Reklama

Uroczystość kościoła parafialnego

Zgodnie z ustaleniem Konferencji Episkopatu Polski, ostatnia niedziela października jest liturgiczną uroczystością rocznicy poświęcenia kościoła miejscowego. W tym dniu wspomina się samą datę, fakt uroczystej benedykcji oraz poleca się Panu Bogu zmarłych fundatorów, dobrodziejów, budowniczych kościoła i jego duszpasterzy, pracowników, członków bractw i stowarzyszeń. Sam budynek sakralny oznacza i ukazuje, że tutaj jest Kościół - wspólnota wierzących zjednoczona ze swym Założycielem, która jest dumna ze swojej świątyni, pamięta o niej i troszczy się o jej piękno zewnętrzne, estetykę i utrzymanie.
Wymowny jest obrzęd przekazania nowego kościoła do publicznego użytku liturgicznego. W uroczystej procesji wierni razem z biskupem diecezjalnym i duszpasterzem miejsca udają się do nowo wybudowanego kościoła. Zatrzymują się przed bramą-drzwiami kościoła, gdzie biskup otrzymuje klucze od niego, ale poleca, aby proboszcz, duszpasterz miejsca, otworzył bramę-drzwi kościoła. Dzięki sakramentowi chrztu człowiek zostaje wszczepiony w Chrystusa i przez Ducha Świętego staje się świątynią Boga żywego. Przechodzi przez bramę kościoła materialnego, aby wejść do wspólnoty Kościoła - Mistycznego Ciała Chrystusa.
Aby wejść do domu Bożego, trzeba przekroczyć "próg" - symbol przejścia ze świata zranionego grzechem do świata nowego życia, do którego są powołani wszyscy ludzie. Świątynia widzialna symbolizuje dom Ojcowski, do którego zdąża lud Boży i w którym Ojciec otrze z oczu ludzi wszelką łzę (por. Ap 21, 4). Dlatego też świątynia jest szeroko otwartym i gościnnym domem wszystkich dzieci Bożych - poucza nowy Katechizm Kościoła Katolickiego. W normalnych warunkach życia na ziemi Kościół potrzebuje miejsc, w których mogłaby gromadzić się wspólnota wiernych. Duszpasterz miejsca - proboszcz w imieniu biskupa diecezjalnego jest szafarzem słowa Bożego, celebruje Eucharystię, udziela sakramentów świętych, gromadzi wspólnotę przy jednym ołtarzu, aby rosła na duchową świątynię i postępowała w nadprzyrodzonej miłości.
Wierni nadal wznoszą budowle przeznaczone do kultu Bożego. Te widzialne kościoły nie są zwyczajnymi miejscami zgromadzeń, ale oznaczają i ukazują Kościół żyjący w tym miejscu, mieszkanie Boga z ludźmi pojednanymi i zjednoczonymi w Chrystusie - mówi Katechizm.
Wprawdzie Pan Jezus okazywał głęboki szacunek Świątyni Jerozolimskiej, a Nowy Testament poświadcza, że nawiedzał On wielokrotnie, modlił się, nauczał i uzdrawiał w świątyni i synagogach, jednak w rozmowie z Samarytanką wskazał na różnicę między kultem Starego a Nowego Przymierza: "(...) ani na tej górze, ani w Jerozolimie nie będziecie czcili Ojca. (...) prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Ojcu w Duchu i prawdzie" (J 4, 21. 23).
Kult Nowego Przymierza nie jest związany z jakimś określonym miejscem na zasadzie wyłączności - jak odnoszono to do świątyni Salomona w Jerozolimie. Cała ziemia jest święta i powierzona ludziom. Gdy wierni gromadzą się w jakimś miejscu, są żywymi kamieniami zebranymi w celu budowania duchowej świątyni (1 P 2, 5) - powie nowy Katechizm. - Ciało Chrystusa Zmartwychwstałego jest duchową świątynią, z której tryska źródło wody żywej. Wszczepieni w Chrystusa przez Ducha Świętego, jesteśmy świątynią Boga żywego (2 Kor 6, 16). Stąd dla pierwszych chrześcijan najważniejszą sprawą była wspólnota wierzących, Ecclesia - Kościół, umiłowana Oblubienica Baranka, która gromadziła się w jedno na "łamaniu chleba". Najważniejsza była celebrowana liturgia i to ona wyłączała miejsce z użytku codziennego, a przeznaczała dla Boga, i przez czynność liturgiczną, przede wszystkim Eucharystię, uświęcała je.
Należy pamiętać, że to przede wszystkim w świątyniach, w celebracji liturgicznej, Bóg uświęca człowieka, a człowiek wielbi Boga. W nich bowiem: 1. sprawuje się kult publiczny na chwałę Trójcy Świętej; 2. słucha słowa Bożego; 3. śpiewa pieśń uwielbienia; 4. zanosi modlitwy; 5. składa Ofiarę Chrystusa, obecnego sakramentalnie pośród zgromadzenia; 6. te świątynie są również miejscami skupienia i modlitwy osobistej - przypomina Katechizm.
Prefacja poświęcenia kościoła poucza: w tym świętym miejscu sam wznosisz dla siebie świątynię z duchowych kamieni, którymi my jesteśmy, i sprawiasz, że Kościół rozszerzony po całym świecie rozwija się jako Mistyczne Ciało Chrystusa. Chrześcijanie świadomi tego gromadzili się w mieszkaniach prywatnych na modlitwie i łamaniu chleba, czyli Eucharystii. Później przeznaczali całe domy, wznosili bazyliki i wspaniałe kościoły, czyli budowle, w których gromadził się Kościół - wspólnota wierzących i dlatego budynki te nazwano kościołami.
Podczas uroczystego poświęcenia kościoła biskup pokrapia mury wodą pobłogosławioną, a następnie namaszcza świętym Krzyżmem ściany w 4 lub 12 miejscach i zapala w nich światło. Miejsca te zaznaczone są znakami krzyża i świecznikami - zacheuszkami, które zapala się na znak radości i wdzięczności w rocznicę uroczystego poświęcenia kościoła. Zawsze jednak należy pamiętać o upomnieniu św. Pawła: " Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was? ( ...) Świątynia Boga jest święta, a wy nią jesteście" (1 Kor 3, 16-17) .
Wszechmogący Boże, prosimy Cię za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny i Świętego Patrona naszej parafii, aby nasz kościół parafialny stał się domem zbawienia i łaski; niech lud chrześcijański, który tutaj się gromadzi, uwielbia Cię w duchu i prawdzie i wzrasta w miłości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Praga pożegnała bp. Marka Solarczyka

Diecezja warszawsko-praska w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na stołecznej Pradze dziękowała za 9-letnią posługę bp. Marka Solarczyka, mianowanego przez Stolicę Apostolską nowym ordynariuszem radomskim.

- Chcemy, sprawując tę najświętszą ofiarę, podziękować Bogu i biskupowi za to wszystko, co było tutaj wspólnie przeżyte od początku jego powołania w służbie kapłańskiej i biskupiej. Pragniemy prosić o potrzebne łaski do wypełniania biskupiej posługi - mówił bp Romulad Kamiński.Zwracając się do bp. Marka Solarczyka, wskazywał: - Nie opuszczasz naszej wspólnoty, ponieważ nie można zerwać korzeni głęboko zapuszczonych na tej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Święto patronalne paulinów

2021-01-15 15:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich /Niedziela

Wierności i wytrwałości w odwadze, aby całe życie iść za Chrystusem życzył współbraciom w dniu ich patronalnego święta przełożony generalny Zakonu Paulinów. Zakonnicy obchodzą dziś uroczystość ku czci św. Pawła Tebańczyka. To pierwszy pustelnik w historii Kościoła, który na egipskiej pustyni przez 90 lat w samotności modlił się za świat. Znalazł licznych naśladowców, przyczyniając się do rozwoju życia eremickiego i pustelniczego w całym basenie Morza Śródziemnego.

W uroczystość swego patriarchy św. Pawła Pierwszego Pustelnika zakonnicy zgromadzili się w Kaplicy Matki Bożej na wspólnotowej Mszy św. ,podczas której ponowili śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Papież o znaczeniu słów, które mogą zabijać i być gestem czułości

2021-01-15 20:37

[ TEMATY ]

papież

książka

słowa

Vatican News

Okładka książki

Okładka książki

Wypowiadane przez nas słowa mogą być pocałunkiem, gestem czułości, lekarstwem, ale mogą stać się też nożem, szpadą, czy śmiercionośną amunicją. Franciszek pisze o tym we wstępie do książki „Nie obmawiać innych” (Non sparlare degli altri), która jest swoistym wademekum użycia słowa, opracowanym na podstawie papieskiego nauczania.

Za Matką Teresą z Kalkuty Papież przypomina, że wszystko zaczyna się od ciszy, która prowadzi nas do czynienia miłosierdzia wobec innych. „Papież wskazuje na wagę słów, ponieważ mogą one dać życie, ale i zabijać” – mówi autor książki br Emiliano Antenucci, jest on kapucynem i rektorem powołanego przez Franciszka do życia Sanktuarium Matki Bożej Milczącej w Avezzano.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję