Reklama

Alfabet miłości

ANNA MATERA
Niedziela Ogólnopolska 24/2001

"Żyjemy w czasach, w których niemal wszyscy umiemy czytać i pisać, ale w dużym stopniu jesteśmy analfabetami miłości. Nie potrafimy odróżniać miłości od jej karykatury - mylimy miłość z uczuciem, zakochaniem, popędem, rozładowaniem napięć, a nawet z egoizmem" - powiedział ks. Marek Dziewiecki na spotkaniu promującym jego najnowszą książkę pt. " ...miłość pozostaje. Pedagogika miłości dla rodziców, wychowawców i... wychowanków". Organizatorami spotkania byli: wydawca książki - Edycja św. Pawła, Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Częstochowie oraz Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej. Spotkanie poprowadziła Renata Bocian z Radia Jasna Góra.
14 maja br. aulę Częstochowskiego Seminarium Duchownego wypełnili wszyscy ci, którym na sercu leży wychowywanie do miłości. Obok gości honorowych: ks. Mariusza Górnego - dyrektora generalnego Edycji św. Pawła, ks. dr. Włodzimierza Kowalika - rektora WSD w Częstochowie, Roberta Jaczyńskiego - dyrektora i wychowawcy KLO w Częstochowie i ks. dr. Jana Wilka - dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, na spotkanie przybyli nauczyciele, wychowawcy, pracownicy poradni życia rodzinnego, przedstawiciele Instytutu Teologicznego w Częstochowie oraz młodzież z Liceów Katolickich w Częstochowie, Radomsku, Wieluniu i Zawierciu, a także wychowankowie NSD i alumni WSD.
W dobie kryzysu małżeństwa i rodziny, wypływającego z kryzysu takich pojęć, jak miłość i wolność, publikacja ks. Dziewieckiego jest niezwykle cenna. Ma wymiar uniwersalny, bo - jak powiedział sam Autor - to książka o każdym z nas, dlatego że w każdym człowieku zapisana jest tęsknota za miłością. Ojciec Święty w Orędziu na Tydzień Modlitw o Powołania napisał, że miłość jest dla człowieka jak DNA dla ludzkiego organizmu. Ks. Marek podkreślił, że dla każdego z nas miłość jest kwestią życia lub śmierci - dosłownie. Jeżeli ktoś z nas jest niekochany lub nie kocha - to po prostu umiera. Żyjemy w Europie, w której nie ma wojen, a co roku giną miliony ludzi. Ludzie giną, bo nie są kochani. Zabija się nienarodzone dzieci, staruszków czy kogokolwiek, kto pokaże się na ulicy z portfelem. Człowiek zabija również samego siebie - unicestwia się przez uwikłanie w nałogi, jak alkoholizm czy narkomania, a nawet odbiera sobie życie.
Publikacja ...miłość pozostaje zrodziła się z potrzeby serca i umysłu. Inspiracją do jej napisania były spotkania z Bogiem i z ludźmi w różnym wieku - od dzieci przez młodzież i studentów po dorosłych - które ks. Marek, jako duszpasterz i psycholog, odbywa od ponad 10 lat.
Książka jest refleksją nad różnymi obliczami miłości oraz nad sposobami dorastania do miłości dojrzałej - wyrażającej się troską o czyjeś dobro. W zalewie toksycznych gazet i telewizyjnych oper mydlanych, promujących różne namiastki i imitacje miłości, lektura tej publikacji może być nieocenioną pomocą w poznawaniu alfabetu prawdziwej miłości.
"...miłość pozostaje", Edycja Świętego Pawła, ul. Siwickiego 7, 42-221 Częstochowa, tel. (0-34) 362-06-89, fax (0-34) 362-09-89, e-mail: edycja&paulus.pl

Reklama

Benedykt XVI zasmucony tym, co się dzieje w niemieckim Kościele

2019-10-22 07:08

Krzysztof Bronk - Watykan/Vatican News

Benedykt XVI kocha Kościół w Niemczech, ale to co się w nim teraz dzieje w większości sprawia mu ból – powiedział sekretarz abp Georg Gänswein.

Mazur/episkopat.pl

Podkreślił on, że Papieża Seniora najbardziej niepokoi swoiste „zaćmienie Boga”, które dokonuje się w jego ojczystym Kościele. Benedykt XVI ostrzegał przed tym od dawna. Fakt, że teraz sprawdzają się jego prorocze słowa, bynajmniej nie daje mu satysfakcji. Jedyne pokrzepienie znajduje on w modlitwie za Kościół w Niemczech – powiedział osobisty sekretarz Papieża Seniora i prefekt Domu Papieskiego.

Pochodzący z południowych Niemiec arcybiskup krytycznie wypowiada się o sytuacji swego rodzimego Kościoła. Jego zdaniem panuje w nim zamęt, ponieważ większość wiernych nie chce kierować się Katechizmem i nie uznaje nauczania Apostołów. Nowa ewangelizacja nie może się odbywać kosztem wierności nauczaniu Kościoła – podkreślił abp Gänswein w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika Tagespost.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Światowy Dzień Ubogich

2019-10-23 14:19

Informacja prasowa

W niedzielę 17 listopada już po raz trzeci będziemy przeżywać Światowy Dzień Ubogich ustanowiony przez Papieża Franciszka. W związku z tym szczególnym dniem Caritas Poznań przygotowała szereg działań mających wesprzeć osoby ubogie oraz zaangażować innych do pomocy.

Indormacja prasowa

Podobnie jak w poprzednich latach przeżywanie Światowego Dnia Ubogich zacznie się już w tygodniu poprzedzającym. Wstępem będzie pielgrzymka dla osób bezdomnych do Rokitna i Świebodzina. W czwartek wolontariusze wyjdą na ulice oraz do miejsc, w których przebywają osoby bezdomne, aby rozdać im koce, śpiwory i termosy. Kolejnego dnia osoby ubogie oraz bezdomne będą mogły skorzystać z usług fryzjerów oraz wziąć udział w grach i konkursach w świetlicy przy ul. Krańcowej 10. W przygotowaniu do niedzielnej Mszy Świętej w sobotę, w poznańskich jadłodajniach będą spowiadać księża, odbędzie się również adoracja

i wielbienie.

W niedzielę 17 listopada zapraszamy wszystkich mieszkańców Poznania na Mszę Świętą w intencji osób ubogich oraz tych, którzy im pomagają do parafii Bożego Ciała na godzinę 12:00. Światowy Dzień Ubogich jest okazją, aby raz jeszcze dostrzec tych, którzy są przy nas i potrzebują naszego wsparcia. W tym okresie rozpocznie się również akcja Tytki Charytatywnej. Jest to swojego rodzaju przekaz, że warto dzielić się tym co mamy z potrzebującymi.

Zachęcamy do włączenia się w działania Caritas i wsparcie akcji. Zorganizowana została zbiórka nowych koców, śpiworów oraz termosów, które można dostarczyć na ul. Krańcową 10 lub do Caritas Poznań ul. Rynek Wildecki 4a. W tym okresie Akcję można również wesprzeć poprzez stronę https://caritaspoznan.pl/tydzienubogich lub aplikację Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem