Reklama

Niedziela Częstochowska

Obdarowani łaską

– Msza Krzyżma jest odnowieniem naszego przymierza miłości i posługi z Chrystusem i z Kościołem. Kapłaństwo jest tajemnicą Przenajświętszego Serca Zbawiciela – mówił metropolita częstochowski abp Wacław Depo w Wielki Czwartek w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

Msza Krzyżma

Karol Porwich/Niedziela

Na progu Triduum Paschalnego 1 kwietnia, w Wielki Czwartek, abp Wacław Depo 1 kwietnia celebrował Mszę Krzyżma we wspólnocie biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i ludu Bożego, z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Zobacz zdjęcia: Obdarowani łaską

Do zgromadzonych powiedział: – Przyszłość Kościoła będzie trwała, bo on jest naszą własnością, on jest Kościołem Jezusa Chrystusa i mimo wojen kulturowych i światopoglądowych bramy piekielne go nie przemogą. Przypomniał stanowisko kard. Jeana-Claude Hollericha, przewodniczącego Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, który wyraził przekonanie, że „przy zachowaniu obowiązujących współcześnie przepisów sanitarnych udział w nabożeństwach jest bezpieczny”, a także podkreślił, że „wolność religijna jest prawem i jest nadrzędna wobec kultury. Religia przyczynia się bardziej do rozwiązywania problemów społecznych niż do ich powstawiania”.

Arcybiskup Depo zebranych w świątyni i łączących się duchowo zachęcił do trwania „w wierze i dziękczynieniu za dar Eucharystii i dar kapłaństwa”.

Reklama

W homilii abp Wacław mocno zaakceptował słowa Jana Pawła II z jednego z listów do kapłanów, które są stałym zadaniem dla prezbiterów: „Pierwszą rzeczą, jakiej Kościół żąda od kapłana w imię wierności, jest to, by nigdy nie przestrzał wierzył w swoje misterium przy Chrystusie i z Chrystusem”. W tym duchu metropolita częstochowski powiedział: – Nasza obecność potwierdza to misterium i posłannictwo w sprawach ludzkich odnoszących się do Boga. Przypomniał, że źródło powołania jest w Sercu Zbawiciela. – Kapłaństwo jest tajemnicą Przenajświętszego Serca Zbawiciela wobec Boga i Kościoła – mówił. – Chcemy dzisiaj wobec Boga i Kościoła potwierdzić tę prawdę, że dar powołanie jest niezasłużonym wyborem nas przez Boga. Głębię Chrystusowego kapłaństwa określają: „obdarowanie łaską, współudział w mocy Ducha Świętego i odpowiedzialność za wszystko, co składa się na nasze życie – wczoraj, dziś i jutro”. Zwrócił uwagę na to, że dziś potrzebna jest „świadomość wiary i odpowiedzialności za budowanie wspólnoty Kościoła na ziemi polskiej”.

Podczas liturgii kapłani odnowili przyrzeczenia złożone w dniu święceń. Metropolita częstochowski konsekrował olej krzyżma oraz oleje – chorych i katechumenów. Te oleje są wykorzystywane przez cały następny rok podczas udzielania sakramentów.

Msza Krzyżma jest odprawiana w godzinach porannych we kościołach katedralnych w Wielki Czwartek, wśród koncelebransów są księża z całej diecezji. W powodu pandemii w liturgii uczestniczyli przedstawiciele kapłanów. W Eucharystii uczestniczą także diakoni, klerycy i ministranci.

2021-04-01 13:10

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Kamiński: Jezus jest zawsze z nami

Dziękuję za dar powołania każdego z Was i wszystkie dni waszej służby samemu Jezusowi oraz Jego ludowi - zwrócił się do duchownych bp Romuald Kamiński podczas sprawowanej w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Mszy Krzyżma. Ordynariusz warszawsko-praski dziękował za dyscyplinę i towarzyszenie wiernym poprzez transmisje internetowe i radiowe.

Bp Kamiński mówił, że czas pandemii jest wielką tajemnicą, którą należy przeżywać w duchu wiary i pokory. - Możliwe, że te Eucharystie, które przeżywamy w wielkim osamotnieniu i wyciszeniu oraz czas przeżyty na adoracji Eucharystycznej staną się zaczynem odnowy naszej obecności i posługi w życiu naszej diecezji, parafii, wspólnot życia konsekrowanego i domach formacyjnych - zauważył bp Kamiński.

CZYTAJ DALEJ

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Jasnogórski znów na szlaku nawiedzenia

2021-08-01 15:04

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Archiwum

Nie ma ważniejszej sztafety jak sztafeta ludzi ochrzczonych. Prosimy Cię Maryjo, żebyśmy ogień wiary, nadziei i miłości ponieśli w nowe czasy – mówił podczas uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku bp Szymon Stułkowski. W archidiecezji poznańskiej wznowiono peregrynację Ikony Jasnogórskiej po Polsce, przerwaną ze względu na pandemię.

Przez dziewięć miesięcy Obraz Jasnogórski przebywał w kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu. 1 sierpnia ponownie rozpoczęło się nawiedzenie, dwukrotnie przerwane ze względów sanitarnych. „Gorąco modlę się, żebyśmy mogli trwać w tym nawiedzeniu, żeby Maryja mogła przechodzić od parafii do parafii i otwierać serca” – mówił bp Stułkowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję