Reklama

Niedziela Częstochowska

Na drogach zawierzenia

– Syn Boży za sprawą otwartego serca Maryi wkroczył w nasz, ludzki czas. W radość dzisiejszej uroczystości pragniemy włączyć dziękczynnie za dar osobistego życia, za dar życia naszych rodzin, jak również dar częstochowskiego Kościoła w jego wymiarach metropolitalnych – mówił abp Wacław Depo 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Dzień Świętości Życia, w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Miłość i wierność oraz tajemnica wybrania. Wobec tych tajemnic stanęli w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie uczestnicy Mszy św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, który również wygłosił homilię.

Metropolita częstochowski powiedział w niej: – Zwiastowanie Pańskie można uznać świętem wierności i miłości Boga, jak również człowieka otwartego na plan Boga. Te dwie daty – 25 marca i 24 grudnia – są objawieniem tej samej miłości Boga do człowieka. Nie zatrzymujemy na się tej dacie, którą jest dzisiejsze Zwiastowanie, ale idziemy dalej, w głąb tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Przypomniał, że Maryja została wybrana i obdarowana, uczy także, jak zawierzyć Bogu we wszystkim, to znaczy, by w ludzkim życiu zaryzykować całym życiem i postawić na Boga. „Bóg jest zawsze wierny człowiekowi i pragnie go prowadzić i umacniać w realizacji powierzonej mu misji”. Dlatego zadaniem człowieka jest na nowo uwierzyć zarówno na dobre, jak i złe, że Bóg jest miłością i go nie opuszcza, ponieważ zawsze jest blisko. Kolejne, „ogromnie zadanie, jakie staje nad nami, jest powrót do Eucharystii” – podkreślił abp Wacław. I wyjaśnił: – Rozumiemy to zadanie bardzo konkretne jako powrót do praktyk Mszy św. Dziś trzeba powiedzieć: Nie bójcie się! Bóg jest z nami. Bóg jest naszym zbawieniem. Bóg jest źródłem naszego życia. „Eucharystia jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego”. Jak ginęli męczennicy w IV wieku, mówiąc, my nie mamy żyć bez Eucharystii. Ta świadomość musi nam towarzyszyć i pogłębić naszą wiarę, mamy ku temu stosowny czas. Miejmy odwagę przez swoją obecność, jak dzisiaj, powiedzieć Bogu „tak”, a Maryja niech rozpromieni swoją miłością wszystkie drogi naszego życia i naszego zawierzenia Bogu we wszystkim

Reklama

Podczas Liturgii zostały złożone przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Sześć osób zobowiązało się do modlitwy w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki.

Arcybiskup Depo udzielić błogosławieństwa kobietom oczekującym na narodzenie dzieci i matkom, które cieszą się darem macierzyństwa.

Dzień Świętości Życia obchodzony od 1998 r,, przypada dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem, przypomina, że tajemnica Wcielenia jest nierozerwalnie związana z tajemnicą śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, a także to, że ludzkie życie ma sens i wartość na każdym jego etapie od poczęcia aż do naturalnej śmierci, zwraca uwagę na znaczenie troski o nie.

Reklama

Diecezja częstochowska została ustanowiona 28 października 1925 r. bullą papieża Piusa XI „Vixdum Poloniae Unitas”, a 25 marca 1992 r. bullą papieża Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae Populus” – archidiecezją. Błogosławieni związani z archidiecezją to: ks. Maksymilian Binkiewicz, s. Józefa Chrobot CSFN, ks. Ludwik Gietyngier oraz ks. Dominik Jędrzejewski.

Obejmuje: 4 regiony duszpasterskie, 36 dekanatów, 312 parafii (w tym: 311 terytorialnych {297 diecezjalnych, 14 zakonnych}, 1 personalna akademicka), 3 rektoraty (za https://archiczest.pl).

2021-03-25 21:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do pracowników „Niedzieli”: wzrastajcie w wierze, miłości i nadziei

[ TEMATY ]

rekolekcje

abp Wacław Depo

Bożena Sztajner/Niedziela

POSŁUCHAJ: REKOLEKCJE DZIEŃ I

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za beatyfikację

2021-09-18 20:54

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Kalwaria Rokitniańska

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Katarzyna Krawcewicz

Pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję” odbyło się 18 września nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. W jego trakcie dziękowano za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wspólna modlitwa rozpoczęła się Godziną Miłosierdzia w Bazylice Rokitniańskiej. Po Mszy świętej pątnicy przewiezieni zostali do pierwszej stacji „Wieczernik” i rozpoczęło się nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. Rozważania poprowadził ks. Damian Drop, diecezjalny duszpasterz powołań. Na zakończenie pątnicy odśpiewali Apel Maryjny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję