Reklama

Polska

W Poznaniu trwają targi SAKRALIA

[ TEMATY ]

Poznań

targi

www.targisakralia.pl

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich trwa czwarta edycja Targów Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów Liturgicznych i Dewocjonaliów SAKRALIA. To największe tego typu wydarzenie w Polsce Zachodniej. Targi SAKRALIA można zwiedzać do 7 listopada, dla osób duchownych wstęp jest bezpłatny. Tematyka ekspozycji obejmuje zarówno elementy wyposażenia kościołów, sztukę sakralną, dzwony i organy, jak i szaty oraz naczynia liturgiczne, sprzęt nagłaśniający i multimedialny, urządzenia do ogrzewania kościołów, usługi z zakresu renowacji zabytków, a także ofertę pielgrzymek w kraju i za granicą.

Wystawcy prezentują też na nich nowoczesne oprogramowania do obsługi kancelarii parafialnych oraz cmentarzy. Zwiedzający mogą również zakupić pomoce dydaktyczne dla katechetów, dewocjonalia i książki wydawnictw religijnych.

Wczorajszy pierwszy dzień targowy poświęcono w sposób szczególny tajnikom energooszczędnego budowania i remontowania kościołów. Służyła temu konferencja, która odbyła się w ramach targów SAKRALIA.

Jak podkreśla w rozmowie z KAI Zofia Strzyż, dyrektor targów SAKRALIA, tegoroczna ekspozycja pokazuje, że obecnie zauważalne jest zainteresowanie proekologicznymi i oszczędnościowymi rozwiązaniami stosowanymi w budynkach sakralnych. „To chociażby energooszczędność wyrażająca się w zastosowaniu nowoczesnych technologii, np. oświetleniu ledowym, energooszczędnym ocieplaniu budynków czy energooszczędnym ogrzewaniu” – wyjaśnia.

Skutecznym źródłem oszczędności dla parafii są np. inwestycje w technologie fotowoltaiczne, czyli wytwarzanie prądu z energii słonecznej. Taka słoneczna elektrownia z powodzeniem działa w Watykanie już od 2008 r. Zamontowane na dachu Auli Pawła VI fotoogniwa i kolektory słoneczne o łącznej powierzchni 5 tys. metrów kwadratowych zasilają m.in. jej budynek.

6 listopada w ramach targów odbędzie się tradycyjna konferencja dla katechetów. Tym razem zorganizowana została ona we współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu oraz Zgromadzeniem Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Reklama

Konferencja ta przebiegać będzie pod hasłem: „Służyć i wychowywać do miłości”, a jej celem jest propagowanie wiedzy o życiu i ideach pedagogicznych bł. Edmunda Bojanowskiego. 14 listopada, w 199. rocznicę śmierci tego błogosławionego, w Kościele w Polsce rozpocznie się poświęcony mu rok.

Targi SAKRALIA przygotowywane są z myślą o kapłanach, osobach życia konsekrowanego, katechetach, przedstawicielach Parafialnych Rad Duszpasterskich oraz innych świeckich odpowiedzialnych za inwestycje w parafiach. Ich atutem jest bardzo wysoki udział osób duchownych wśród zwiedzających. W minionej, trzeciej edycji, która odbyła się w listopadzie 2012 r. wyniósł on aż 84 proc.

Inspiracją do zorganizowania Targów SAKRALIA było Europejskie Spotkanie Młodych, które odbywało się na przełomie 2009 i 2010 r. właśnie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Uczestniczyło w nim, oprócz tysięcy młodych ludzi, także wielu kapłanów i osób życia konsekrowanego.

2013-11-06 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ryś w Poznaniu: jeśli oddam Panu mój grzech, on umrze razem z Nim na krzyżu

- Jezusowi Chrystusowi nie chodzi o to, by nas pouczyć, że Bóg jest święty, ale chodzi o to, że bierze na siebie mój grzech. Bierze moją pychę, moją chciwość, jako przeczysty - staje się moją nieczystością - mówił do zgromadzonych na poznańskim stadionie bp Grzegorz Ryś.

Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji zwrócił uwagę, że Bóg w zamian daje nam życie wieczne. - Daje nam je dziś, w tej chwili. To jest życie, które jest właściwe Bogu - podkreślił biskup.

CZYTAJ DALEJ

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

egzorcysta

bp Andrzej Czaja

BP KEP

Bp Andrzej Czaja

Bp Andrzej Czaja

- Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów – zapowiedział bp Andrzej w Czaja na 383. Zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu w Wałbrzychu. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP dodał, że będzie miał on nawet szerszych charakter, mianowicie jego celem będzie przygotowywanie do posługi duchowej na wielu poziomach, także w różnorodnych wspólnotach religijnych.

Bp Czaja mówił biskupom o aktualnych zagadnieniach jakimi zajmuje się Komisja Nauki Wiary KEP. Dotyczą one w dużej mierze środowiska egzorcystów. Powołany ma zostać ogólnopolski ośrodek przygotowujący egzorcystów, z siedzibą w Katowicach. Przygotowana zostanie również specjalna Nota, w której zostanie określone jakie działania nie mogą być obecne w posłudze egzorcystów. Notę tez przygotowuje zespół Komisji Nauki Wiary, złożony z teologów, psychologów i samych egzorcystów. Dokument ma być opracowany w ciągu roku.

CZYTAJ DALEJ

Ważna rocznica

2023-01-26 19:15

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Jacek Zimniak

80. rocznica śmierci

pierwszy biskup pomocniczy

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

80. rocznica śmierci pierwszego biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Antoniego Jacka Zimniaka.

– Dziękujemy dzisiaj Bogu za tego gorliwego, mądrego i niezłomnego biskupa Antoniego Jacka Zimniaka, który w bardzo trudnych czasach okrutnej II wojny światowej pełnił posługę w naszej diecezji – mówił na początku Mszy św. w jego intencji bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej 26 stycznia przewodniczył Mszy św. w kościele rektoralnym św. Rocha i św. Sebastiana na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję