Reklama

LITWA

Wiadomości ze świata

Skandal w Wilnie

Społeczeństwo Wilna i Wileńszczyzny, które dowiedziało się, że w Polskiej Galerii Artystycznej "Znad Wilii" w Wilnie zostało zainaugurowane 3-dniowe pierwsze na Litwie Międzynarodowe Forum Kultury Homoseksualistów, z wielkim oburzeniem komentuje to wydarzenie jako całkowicie godzące w etos narodu i godność bycia chrześcijanami oraz ludźmi o zdrowym kręgosłupie moralnym.
Forum w PGA "Znad Wilii" otwarło wystawę prac fotografika z Białorusi Jeleny Adamczik, która od kilku lat fotografuje gejów, lesbijki i ludzi biseksualnych ze swoich środowisk sztuki i kultury. Piszą o tym gazety litewskie, wystawiając mniejszość społeczeństwa polskiego na pośmiewisko. Organizatorzy wyżej więc cenią środowiska gejów od zdrowych rodzin i związków sakramentalnych, którym ponoć brakuje "tolerancji względem ludzi o innej orientacji". Galerie litewskie odmówiły przyjęcia powyższej wystawy.
Wielu rodaków domaga się, aby Wanda i Romuald Mieczkowscy, właściciele PGA "Znad Wilii", usunęli z nazwy przymiotnik "polska" . Tym bardziej, że od wielu lat PGA otrzymuje z instytucji budżetowych RP i polonijnych pokaźne dotacje finansowe. Skandal jest tym większy, że ostatnio w TV "Polonia" R. Mieczkowski wystąpił w gronie księży ze Wschodu, jakby reprezentował problematykę Kościoła na Litwie. Również promocja w TV "Polonia" dyrektorki PGA "Znad Wilii" - Wandy Mieczkowskiej jako wzorowej kobiety i działaczki polonijnej jest poważną pomyłką. To kolejny dowód, że Rodacy na Wschodzie ze wszystkich stron muszą bacznie czuwać, aby nie zagubić tradycji wiary i dziedzictwa polskości.
Dokąd idziesz, człowieku? Miłosierdziu Bożemu polecajmy nieustannie wszystkich, którzy na różne sposoby oddalają siebie i innych od Boga i kultury chrześcijańskiej. Budźmy sumienie, że nie warto się sprzedawać za marny grosz, wystawiać siebie na ironię własnej rodziny i wszystkich potomnych, lecz trzeba czuwać, bo "diabeł, jak lew ryczący krąży, aby porwać dzieci Boże". Trwajmy w ufności Jezusa Miłosiernego, wołając: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi", tej ziemi, naszych serc i rodzin. Jezu, ufam Tobie!

Ks. Dariusz Stańczyk

Zabity król był przyjacielem katolików

Zamordowany król Nepalu Birendra był wielkim przyjacielem katolików - powiedział Josh Niraual, przewodniczący Chrześcijańskiego Ruchu Robotników w tym kraju. W wywiadzie dla watykańskiej agencji prasowej " Zenit" wyraził ubolewanie z powodu zbrodni w rodzinie królewskiej oraz wezwał chrześcijan do modlitw o pokój w jego ojczyźnie.
Niraual przypomniał, że król pobierał nauki w szkole prowadzonej przez jezuitów. Również królowa Aijszwaria uczyła się w szkole św. Heleny w indyjskim mieście Kurseong. Para królew-ska odwiedziła Ojca Świętego w Watykanie w latach osiemdziesiątych - dodał przewodniczący Ruchu. "My, katolicy, pozostajemy w głębokim bólu" - podkreślił. Za pośrednictwem agencji poprosił Papieża, aby modlił się za spokój dusz zamordowanych i o pokój dla całego kraju.
2 czerwca br., na wieść o zabójstwie rodziny królewskiej, Jan Paweł II przesłał depeszę kondolencyjną na ręce regenta i brata zamordowanego monarchy - księcia Gyanendry z wyrazami ubolewania z powodu "tragicznej śmierci" jego rodziny i zapewnieniami o swej modlitwie za cały kraj.

Zjazd księży robotników

Pierwszy międzynarodowy zjazd księży robotników, który zgromadził ponad 500 uczestników, odbył się w czerwcu br. w Strasburgu. Obrady wypełniła refleksja nad przyszłością tego ruchu, narodzonego bezpośrednio po wojnie, a który dziś zagrożony jest procesem starzenia się jego członków bądź wręcz wymarciem.
Księża zgromadzeni na zjeździe sformułowali apel, aby " Kościół współczesny nie opuszczał miejsc ludzkiej pracy, fabryk, kopalni i stoczni, gdyż tam osoba ludzka może wzrastać bądź też podlegać degradacji".
Księża robotnicy przybyli do Strasburga przede wszystkim z Francji, ale również z Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji. Dzielili się swymi doświadczeniami pracy duszpasterskiej, polegającej na łączeniu misji kapłańskiej z normalnymi obowiązkami pracowniczymi.
Ruch księży robotników narodził się 60 lat temu jako próba inkulturacji Kościoła w zateizowanym środowisku robotniczym. Zbytnie zaangażowanie poszczególnych duchownych w strukturach marksistowskich związków zawodowych spowodowało, że papież Pius XII wydał kapłanom w 1954 r. zakaz działalności związkowej. Spowodowało to znaczny wewnętrzny kryzys ruchu i spadek jego autorytetu na zewnątrz. Ruch księży robotników został co prawda zrehabilitowany w trakcie Soboru Watykańskiego II, ale nigdy już nie uzyskał poprzedniego dynamizmu. Dziś 2/3 spośród ok. 500 francuskich księży robotników przeszło już na emeryturę, a corocznie przyłącza się doń średnio zaledwie 2 neoprezbiterów.

Reklama

POLSKA

Ks. Sławomir Kawecki - sekretarzem generalnym kapelanów portów lotniczych
Polski kapłan - ks. Sławomir Kawecki został wybrany na dwuletnią kadencję sekretarzem generalnym Europejskiego Stowarzyszenia Kapelanów Portów Lotniczych. "Wybór ten przyjmuję jako wyróżnienie dla wszystkich, którzy wspomagali Kapelanię na Okęciu" - powiedział KAI ks. Kawecki, kapelan międzynarodowego lotniska na Okęciu w Warszawie. W pracy duszpasterskiej pomagają mu księża werbiści oraz siostra zakonna, natomiast Kościoły skupione w Polskiej Radzie Ekumenicznej reprezentował przez długi czas ks. Andrzej Dębski, którego w najbliższych dniach zastąpi ks. Waldemar Radacz. O tym, jak bardzo pasażerom potrzebna jest kaplica, świadczy fakt, że prowadzona przez kapelanię księga wpisów liczy już 19 tomów - powiedział ks. Kawecki.
W obradach europejskich kapelanii lotniczych w dniach 28-31 maja w Brukseli uczestniczyło ponad 40 kapelanów z 17 międzynarodowych lotnisk z 12 krajów.
Uczestnicy obrad, które otworzył przewodniczący Papieskiej Rady ds. Migrantów - abp Stephen Fumio Hamao, ostrzegli przed zaostrzaniem przez Unię Europejską przepisów wjazdowych.

NIEMCY

3 czerwca, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, bp Ryszard Karpiński celebrował pontyfikalną Mszę św. w regionalnym sanktuarium bawarskim w diecezji Augsburg - Maria Vesperbild. W przyległym do świątyni dużym parku - lesie bukowym - jest grota z łaskami słynącą statuą Matki Bożej z Fatimy, do której prowadzi Droga Krzyżowa. W wygłoszonej homilii bp Karpiński przypomniał dwa wydarzenia, które zawdzięczamy Matce Bożej Fatimskiej: ocalenie Papieża po zamachu na jego życie w 1981 r. i wolność religijną w Rosji, której symbolem były uroczystości 10-lecia wznowienia hierarchii kościelnej w Moskwie. Po Mszy św. wyruszyła procesja ze światłem przez las do groty. Kustosz sanktuarium - ks. prał. dr Wilhelm Imkamp odmówił specjalną modlitwę zawierzenia Matce Bożej. W uroczystości wzięło udział kilku kapłanów z okolicznych parafii: ks. prał. dr Władysław Zakrzewski z Lublina, ks. dr Bernard Piepiórka - jezuita, przedstawiciele władz rządowych i administracyjnych Bawarii oraz duża liczba wiernych, którzy wypełnili po brzegi świątynię i przyległy do niej plac.

UKRAINA

2 czerwca, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w kościele katedralnym w Kamieńcu Podolskim odbyły się święcenia diakonatu i prezbiteratu. Uroczystości przewodniczył ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej - bp Jan Olszański, któremu towarzyszył biskup pomocniczy Leonid Dubrawski i kilkudziesięciu kapłanów pracujących w diecezji kamienieckiej. Do wspólnoty kapłanów diecezji kamieniecko-podolskiej zostało włączonych trzech diakonów: Anatol Biłous (Murafa), Wiktor Kuryk (Petrykowce) i Wadym Parkin (Gródek Podolski) oraz trzech prezbiterów: ks. Borys Chilko (Netiszyn-Ostróg), ks. Piotr Gidzil
(Murafa) i ks. Walenty Rybak (Zińków). Bp Jan Olszański wygłosił słowo, w którym podkreślił, iż święcenia diakonatu i prezbiteratu są radością całej diecezji, która oczekuje na nowych kapłanów. Podziękował profesorom Seminarium Duchownego oraz rodzinom nowo wyświęconych kapłanów. Z troską przestrzegał przed różnymi zagrożeniami. Wzywał, by byli mężami modlitwy i świętymi kapłanami.

Reklama

HISZPANIA

Mimo surowej reguły swego Zakonu, Cystersi z opactwa w Poblet w hiszpańskiej Katalonii zaprosili okolicznych mieszkańców na koncert muzyki kameralnej i chóru we własnym wykonaniu. Okazją do tak niecodziennego wydarzenia było 60-lecie odbudowy klasztoru.
Cystersi grali i śpiewali w bazylice swego klasztoru, który został założony w początkach XII wieku. W czasie rekonkwisty i po odzyskaniu ziem z rąk muzułmanów świątynia miała duże znaczenie w jednoczeniu ówczesnych królestw chrześcijańskich na północy Półwyspu Iberyjskiego, w Katalonii i Aragonii. Na początku XIX wieku bogate opactwo zostało splądrowane i podpalone. Odbudowa trwała wiele lat i cystersi mogli do niego wrócić dopiero w 1940 r., po prawie 100 latach nieobecności.

INDIE

Angielska aktorka Kate Winslett, bohaterka filmu Titanic, prawdopodobnie zagra Matkę Teresę w pełnometrażowym filmie indyjskiego reżysera Rajeevnatha - podała indyjska gazeta The Hindu. Reżyser potwierdził zainteresowanie aktorki tą rolą. W filmie rolę zagra także Jyoti Basu, były premier indyjskiego stanu Bengal Zachodni.
Rajeevnath nakręcił niedawno angielski film Mamma is Waiting w Biszkeku, stolicy Kirgistanu. Ostatnio otrzymał krajową nagrodę za film pt. Janani, który nakręcił w języku malajalam, używanym w południowoindyjskim stanie Kerala.

JEDNYM ZDANIEM

Prawosławny patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksy II po raz kolejny sprzeciwił się pielgrzymce Jana Pawła II na Ukrainę. Jak podała rosyjska agencja Interfax, zwierzchnik rosyjskiego Kościoła prawosławnego powiedział dziennikarzom, że "wizyta nie przyniesie uspokojenia umysłom ukraińskiego narodu, a wręcz odwrotnie, pogłębi podziały między prawosławnymi a grekokatolikami w tym kraju".

Utworzenie "Funduszu młodych całego świata" zaproponowali uczestnicy międzynarodowego kongresu Ruchu Focolari w Genui. Jest to jedna z propozycji dla rządów i przedsiębiorców, które sformułowano w ramach "Karty na rzecz solidarnej globalizacji".

Najnowsze badania historyczne pozwoliły wprowadzić prawie 200 poprawek do dotychczasowych życiorysów papieży, począwszy od św. Piotra. Zmiany te włączono już do tegorocznego wydania Annuario Pontificio.

Irak wstrzymał 2 czerwca eksport swojej ropy naftowej, protestując przeciwko decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ o przedłużeniu tylko o miesiąc, zamiast sześciu, umowy "ropa za żywność". Na krawędzi wojny znalazł się Bliski Wschód po palestyńskim zamachu w Tel Avivie, w którym zginęło 20 osób, a 100 zostało rannych. Przywódca Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat wyraził ubolewanie i ogłosił zawieszenie broni. Obserwatorzy mają jednak wątpliwości, czy jest w stanie zapanować nad sytuacją.

Chorwacka policja zatrzymała Serba podejrzanego o wykorzystywanie cywilów jako żywych tarcz w wojnie w Chorwacji w 1991 r.

60 parlamentarzystów z Białorusi, Ukrainy oraz Rosji wezwało do uwolnienia byłego prezydenta Jugosławii Slobodana Miloszevicia.

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko na sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Związku Białorusi i Rosji (ZBiR) zarzucił Moskwie, że wstrzymuje integrację Rosji i Białorusi. Oświadczył też, że Rosja nie wywiązuje się ze zobowiązań gospodarczych, co zmusiło Mińsk do skorzystania z pomocy Libii.

Rosyjski minister obrony Siergiej Iwanow ostrzegł, że wystąpienie USA z układu o obronie przeciwrakietowej (ABM) może doprowadzić do naruszenia istniejącej na świecie stabilności strategicznej.

Cudzoziemcy w Afganistanie nie będą mogli jeść wieprzowiny i pić alkoholu. Rządzący w tym kraju talibowie postanowili, że również obcokrajowcy będą podlegać jurysdykcji policji religijnej.

Dwoje Polaków: Wanda Rapaczyńska - prezes Agory i Andrzej Olechowski - jeden z liderów Platformy Obywatelskiej - trafiło na listę 50 najbardziej wpływowych Europejczyków amerykańskiego tygodnika Business Week.

Rosja zwróci Holandii archiwa wywiezione z tego kraju podczas II wojny światowej - poinformował Kreml w środę, w drugim dniu wizyty w Moskwie królowej Holandii Beatrix.

Niższa izba rosyjskiego parlamentu przyjęła w trzecim czytaniu projekty ustaw zezwalające na wwożenie do Rosji odpadów atomowych.

Rosyjski wicepremier Ilja Klebanow poinformował, że Rosja podjęła się stworzenia dla Indii kompleksowego systemu obrony powietrznej całego jej terytorium. W ramach rozszerzania współpracy techniczno-wojskowej oba kraje zamierzają również wspólnie pracować nad myśliwcem nowej generacji.

Przedstawiciele Romów poinformowali, że przygotowują pozew przeciw firmie IBM za to, że maszyny liczące produkowane przez tę firmę pomogły nazistom w ludobójstwie. Ich adwokat mówi, że zażądają po 10 tys. dolarów odszkodowania dla 1,2 mln osób.

Nie kończą się w Macedonii stracia z bojówkami albańskich terrorystów. Rząd chce wprowadzenia stanu wojny. Sprzeciwiają się temu USA i UE.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. kan. dr Jan Sambor

2020-07-07 11:48

[ TEMATY ]

ksiądz

śmierć

Beata Pieczykura/Niedziela

ks. Jan Sambor

Kuria Metropolitalna w Częstochowie z przykrością informuje o śmierci ks. kan. dr Jana Sambora.

Śp. ks. Jan Sambor był emerytowanym proboszczem parafii pw. Św. Judy Tadeusza w Częstochowie, wieloletnim wykładowcą Katolickiej Nauki Społecznej oraz Dyrektorem Administracyjnym w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, Prorektorem Wyższego Instytutu Teologicznego im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie.

Szczegóły dotyczące pogrzebu zostaną podane w najbliższym czasie.

Miłosierny Boże, spraw, aby Twój sługa, kapłan Jan, którego w ziemskim życiu zaszczyciłeś świętym posłannictwem, radował się wiecznie w niebieskiej chwale. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

CZYTAJ DALEJ

Apel abp. Jędraszewskiego do wiernych archidiecezji krakowskiej o wzięcie udziału w wyborach prezydenckich

2020-07-07 17:43

[ TEMATY ]

Kraków

abp Marek Jędraszewski

wybory 2020

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski w opublikowanym dziś na stronach archidiecezji krakowskiej Apelu o wzięcie udziału w wyborach prezydenckich prosi o opowiedzenie się za kandydatem, „którego polityczny program jest bliski nauce społecznej Kościoła ze względu na obronę fundamentalnej wartości życia oraz tradycyjnie pojmowaną instytucję małżeństwa i rodziny, a także troskę o zagwarantowanie rodzicom prawa do wychowywanie ich dzieci”.

– W imię miłości do Ojczyzny i w duchu wielkiej za nią odpowiedzialności bardzo proszę Was wszystkich, abyście w najbliższą niedzielę, jak najliczniej wzięli udział w II turze wyborów prezydenckich – napisał abp Marek Jędraszewski w Apelu do wiernych archidiecezji krakowskiej o wzięcie udziału w wyborach prezydenckich. Metropolita krakowski zachęca do głosowania także osoby starsze, które „dobrze pamiętają czasy walki z Kościołem i jego nauczaniem”.

Abp Marek Jędraszewski apeluje o głosowanie „zgodnie z właściwie ukształtowanym sumieniem” i opowiedzenie się za tym kandydatem, „którego polityczny program jest bliski nauce społecznej Kościoła ze względu na obronę fundamentalnej wartości życia oraz tradycyjnie pojmowaną instytucję małżeństwa i rodziny, a także troskę o zagwarantowanie rodzicom prawa do wychowywanie ich dzieci”.

Metropolita krakowski zauważył, że tegoroczne wybory prezydenckie w Polsce odbywają w stulecie urodzin św. Jana Pawła II. Abp Jędraszewski przywołał papieskie nauczanie z IV pielgrzymki do ojczyzny, gdy Ojciec święty mówił, że prawdziwą i autentyczną wolność, w wymiarze zarówno indywidualnym, jak i narodowym, można budować jedynie na tym fundamencie, jakim jest Dekalog.

Poniżej pełna treść apelu abp. Marka Jędraszewskiego:

Apel
arcybiskupa metropolity krakowskiego
do wiernych Archidiecezji Krakowskiej
o wzięcie udziału w wyborach prezydenckich

„Mówię tak, jak mówię, ponieważ to jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry!”. Tak przejmująco wyrażał swą miłość do Polski św. Jan Paweł II Wielki w 1991 roku w Kielcach, w czasie swojej IV Pielgrzymki do Ojczyzny. W jej trakcie z wielką mocą głosił wszystkim swoim rodakom, że prawdziwą i autentyczną wolność, w wymiarze zarówno indywidualnym, jak i narodowym, można budować jedynie na tym fundamencie, jakim jest Dekalog. Przez całe swe życie święty Papież wiernie służył Bogu, Kościołowi i Polsce, domagając się, aby jej dzieje nigdy nie toczyły się – jak pisał w poemacie Myśląc Ojczyzna… – „przeciw prądowi sumień”.

Drodzy Siostry i Bracia!

W imię miłości do Ojczyzny i w duchu wielkiej za nią odpowiedzialności bardzo proszę Was wszystkich, także osoby starsze, które dobrze pamiętają czasy walki z Kościołem i jego nauczaniem, abyście w najbliższą niedzielę, 12 lipca br., jak najliczniej wzięli udział w II turze wyborów prezydenckich i zgodnie z właściwie ukształtowanym sumieniem opowiedzieli się za tym kandydatem na urząd prezydenta RP, którego polityczny program jest bliski nauce społecznej Kościoła ze względu na obronę fundamentalnej wartości życia oraz tradycyjnie pojmowaną instytucję małżeństwa i rodziny, a także troskę o zagwarantowanie rodzicom prawa do wychowywanie ich dzieci.

Niech św. Jan Paweł II Wielki, którego stulecie urodzin obchodzimy w tym roku, będzie dla Was wszystkich natchnieniem we wspólnym zmaganiu o autentyczną wolność. Wolność bowiem „stale trzeba [na nowo] zdobywać, [gdyż] nie można jej tylko posiadać” (por. Karol Wojtyła, Myśląc Ojczyzna…).

Z serca Was, Drodzy Siostry i Bracia, błogosławię
+Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski
Kraków, 7 lipca 2020 roku

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję