu miłości Ksiądz Biskup zwrócił uwagę, iż "...tworzyć znaczy ofiarowywać siebie innym, często w cierpieniu i bólu, bowiem - zgodnie z duchem Ewangelii - warunkiem obfitego i trwałego owocowania jest zawsze obumieranie własnego ja".
Po Mszy św. w Galerii Duszpasterstwa Środowisk Twórczych została otwarta wystawa malarstwa Jerzego Dudy-Gracza.
Zespół Teatru "Logos" przedstawił spektakl pt. "Salome" wg Oscara Wilde´a, opracowany przez Bogusława Kierca, w scenografii Danuty Kierc i choreografii Ewy Wycichowskiej. Dzięki przemyślanej reżyserii, wspartej inwencją choreografa, a także szlachetną prostotą ujęcia scenograficznego, Wildeowska wizja przybrała w "Logosie" wysmakowany kształt sceniczny, uderzający logiczną kompozycją sytuacji, trafnym rozłożeniem dramatycznych napięć oraz przekonywającym aktorstwem.
Gorące przyjęcie towarzyszyło zespołowi "Raz Dwa Trzy" z Zielonej Góry. Nietypowe instrumentarium, ironiczne teksty oraz dowcipne komentarze wyjaśniające ich genezę były walorem wieczoru.
Szczególnych wzruszeń dostarczył festiwalowej publiczności występ chóru "Oktoich", działającego przy cerkwi prawosławnej we Wrocławiu. W interpretacji śpiewaków prowadzonych przez ks. Grzegorza Cybulskiego kolejne pieśni układały się w przepiękny ekumeniczny hymn na cześć Stwórcy.
Ojciec Leon Knabit (OSB), przypominając osobę św. Benedykta z Nursji, podkreślił zawarte w regule benedyktyńskiej wskazania: " Módl się i pracuj", "Nie bądź smutny" oraz "Szanuj drugiego człowieka". Uświadomił, iż w świetle bliskiej już obecności Polski w strukturach Unii Europejskiej z cennych nauk Zakonu św. Benedykta moglibyśmy wiele skorzystać.
Nastrój radosnego uniesienia towarzyszył czwartkowemu występowi Tomka Kamińskiego. Szczelnie wypełniony "kościół artystów" cieszył się i śpiewał długo ponadprzepisowy czas koncertu. Sercami słuchaczy bez reszty zawładnęły standardy wykonywane przez znakomicie grających muzyków.
Plastyczny Teatr Symbolu z Torunia w atmosferze skupienia i powagi ukazał odwieczne misterium rodzenia i umierania. Stosując proste środki wyrazu, sugestywnie wyartykułował niełatwą prawdę o istnieniu jako drodze, którą człowiek podąża do domu przygotowanego przez Pana w wieczności.
Pierwszy tydzień Festiwalu zwieńczyła prezentacja najnowszego tomiku ks. Jana Twardowskiego, zatytułowanego "Nie tylko wrona chodzi zdziwiona". Anna Seniuk bezbłędnie wydobywała mądrość i delikatny urok poetyckiego słowa, mówiącego o Bogu i wierze, radościach i smutkach, a nade wszystko o dziecięcym zadziwieniu ocalającym wiarę. Komentarz przybliżający teksty Księdza Jana przedstawiła dr Aleksandra Iwanowska, wieloletnia edytorka jego twórczości, co w połączeniu z subtelną oprawą muzyczną istotnie wzbogaciło spotkanie z liryką odpowiadającą na zamówienia ludzkich serc.

Reklama

Uroczysta Msza św. w intencji twórców kultury celebrowana przez abp. Władysława Ziółka - ordynariusza łódzkiego w kościele środowisk twórczych 12 listopada br. zapoczątkowała drugi tydzień Festiwalu. W pięknej homilii Arcypasterz łódzki, nawiązując do słów Pierwszej Księgi Królewskiej, mówił: "...Misja twórcy jest przecież często trudna jak misja Proroka. (...) ...artystę można by przyrównać do oracza, a sztukę do pługa orzącego rolę ludzkiego ducha, aby można było zasiać w niej ziarno słowa, które przyniesie w swoim czasie plon obfity". W Liturgię wpisała się uroczystość pięćdziesięciolecia pożycia małżeńskiego państwa Ewy i Jerzego Wolskich, cenionych w kraju i poza jego granicami artystów plastyków. Z tej okazji Ksiądz Arcybiskup wręczył dostojnym Jubilatom Złoty Krzyż Archidiecezji Łódzkiej.
Zachwycający występ Teresy Żylis-Gary, której akompaniowała pianistka - prof. Aleksandra Nawe, słuchacze nagrodzili owacjami na stojąco. Ave Maria F. Schuberta, Modlitwa z opery Oblężenie Koryntu G. Rossiniego, aria Desdemony z IV aktu Otella G. Verdiego przemawiały do słuchaczy harmonią i pięknem wielkiego artyzmu.
Studio-Teatr Test z Warszawy zaprezentowało "Fausta" J. W. Goethego w adaptacji, scenografii i reżyserii Andrzeja Marii Marczewskiego. Były w tym spektaklu interesująco zarysowane sceny, a także udane propozycje aktorskie. W przestrzeni sakralnej raziły jednak przyjęte przez realizatora pewne elementy koncepcji scenograficznej.
Prof. Stanisław Rodziński w wykładzie "Promieniowanie Sacrum - terapia czy nadzieja" odniósł się do istotnych problemów współczesnej kultury. Uprzytomnił, jak ważne jest wskrzeszanie stowarzyszeń i związków zniszczonych kiedyś z lęku przed ludzką prywatnością i inicjatywą. Otaczająca nas rzeczywistość kraju poszukującego swej tożsamości wymaga nie tylko promieniowania wiary i nadziei, lecz także opracowanego z miłością i precyzją planu rozwoju kultury.
Teresa Kotlarczyk w filmie "Prymas. Trzy lata z tysiąca" ukazała historię trzyletniego więzienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego przez władze komunistyczne. Podczas spotkania z reżyserką okazało się, iż pewne niejasności wprowadzał sobowtór Księdza Kardynała, pomimo znakomitej pracy aktorskiej Andrzeja Seweryna.
Wyśmienitą zabawę zgotował publiczności zgromadzonej w Galerii Tower Building zespół 2 TM 2, 3 - "Tymoteusz". Brzmiąca oryginalnie grupa przekazywała treści zaczerpnięte wprost z Pisma Świętego. Łódzki występ był znakomitym dowodem jej popularności.
"Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" w reżyserii Krzysztofa Zanussiego to film, który pod zabawnym tytułem skrywa głębokie treści dotyczące najistotniejszych spraw ludzkiego bytu, takich jak przemijanie i śmierć czy pojednanie z wiarą i religią w obliczu nadchodzącego kresu. Wspaniałą kreację chorego na raka lekarza stworzył Zbigniew Zapasiewicz.
Uproszczone ujęcie wielowymiarowej rzeczywistości zdominowało legnickie przedstawienie pt. "Wesele raz jeszcze" w reżyserii Pawła Kamzy. Instrumentalnie potraktowany, a przecież sprawny zespół aktorski często sprowadzał spektakl do poziomu płaskiej historii o specyficznej grupie pielgrzymów.
Występ dziecięcego zespołu "Arka Noego" zakończył 19 listopada festiwalowe prezentacje. Wypełniony do granic możliwości kościół tętnił radością. Na zewnątrz świątyni tłum bawił się przed telebimem. Proste, wpadające w ucho melodie wspaniale jednoczyły publiczność z wykonawcami.

* * *

Odbywający się po raz czwarty Festiwal Kultury Chrześcijańskiej przez różnorodne dokonania artystyczne z mocą głosił chwałę Chrystusa, jedyne źródło nadziei dla świata wkraczającego w trzecie tysiąclecie wiary.
Serdeczne podziękowania dla ks. kan. Waldemara Sondki i Zespołu "Logosu" niechaj będą wyrazem wdzięczności za trud i ofiarność włożone w przygotowanie i realizację tej wyjątkowej imprezy, będącej współczesnym odbiciem sojuszu Kościoła i sztuki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller: samobójstwo dla chrześcijan nie jest opcją

2024-05-21 14:30

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

samobójstwo

Kard. Müller

Karol Porwich/Niedziela

Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Samounicestwienie przez samobójstwo, narkotyki i alkohol lub powiedzenie «nie» naszej męskiej lub kobiecej seksualności nie są opcjami dla chrześcijan - stwierdził na zakończenie tradycyjnej pielgrzymki do Chartres były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Müller. Przewodniczył on w Poniedziałek Wielkanocny w tym sanktuarium Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego z udziałem 18 tys. wiernych. Wśród młodych, którzy przybyli w poniedziałek do katedry w Chartres, było także 1500 zagranicznych pielgrzymów, głównie z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, ale także z USA i wielu innych krajów. Trzydniowa pielgrzymka, odbywająca się od 1983 roku przyciągnęła w tym roku rekordową liczbę pątników.

W swoim kazaniu kardynał Müller odniósł się do tegorocznego hasła pielgrzymki „Chcę zobaczyć Boga” i porównał ludzkie życie i historię Kościoła do pielgrzymki: „Aby zobaczyć Boga, musimy podążać za Chrystusem na drodze naszego życia, aż dotrzemy do celu w naszym wiecznym domu” - zaznaczył. Przypomniał, że światłem na tej drodze jest Logos, Jezus Chrystus, który „prowadzi nas bezpiecznie do sensu i celu naszego życia, kiedy widzimy Boga twarzą w twarz”. Cytując konstytucję dogmatyczną Lumen gentium Soboru Watykańskiego II zaznaczył, że „Kościół wśród prześladowań świata i pociech Bożych podąża naprzód w pielgrzymce, głosząc krzyż i śmierć Pana, aż przyjdzie” (n.8).

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

2024-05-21 08:01

[ TEMATY ]

Piekary Śląskie

Joanna Adamik Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W najbliższą niedzielę odbędzie się doroczna stanowa pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Nowak.

Jak poinformował w poniedziałek rzecznik archidiecezji katowickiej ks. Rafał Bogacki, metropolita katowicki abp Adrian Galbas w zaproszeniu do męskiej części diecezjan nawiązał do hasła tegorocznej pielgrzymki „Jestem w Kościele”. Hierarcha zaapelował przy tym o przyjrzenie się w Piekarach wspólnej obecności wiernych w Kościele i próbę odpowiedzi na pytanie, co zrobić, aby była ona jeszcze intensywniejsza.

CZYTAJ DALEJ

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata Krzysztofa Nykiela

2024-05-21 21:48

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Nykiel

Karol Porwich /Niedziela

We wtorek 21 maja br. opatrzona świętymi sakramentami w 92 roku życia zmarła śp. Teresa Nykiel, Mama Jego Ekscelencji Księdza Biskupa nominata Krzysztofa Józefa Nykla, Regensa Penitencjarii Apostolskiej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 24 maja br. o godzinie 13.00, w kościele parafialnym pod wezwaniem świętego Rocha w Konopnicy (archidiecezja częstochowska, powiat wieluński).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję