Reklama

Święci i błogosławieni

21 czerwca

Św. Alojzy Gonzaga, zakonnik

[ TEMATY ]

patron

Adobe.Stock.pl

Św. Alojzy Gonzaga

Św. Alojzy Gonzaga

Alojzy urodził się 9 marca 1568 r. jako najstarszy z ośmiu synów. Urodził się bardzo wątły, a matce groziła przy porodzie śmierć. Rodzice więc uczynili ślub pielgrzymki do Loreto, jeśli matka i syn wyzdrowieją. Tak się też stało.

Ślub czystości

Kiedy miał 7 lat, przeżył „nawrócenie”. Poczuł nicość tego świata i wielką tęsknotę za Panem Bogiem. Odtąd duch modlitwy wzrósł w nim jeszcze silniej. Ojciec był z tego niezadowolony. Alojzy przed ołtarzem Matki Bożej złożył ślub dozgonnej czystości i coraz bardziej pogłębiał w sobie życie wewnętrzne. Modlitwę swoją przedłużał do pięciu godzin dziennie. Kiedy wyjawił ojcu swoje postanowienie wstąpienia do zakonu jezuitów, ten wpadł w gniew, ale Alojzy nie ustąpił. 25 listopada 1585 r. wstąpił do nowicjatu jezuitów w Rzymie. Jak sam wyznał, praktyki pokutne, które zastał w zakonie, były znacznie lżejsze od tych, jakie sam sobie nakładał. Jesienią 1585 r. Alojzy uczestniczył w publicznej dyspucie filozoficznej w słynnym Kolegium Rzymskim, gdzie olśnił wszystkich subtelnością i siłą argumentacji. Zaraz potem otrzymał święcenia niższe i został skierowany na studia teologiczne, które miał zakończyć święceniami kapłańskimi.

Epidemia dżumy

W latach 1590-1591 Rzym nawiedziła epidemia dżumy. Alojzy wraz z innymi klerykami udał się na ochotnika do szpitala św. Sykstusa oraz do szpitala Matki Bożej Pocieszenia, by opiekować się chorymi. Wyczerpany studiami i umartwieniami organizm kleryka uległ zarazie. Alojzy zmarł jako kleryk, bez święceń kapłańskich, 21 czerwca 1591 r. w wieku zaledwie 23 lat. Sława świętego Alojzego była tak wielka, że już w roku 1605 papież Paweł V ogłosił go błogosławionym. Kanonizacja jednak odbyła się dopiero w roku 1726. Św. Alojzy jest patronem młodzieży zwłaszcza studiującej.

Ocena: +11 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czereśniowe sady nad Dunajcem

Niedziela małopolska 46/2018, str. IV

[ TEMATY ]

szkoła

patron

Arch. szkoły

Pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły

Pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły

Nauczyciele, uczniowie i parafianie w ks. Romanie Darowskim, nowym patronie Szkoły Podstawowej w Szczepanowicach doceniają to, że przez całe życie chętnie tu powracał i angażował się w sprawy swojej małej ojczyzny

Bogusław Paszkowski, dyrektor szkoły podkreśla: – Wartości takie jak: patriotyzm lokalny, otwartość na dialog, wykształcenie, pasja są dla nas bardzo ważne. Staramy się je przekazać młodym pokoleniom. Ks. Roman Darowski SJ te wartości reprezentował i dodatkowo pochodził ze Szczepanowic.

CZYTAJ DALEJ

Bóg posłał swego Syna na świat, aby świat został zbawiony

2023-06-03 22:48

[ TEMATY ]

Ewangelia

Adobe.Stock

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

CZYTAJ DALEJ

Pierwsze parafie neoprezbiterów

2023-06-04 20:37

[ TEMATY ]

diecezja warszawsko praska

Karolina Błażejczyk/diecezja warszawsko-praska

Bp Romuald Kamiński wręczył dekrety tegorocznym neoprezbiterom diecezji warszawsko praskiej, kierując ich na pierwsze parafie.

Ks. Michał Kaczmarczyk został mianowany wikariuszem parafii św. Jana Pawła II w Radzyminie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję