Reklama

Ich wielki dzień

Niedziela łódzka 26/2002

W sobotę 8 czerwca br. w bazylice archikatedralnej abp Władysław Ziółek udzielił święceń kapłańskich 11 diakonom, tym samym archidiecezja łódzka zyskała nowych kapłanów. Są nimi: ks. Jacek Tyluś z parafii św. Jana Chrzciciela w Buczku, ks. Michał Pietrasik z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ozorkowie, ks. Marcin Wojtasik z parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Piotrkowie Tryb., ks. Paweł Olszak z parafii św. Mateusza w Łodzi, ks. Dariusz Rębecki z parafii Przemienienia Pańskiego w Łodzi, ks. Józef Głowacki z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Tryb., ks. Janusz Ćwiąkała z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Jaćmierzu, ks. Sławomir Bogusz C.Or. z parafii św. Filipa Neri i św. Jana Chrzciciela w Studziannie, ks. Arkadiusz Lechowski z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Tomaszowie Maz., ks. Jarosław Życki z parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koluszkach i ks. Przemysław Góra z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej i św. Aleksego w Tumie.

"To ich wielki dzień - powiedział Arcybiskup łódzki. - Osiągają cel swego seminaryjnego pobytu i spełnia się najgorętsze pragnienie ich serca, by być Chrystusowym kapłanem". Pasterz łódzkiego Kościoła podkreślił, że nowi kapłani są także radością wspólnoty archidiecezjalnej i świadectwem jej żywotności. Obrzęd święceń kapłańskich, bogaty w symboliczne gesty i słowa, składał się z następujących elementów:

- przedstawienie kandydatów - dokonał tego rektor WSD w Łodzi - ks. dr Janusz Lewandowicz;

- przemówienie Księdza Arcybiskupa;

- przyrzeczenia kandydatów;

- śpiew Litanii do Wszystkich Świętych, podczas której kandydaci na kapłanów leżą krzyżem;

- włożenie rąk i modlitwę święceń wypowiedzianą przez abp. Władysława Ziółka. Następnie dłonie na głowy neoprezbiterów włożyli pozostali biskupi oraz inni uczestniczący w Liturgii kapłani.

Ryty uzupełniające zawierały: nałożenie szat kapłańskich, namaszczenie rąk neoprezbiterów przez głównego konsekratora, przekazanie kielicha i pateny oraz pocałunek pokoju udzielony każdemu neoprezbiterowi przez Księdza Arcybiskupa. W dalszym ciągu Mszy św. nowi kapłani przystąpili wraz z Księdzem Arcybiskupem i kapłanami do celebry swojej pierwszej Ofiary Eucharystycznej.

W uroczystej Liturgii wzięły udział także rodziny i przyjaciele nowych kapłanów. Niektórzy przynieśli nawet transparenty z wyrazami miłości.

Pod koniec Mszy św. podniosły nastrój dopełniło powszechne odczucie radości i wdzięczności Chrystusowi za to, że zechciał powołać swoich nowych uczniów i przyjaciół oraz pozwolił im pokonać trudy kilkuletniej nauki i przygotowań, aby tego niezapomnianego dnia mogli wobec Księdza Arcybiskupa i wszystkich zgromadzonych wyrazić wolę wypełniania przyjmowanej posługi w Kościele i dla Kościoła jako współpracownicy Pasterza archidiecezji w szacunku i posłuszeństwie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cześć Sercu Maryi

Niedziela podlaska 24/2002

[ TEMATY ]

serce

Archiwum Edycji Szczecińsko-Kamieńskiej

To serce tak czyste, tak piękne i dobre, dzieło i radość Trójcy Przenajświętszej. Ojciec znajduje upodobanie w oglądaniu Serca Przenajświętszej Panny Maryi jako arcydzieła swej ręki. Serce Maryi jest dla nas tak czułe, że serca wszystkich matek są przy nim jak sopel lodu. (z Myśli św. Jana Vianney´a - proboszcza z Ars)

CZYTAJ DALEJ

Diecezja opolska: neoprezbiterzy posłani do parafii

2021-06-09 10:14

[ TEMATY ]

Opole

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.opole.pl

3 neoprezbiterów z diecezji opolskiej zostało posłanych na parafie.

Ks. Michał Banaś pochodzi z parafii św. Marii Magdaleny w Łambinowicach. Urodził się 25 lutego 1992 r. jako syn Sławomira i Joanny. Ma dwójkę młodszego rodzeństwa – brata i siostrę. Szkołę średnią ukończył w Nysie, a po zdaniu egzaminu maturalnego studiował na Uniwersytecie Opolskim na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna uzyskując licencjat. Pracę magisterską pt. „Stosowanie nowych mediów w głoszeniu słowa Bożego na przykładzie działalności o. Adama Szustaka OP” napisał na seminarium naukowym z homiletyki, mediów i komunikacji pod kierunkiem ks. prof. Marka Lisa. Na obrazku prymicyjnym umieścił słowa pochodzące z Listu do Rzymian „Albowiem z Niego i przez Niego, i dla Niego jest wszystko. Jemu chwała na wieki! Amen”. Zainteresowaniami teologicznymi są teologia pastoralna oraz zagadnienia związane z homiletyką oraz mediami. Poza tym interesuje się turystyką, lotnictwem cywilnym, gotowaniem, majsterkowaniem, oraz lubi jazdę na rowerze.

CZYTAJ DALEJ

French Open - Świątek przegrała finał debla

2021-06-13 13:31

[ TEMATY ]

Iga Świątek

PAP

Iga Świątek nie zdobyła w niedzielę w Paryżu drugiego w karierze tytułu wielkoszlemowego, a pierwszego w deblu. Polska tenisistka i Amerykanka Bethanie Mattek-Sands przegrały w finale turnieju French Open z Czeszkami Barborą Krejcikovą i Kateriną Siniakovą 4:6, 2:6.

Świątek po raz drugi wystąpiła w decydującym meczu zmagań tej rangi. W poprzedniej edycji imprezy na kortach im. Rolanda Garrosa triumfowała indywidualnie, a w deblu zatrzymała się na półfinale. Tym razem lepiej poszło jej w konkurencji, która nie jest jej specjalnością - w singlu odpadła w ćwierćfinale.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję