Reklama

Nowy numer "L´Osservatore Romano"

Misja ewangelizacyjna Kościoła, podobnie jak jego Boskiego Założyciela, jest przede wszystkim misją pokoju. Zadanie to, aktualne i realizowane w każdej epoce, nabrało szczególnej wagi w minionym stuleciu, które najpierw doświadczyło dwóch wojen światowych, a potem żyło w ciągłym zagrożeniu konfliktem nuklearnym. W tych okolicznościach Kościół wzmógł swą posługę matki i nauczycielki, by łagodzić napięcia między mocarstwami i wskazywać ludziom drogę ku prawdziwemu i trwałemu pokojowi. Taki cel przyświecał działalności papieży na przestrzeni minionego wieku. Wystarczy wspomnieć słynny apel Benedykta XV do przywódców walczących narodów; zabiegi Piusa XI, oddanego bez reszty sprawie pokoju; działalność dyplomatyczną i charytatywną Piusa XII, przez którą chciał on najpierw zapobiec wybuchowi drugiej wojny światowej, potem zaś ograniczyć do minimum jej tragiczne skutki; encyklikę Pacem in terris bł. Jana XXIII o pokoju między wszystkimi narodami, opartym na wolności i sprawiedliwości; światowy Dzień Pokoju, obchodzony w Kościele 1 stycznia, zainicjowany przez Pawła VI; liczne inicjatywy pokojowe Jana Pawła II, stanowiące integralną część jego pontyfikatu.
Ojciec Święty, idąc za wskazaniami soborowej Konstytucji o Kościele w świecie współczesnym Gaudium et spes, nie szczędzi wysiłków, by pogłębiać więzi braterstwa, solidarności i współpracy między narodami. Z inicjatywy Jana Pawła II powstał wielki ruch modlitwy o pokój, który przekroczył granice i objął ludzi wszystkich wyznań.
Mija właśnie piętnaście lat od historycznego spotkania w Asyżu zwierzchników różnych Kościołów chrześcijańskich i religii, poświęconego wspólnej odpowiedzialności za pokój w świecie współczesnym.
Jan Paweł II wykorzystuje każdą okazję, by głosić wszystkim ludziom dobrej woli, na jakich zasadach i warunkach musi opierać się trwały i sprawiedliwy pokój, owocujący dobrem duchowym i materialnym każdego człowieka. O ten dar - podkreśla - trzeba Boga prosić w ufnej i wytrwałej modlitwie.
W nowym - podwójnym numerze polskiego wydania L´Osservatore Romano (11-12/2001) zamieszczone są materiały dotyczące m.in. problematyki pokoju. Troska o jego zachowanie na początku nowego stulecia jest widoczna również w przemówieniach, homiliach i rozważaniach papieskich wygłoszonych podczas podróży apostolskiej do Kazachstanu i Armenii.
Redakcja publikuje wszystkie teksty homilii i przemówień Ojca Świętego z tej historycznej podróży, jak również jej kronikę i obszerny artykuł poświęcony Kościołowi w Kazachstanie i Armenii.
Z innych materiałów zamieszczonych w numerze należy wymienić dokumentację beatyfikacji, jakiej dokonał Jan Paweł II 7 października 2001 r., wynosząc do chwały ołtarzy siedmioro nowych błogosławionych, oraz przesłania papieskie: z okazji otwarcia Międzydiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Pińsku, z okazji 40-lecia dzieła pomocy Niemieckiej Konferencji Episkopatu Kościołom Ameryki Łacińskiej, do uczestników międzynarodowej konferencji nt. Praca jako klucz do kwestii społecznej, do uczestników kongresu poświęconego dziełu i postaci św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Numer zamyka spis treści rocznika 2001.
Zamówienia na prenumeratę 2002 r. należy kierować do parafii, kurii biskupiej lub do Księży Pallotynów (ul. Wilcza 8, 05-091 Ząbki k. Warszawy). Nakład pisma nie jest ograniczony, toteż każdy może stać się jego stałym odbiorcą.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Brygida Szwedzka tęskniąca do Jezusa

„Brygida może stać się dla współczesnych kobiet zachętą do odgrywania pierwszorzędnej roli w społeczeństwie, które będzie otaczać szacunkiem jej godność i pozwoli jej na równi z mężczyzną brać udział w wypełnianiu Bożego planu w odniesieniu do ludzkości”. Tak papież Jan Paweł II napisał w 2002 r. w specjalnym przesłaniu do przełożonej generalnej Zakonu Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy – matki Tekli Famiglietti z okazji rozpoczęcia uroczystości 700. rocznicy urodzin św. Brygidy

W 1999 r. papież Jan Paweł II ogłosił św. Brygidę Szwedzką, św. Katarzynę ze Sieny i św. Teresę Benedyktę od Krzyża współpatronkami Europy. „Konkretny powód, dla którego wybrałem te właśnie postaci, kryje się w samym ich życiu” – wyjaśnił w Liście apostolskim ogłaszającym jego decyzję. Co takiego znalazł w historii życia kobiety pochodzącej z kraju, który dzisiaj rzadko kojarzony jest z katolicyzmem?

CZYTAJ DALEJ

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

2021-07-21 07:55

[ TEMATY ]

pogrzeb

Karol Porwich/Niedziela

Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Bliscy, przyjaciele i lokalna społeczność pożegnali we wtorek trzyosobową rodzinę, która zginęła od strzałów 10 lipca w Borowcach koło Częstochowy. 44-letni małżonkowie i ich 17-letni syn spoczęli na cmentarzu parafialnym w Dąbrowie Zielonej.

Rodziców i brata pożegnał 13-letni Gianni, który jako jedyny podczas strzelaniny w domu zdołał się ukryć, a potem uciec. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: dziś uroczystości w 5. rocznicę Światowych Dni Młodzieży

2021-07-24 08:27

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej/Facebook

W sobotnie popołudnie i wieczór w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbędą się obchody 5. rocznicy Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Do udziału zaproszeni są także młodzi ludzie, którzy będą śledzić uroczystości za pośrednictwem transmisji online. Podczas spotkania odbędzie się premiera polskiej wersji hymnu ŚDM Lizbona 2023.

Konkurs wiedzy nt. Światowych Dni Młodzieży, spotkanie poświęcone przygotowaniom do ŚDM Lizbona 2023, Msza św. i koncert uwielbieniowy, podczas którego po raz pierwszy zabrzmi hymn spotkania młodych w Portugalii - to program obchodów 5. rocznicy ŚDM Kraków 2016. Rozpoczną się one w krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II i są otwarte dla wszystkich młodych ludzi, także tych, którzy będą łączyć się za pośrednictwem transmisji online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję