Reklama

Pierwsi absolwenci w "Klasyku"

Niedziela łowicka 26/2002

Wydaje się, że to nie tak dawno, a to już cztery lata, jak istnieje założone przez bp. Alojzego Orszulika katolickie Klasyczne Liceum Ogólnokształcące im. ks. S. Konarskiego w Skierniewicach. O szkole tej pisaliśmy na łamach Niedzieli Łowickiej już kilkakrotnie, gdyż cieszy się ona w Skierniewicach i okolicy dużym zainteresowaniem i z roku na rok umożliwia naukę coraz większej liczbie uczniów. Przed czterema laty 1 września 1998 r. próg szkoły przekroczyło 44 pierwszoklasistów. Usłyszeli wówczas słowa księdza dyrektora Adama Kostrzewy, iż celem szkoły będzie troska o właściwą chrześcijańską formację osoby ludzkiej ( duchową i intelektualną) oraz nacisk na naukę języków obcych (angielskiego i niemieckiego). W tym roku przyszło im, jako historycznemu rocznikowi, zweryfikować realizację tych słów, zdając maturę.

Finis coronat opus - mówi łacińska sentencja. W przypadku maturzystów tym finiszem było otrzymanie świadectwa dojrzałości, co w "Klasyku" - w bardzo podniosłej atmosferze - miało miejsce 10 czerwca br. To historyczne wydarzenie rozpoczęło się w kościele parafialnym na osiedlu Widok, gdzie uczniowie całej szkoły (Liceum i Gimnazjum) zgromadzili się na uroczystej Mszy św., której przewodniczył jej założyciel bp Alojzy Orszulik. W słowie pasterskim zwrócił uwagę, iż jest to moment dziękczynienia: "Dzień dzisiejszy jest okazją do dziękczynienia, za ten czas, który spędziliście w murach tej szkoły. Myślę, że cały okres nauki i formacji w tej szkole zmierzał do ukształtowania waszego serca i ducha; serca ukształtowanego o trwałe wartości, byście wzrastali na wspaniałych nie tylko ludzi, ale i chrześcijan. (...) Radość moja jest wielka z was, z waszego dążenia do zdobywania wiedzy i ukształtowania waszego serca. Życzę wam, byście byli ludźmi prawymi, pomnażającymi dobro i piękno, idąc po śladach Stwórcy, który złożył je w tym świecie, byście rozwijali to, co Bóg jeszcze zakrył przed waszymi umysłami. Wyrażam głęboką nadzieję, że spośród was wyjdą wspaniali ludzie, że będziecie wspaniałymi odkrywcami, że będziecie zajmować wysokie stanowiska w świecie kultury, nauki, może i polityki" .

Po Mszy św. w auli szkolnej miała miejsce część druga - podsumowanie wyników egzaminu maturalnego i wręczenie pierwszym maturzystom KLO ich zasłużonych, zapracowanych świadectw dojrzałości. Podsumowania dokonał dyrektor szkoły ks. dr A. Kostrzewa oraz wicedyrektor mgr Joanna Lenkiewicz. Na 42 osoby zdające egzamin dojrzałości, 15 abiturientów wybrało "nową maturę". Noty przez nich uzyskane były chyba w pełni zadowalające, mimo niepowodzenia dwóch maturzystów. Jednak w ogólnej klasyfikacji wyniki były bardzo dobre. W tym miejscu na szczególne wyróżnienie zasługują dwie czwartoklasistki: Iga Andrzejewska i Katarzyna Kajka, które maturę "nowym systemem" zdały zdobywając z wszystkich przedmiotów 88% punktów. Szczególnie dobre wyniki osiągnęli wszyscy zdający "nową maturę" z języków obcych, gdzie aż 10 osób uzyskało rezultat powyżej 90 pkt, w tym dwie osoby maksimum - 100 pkt. Pozostali osiągnęli nie mniej niż po 80 pkt. Na szczególną uwagę zasługują zdający nowym systemem język niemiecki. Tutaj na 7 osób zdających wszystkie uzyskały powyżej 90 pkt, w tym jedna - maksymalną notę 100 pkt. Wynik ten jest dobitnym przykładem dobrego poziomu nauczania języków nowożytnych w "Klasyku". Widać więc, że obietnice dyrekcji sprzed czterech lat sprawdziły się.

Podsumowując pierwszy egzamin dojrzałości w Klasycznym Liceum Ogólnokształcącym im. ks. S. Konarskiego w Skierniewicach trzeba podkreślić, iż 6 osób zdało maturę ze średnią 5,0 i powyżej. Są to: Kamil Klepacki - średnia ocen 5,8, Beata Ulińska - 5,2, Jarosław Owczarek - 5,2, Aleksandra Giłka - 5,0, Anna Przygodzińska - 5,0, Karolina Szewczyk - 5,0.

Na szczególną uwagę zasługuje Kamil Klepacki, który ukończył szkołę ze średnią ocen na świadectwie 5,06. Ponadto był dwukrotnym laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego im. prof. A. Swinarskiego - 2001 i 2002, finalistą Olimpiady Chemicznej 2002 oraz laureatem Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej 2002, zdobywając tym samym indeksy na kilka kierunków studiów w kilkunastu (do wyboru) najlepszych wyższych uczelniach kraju.

Z powyższych danych wyraźnie widać, iż pierwszy rocznik maturzystów rozpoczął dobrą passę, dając dobry przykład dla swoich młodszych kolegów. Pozostaje im tylko pogratulować i życzyć udanych egzaminów wstępnych na wyższe uczelnie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja katowicka: Proboszczowie przechodzący na emeryturę

2021-06-08 08:47

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Katowice

zmiany księży

zmiany personalne

archidiecezjakatowicka.pl

Metropolita katowicki spotkał się w Kurii Metropolitalnej z proboszczami przechodzącymi w tym roku na emeryturę. W spotkaniu, które odbyło się w dwóch grupach, uczestniczył także kanclerz kurii ks. Jan Smolec.

Podczas spotkania proboszczowie dzielili się swoim doświadczeniem. Na zakończenie z rąk arcybiskupa i kanclerza kurii otrzymali dekrety zwalniające ich z dniem 31 lipca z funkcji proboszczów. W tym roku jest ich 19.

CZYTAJ DALEJ

Wdzięczni za dar małżeństwa, rodziny i wspólnoty

2021-06-13 13:26

ks. Łukasz Romańczuk

Dziś w Sanktuarium NMP Matki Dobrej Rady w Sulistrowiczkach odbyło się coroczne Spotkanie Rodzin. Uroczystość ta połączona była z obchodami 30-lecia utworzenia parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sulistrowicach. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, który wręczył zasłużonym parafianom Medale św. Jadwigi.

Zanim rozpoczęła się Eucharystia, ks. abp Józef Kupny poświęcił figurę Księcia Bolka II Małego. Jest to dar metropolity wrocławskiego dla miłośników Ziemi Ślężańskiej. Postawiona ona została przed wejściem na plac kościelny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję