Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Magnificat Kościoła siedleckiego

5 sierpnia br. Kościół siedlecki dziękował Bogu za 40 lat posługi biskupiej biskupa seniora Jana Mazura. Przy ołtarzu w katedrze siedleckiej obok Dostojnego Jubilata stanęło 10 biskupów z różnych stron Polski. Na początku Mszy św. powitał wszystkich zgromadzonych bp Henryk Tomasik i odczytał listy gratulacyjne skierowane do Biskupa Seniora przez Ojca Świętego i bp. Jana Wiktora Nowaka, który nie mógł przybyć na tę uroczystość. Homilię wygłosił abp Zygmunt Kamiński ze Szczecina, przyjaciel Jubilata. Na tle czytań liturgicznych ukazał w niej misję kapłana i biskupa: rozwiązywanie problemów tego świata w oparciu o naukę Chrystusa i ukazywanie innej, duchowej, perspektywy życia ludzkiego. Tak pojmował swoją misję ks. Mazur i tak ją wypełniał jako biskup przez 40 lat w trudnym okresie naszej historii. Pod koniec Mszy św. gratulacje Biskupowi Seniorowi składali przedstawiciele laikatu i duchowieństwa siedleckiego. Podkreślano w nich gorliwość w głoszeniu słowa Bożego, walkę o prawo do krzyża na przykładzie Zespołu Szkół Zawodowych w Miętnem, zaangażowanie na rzecz godności życia ludzkiego i rodziny, walkę z alkoholizmem itp. Bp J. Mazur podziękował wszystkim uczestnikom uroczystości za obecność, wspólną modlitwę, za gratulacje i życzenia. Wyraził wdzięczność Bogu za dar powołania do kapłaństwa i jego pełni w biskupstwie. Wyraził skruchę za nieudolną służbę i prosił, aby dalsze lata były Jemu oddane. Błogosławieństwem pasterskim zakończyła się ta liturgiczna uroczystość. Podczas obiadu w Wyższym Seminarium Duchownym w Opolu k. Siedlec, wybudowanym przez bp. Mazura, przemawiali inni biskupi i zaproszeni goście, m.in.: abp Bolesław Pylak z Lublina, bp Alojzy Orszulik z Łowicza, bp Stefan Regmunt z Legnicy i ks. Czesław Parzyszek, pallotyn, pochodzący z diecezji siedleckiej, przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Ja miałem okazję podziękować bp. Mazurowi za posługę w Kościele lubelskim w imieniu własnym i Metropolity lubelskiego, przebywającego na seminarium naukowym w Castel Gandolfo.

Reklama

Biskup Ryszard Karpiński

Prof. Chrzanowski odznaczony Orderem św. Grzegorza

29 sierpnia br. w Domu Arcybiskupów Krakowskich prof. Tadeusz Chrzanowski, wybitny historyk sztuki, otrzymał z rąk kard. Franciszka Macharskiego Order św. Grzegorza - najwyższe odznaczenie papieskie, jakie może otrzymać osoba świecka. Ojciec Święty uhonorował prof. Chrzanowskiego w uznaniu jego zasług w renowacji krakowskich świątyń.
Prof. Tadeusz Chrzanowski jako prezes Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa przyczynił się do odnowienia wielu kościołów i zabytków architektury sakralnej. Dzięki jego staraniom, doszło do konserwacji m.in. bazyliki Mariackiej, katedry na Wawelu oraz kolegiaty akademickiej św. Anny.
"Dziękujemy ci, że jesteś wśród tych, którzy w naszych czasach sięgają wysoko, choć w wielkim trudzie. Nie pięknymi słowami, ale czynem, wiedzą i służbą dla Polski, która jest sobą dzięki kulturze, nauce i Kościołowi, który się w niej zakorzenił" - mówił podczas uroczystości wręczenia Orderu Metropolita krakowski. Prof. Chrzanowski ze skromnością powiedział, że nie zasługuje na tak wysokie odznaczenie papieskie. Dodał, że w jego życiu jest to wielka i bardzo szczęśliwa chwila.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiedzenie szpitala przez Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej

24 sierpnia br. pacjenci Szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie powitali kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Jasnogórska ikona, peregrynująca po polskich diecezjach, przebywała w szpitalnej kaplicy 24 godziny.
Do nawiedzenia Obrazu pacjenci przygotowywali się przez kilkudniowe rekolekcje. Wzięli w nich udział także lekarze, pielęgniarki i personel medyczny. W chwili przyjazdu samochodu-kaplicy z Obrazem pierwsze piętro szpitala przeżywało prawdziwe oblężenie. Właśnie tam znajduje się wejście do szpitalnej kaplicy. Chorzy stali wzdłuż korytarza, siedzieli na wózkach inwalidzkich, a nawet klęczeli, witając ze łzami w oczach kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. O tym, że Szpital im. św. Łukasza w Tarnowie znajdzie się na trasie peregrynacji Obrazu, zadecydował biskup tarnowski Wiktor Skworc.
Szpital im. św. Łukasza jest największy w regionie. Znajduje się w nim 700 łóżek. Posługę wśród chorych pełni dwóch kapelanów. " Ta praca bardzo różni się od duszpasterstwa parafialnego - powiedział ks. Andrzej Piórek, jeden z kapelanów pracujących w szpitalu. - Na szpitalnych oddziałach jesteśmy już o 5.00 rano, udzielamy Komunii św.". W ciągu dnia w kaplicy odprawiane są Msze św., a popołudnia księża przeznaczają na rozmowy z chorymi, zwłaszcza pacjentami nowo przyjętymi do szpitala.

Reklama

Krzysztof Drwal

Uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej

Od 16 do 25 sierpnia włącznie na Jasną Górę weszło 81 pielgrzymek pieszych. Wędrowało w nich
39 tys. 925 pątników. Dotarły także 4 pielgrzymki rowerowe oraz 1 pielgrzymka biegowa.

Najliczniejsze grupy to:

19. Piesza Pielgrzymka Tarnowska (25 sierpnia) - 9867 pątników, kroczących w 27 grupach, w ciągu 9 dni pokonało 235 km. Wraz z przewodnikiem - ks. Stanisławem Ruchałą wędrowało 127 księży, 133 kleryków oraz 47 sióstr zakonnych. Hasło pielgrzymki brzmiało: Z Ewangelią w III Tysiąclecie. Mszę św. na zakończenie pielgrzymki na Szczycie jasnogórskim odprawił biskup diecezji tarnowskiej Wiktor Skworc w koncelebrze z biskupem pomocniczym Janem Styrną. Do pieszych pielgrzymów dołączyło ok. 2 tys. osób z pielgrzymki autokarowej.

25. Piesza Pielgrzymka Opolska (18 sierpnia) - 4530 pątników ( pisaliśmy o niej w 35. numerze Niedzieli).

76. Piesza Pielgrzymka Łódzka (24 sierpnia) - 3050 pątników pielgrzymowało w 10 grupach pod hasłem: Wypłyń na głębię. Przewodnikiem był ks. Paweł Pęczek. Wędrowało 22 kapłanów, 25 kleryków, 3 braci zakonnych i 4 siostry. Pątnicy w ciągu 4 dni pokonali 120 km. Na Szczycie jasnogórskim powitał ich arcybiskup łódzki Władysław Ziółek. Nazajutrz odprawił dla przybyłych Mszę św. W drogę powrotną łodzianie wyruszyli pieszo 27 sierpnia.

10. Piesza Pielgrzymka z Sosnowca-Zagłębia (25 sierpnia) - 2000 pątników przybyło w 14 grupach. Pielgrzymi przeszli 70 km w ciągu 3 dni. Hasłem tegorocznego wędrowania były słowa Ojca Świętego: Wypłyń na głębię. Przewodnikiem grup pielgrzymkowych był ks. Marek Turlejski. Wraz z nim wędrowało 28 księży, 25 kleryków, 3 siostry zakonne. Pielgrzymów wprowadził na Jasną Górę biskup diecezji sosnowieckiej Adam Śmigielski SDB.
Pielgrzymki według diecezji, przybyłe na Jasną Górę w dniach 16-25 sierpnia:
- archidiec. częstochowska - 47 pielgrzymek, 10415 osób;
- archidiecezja łódzka - 12 pielgrzymek, 7374 osoby;
- archidiecezja katowicka - 5 pielgrzymek, 568 osób;
- diecezja sosnowiecka - 3 pielgrzymki, 2433 osoby;
- diecezja radomska - 3 pielgrzymki, 686 osób;
- diecezja gliwicka - 2 pielgrzymki, 1688 osób;
- diecezja kaliska - 2 pielgrzymki, 680 osób;
- pozostałe diecezje - 7 pielgrzymek, 16081 osób.

* * *


Wigilia uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej rozpoczęła się procesją spod archikatedry na Jasną Górę, którą poprowadził bp Jan Wątroba. W procesji wzięli udział: arcybiskup metropolita Stanisław Nowak i biskup pomocniczy Antoni Długosz, przedstawiciele kapituł archidiecezji: częstochowskiej, zawierciańsko-żareckiej, radomskiej i wieluńskiej, księża, siostry zakonne, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie oraz przedstawiciele ruchów religijnych. W procesji niesiony był obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Przed Szczytem zebranych powitał podprzeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. Mszy św. o godz.19.00 na Szczycie przewodniczył biskup diecezji radomskiej Jan Chrapek. Koncelebrowali: abp Stanisław Nowak, bp Adam Śmigielski SDB, który wygłosił homilię, bp Antoni Długosz i bp Jan Wątroba oraz 38 kapłanów. Po Mszy św. rozważanie apelowe poprowadził abp Stanisław Nowak. Przez całą noc w Kaplicy Matki Bożej modlili się Pomocnicy Matki Kościoła z Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki oraz pątnicy z innych pielgrzymek.

Reklama

* * *

Centralnym punktem uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej była Suma, której przewodniczył abp Józef Michalik - metropolita przemyski. Wśród przybyłych gości byli: ks. Waldemar Barszcz - pracownik watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, ks. Edward Zaksis - wikariusz biskupi z Jelgavy na Łotwie oraz ks. Juozas Pecziukonis - kanclerz Kurii z Mariampola ( Litwa), przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów: ks. Czesław Parzyszek i m. Jolanta Olech, marszałek Sejmu Maciej Płażyński oraz przedstawiciele parlamentu i władz miasta.
Zebranych powitał generał Zakonu Paulinów - o. Stanisław Turek. Przypomniał słowa kard. Wyszyńskiego, który będąc w Komańczy, napisał: "Bodaj nigdy, jak teraz, nie widziałem tego tak jasno, że wolą Ojca Niebieskiego jest, by naród Polski był zjednoczony przez Jasną Górę i by tutaj się odnawiał i krzepił".
Prymas Polski kard. Józef Glemp, zwracając się do ponad 250-tysięcznej rzeszy pielgrzymów zebranych na placu jasnogórskim, rozważał Ewangelię, mówiącą o potrzebie gości weselnych z Kany Galilejskiej. W tym kontekście wskazał na wielkie potrzeby, jakie mają współcześni ludzie. Ukazał także niebezpieczeństwa, jakie zagrażają ludzkości, zaliczając do nich m.in. niekontrolowaną siłę kapitału. W dalszej części Ksiądz Kardynał, zwracając uwagę na zbliżające się wybory, przypomniał, że "Kościół pragnie, aby sprawy doczesne Ojczyzny traktować poważnie". Na koniec przestrzegł zebranych: "Człowiek Kościoła winien mieć swoje zdrowe obywatelskie sumienie, oświecone Ewangelią". Po wyznaniu wiary Ksiądz Prymas odczytał tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego z 26 sierpnia 1956 r. Na zakończenie Mszy św. zebrani biskupi udzielili błogosławieństwa pielgrzymom oraz wszystkim łączącym się z Jasną Górą za pośrednictwem radia i telewizji.
Po południu, o godz. 14.00, Drogę Krzyżową dla pielgrzymów ze Szczytu jasnogórskiego poprowadzili o. Dominik Partyka i o. Marek Dutkiewicz wraz z młodzieżą z duszpasterstwa akademickiego na Halach. O godz. 16.00 o. Kazimierz Maniecki przewodniczył modlitwie różańcowej. O godz. 18.30 procesję eucharystyczną po wałach poprowadził wikariusz generalny Zakonu - o. Ireneusz Pompa.
Uroczystości odpustowe zakończyła Msza św. na Szczycie jasnogórskim o godz. 19.00. Tę Eucharystię dla mieszkańców Częstochowy odprawił metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak. Na początku Mszy św. przeor Jasnej Góry - o. Izydor Matuszewski powiedział: " Na Jasną Górę naród idzie po to, aby spotkać się z Bogiem, który uczy dróg swoich, aby Go przyjąć z rąk Jego Matki, by radować się Nim, krocząc Jego ścieżkami (...). To jest przyczyna tego pielgrzymowania narodu na Jasną Górę". W homilii abp Stanisław Nowak przypomniał Śluby Królewskie i zachęcił wiernych: "Spróbujcie te Śluby wziąć i nimi żyć. Przyjmijmy od Matki Bożej Częstochowskiej (...) szczęście i radość, ale idące za powagą życia". Ksiądz Arcybiskup podziękował mieszkańcom Częstochowy za stworzenie właściwego klimatu pielgrzymom. Liturgii towarzyszyła kapela z Bełchatowa.
Po Komunii św. słowa apelowego rozważania wygłosił o. Efrem Osiadły, definitor generalny. Nabożeństwo uświetniła gra Orkiestry OSP z Dobronia k. Pabianic.
W wigilię uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej - 25 sierpnia - w Bibliotece Jasnogórskiej obradowała Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi omawiali sytuację Kościoła i społeczeństwa w naszej Ojczyźnie. Rada wydała komunikat, który w całości drukujemy na stronie 13.

W SKRÓCIE:

ZAPOWIEDZI:

11-13 września - Pielgrzymka Sióstr Pielęgniarek.

15 września - Pielgrzymka Ludzi Morza.

15 września - Pielgrzymka Młodzieży "Radia Maryja".

15-19 września - Pielgrzymka Ludzi Pracy.
O. Robert Mirosław Łukaszuk - rzecznik prasowy Jasnej Góry

JEDNYM ZDANIEM

Rekordowa liczba ponad 800 duchownych i świeckich uczestniczyła w XXXI Wrocławskich Dniach Duszpasterskich, które odbyły się pod hasłem Gdzie otwiera się przyszłość nadziei - "Novo millennio ineunte" 27-29 sierpnia br. Głównym tematem ostatniego dnia obrad była osoba kard. Stefana Wyszyńskiego. Ks. Roman Litwińczuk z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej przejął, zgodnie z decyzją Episkopatu Polski, obowiązki nowego moderatora generalnego Ruchu Światło-Życie.

Zarząd Krajowy Instytutu Akcji Katolickiej wydał specjalne oświadczenie w związku z wyborami parlamentarnymi. "Uczestnictwo w wyborach jest moralnym obowiązkiem każdego katolika; katolicy nie mogą dokonywać wyboru polityków, którzy odrzucają Ewangelię przez zgodę na aborcję, eutanazję czy dążenia zmierzające do legalizacji związków homoseksualnych na podobieństwo małżeństwa" - napisano m.in. w oświadczeniu.

Ok. 5 tys. osób, w tym 30 biskupów, wzięło udział w Siedlcach w pogrzebie biskupa seniora diecezji siedleckiej Wacława Skomoruchy. Trumna z ciałem Zmarłego została złożona nie w katedrze, tylko - jak chciał Zmarły - na cmentarzu parafialnym. "Zawsze podziwiałem jego głęboką wiarę, duszpasterską gorliwość, wielką pokorę i kulturę ducha" - napisał Jan Paweł II w telegramie przysłanym na pogrzeb bp. Skomoruchy.

Blisko 50 tys. dzieci rozpoczyna we wrześniu br. naukę w 400 szkołach katolickich w Polsce. Dzieci te stanowią niecały 1 proc. ogólnej liczby uczniów kształcących się w naszych szkołach podstawowych, gimnazjalnych i średnich.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski zawetował 2 ustawy prorodzinne dotyczące ulg podatkowych na dzieci i corocznego jednorazowego dodatku rodzinnego dla rodzin wielodzietnych. Jednocześnie podpisał 7 innych ustaw - w tym 2 bardzo kosztowne: o ustroju sądów powszechnych i o kuratorach sądowych.

Premier Jerzy Buzek zdymisjonował ministra finansów Jarosława Bauca i powołał na to stanowisko wiceminister Halinę Wasilewską-Trenkner. Zdaniem premiera, min. Bauc zbyt późno poinformował rząd o dramatycznej sytuacji finansów państwa.

Sejm odrzucił projekt ustawy dotyczącej zakazu handlu w niedziele i święta.

Sejm przyjął poprawki do kodeksu karnego, zaostrzając kary m.in. za zabójstwo, śmiertelne pobicie oraz gwałt. Głosami SLD, UW i PSL Sejm odrzucił zapis, w myśl którego produkcja, sprowadzanie i rozpowszechnianie pornografii w celu osiągnięcia korzyści majątkowych byłyby karane. Obecnie zmianami w kodeksie karnym zajmuje się Senat.

W wyborach parlamentarnych o 460 mandatów poselskich " walczyć" będzie 8286 kandydatów, a o 100 mandatów senatorskich - 440 osób.

Komitet wyborczy AWSP zaprotestował przeciwko decyzji władz TVP SA o powierzeniu prowadzenia programów wyborczych redaktorom Andrzejowi Kwiatkowskiemu i Piotrowi Gembarowskiemu.

Instytut Pamięci Narodowej chce wykorzystać świadków koronnych przy wyjaśnianiu zbrodni Służby Bezpieczeństwa na księżach. Prezes IPN - prof. Leon Kieres powiedział, że Instytut obecnie prowadzi kilka takich dochodzeń, m.in. w sprawie śmierci ks. Popiełuszki.

Ogólnopolski dziennik Życie ma nowego redaktora naczelnego: Tomasza Wołka zastąpił Paweł Fąfara.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Posty nakazane zachowywać

Niedziela warszawska 46/2003

monticellllo/pl.fotolia.com

Przykazania kościelne są zaproszeniem do współodpowiedzialności za Kościół
Zachęcają do przemyśleń, czy wiara ma wynikać z tradycji, czy z przekonania

CZYTAJ DALEJ

Nowi kanonicy

2024-03-28 12:00

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Karol Porwich/Niedziela

Podczas Mszy Krzyżma bp Tadeusz Lityński wręczył nominacje i odznaczenia kapłanom diecezji. Życzenia otrzymali również księża, którzy obchodzą w tym roku jubileusze kapłańskie.

Pełna lista nominacji, odznaczeń i jubilatów.

CZYTAJ DALEJ

Fenomen kalwarii – przegląd polskich Golgot

2024-03-29 13:00

[ TEMATY ]

kalwaria

Wojciech Dudkiewicz

Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

- Jeśli widzimy jakiś spadek wiernych w kościołach, to przy kalwariach go nie ma - o fenomenie polskich kalwarii, mówi KAI gwardian, o. Jonasz Pyka. Dzięki takim miejscom, ludzie, którzy nie mogą nawiedzić Ziemi Świętej, korzystają z łaski duchowego uczestnictwa w Męce Jezusa Chrystusa i przeżywania w ten sposób tajemnicy odkupienia rodzaju ludzkiego. - To złota nić, która łączy wszystkie kalwarie w Polsce - podkreśla profesor Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu, o. Mieczysław Celestyn Paczkowski. Wielki Piątek, to drugi dzień Triduum Paschalnego, podczas którego w Kościele katolickim odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej, upamiętniająca cierpienia i śmierć Chrystusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie jest sprawowana Eucharystia.

Kalwaria - Golgota

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję