Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Przybylski: Bóg powołuje, kogo chce

– Kapłan udzielający sakramentów jest tylko pośrednikiem między Bogiem i ludźmi. To jego Bóg powołał, a Bóg powołuje, kogo chce – powiedział bp Andrzej Przybylski w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wieluniu. 28 kwietnia przewodniczył tam koncelebrowanej Mszy św. o powołania z regionu wieluńskiego archidiecezji częstochowskiej.

Witając uczestników Eucharystii, proboszcz parafii ks. Janusz Parkitny nawiązał do fragmentu Ewangelii odczytanego w Niedzielę Dobrego Pasterza, która rozpoczęła Tydzień Modlitw o Powołania. – Te słowa przypominają, że Dobry Pasterz to Jezus, my zaś jesteśmy owcami z Jego owczarni. Dobry Pasterz zna każdą swoją owcę i potrafi ją zawołać po imieniu, a one Go posłuchają i pójdą za Nim. Dobry Pasterz potrafi wyprowadzić swoje owce, potrafi je też nakarmić, a gdy jedna zaginie, będzie jej szukał. Jezus przypomina swoim słuchaczom: „Owce te dał Mi Ojciec i nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca. Ja i Ojciec jedno jesteśmy”.

W homilii bp Przybylski zwrócił uwagę, że dla Żydów Jezus był tylko człowiekiem. – Jak trudno im było uwierzyć w to, że Jezus, którego widywali na co dzień i który niczym szczególnym się nie wyróżniał, jest Synem Bożym. A On dla swoich owiec przygotował pokarm na życie wieczne, a także szafarzy tego pokarmu. Ustanowił Eucharystię i kapłaństwo – podkreślił duchowny.

Reklama

Mówiąc o kapłanach, zaznaczył, że są „pośrednikami między Bogiem i ludźmi” oraz „budowniczymi mostów między niebem i ziemią”. – Kapłani modlą się do Boga w intencjach powierzonych sobie owiec, głoszą słowo Boże i udzielają sakramentów świętych. Wszystko to zaś czynią w imię Boga. Są narzędziem w Jego ręku – przypomniał biskup.

– Czy my, przyjmujący sakramenty święte, wierzymy, że udziela nam ich sam Bóg przez ręce kapłana? Czy wierzymy, że kapłan nie głosi sam siebie, lecz słowo, które przekazał Bóg, że nie odpuszcza grzechów, bo odpuszcza je Bóg? – kontynuował.

Biskup wskazał, że „przychodząc do kościoła, nie przychodzimy do takiego czy innego księdza, ale na spotkanie z Bogiem”. – W tym spotkaniu ksiądz sprawujący Eucharystię, posługujący w konfesjonale, udzielający sakramentów zawsze jest tylko pośrednikiem między Bogiem i ludźmi. To jego Bóg powołał, a Bóg powołuje, kogo chce – podkreślił. Jak dodał, „kapłan musi umrzeć dla siebie, aby być dobrym pasterzem powierzonych mu owiec i znakiem obecności Boga w świecie”.

Reklama

– Jeśli naprawdę wierzysz w Boga, nigdy się na Niego nie obrazisz tylko dlatego, że obraziłeś się na księdza. Kapłan pomaga ci odnaleźć właściwą drogę życia – tłumaczył duchowny.

Na zakończenie bp Przybylski zachęcił wiernych do modlitwy za kapłanów i o nowe powołania. – Módlmy się, by nigdy nie zabrakło nam szafarzy sakramentów świętych i by nasze piękne kościoły nie wiały pustką i chłodem.

Mszę św. koncelebrowali: proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika – ks. Janusz Parkitny, wikariusz – ks. Sebastian Wyrozumski i dziekan dekanatu Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Wieluniu – ks. Mirosław Rapcia. Podczas liturgii śpiewała schola.

2021-04-29 08:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa w regionach

Niedziela częstochowska 19/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Tydzień Modlitw o Powołania

Zofia Białas

Być może na zdjęciu widzimy również przyszłych księży?

Być może na zdjęciu widzimy również przyszłych księży?

W Tygodniu Modlitw o Powołania bp Andrzej Przybylski odprawiał Msze św. o powołania z regionów radomszczańskiego, zawierciańskiego i wieluńskiego.

W Niedzielę Dobrego Pasterza duchowny modlił się w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach, która wydała najwięcej kapłanów w archidiecezji częstochowskiej. Dzień później przewodniczył Eucharystii w kościele św. Lamberta w Radomsku.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję