Reklama

Kościół

Ogłoszony przez papieża Rok Rodziny „Amoris laetitia” rozpocznie się w Polsce modlitwą na Jasnej Górze

Ogłoszony przez papieża Rok Rodziny „Amoris laetitia” rozpocznie się w Polsce modlitwą na Jasnej Górze. Już dziś podczas Apelu Jasnogórskiego nastąpi zawierzenie rodzin i małżeństw Maryi, Królowej Polski. Jutro w uroczystość św. Józefa odprawiona zostanie Msza św. inaugurująca obchody tego szczególnego czasu dedykowanego rodzinie.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Amoris laetitia

Krzysztof Świertok/BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Chcemy w ręce Matki Bożej złożyć naszą troskę o małżeństwo i rodzinę, a także wszystkie inicjatywy, pomysły i działania, które będziemy podejmowali w całym Roku Rodziny – powiedział ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin. Podkreślił, że modlitwa upływać będzie w duchowej łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem, który 19 marca będzie ten rok uroczyście otwierał.

Ks. Dyrektor zauważył, że inauguracja Roku Rodziny na Jasnej Górze jest „podążaniem za wskazówkami św. Jana Pawła II, papieża rodziny, który wielokrotnie powtarzał, że przyzwyczaili się Polacy przynosić swoje najtrudniejsze sprawy do Matki Bożej”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Doświadczając dzisiaj wielu problemów na poziomie przeżywania miłości małżeńskiej i rodzinnej, chcemy od Królowej Rodzin uczyć się tej miłości, która ma być obecna, dzień po dniu, w naszych małżeństwach, ma rozwijać się i być pomnażana – powiedział ks. Drąg.

Duszpasterz zachęca do zmiany naszej mentalności, bo ona rzutuje na sytuację wszystkich rodzin, zwłaszcza na wychowanie dzieci. Jak podkreślił, Rok Rodziny „Amoris laetitia” to przede wszystkim „czas pokazania radości z miłości”: przestańmy wreszcie narzekać, krytykować świat i stańmy się, jako ludzie wierzący, proaktywni, promujmy wartość małżeństwa i rodziny.

Wśród problemów z jakimi borykają się dziś małżeństwa i rodziny kapłan

wymienia odkrywanie tego, żeby zawalczyć o swoją miłość małżeńską i rodzinną. – Doświadczamy tego, że w wielu przypadkach małżonkowie przeżywając problemy zbyt łatwo się poddają, nie potrafią sobie przebaczyć – podkreśla i wyjaśnia, że „ten problem wynika często też z tego, że pochodząc z rodzin z małą ilości dzieci nie jesteśmy nauczeni jak współpracować, jak szukać kompromisów i to ma przełożenie na życie rodzinne”.

Ks. Drąg zauważa także, że jeśli w Polsce mamy ponad 60 tys. rozwodów rocznie, to wiele małżeństw spotkało się z kimś w najbliższej rodzinie, kto przez rozwód przeszedł i w związku z tym pojawia się też w mentalności i to, że i ja mogę ten problem rozwiązać w ten sam sposób.

Reklama

Dlatego najważniejsze jest dziś promowanie wartości małżeństwa i rodziny, jako wspólnoty, która daje radość, miłość, która daje człowiekowi siły, że razem możemy wzrastać dla siebie nawzajem, dla kraju, dla Kościoła.

Na pytanie, jak polskie rodziny wyglądają na tle innych krajów europejskich, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin odpowiada, że „ciągle jeszcze na poziomie ogólnym udaje nam się mówić o rodzinie, która oparta jest na związku mężczyzny i kobiety, którzy razem, otwarci na siebie i na miłość, poczynają i rodzą dziecko”. – W wielu krajach europejskich mamy już do czynienia z tzw. małżeństwami jednopłciowymi, z eutanazją nawet w przypadku dzieci i plagą aborcji. Na tym tle Polska nie wygląda najgorzej, ale mamy świadomość, że zostało nam to przekazane jako depozyt wiary, na który pracowali nasi przodkowie i nie możemy tego zmarnować, nie możemy mówić, że jakoś damy radę. Mamy obowiązek, by zrobić wszystko, aby wypromować wartość małżeństwa i rodziny – podkreśla ks. Przemysław Drąg.

Dodaje, że trzeba wrócić do słów Jezusa wypowiedzianych do s. Faustyny, że z Polski wyjdzie iskra miłosierdzia, że będzie rozświetlała inne kraje, by „były silne siłą małżeństwa i rodziny”. – Chcemy odnowy siły naszych rodzin w oparciu o Ewangelię, chcemy troski o życie od poczęcia do naturalnej śmierci – podkreśla kapłan.

Jako jedno z wyzwań Roku Rodziny ks. Dyrektor wylicza także poznanie papieskiego dokumentu „Amoris laetitia” i to nie tylko przez małżonków, ale przede wszystkim przez duszpasterzy, aby parafia stała się uprzywilejowanym miejscem, gdzie duszpasterstwo rodzin będzie tym najważniejszym.

Reklama

Ks. Przemysław Drąg dziś przewodniczyć będzie modlitwie Apelu Jasnogórskiego. Jutro, w uroczystość św. Józefa, on także wygłosi kazanie podczas Eucharystii celebrowanej w kaplicy Matki Bożej o godz. 13.30. Mszy przewodniczyć będzie przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski.

Rok Rodziny „Amoris Laetitia” zostanie zainaugurowany podczas zbliżającej się uroczystości św. Józefa a zakończy się obchodami Dziesiątego Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w Rzymie w czerwcu 2022 r. Watykan przekaże do dyspozycji parafii, diecezji, uniwersytetów, ruchów kościelnych i stowarzyszeń rodzin, narzędzia służące rozwojowi duchowości rodzinnej, formacji i aktywności duszpasterskiej w zakresie przygotowania do małżeństwa, wychowania do uczuciowości młodych ludzi, świętości małżonków i rodzin, aby żyły łaską sakramentu w codziennym życiu.

Ponadto zostaną zorganizowane międzynarodowe sympozja naukowe w celu pogłębienia treści i implikacji adhortacji apostolskiej, dotyczące zagadnień o dużym znaczeniu dla rodzin na całym świecie.

2021-03-18 11:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

[ TEMATY ]

Amoris laetitia

Konferencja Episkopatu Polski na 379. Zebraniu plenarnym w dniu 8 czerwca przyjęła „Wytyczne pastoralne do adhortacji Amoris Laetitia”. Biskupi podkreślają potrzebę służby narzeczonym, małżonkom i rodzinom oraz osobom żyjącym w związkach nieregularnych wedle proponowanych przez papieża Franciszka kryteriów duszpasterskich jakimi są: przyjęcie, towarzyszenie, rozeznawanie i integracja. Dokument nie podejmuje kwestii komunii świętej dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych.

- Z należną uwagą i staraniem przyjmujemy posynodalną adhortację apostolską papieża Franciszka „Amoris laetitia”, która jest wyrazem jego zatroskania o zdrową kondycję miłości małżeńskiej w rodzinie - piszą polscy biskupi w omawianym dokumencie. „Odkrywamy w niej inspirującą aktualizację „Ewangelii rodziny”, którą Kościół stale głosi i stara się realizować” – stwierdzają.

CZYTAJ DALEJ

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki dziesięciorga dzieci

2024-06-07 22:02

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Dzierżoniów

pogrzeb matki kapłana

ks. Tadeusz Chlipała

ks. Andrzej Adamiak

Ostatnie pożegnanie ś.p. Marii Chlipały

Ostatnie pożegnanie ś.p. Marii Chlipały

Jej dzieciom zabraknie teraz osoby, którą nazywały prawdziwą przyjaciółką, chętną i otwartą do szczerych rozmów, troskliwą i opiekuńczą mamą – powiedział bp Ignacy Dec o Marii Chlipale, mamie kapłana i siostry zakonnej.

Pogrzebowej liturgii w piątek 7 czerwca w kościele Chrystusa Króla w Dzierżoniowie przewodniczył biskup senior diecezji świdnickiej. Mamę ks. prał. Tadeusza długoletniego rektora Wyższego Seminarium Duchownego diecezji świdnickiej, dziś proboszcza parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Świebodzicach, mamę córki Reginy, dziś siostry zakonnej Ryszardy, żegnało dziesiątki kapłanów i sióstr zakonnych, liczna rodzina, przyjaciele, znajomi oraz parafianie.

CZYTAJ DALEJ

Łódzcy księża neoprezbiterzy na Jasnej Górze

2024-06-13 19:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Zarczuk

Dziś przed południem czterej łódzcy księża neoprezbiterzy celebrowali Eucharystię dziękczynną za dar kapłaństwa w kaplicy cudownego obrazu Taki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję