Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W chorobie, o ile przyjmiecie posłusznie wolę Bożą, możecie być dla innych słowem nadziei, a może nawet radości, ponieważ mówicie ludziom naszych czasów, niespokojnym i nie potrafiącym znaleźć sensu cierpienia, że Bóg nas nie opuścił. Przeżywając swoje położenie z wiarą, dajecie świadectwo, że Bóg jest blisko. To wy głosicie, że ta tkliwa i pełna miłości bliskość Pana sprawia, iż nie ma okresu życia, którego nie warto byłoby przeżyć. Choroba i śmierć to nie realia, od których należy uciekać czy które należy ukrywać, uważając za bezużyteczne; choroba i śmierć są etapami jednej drogi.

Jan Paweł II
(Z przemówienia podczas spotkania z chorymi pielgrzymami - 11 lutego 2001 r.)

Jan Paweł II do Polaków

"Pozdrawiam pielgrzymów z Polski - grupy parafialne z Jarocina, Polkowic, Przeworna, Stronia Śląskiego i Tych. Grupy młodzieżowe z Ostrowi Mazowieckiej, Sulechowa, Stronia Śląskiego oraz zespół regionalny ze Słopnic - ´Słopniczanie´. Jest jeszcze Ksiądz Biskup Piotr Libera - sekretarz Episkopatu.
Wszystkim życzę szczęść Boże w nowym roku. Wszystkim tu obecnym i wszystkim rodakom w kraju i za granicą. Szczęść Boże!".

Audiencja generalna - 14 lutego 2001 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

11 lutego br., we wspomnienie liturgiczne Matki Bożej z Lourdes, Jan Paweł II modlił się w intencji osób chorych i pracowników służby zdrowia. W rozważaniach przed niedzielną modlitwą Anioł Pański wezwał, by u progu trzeciego tysiąclecia Kościół angażował się w sferę służby zdrowia. Ojciec Święty powiedział m.in.:
"Dzisiaj, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Miejscem przeznaczonym na główne obchody jest Sydney w Australii, gdzie udał się abp Javier Lozano BarragaMn - przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia. Każda wspólnota diecezjalna ponadto dziś umiejscawia w swoim centrum osoby chore i pracowników służby zdrowia. Także w Bazylice św. Piotra dzisiaj po południu będzie miała miejsce tradycyjna celebracja eucharystyczna pod przewodnictwem kard. Camillo Ruiniego. Na jej zakończenie przybędę ja sam, aby spotkać się z chorymi i pielgrzymami tam obecnymi.
W przesłaniu na dzisiejszy dzień, opublikowanym 22 sierpnia 2000 r., zatrzymałem się nad tematem: Nowa ewangelizacja i godność człowieka cierpiącego. Szpitale, centra dla chorych i osób starszych, każdy dom, w którym obecne jest ludzkie cierpienie, stanowią środowisko uprzywilejowane, w którym rozbrzmiewa przesłanie Ewangelii, nośnik nadziei. Jest więc rzeczą ważną, aby u progu trzeciego tysiąclecia nadszedł nowy impuls dla zaangażowania się Kościoła w świecie służby zdrowia i aby Kościół był tam autentycznym laboratorium cywilizacji miłości.
Spoglądając na obecną sytuację świata, nie mogę zapomnieć tak wielu sióstr i braci pozbawionych niezbędnej opieki zdrowotnej. Jest to wielka niesprawiedliwość, która w sposób pilny domaga się wysiłku ze strony wszystkich, a zwłaszcza tych, którzy mają większą odpowiedzialność w wymiarze politycznym i ekonomicznym.
Pragnę więc, w tych szczególnych okolicznościach, zwrócić uwagę na zasługi tych wszystkich osób, instytucji, zakonów, organizacji pozarządowych, które poświęcają się służbie na rzecz osób chorych i cierpiących. W sposób szczególny myślę o rzeszy zakonników i zakonnic, którzy w różnych szpitalach i w małych centrach posługi zdrowotnej wraz z licznymi osobami świeckimi działają w krajach najbardziej ubogich pośród trudności i konfliktów, często ryzykując własne życie dla życia braci. Zachęcam wszystkich do wytrwania w tym wspaniałym dziele, które pośród licznych narodów przynosi wielkie owoce uwrażliwiania sumień".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Spotkanie z chorymi pielgrzymami

11 lutego br. Ojciec Święty spotkał się z chorymi pielgrzymami z okazji IX Światowego Dnia Chorego. Spotkanie miało miejsce po Mszy św. sprawowanej w Bazylice św. Piotra przez papieskiego wikariusza dla diecezji rzymskiej - kard. Camillo Ruiniego. W uroczystej Liturgii wzięli udział chorzy oraz pielgrzymi UNITALSI - organizacji zajmującej się przewozem chorych do sanktuariów maryjnych i Opera Romana Pellegrinaggi - diecezjalnej agencji pielgrzymkowej.
Papież przypomniał ubiegłoroczne spotkanie w ramach Wielkiego Jubileuszu i wrażenie, jakie wywołało świadectwo wiary tych, którzy wzięli w nim udział. Podkreślił, że wielkoduszne przylgnięcie ludzi cierpiących do woli Bożej zawsze stanowi cenną naukę życia. "Drodzy Bracia i Siostry, raz jeszcze pragnę wyrazić Wam dzisiaj wdzięczność za Waszą cichą misję w Kościele. Bądźcie pewni, że dodaje ona nadzwyczajnej mocy marszowi całej wspólnoty kościelnej" - powiedział Jan Paweł II.
Ci, którzy na własnej skórze poznają "tajemnicę cierpienia", wiedzą, jak "paradoksalny jest Krzyż" - mówił Papież do chorych. " Gdy z powodu poważnej choroby człowieka zaczynają opuszczać siły, oddalają się plany noszone w sercu - cierpieniu fizycznemu często towarzyszy cierpienie duchowe, spowodowane poczuciem osamotnienia, które dręczy człowieka. W dzisiejszym społeczeństwie pewna kultura uważa człowieka chorego za przykrą przeszkodę, nie widząc jego bogatego wkładu w życie wspólnoty. Trzeba, i to bezzwłocznie, odkryć na nowo wartość Krzyża dzielonego z Chrystusem".
Ojciec Święty przypomniał orędzie Lourdes i stwierdził, że słowa, jakie Maryja skierowała do Bernadetty: "Zaznasz szczęścia w przyszłym świecie" - są pomocą w cierpliwym znoszeniu przeciwności, boleści i choroby w perspektywie Raju. "Czasem myśl o Raju wydawała się niektórym ucieczką od codzienności; tymczasem właśnie światło wiary pozwala lepiej zrozumieć - a więc i świadomie przyjąć - trudne doświadczenie cierpienia".

Reklama

Dialog ekumeniczny na temat odpustów

Sekretarz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan - kardynał nominat Walter Kasper oświadczył, że Kościół katolicki pragnie kontynuować dialog ekumeniczny na temat odpustów. Ta forma pokuty nie należy do podstawowych prawd wiary i dziś jest inaczej pojmowana niż w czasach reformacji, gdy rzeczywiście dochodziło do jej nadużywania - stwierdził kard. Kasper w rozmowie z Radiem Watykańskim 13 lutego br. Mówił on o spotkaniu w Rzymie z delegacjami Światowej Federacji Luterańskiej i Światowego Aliansu Kościołów Reformowanych.
Jednocześnie zwrócił uwagę, że Jan Paweł II, wypowiadając się w sprawie odpustów, dał impuls dla odnowionego i pogłębionego rozumienia tego zagadnienia. Zorganizowane z inicjatywy Papieskiej Rady spotkanie ekumeniczne katolików, luteran i reformowanych na temat odpustów odbyło się w dniach 9-10 lutego br. w Watykanie. Okazją do niego stało się niezadowolenie strony protestanckiej z powodu praktyki odpustów, jaka ożyła w Kościele katolickim w Roku Wielkiego Jubileuszu 2000. Zdaniem uczestników, spotkanie było owocne i przebiegało w dobrej atmosferze. Tę opinię podziela również kardynał nominat Kasper.
Na początku Roku Świętego strona protestancka skrytykowała praktykę odpustów w Kościele katolickim, w związku z czym ówczesny biskup Walter Kasper zaproponował wspólną dyskusję w tej sprawie. Podkreślił, że partnerzy dialogu zgadzają się, że "Chrystus jest jedyną drogą do zbawienia i nie ma potrzeby uzupełniania tego".
Sekretarz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan stwierdził, że krytyka odpustów jest jednym z elementów tradycji protestanckiej. Dziś jednak trzeba szukać nowego języka, aby móc mówić ludziom w zrozumiałej formie, czym jest odpust, zbawienie i łaska. Jednocześnie zauważył, że mimo pewnego zbliżenia między katolikami a protestantami istnieją nadal podstawowe różnice w rozumieniu Kościoła i jego urzędów.

Reklama

Orędzie na Światowy Dzień Migranta

13 lutego br. w Watykanie zostało opublikowane orędzie Jana Pawła II na Światowy Dzień Migranta. Hasłem tegorocznych obchodów, które przypadną 18 listopada, są słowa: Duszpasterstwo migrantów - współczesną drogą wypełniania misji Kościoła. Papież zauważa w orędziu, że dziś nowym zjawiskiem jest imigracja nie-chrześcijan do krajów o tradycji chrześcijańskiej. Kraje te winny traktować przybyszów reprezentujących inne kultury czy religie z "gościnnością, otwartością na dialog i braterstwem". Chodzi o prawdziwe wyzwanie, przed jakim stają wspólnoty chrześcijańskie. Chrześcijanie nie powinni się obawiać udzielania pomocy ani wchodzenia w dialog z wyznawcami innych religii. Przeciwnie - należy im okazywać pomoc, gdyż "przepowiadanie i świadczenie o Ewangelii poprzez dzieła miłosierdzia stanowi istotę misji Kościoła" - zauważa Jan Paweł II. Rozmaite są powody, które skłaniają ludzi do przemieszczania się z jednego miejsca na drugie. Najbardziej dramatyczne to te, których podłożem jest brak wolności czy bezpieczeństwa w kraju pochodzenia -
zauważa Papież. Oprócz racji ideologicznych czy ekonomicznych także inne okoliczności tłumaczą fenomen migracji: rozwój wymiany międzykulturowej, współzależność ekonomiczna krajów, liberalizacja handlu i kapitałów, rozwój środków transportu i komunikacji. Emigrantom należy zapewnić "stałe duszpasterstwo", które powinno być wrażliwe na ich zmieniającą się sytuację i potrzeby - podkreśla Jan Paweł II. Ojciec Święty zwraca też uwagę na konieczność respektowania wolności religijnej, która jest niepodważalnym prawem każdej istoty ludzkiej, będącym źródłem innych praw i wolności.

Reklama

Kościół nie jest przeciwny badaniom genetycznym

Watykański ekspert w dziedzinie bioetyki - bp Elio Sgreccia nie zgadza się z zarzutem, jakoby Kościół katolicki był przeciwny badaniom genetycznym i chciał przeszkodzić postępom w tej dziedzinie. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego wiceprzewodniczący Papieskiej Akademii Życia podkreślił, że Kościół wielokrotnie dawał wyraz poparciu dla badań naukowych, gdyż to z Bożego polecenia człowiek uczestniczy w dziele stworzenia. Jednakże badania, podobnie jak wszelka inna działalność ludzka, muszą opierać się na prawdzie o godności człowieka.
Bp Sgreccia podkreślił, że Kościół jest przeciwny klonowaniu i niszczeniu embrionów dla celów naukowych nie tylko z powodów religijnych. Podstawą dla takiego stanowiska Kościoła jest szacunek dla każdego życia ludzkiego we wszystkich fazach jego rozwoju. Kościół popiera badania komórek macierzystych, jeśli te badania prowadzone są na materiale pobranym od narodzonego człowieka. Zdaniem watykańskiego eksperta, Papieska Akademia Życia nie wypowiedziała się zdecydowanie przeciwko zastosowaniu metod bioetycznych u zwierząt i roślin. Domaga się jednak, by w tych przypadkach dokładnie było brane pod uwagę ryzyko dla środowiska oraz dla zdrowia.

Kondolencje rodzinom ofiar trzęsienia ziemi w Salwadorze

Jan Paweł II przesłał kondolencje rodzinom ofiar trzęsienia ziemi w Salwadorze. W depeszy kondolencyjnej skierowanej 14 lutego br. na ręce arcybiskupa San Salvadoru - Fernando SaMenz Lacalle Ojciec Święty wyraził nadzieję, że ludziom dotkniętym kataklizmem będzie można pomóc z otwartym sercem i w duchu miłości chrześcijańskiej, aby mogli pokonać ból i cierpienie.
W wyniku trzęsienia ziemi o sile 6,1 w dziesięciostopniowej skali Richtera śmierć poniosło ponad 200 osób, a ponad 1 600 doznało obrażeń ciała. Poprzednie trzęsienie ziemi, które miało miejsce w Salwadorze przed miesiącem, pociągnęło za sobą śmierć 827 osób.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adrianna Sierocińska

Rozważania do Ewangelii J 6, 55.60-69.

Sobota, 20 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

„Przysięga Ireny”. Zmieniaj świat swoją odwagą!

2024-04-19 08:14

[ TEMATY ]

film

Mat.prasowy

To prawdziwa historia oparta na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. To przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej.

Premiera w polskich i amerykańskich kinach już 19 kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

[ TEMATY ]

papież

sądownictwo

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Ojciec Święty określił nowe zasady w sześciu artykułach. Zgodnie z „zasadą niezmienności sędziego i w celu zapewnienia rozsądnego czasu trwania procesu” - czytamy w motu proprio - papież, na rok sądowy, w którym prezes przestaje sprawować urząd, może wyznaczyć wiceprezesa, który przejmuje urząd, gdy prezes przestaje sprawować urząd. Stwierdza się również, że papież „może w każdej chwili zwolnić z urzędu, nawet tymczasowo, sędziów, którzy z powodu stwierdzonej niezdolności nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję