Reklama

Niedziela Częstochowska

Prezent na urodziny

Świadectwo oazowiczów z naszej archidiecezji stanowi swoisty prezent dla ojca Franciszka, czcigodnego sługi Bożego. W ten sposób pragną uczcić 100. rocznicę jego urodzin, która przypada 24 marca, i wyrazić wdzięczność za to, co mu zawdzięczają.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wiara, odwaga i entuzjazm

Ksiądz Leonard Gołkowski, zaangażowany w Ruchu Światło-Życie przez 20 lat, wielokrotnie spotykał się z ks. Franciszkiem Blachnickim, m.in. w seminarium częstochowskim w Krakowie podczas międzyseminaryjnych spotkań organizowanych przez niego. Był jednym z księży z naszej diecezji uczestniczących w oazie dla duchowieństwa w Krościenku (po raz pierwszy w 1974 r.) prowadzonej przez ks. Franciszka, w której brali udział także klerycy z naszego WSD. – Fundament dzieła stanowiły wiara i zawierzenie jego założyciela. Był to człowiek pokorny i odważny, mądry i wykształcony, a jego świadectwo porywało. Taki był jego charyzmat, że to, co mówił, przenikała wiara, i dlatego jego słowa trafiały do ludzi. To był jego dar. Miał zaufanie do ludzi i był oddany całkowicie ruchowi. Jego duchowość urzekała i sprawiała, że ruch się rozrastał – opowiada ks. Leonard. I z nadzieją podkreśla: – Dzieło trwa, a jego założyciel to kandydat na błogosławionego, tak się odznaczał. Był człowiekiem Kościoła, kochał Kościół, żywy Kościół – młodzież i ludzi. Po takim przygotowaniu ks. Gołkowski jako moderator prowadził oazy i kursy dla animatorów dla młodzieży z naszej diecezji (w sumie ok. 50). Do dziś pamięta entuzjazm wiary młodych i to, jak pałały ich serca. Czy ten czas kształtował dalszą ich przyszłość, nie wiadomo, a najważniejsze jest to, że ziarno zostało zasiane. Dlatego ks. Gołkowski podsumował: – Po 15 dniach rekolekcji młodzi wyjeżdżali wstrząśnięci. To było wielkie przeżycie i dar tego ruchu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Beata Pieczykura/Niedziela

Zachwyt liturgią

Pojechała na kurs dla animatorów do Krościenka i tam została jako moderatorka, prowadziła m.in. oazy studenckie. – Piękne było to, że ks. Blachnicki pokazywał wartość Kościoła i liturgii. Pierwszy mój pobyt w Krościenku spowodował zachwyt liturgią, którą pielęgnował, z przepięknym śpiewem. Jako młoda dziewczyna zachwyciłam się liturgią Kościoła – mówi Teresa Pełka z parafii Narodzenia Pańskiego w Częstochowie. – To był moment wskazania przez niego, czym jest Kościół. Druga rzecz, której uczył, to, by uświadamiać sobie Boże prowadzenie, że On jest w naszym życiu, czy odpoczywamy, czy wędrujemy po górach Dlatego dla niego było ważne to, by była oaza matka, byśmy tworzyli wspólnotę posługujących na rekolekcjach. To mnie nauczyło, kochać Kościół. Ważny jest dla mnie piękny śpiew w kościele i przeżycie liturgii, a także obecność Boga w mojej codzienności. Pani Teresa opowiada, że ks. Franciszek ogłosił temat formacyjny na 1975 r., który był poświęcony odnowie w Duchu Świętym. W tym kontekście podkreśla: – Jestem wdzięczna ks. Franciszkowi za wprowadzenie w Trójcę Świętą, zakochanie się w Duchu Świętym i Jezusie. Te aspekty, które przez niego weszły w moje życie, są do tej pory. Owocem tego jest zaangażowanie w Odnowie w Duchu Świętym. Wspomina też oazę dla młodzieży z naszej archidiecezji w Zakopanem, którą wraz z kapłanem prowadziła. Wówczas młodzi pojechali do Krościenka i spotkali się z ks. Blachnickim. Wręczył on wszystkim Pismo Święte, a wtedy Biblia była obiektem marzeń.

Reklama

Archiwum Teresy Pełki

Teresa Pełka (czwarta z lewej) podczas pierwszej oazy w Krościenku

Teresa Pełka (czwarta z lewej) podczas pierwszej oazy w Krościenku

Drogowskazy

– Sama postać ks. Blachnickiego była dla nas mało znana, natomiast poznanie jego myśli i dzieła stało się dla nas ważną częścią życia – zaznaczają Małgorzata i Sławomir Wolscy z parafii św. Jakuba Apostoła w Krzepicach, para regionu wieluńskiego, od ok. 8 lat w Domowym Kościele. Pani Małgorzata trafiła do wspólnoty oazowej jako nastolatka. Dziś tak mówi o przebytej drodze: – Charyzmat Ruchu Światło-Życie ukształtował moją młodość i dorosłość. To przestrzeń, która mnie zbudowała, nauczyła modlitwy i relacji z ludźmi. To jest całe moje życie. Państwo Wolscy właśnie w Domowym Kościele odnaleźli to, czego szukali: – Drogowskazy nowego człowieka ciągle odkrywamy jako sposób na życie, które wymyślił ks. Blachnicki, a które są tożsame z tymi pragnieniami, i dlatego ta wspólnota nas tak zachwyciła. To dziedzictwo jest wspaniałe. Ta wspólnota jest nam dana od Boga przez ręce ks. Franciszka po to, aby sakrament małżeństwa był tym, czym w założeniu Boga powinien być. Te zasady, które nazywany darami, są przemyślaną drogą do budowania pięknego sakramentalnego małżeństwa. O drogowskazie, który jest szczególne cenny, mówi pan Sławomir: – Niesamowitym darem jest namiot spotkania jako spotkanie z Bogiem przez słowo Pisma Świętego, a kolejnym – dialog małżeński. Niesamowite jest to, jak Jezus potrafi odnawiać nasze relacje. Małżonkowie zgodnie twierdzą: – Z upływem lat nie nudzimy się sobą, odkrywamy siebie na nowo dlatego, że do dialogu jest zapraszany Jezus i On czyni takie cuda, że małżeństwo wciąż jest świeże.

2021-03-19 11:11

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prawda Krzyż Wyzwolenie – ks. Blachnicki w służbie narodu” – koncert w 100-ną rocznicę urodzin

„Prawda Krzyż Wyzwolenie – ks. Blachnicki w służbie narodu” – koncert w setną rocznicę urodzin Czcigodnego Sługi Bożego 14 października w Sosnowcu odbędzie się widowisko poświęcone ks. Franciszkowi Blachnickiemu.

Celem wydarzenia jest przybliżenie sylwetki Czcigodnego Sługi Bożego, który stanowił przykład dla młodzieży, wspierał ją i wychowywał, a jego patriotyzm przyczynił się do budowy i wzmocnienia niepodległej Polski. Udział w koncercie jest bezpłatny.

CZYTAJ DALEJ

Poczuć radość oczekiwania

2023-11-28 12:21

Niedziela Ogólnopolska 49/2023, str. 20

[ TEMATY ]

homilia

B.M. Sztajner

Starsze pokolenie wspomina czasy komuny, kiedy trzeba było odstać „swoje” w kolejce, bo do sklepu „wrzucono” jakieś produkty. Dziś czekanie nie należy do pożądanych, widzę to także po sobie. Chcielibyśmy mieć wszystko natychmiast. Współczesny człowiek pragnie robić i mieć wszystko od razu, a dodatkowe czekanie powoduje złość, frustrację i wiele nieporozumień.

CZYTAJ DALEJ

91 lat temu zmarł Edmund Wojtyła, brat św. Jana Pawła II

2023-12-04 11:45

[ TEMATY ]

Edmund Wojtyła

pl.wikipedia.org

91 temu, 4 grudnia 1932 r., zmarł Edmund Wojtyła, brata Karola, późniejszego papieża Jana Pawła II. Był lekarzem. Ratując w Bielsku chorych podczas epidemii, zaraził się szkarlatyną – przypomniało w poniedziałek papieskie muzeum w Wadowicach.

„W ciągu 26 lat życia dał się poznać jako oddany syn, troskliwy brat, wybitny uczeń i student medycyny, a wreszcie wspaniały lekarz. Był przy tym radosnym, pełnym pasji młodym człowiekiem, lubiącym aktywnie spędzać czas. Z wielkim oddaniem opiekował się powierzonymi sobie pacjentami” – podało Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję