Reklama

Niedziela Legnicka

O dojrzałej osobowości

Przedstawiciele zakonów męskich i żeńskich z terenu Diecezji Legnickiej, uczestniczyli w Diecezjalnym Dniu Skupienia, który w sobotę 17 kwietnia odbył się w parafii św. Jana Chrzciciela w Legnicy.

2021-04-23 10:26

Monika Łukaszów

Na te, comiesięczne spotkania, które w tej parafii regularnie odbywają się od początku roku, osoby konsekrowane zaprasza o. Zdzisław Tamioła OFMConv., referent Biskupa Legnickiego ds. życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego.

Trochę psychologii

Reklama

Kwietniowy dzień skupienia, poświęcony został zagadnieniom psychologicznym. Konferencję pt. „Przemiana osobowości w aspekcie psychologicznym”, wygłosiła doktor psychologii oraz psychoterapeuta – s. Elżbieta Raszczyk OSC, klaryska z Zakonu Ubogich Sióstr Świętej Klary. W swoim wykładzie, Siostra mówiła m.in. o osobowości i przemianach, które powinny dokonywać się w każdym, w dążeniu do świętości.

- Dążymy do osobowości w formie ostatecznej, tej doskonałej, która ma być dojrzała spójna i stateczna - mówiła s. Elżbieta.

Powołując się na jednego z klasyków psychologii Gordona Allporta, omówiła pięć elementów dojrzałej osobowości, którymi Siostra posługuje się, robiąc między innymi ekspertyzy kandydata na ołtarze. Mówiła o filozofii życia, rozszerzaniu własnego „ja”, emocjonalności, kontaktach oraz obiektywizacji.

Reklama

Och, te emocje

- Każdy z nas ma jakiś problem ze swoją emocjonalnością. Albo żałuje się że czegoś się nie powiedziało gdy trzeba było się odezwać, albo że powiedziało za dużo. Sfera emocjonalna sprawia w życiu wiele problemów, ponieważ najtrudniej zapanować nad tymi wewnętrznymi porywami, ale również nad zewnętrznymi reakcjami. Wszak to potężna siła drzemiąca w każdym człowieku. Amerykański Jezuita o. James Martin, w swoich ostatnich publikacjach, akcentuje ludzki aspekt Jezusa Chrystusa. W Ewangelii mamy przecież opisy reakcji emocjonalnych Syna Bożego. Przecież Jezus płakał nad grobem Łazarza, wyrzucił kupców ze świątyni. Skoro tak, to jak to się ma z tymi emocjami? Otóż w różnych codziennych zdarzeniach, automatycznie cieszymy się smucimy, denerwujemy i nikt się nie zastanawia, jak to się dzieje że przeżywamy takie stany emocjonalne. Emocje należą do tej struktury naszej osobowości, która nadaje naszemu życiu kolorytu. Bowiem robimy się biali ze strachu, czerwoni ze złości i zieloni z zazdrości. Nie uświadamiamy sobie naszych reakcji, nie kontrolujemy naszych stanów psychicznych, jedynie czujemy ze w danym momencie chce nam się żyć, a w innym instynktownie uciekamy przed lękiem, strachem. W emocjach człowiek jest najbardziej naturalny. Sztuka kierowania emocjami wydaje się prawdziwym wyzwaniem dla każdej osoby - mówiła s. Elżbieta

Czas na modlitwę

Po ponad półgodzinnym wykładzie, uczestnicy wzięli udział w Nabożeństwie Eucharystycznym, oraz we Mszy św., której przewodniczył proboszcz parafii O. Franciszkanów, o. Zdzisław Tamioła OFMConv.

Kolejne spotkanie osób konsekrowanych Diecezji legnickiej zapowiedziano na czerwiec.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeba być znakiem sprzeciwu

2021-05-05 07:42

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 10-13

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

O „twardej mowie” Kościoła, konieczności głoszenia Chrystusa „w porę i nie w porę” i o tym, co nas czeka po pandemii, z abp. Markiem Jędraszewskim rozmawiają ks. Jarosław Grabowski i Maria Fortuna-Sudor.

Ks. Jarosław Grabowski: Ksiądz Arcybiskup, jak każdy metropolita krakowski, jest następcą św. Stanisława, biskupa i męczennika. Czy po ponad dziewięciu stuleciach, w innym już świecie, wciąż potrzebujemy biskupów, którzy będą patrzeć władzy na ręce? I czy tylko władzy?

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Dogmat o Bożym Macierzyństwie Maryi

2021-05-07 22:00

[ TEMATY ]

Maryja

dogmat

#NiezbędnikMaryjny

Adober Stock

Czym jest dogmat? Termin ten funkcjonuje od IV wieku w Kościele Zachodnim i oznacza, najprościej mówiąc, definicję prawdy objawionej, sformułowaną przez Urząd Nauczycielski Kościoła i proklamowaną przez sobór lub papieża. Wśród dogmatów Kościoła są także i te dotyczące Maryi.

Pierwszy z nich, o Boskim macierzyństwie Maryi, został ogłoszony przez sobór w Efezie w roku 431. Ojcowie soborowi potwierdzili istniejącą już wówczas wśród ludu wiarę, że Maryja jest Matką Boga (Theotokos), że Ten, którego poczęła jako człowieka z Ducha Świętego, i który prawdziwie stał się Jej Synem według ciała, nie jest nikim innym jak wiecznym Synem Ojca, drugą osobą Trójcy Świętej (KKK 495).

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: Czy jesteście gotowi oddać życie za swoje owce?

2021-05-08 20:18

Anna Bandura

Klerycy przygotowywali się do tego momentu od pięciu lat

Klerycy przygotowywali się do tego momentu od pięciu lat

Święcenia diakonatu w katedrze na Wawelu przyjęło 8 kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.

Dla Kościoła krakowskiego 8 maja 2021 r. był dniem pełnym radości. Ośmiu kleryków przyjęło święcenia diakonatu z rąk abp. Marka Jędraszewskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję