Reklama

Niedziela Częstochowska

3 maja w Wieluniu

Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęła uroczysta Msza św. w kolegiacie w intencji ojczyzny pod przewodnictwem ks. Jacka Zielińskiego, z udziałem harcerzy i przedstawicieli władz samorządowych wszystkich szczebli.

[ TEMATY ]

Wieluń

konstytucja 3 Maja

Zofia Białas

Nawiązując do fragmentu Ewangelii o stojących u stóp krzyża na Golgocie św. Janie i Maryi, ks. Zieliński zwrócił uwagę na słowa wypowiedziane przez konającego Jezusa, który powiedział do Matki: „Niewiasto, oto syn twój!”, a następnie do umiłowanego ucznia: „Oto Matka twoja!”. – Tymi słowami Jezus uczynił Maryję Matką wszystkich ludzi, którzy zostali zbawieni przez Jego śmierć. W postaci Jana dostrzegamy wszystkich, którzy zostali oddani Maryi w macierzyńską opiekę. My, Polacy, od wieków oddajemy się w szczególną opiekę Matce Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski. Z Jej imieniem na ustach walczyli Polacy w 1410 r. pod Grunwaldem i w 1920 r. pod Warszawą. O Niej pamiętali w 1791 r. twórcy Konstytucji 3 maja – podkreślił duchowny.

Eucharystię zakończyło odczytanie milenijnego aktu zawierzenia i uroczysty śpiew hymnu „Boże, coś Polskę”.

Reklama

Po Mszy św. obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja przeniosły się pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie złożono wiązanki kwiatów, a później na pl. Kazimierza, przed tablicę upamiętniającą Józefa Piłsudskiego i walczących o wolność wielunian, przy której honorową wartę trzymali członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Obrony Narodowej”. Uroczystość rozpoczął wspólnie odśpiewany hymn narodowy.

Skromną i symboliczną z powodu pandemii uroczystość poprowadził Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej. W swoim wystąpieniu przypomniał okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 maja i jej znaczenie dla idącego ku śmierci kraju.

Konstytucja 3 maja stała się solą w oku 3 mocarstw ościennych. Przetrwała zaledwie 14 miesięcy. Zniszczyła ją zawiązana pod patronatem Rosji konfederacja targowicka. Chociaż Polacy nie obronili swojej niepodległości, to próby ratowania państwa przez przebudowę ustroju zaowocowały później. Przypomnieli o tym burmistrz Wielunia Paweł Okrasa i starosta wieluński Marek Kieler.

Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja zakończyło złożenie biało-czerwonych wiązanek kwiatów pod tablicą Józefa Piłsudskiego.

2021-05-04 08:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Dobras i Kazimierz Zalcer - z ziemi wieluńskiej do Bredy

[ TEMATY ]

żołnierze

Wieluń

www.polishwargraves.nl

Ilu było Polaków, którym przyświecała idea niepodległości Polski, ilu było takich, którzy dla niej porzucali własne domy, szli i nie szczędzili własnej przelanej krwi? Dziś z poetą Arturem Oppmanem pytamy:

Gdzie są ich groby? Polsko! Gdzie ich nie ma?

CZYTAJ DALEJ

Bp Nitkiewicz: najpierw trzeba być człowiekiem, a potem księdzem

2021-10-18 15:33

[ TEMATY ]

ksiądz

bp Krzysztof Nitkiewicz

Archiwum

Najpierw trzeba być człowiekiem, a potem księdzem – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz 18 października podczas inauguracji roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu.

Mszę św. inauguracyjną koncelebrował biskup pomocniczy senior Edward Frankowski wraz licznymi kapłanami. We wspólnej modlitwie uczestniczyli m.in. proboszcz parafii prawosławnej ks. Marcin Chyl, siostry zakonne, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, wyższych uczelni kościelnych i świeckich, służb mundurowych i wierni.

CZYTAJ DALEJ

III stacja do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

2021-10-20 10:30

Małgorzata Pabis

- Korespondencja, którą prowadzimy dziś praktycznie z całym światem, jest dla nas niezwykłym doświadczeniem, jak wielki jest zasięg modlitwy do Bożego Miłosierdzia – powiedział ks. Zbigniew Bielas

- Korespondencja, którą prowadzimy dziś praktycznie z całym światem, jest dla nas niezwykłym doświadczeniem, jak wielki jest zasięg modlitwy do Bożego Miłosierdzia – powiedział ks. Zbigniew Bielas

    Już po raz trzeci spotkali się Czciciele Bożego Miłosierdzia, którzy przygotowują się do 20.rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

    W tym miesiącu (w niedzielę 17 października) w uroczystości po raz pierwszy wzięła udział Diakonia Miłosierdzia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję