Reklama

Rok Jubileuszowy w Kościele częstochowskim

Dekanat św. Wojciecha BM w Wieluniu

Z ks. kan. Stanisławem Matuszczykiem, dziekanem dekanatu św. Wojciecha BM w Wieluniu, rozmawia ks. Zdzisław Wójcik
Edycja częstochowska 40/2000

KS. ZDZISŁAW WÓJCIK: - Drugim w kolejności dekanatem wieluńskim, który pielgrzymuje do archikatedry jest dekanat, któremu patronuje św. Wojciech BM, a Ksiądz Kanonik jest dziekanem.

KS. KAN. STANISŁAW MATUSZCZYK: - Do dekanatu należą następujące parafie i przewodniczą im następujący proboszczowie: Dzietrzniki - ks. Stanisław Matuszczyk, Kraszkowice - ks. Zdzisław Nogaj, Łaszew - ks. Stanisław Sudoł, Masłowice - ks. Józef Błasiński, Mierzyce - ks. Łucjan Szeliga, Pątnów - ks. Jerzy Ręczak, Ruda - ks. Leszek Szymanek, Toporów - ks. Marian Morga, Olewin-Sieniec - ks. Piotr Walterowicz i parafia pw. św. Stanisława w Wieluniu - ks. Lech Dębski.

- Proszę scharakteryzować ten dekanat...

- Obejmuje on znaczną część Wielunia, z uwagi na parafię św. Stanisława, i dziesięć parafii przylegających do miasta. Dekanat jest położony malowniczo w zakolu Warty. W dekanacie mamy Centralny Ośrodek Harcerstwa Polskiego w Załęczu Wielkim. 9 września odbyła się tam inauguracja nowego roku harcerskiego.

- Ale bogactwem tych stron są także kościoły...

- Dekanat św. Wojciecha ma kościoły nowe i stare. Nowe są w Masłowicach, Kraszkowicach, Toporowie i kościół pw. św. Stanisława w Wieluniu. Ma też kościoły stare, zabytkowe. Najcenniejszym z nich jest kościół filialny w Grębieniu należący do parafii Dzietrzniki. Kościół ten został zbudowany w początkach XVI w., a obecnie trwa jego kapitalny remont, który ukończony będzie w 2001 r. Kościół w Łaszewie jest z pierwszej połowy XVI w. W 1991 r. przystąpiono do kapitalnego remontu, rozebrano go w całości i złożono na powrót w 1993 r. Mamy też w dekanacie sanktuarium w Rudzie z obrazem Matki Bożej Rudzkiej.

- To jest ta słynna, historyczna Ruda...

- Właśnie. Poszczycić się możemy w dekanacie kościołem w Rudzie, który pamięta czasy św. Wojciecha BM. Prawdopodobnie według tradycji pierwotny kościółek miał być zbudowany przez samego św. Wojciecha. Na jego miejscu zbudowano romański kościół w 1104 r.

- Powiedzmy teraz coś o wiernych...

- Religijność naszych stron nie odbiega od religijności sąsiednich dekanatów. Księża proboszczowie starają się na wszelki sposób, żeby naszych wiernych zmobilizować, przyciągnąć do kościoła. Zależy im też bardzo na młodzieży, stąd w dekanacie istnieją różne grupy młodzieżowe zorganizowane przy parafiach. Jakkolwiek dzieci i młodzież gorliwie uczestniczy w katechezach szkolnych, to jednak na niedzielnej Mszy św. z ich frekwencją nie jest najlepiej. Są bardziej widoczni w czasie rekolekcji. W tym roku jubileuszowym zauważyliśmy pewien wzrost zaangażowania całych parafii w czasie rekolekcji.

- A sama pielgrzymka do archikatedry?

- Przygotowujemy się do niej. W każdej parafii te przygotowania trwają już od dłuższego czasu. Np. w Dzietrznikach taką dobrą okazją do mobilizacji będzie rocznica poświęcenia krzyża przez Księdza Arcybiskupa. Tam, przy nim, odprawimy Drogę Krzyżową. Zamówiliśmy już ponad dwadzieścia autokarów. Życzyłbym sobie, by nasza pielgrzymka jeszcze bardziej pobudziła ludzi do życia religijnego, do więzi z Bogiem i ludźmi.

- Dziękuję za rozmowę.

Watykan: papież przyjął rezygnację dwóch biskupów

2019-05-20 12:55

st (KAI) / Watykan

Ojciec Święty przyjął rezygnację z rządów pasterskich złożoną przez biskupa Helsinek, 72. Letniego Teemu Sippo oraz biskupa Chur w Szwajcarii, 77-letniego Vitusa Huondera – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Grzegorz Gałązka

Biskup Teemu Sippo, SCI był pierwszym od czasów Reformacji Finem- biskupem katolickim w tym kraju. Kierował diecezją w Helsinkach obejmującą terytorium całej Finlandii od 2009 roku. Natomiast w Chur Ojciec Święty mianował administratorem apostolskim sede vacante et ad nutum Sanctae Sedis 74. letniego byłego biskupa Reykjavíku, Szwajcara, Petera Bürchera.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielona Góra: Noc węgierska w muzeum

2019-05-20 23:50

Krystyna Dolczewska

Gdzie mogliście się Państwo dowiedzieć, jak brzmi po węgiersku znane powiedzenie „Polak, Węgier, dwa bratanki… ? Gdzie zjeść smaczną potrawę z papryką z kociołka i poznać kuchnię węgierską ? Gdzie zobaczyć przepiękne hafty ludu Matyó ? Na wszystkie „Gdzie ?” jest jedna odpowiedź: Noc Muzeów w Muzeum Ziemi Lubuskiej, która odbyła się 18 maja w Zielonej Górze.

Krystyna Dolczewska
stroje ludu Matyó
Zobacz zdjęcia: Węgierska noc w Muzeum Ziemi Lubuskiej

W czasie nocy można było poznać węgierską muzykę ludową (Kapela Szabolcsa Szilágyiego) i rockową, węgierską sztukę ludową-wystawę i warsztaty, fotografie i filmy krótkometrażowe twórców węgierskich, a także wziąć udział w konkursie wiedzy o Węgrzech i poznać historię tego kraju.

W jakich sprawach i w którym wieku nasze drogi w historii połączyły się ? O tym opowiedzieli nam Ákos Engelmayer–historyk, w latach 1990–1995 ambasador w Polsce i János Tischler–historyk.

Filmy od 21.00 do 24.00 to ostatni punkt programu tej pięknej nocy z naszymi przyjaciółmi Węgrami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem