Reklama

Kardynał - to Książę Kościoła

Niedziela Ogólnopolska 9/2001

Książę Kościoła, kardynał - jako najbliższy współpracownik papieża - ma największy urzędowy wpływ na sprawowanie władzy w Kościele. W okresie Państwa Kościelnego godność ta miała również charakter polityczny i dlatego zainteresowane nią były rody panujące, które ubiegały się o to, aby można było zostać kardynałem nie będąc kapłanem. W Polsce sejm piotrkowski w 1451 r. zabraniał starania się o tę godność bez zezwolenia króla. Powodem tego było m.in. przekonanie, że nominacje kardynalskie zagrażają równości szlacheckiej. Osłabiało to stosunki ze Stolicą Apostolską oraz utrudniało polskim duchownym udział w najwyższych władzach Kościoła. Im bliżej czasów współczesnych, tym urząd ten bardziej oczyszczał się z tych elementów, nabierając cech religijno-duszpasterskich.
Na dzień 21 lutego 2001 r. (IX konsystorz Jana Pawła II) Kolegium Kardynalskie Kościoła rzymskokatolickiego liczy 184 kardynałów. W tej liczbie są: 1 kardynał wyniesiony do tej godności przez Jana XXIII, 23 - przez Pawła VI, pozostali, łącznie z 44 nowymi kardynałami - przez Jana Pawła II. Są to hierarchowie połączeni z namiestnikiem Chrystusa na ziemi przez purpurę na chwile triumfu i cierpienia.
Poza komżą wszystkie części stroju kardynała utrzymane są w kolorze czerwonym. Jest to znak całkowitego oddania kardynała, który w służbie papieżowi gotów jest nawet zginąć śmiercią męczeńską. Kolor ten nawiązuje też do tradycji bizantyjskiej purpury dostojników, w którą mógł się w Konstantynopolu ubierać tylko "basileus" (cesarz) oraz najwyżsi dostojnicy państwowi i kościelni.
Każda nominacja kardynalska jest radością dla całego Kościoła powszechnego. Można powiedzieć, że każdy kardynał jest nasz, niezależnie od tego, z jakiego kraju pochodzi, jakiego jest obrządku i koloru skóry. W Polsce szczególnie mamy prawo być dumni z ostatnich nominacji dwóch wybitnych kapłanów-pasterzy, arcybiskupów: Zenona Grocholewskiego i Mariana Jaworskiego. Ich oddanie Stolicy Apostolskiej jest powszechnie znane.
Kościół realizuje swoje posłannictwo w świecie. Jest to możliwe, jak wierzymy, przez wstawiennictwo Tej, która dana nam została przez Jezusa na Kalwarii. Historia dostarcza wielu dowodów Jej oddziaływania. Ta świadomość istnieje w Kościele od wieków, wyraz temu dał papież Pius VII, który po powrocie do Rzymu z niewoli awiniońskiej powiedział: "Dziękujmy Bogu przez Maryję Wspomożycielkę Wiernych", a także Kardynał Prymas Stefan Wyszyński, który nie krył, że w czasie jego konsekwentnej walki o Kościół polski "wsparciem była Maryja Wspomożycielka Wiernych". Niech Wspomożycielka Wiernych będzie i dziś Gwiazdą i Przewodniczką na drogach życia Kardynałów Kościoła katolickiego.

2001-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś XVI Święto Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej

2023-06-04 08:34

[ TEMATY ]

Warszawa

Artur Stelmasiak

Odsłonięcie figury Chrystusa Zmartwychwstałego w prezbiterium Świątyni Opatrzności Bożej, pielgrzymka z relikwiami bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, uroczysta Eucharystia w samo południe, harcerskie dziękczynienie, gra rodzinna „Tropiciele pokoju” oraz wieczorne Oratorium ku czci św. Stanisława Papczyńskiego – to najważniejsze punkty XVI Święta Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej. W tym roku obchodzone jest ono 3 i 4 czerwca pod hasłem „Dziękujemy za czyniących pokój”.

Rano z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego wyruszyła do Świątyni Opatrzności Bożej uroczysta pielgrzymka z relikwiami bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Dołączą one podczas Mszy Świętej dziękczynnej o godz. 12.00 do grona 17 polskich świętych i błogosławionych, których relikwie czczone są w wilanowskim Sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: uratowała mnie Maryja

2023-06-02 20:58

[ TEMATY ]

świadectwo

Bliżej Życia z wiarą

Archiwum Mateusza Wałacha

Choć nie ma jeszcze 30 lat, w swoim życiu mocno doświadczył opieki Matki Bożej. Relacja z Nią przyprowadziła go do Jezusa i pozwoliła odkryć życiową drogę.

Rodzice od momentu, w którym dowiedzieli się, że są w ciąży, zawierzyli mnie Maryi z Jasnej Góry – mówi Mateusz Wałach. – Mama wielokrotnie pielgrzymowała do tego sanktuarium pieszo, z Krakowa, a tata podkreślał, że wszystko, co osiągnął, zawdzięcza Madonnie Jasnogórskiej. Na ostatniej prostej przed moim porodem wystąpiły komplikacje. Rodzice bez wahania powierzyli siebie i swoje nienarodzone dziecko Pani Częstochowskiej. Ona odpowiedziała na ten akt, bo urodziłem się 26 stycznia, w Godzinie Miłosierdzia – bez komplikacji. Stąd moje silne poczucie i wiara w to, że jestem wymodlony, a swoje życie zawdzięczam Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Posłani do posługi

2023-06-04 19:41

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

Lubuska Oaza

LOM

Lokalna Oaza Matka

Katarzyna Krawcewicz

W parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Zielonej Górze 4 czerwca odbyła się Lokalna Oaza Matka.

LOM to wyjątkowe spotkanie moderatorów, animatorów oraz par moderatorskich i animatorskich, które będą posługiwały podczas organizowanych przez diecezję oaz letnich. To czas nie tylko na sprawy organizacyjne, ale i na modlitwę i budowanie wspólnoty. Posługującym udzielane jest błogosławieństwo, otrzymują również świece ze znakiem oazy, które będą zapalane w różnych momentach rekolekcji.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję