Reklama

Niedziela Częstochowska

Pieśń wdzięczności

Jak można wyrazić wdzięczność i zaufanie? Pasją Elżbiety Jarząbek z parafii św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie jest śpiew. Dlatego napisała pieśń „Józefie nasz” (słowa i muzykę). Natchnienie przyszło 19 marca 2019 r. podczas obecności obrazu św. Józefa w jej domu, co miało miejsce w ramach peregrynacji wizerunku po rodzinach.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Rok św. Józefa

Beata Pieczykura/Niedziela

Wymowę utworu wyjaśnia sama autorka: – Słowa pieśni nawiązują do wymowy wizerunku św. Józefa z kościoła pod jego wezwaniem w Częstochowie, który idzie ku nas z Dzieciątkiem na ręku, patrzy na Dziecinę, jakby chciał wskazać, na Kogo należy kierować swój wzrok. Święty chce nam dać Jezusa. Tak jak kiedyś szukał dla Jezusa i Maryi miejsca w gospodzie, tak teraz szuka tego miejsca w naszych rodzinach i w sercu każdego z nas. Ten orędownik w niebie jest dla nas darem i niezawodną obroną na trudne czasy. W czasie pandemii ma on ogromną rolę do odegrania. Tak jak ratował Świętą Rodzinę przed Herodem, przed zagrożeniami życia i opiekował się Nią, tak samo dziś jego zadaniem jest ratować każdą rodzinę przed niebezpieczeństwem grzechu, kryzysu wiary, rozbicia.

Święty Józef zawsze był obecny w życiu pani Elżbiety. Wszystkie sakramenty (chrzest, Pierwszą Komunię św., bierzmowanie i małżeństwo) przyjęła w kościołach pod jego wezwaniem. O więzi z patronem opowiada w następujący sposób: – Cichy, skromny, niezawodny, ale Bóg mu zaufał i oddał pod jego opiekę swego Syna. Kocham św. Józefa właśnie za jego cichą obecność. Będąc pod opieką tego świętego, ufam, że obroni moją rodzinę przez niebezpieczeństwami teraźniejszości, przeprowadzi przez trudne chwile, a potem przyjdzie wraz z Maryją i Jezusem w chwili mojej śmierci. Dlatego w moim sercu nie ma lęku. Moja pieśń jest wyrazem wdzięczności, która płynie z serca, i zaufania św. Józefowi. Chciałabym, aby ta pieśń i wszystkie, które napisałam, były skromnym darem dla Kościoła.

Pieśń „Józefie nasz” autorka dedykuje ks. Markowi Kundziczowi, proboszczowi parafii św. Józefa Rzemieślnika i kustoszowi jego sanktuarium w Częstochowie, który zaaprobował utwór.

Józefie nasz

1. Obejmij straż, Józefie nasz,

Patronie Kościoła, nad każdym z nas.

Ratuj nas przed Herodem złym,

Reklama

co w sercu człowieka panuje w nim.

Wciąż pukasz do wielu drzwi,

czekasz, czy otworzą Ci?

W ramionach Dzieciątko drży.

Kto dziś otworzy Ci?

Ref: O Święty Józefie, miej u mnie dom,

bo Jezus, z Maryją przy Tobie są.

O Święta Rodzino, mieszkaj wśród nas,

łaskami darz.

2. Chcesz światu dziś Dzieciątko nieść.

Martwisz się, czy przyjmą Go do swych serc?

Jest wielu tych, u których strach,

przeszkadza Jezusa wziąć pod swój dach.

Syn Boży czeka, byś ty

otworzył Mu swoje drzwi,

by Święta Rodzina dziś

do ciebie mogła przyjść.

3. Ja ufam Ci, Maryi też.

Józefie Święty, mej rodziny strzeż.

Rozpalaj w nas miłości żar,

bo miłość w rodzinie to wielki dar.

Józefie, wejdź do mnie dziś,

z Maryją, Dzieciątkiem, przyjdź.

Zawierzam rodzinę swą.

Opieką otocz ją.

Coda: Dla Ciebie więc śpiewam tę pieśń.

O Święty Józefie, strzeż nas, ach strzeż.

Oddaję Ci, powierzam ster,

nad moją rodziną opiekę miej.

Stróżować w niej chciej!

2021-04-26 09:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miejsce dla świętego

Niedziela toruńska 12/2021, str. III

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Andrzej Skowroński

Kaplica św. Józefa w toruńskiej katedrze mieści się w północnej nawie kościoła

Kaplica św. Józefa w toruńskiej katedrze mieści się w północnej nawie kościoła

Ogłoszony przez Ojca Świętego Franciszka Rok św. Józefa stwarza okazję do podjęcia inicjatyw duszpasterskich, które mogą wzmocnić codzienne życie każdego z nas wiarą.

W marcu w bazylice katedralnej św. Janów w Toruniu został zainicjowany czas duchowego przygotowania do Aktu Zawierzenia Kościoła, Narodu i Rodziny św. Józefowi. Począwszy od 19 marca, odbywają się nabożeństwa ku czci św. Józefa. W każdy czwartek podjęte zostaną nowenny, litanie i modlitwy w intencji rodzin, małżeństw, ludzi pracy, osób chorych i umierających.

CZYTAJ DALEJ

Kanada: zamiast pomocy - eutanazja?

2022-12-06 10:41

[ TEMATY ]

eutanazja

Kanada

Adobe Stock

O szokującej propozycji odmowy pomocy w usprawnieniu życia i zaproponowaniu eutanazji zeznała w zeszłym tygodniu przed komisją ds. weteranów Izby Gmin Kanady była paraolimpijka, która służyła w kanadyjskim wojsku, Christine Gauthier. Przed trzema laty skontaktowała się z Veterans Affairs Canada (VAC - departamentem ds. weteranów wojennych), aby poprosić o domową windę dla wózków inwalidzkich, która pomoże jej łatwiej manewrować w domu. Jak stwierdziła - pracownik VAC zaoferował jej wspomagane samobójstwo jako rozwiązanie jej cierpienia.

Gauthier powiedziała posłom, że dysponuje listem, mówiącym, iż skoro jest tak zdesperowana, to może uzyskać medyczną pomoc w umieraniu. Nie kryła swego przerażania faktem, że łatwiej uzyskać w jej ojczyźnie pomoc w umieraniu, niż narzędzia pomagające żyć.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj oficjalnie patronem Głogowa

2022-12-06 20:54

[ TEMATY ]

Głogów

Orszak św. Mikołaja

Karolina Krasowska

Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza

Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza

Dekret Stolicy Apostolskiej ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa został przyjęty 6 grudnia podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

W historycznej tradycji św. Mikołaj od dawna był patronem Głogowa. Pod koniec ub. roku potwierdziła to Rada Miejska, natomiast w tym roku, na prośbę bp. Tadeusza Lityńskiego, wybór ten zatwierdziła oficjalnie Stolica Apostolska. Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Sali Rajców Urzędu Miasta Głogowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję