Reklama

BELGIA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskupi Europy o terroryzmie

Nad długofalowymi skutkami zamachów terrorystycznych w USA dla Europy dyskutowali biskupi podczas jesiennej sesji plenarnej Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej ComECE w Brukseli, która odbywała się w dniach 22-23 listopada br.
Biskupi podkreślili m.in., że należy zapewnić równowagę między potrzebą bezpieczeństwa Europejczyków a ochroną podstawowych praw i swobód - szczególnie w odniesieniu do imigrantów z krajów arabskich.
Z zadowoleniem przyjęto więc fakt, że UE zdecydowanie odrzuca "utożsamianie grup fanatycznych terrorystów ze światem arabskim czy muzułmańskim". Biskupi wezwali Komisję Europejską do wprowadzenia w życie niedawnego apelu Rady Europy, który mówi o potrzebie rozwijania partnerskiego dialogu, również dialogu międzyreligijnego, między naszymi cywilizacjami.
Biskupi stwierdzili ponadto, że pożywkę dla terroryzmu mogą stanowić nierówności społeczne na świecie. ComECE w związku z tym apeluje o wzmożenie walki z nędzą, rozwijanie demokracji, zachowywanie praw człowieka i o budowanie państw rządzonych przez prawo i sprawiedliwy ład.

Powrót do praktyk z czasów komunistycznych

Arcybiskup Pragi - kard. Miloslav Vlk nazwał "działaniem podobnym do znanych z czasów komunistycznych" uchwalenie przez parlament Republiki Czeskiej nowej ustawy o religiach. "Dokument, przyjęty 27 listopada br., ogranicza dotychczasowe swobody wspólnot religijnych w Czechach i dyskryminuje je" - stwierdza oświadczenie Biura Prasowego Episkopatu tego kraju.
Biskupi czescy uważają, że po ogłoszeniu ustawy wspólnoty wyznaniowe nie będą mogły już same decydować o swych wewnętrznych sprawach. Stały się one instytucjami podległymi państwu i poddano je różnym nowym środkom i kontrolom administracyjnym, m.in. uzależnia się budowanie obiektów sakralnych od zgody Ministerstwa Kultury. Nowa ustawa dyskryminuje też w stosunku do innych instytucji gospodarczych te zakłady pracy, które są własnością kościelną. Nakazuje im wykorzystywanie wypracowanego przez nie zysku jedynie na cele kościelne w ścisłym znaczeniu, a nie np. na rozwój przedsiębiorstwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Aresztowania biskupów i kapłanów

Diecezji Feng Xiang w środkowochińskiej prowincji Shaanxi grozi likwidacja - podał włoski dziennik La Repubblica. Według gazety, w ciągu jednego miesiąca policja aresztowała tam miejscowego biskupa Lucasa Li Jingfenga i jego pomocnika, ponadto w areszcie domowym znalazło się
12 kapłanów, których do dzisiaj nie zwolniono i poddawani są indoktrynacji ideologicznej. Władze zamknęły też 3 klasztory - męski i 2 żeńskie, a ich mieszkańców wypędzono i odesłano do domów. Represjonowani należeli do Kościoła podziemnego i nie chcieli wstąpić do kontrolowanego przez władze Kościoła "patriotycznego".
Powołując się na miejscowe źródła, rzymski dziennik donosi, że kilku policjantów wdarło się 4 listopada br. do katedry w Feng Xiang i zmusiło Biskupa do zabrania swoich rzeczy, i do wyjazdu " na dłuższy czas", gdyż będzie uczestniczył w długim posiedzeniu politycznym. 81-letni Biskup został wywieziony w nieznanym kierunku wraz ze swoim asystentem. Dotychczas nie ma o nich żadnych wiadomości.

Znów obrażono Polaków

W Instytucie Pamięci Narodowej Yad Vashem w Jerozolimie odbyło się sympozjum poświęcone hebrajskiemu tłumaczeniu książki Jana Tomasza Grossa pt. Sąsiedzi. Podczas spotkania Israel Gutman z Yad Vashem poddał miażdżącej krytyce postawę Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowej i po 1945 r.
Sergiusz Kowalski z Gazety Wyborczej również w sposób stronniczy mówił nt. dyskusji o Jedwabnem w polskich mediach. W jego wypowiedzi raził sarkazm w cytowaniu głosów środowisk prawicowych oraz kościelnych. Kowalski cytował tylko te wypowiedzi, które odpowiadały z góry przyjętej tezie - o wciąż obecnym w naszym narodzie antysemityzmie.
Sam autor książki Sąsiedzi - notabene uznanej niedawno przez badaczy PAN za dyletancką - nazwał "skandalem" nieobecność mordu w Jedwabnem w zbiorowej pamięci Polaków. Uczestnicy sympozjum sytuowali mord w Jedwabnem w kontekście chrześcijaństwa - nikt nie wskazał jednak na postawę Ojca Świętego Jana Pawła II i hierarchów Kościoła w Polsce wobec zagłady Żydów.

Reklama

Protesty przeciwko budowie meczetu

Zwierzchnicy religijni z Jerozolimy wspólnie zaprotestowali przeciwko budowie meczetu w bezpośrednim sąsiedztwie Bazyliki Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Nazarecie. "Budowa ta jest niepotrzebna" - stwierdzili w oświadczeniu ogłoszonym 28 listopada br. w Jerozolimie. 13 hierarchów, którzy podpisali dokument, przypomniało, że w gestii państwa znajduje się wiele rozpadających się meczetów, które mogłyby być zwrócone muzułmanom i przez nich wyremontowane.
Sygnatariusze oświadczenia, wśród których są przedstawiciele katolików, prawosławnych i luteran, obawiają się, że zbudowanie meczetu przez muzułmańską grupę z marginesu zrodzi "niezadowolenie i podziały" między muzułmanami a chrześcijanami, a także zagrozi "mozolnie budowanemu przez lata dialogowi chrześcijańsko-żydowskiemu". Ponadto budowa meczetu narusza punkt 181. rezolucji ONZ z 1947 r., zalecającej poszanowanie miejsc świętych różnych religii.

SŁOWACJA

"Idea integracji europejskiej jest dobra, tylko że dostaje się w złe ręce" - powiedział przewodniczący Słowackiej Konferencji Biskupów - bp FrantisSek Tondra w wywiadzie dla tygodnika Domino-Forum. Największe wypaczenie chrześcijańskich idei "ojców Europy" Biskup widzi w liberalizmie, który najsilniej dotyka moralnej sfery człowieka. Jego zdaniem, niebezpieczne są również filozoficzne podstawy liberalizmu, np. przekonanie, że wszystkie religie i wyznania są sobie równe, " co jest odrzuceniem prawdy absolutnej". Biskup jest przeciwny temu warunkowi integracji, który domaga się, aby "kraje kandydujące przyjęły bez zastrzeżeń wszystkie prawa obowiązujące w Unii". "Zachodowi zbrzydła już nowoczesność. O wielu rzeczach nas pouczyli, więc nie musimy już powtarzać ich błędów" - powiedział bp Tondra.

Reklama

LITWA

Eucharystią, sprawowaną przez karmelitów bosych z Polski, 26 listopada 2001 r. w Ostrej Bramie w Wilnie, tj. w sanktuarium, którego Karmelici Bosi byli założycielami i kustoszami, zakończyły się uroczystości ku czci św. Rafała Kalinowskiego, zorganizowane w rodzinnym mieście tego wielkiego wilnianina i karmelity bosego z okazji 10. rocznicy jego kanonizacji.
Przez trzy dni rodacy świętego Sybiraka gromadzili się w wileńskim kościele pw. Ducha Świętego, gdzie Msze św. ku jego czci sprawowali kolejno i wygłaszali homilie biskupi: Juozas Tunaitis - sufragan wileński, Antoni Dziemianko - biskup pomocniczy z Grodna i abp Tadeusz Kondrusiewicz - administrator apostolski z Moskwy, przewodniczący Konferencji Episkopatu Rosji. Poświęcono obraz św. Rafała, który zostanie umieszczony w jednym z ołtarzy kościoła Ducha Świętego. 24 listopada br. przy Ostrej Bramie odbyło się czuwanie modlitewne, któremu przewodniczył o. Szczepan T. Praśkiewicz, karmelita bosy.
W kościołach stolicy Litwy w niedzielę Chrystusa Króla polscy karmelici bosi głosili homilie o swoim świętym Współbracie, budowniczym Chrystusowego Królestwa. Wydano także po polsku i po litewsku okolicznościowe publikacje o św. Rafale Kalinowskim.

KOREA PÓŁNOCNA

Po raz pierwszy w stolicy Korei Północnej, Phenianie, dojdzie do spotkania katolików z obydwu podzielonych części kraju. Licząca 20 osób delegacja południowokoreańska, w której znajduje się również 4 księży, weźmie udział we Mszy św. oraz seminarium zorganizowanym przez północnokoreańskie stowarzyszenie kościelne.
W ubiegłym roku podobne spotkanie odbyło się w Charbinie na terenie Chin i przyczyniło się do złagodzenia napięcia między obydwoma częściami Korei, a nawet spotkania przywódców politycznych obydwu państw.
W rządzonej przez komunistów Korei Północnej jest tylko jedna świątynia katolicka i dwie protestanckie - otwierane jedynie dla obcokrajowców. Nie ma tam żadnego kapłana. Liczba katolików w Korei Północnej oceniana jest na ok. 3 tys. osób.

SUDAN

Władze Sudanu od lat wspierają terrorystów z al-Kaidy i odgrywają do dzisiaj kluczową rolę w rozprzestrzenianiu się światowego terroryzmu - stwierdziła w specjalnym oświadczeniu Rada Kościołów Sudanu. "Doskonale wiadomo, że władze Sudanu wspierają i propagują międzynarodowy terroryzm. Większość aktów terrorystycznych w samym Sudanie i innych rejonach świata ma swoje korzenie w naszym kraju" - napisali członkowie Rady, m.in. przedstawiciele Kościoła katolickiego w Sudanie. W oświadczeniu podkreśla się, że władze wspierają również terrorystyczną organizację Osamy bin Ladena - al-Kaidę oraz inne organizacje terrorystyczne.

JEDNYM ZDANIEM

Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedzi Bułgarię w dniach 23-25 maja 2002 r. - poinformował przebywający z wizytą w Sofii szef watykańskiego protokołu Renato Boccardo.

Raport o sytuacji chrześcijan w krajach, w których przeważa islam, ogłosiła watykańska agencja misyjna "Fides". "Dialog religijny jest możliwy tam, gdzie chrześcijanie są tubylcami, mającymi ten sam język i kulturę, co muzułmanie" - stwierdzono m.in. w raporcie, dodając, iż w krajach arabskich chrześcijanie są głównie cudzoziemcami.

W Budapeszcie zmarł pochodzący z Węgier watykański dyplomata - abp Lajos Kada. W latach 1991-95 był on ambasadorem Stolicy Apostolskiej w Niemczech i wniósł wielkie zasługi w organizowaniu życia Kościoła katolickiego w tym kraju po zjednoczeniu obu części Niemiec.

W Ugandzie został zamordowany ksiądz katolicki z Sudanu. Według informacji misyjnej agencji "Misna", podróżujący autem ks. Peter Obore został zabity przez partyzantów działających na pograniczu ugandyjsko-sudańskim.

Na należącej do Filipin wyspie Mindanao muzułmańscy fundamentaliści uprowadzili 50 chrześcijan. Jak podała włoska agencja misyjna "Misna", chrześcijanie zostali porwani w miejscowości Zamboanga. Amerykańska firma Advanced Cell Technology Inc. sklonowała ludzki zarodek. Celem eksperymentu, który poruszył cały świat (skrytykowała go m.in. Stolica Apostolska oraz prezydent USA G. W. Bush), ma być przygotowanie się do hodowli komórkowej i pozyskiwanie komórek macierzystych w celach terapeutycznych. Prezydent Bush zaprosił do Białego Domu 50 ambasadorów z krajów muzułmańskich, z którymi zjadł tradycyjną ramadanową kolację. Był to symbol, że wojna w Afganistanie nie jest wymierzona przeciwko muzułmanom.

Amerykańskie władze rozpoczęły procedurę ekstradycji pilota algierskiego Lotfi Raissiego, który przebywa w Londynie. Algierczyk oskarżany jest o szkolenie porywaczy samolotów, które 11 września br. runęły na Nowy Jork i Waszyngton.

Slobodan Miloszević, pozostający w haskim areszcie, został oskarżony o zbrodnie ludobójstwa podczas wojny w Bośni. Jest to trzecie i najpoważniejsze oskarżenie przeciw byłemu prezydentowi Jugosławii wniesione przez międzynarodowy trybunał ONZ. Dwa poprzednie dotyczyły zbrodni wojennych w Kosowie i Chorwacji.

Na Ukrainie odbyły się uroczystości ku czci ofiar Wielkiego Głodu z lat 30. Władze sowieckie doprowadziły wówczas do śmierci 7-10 mln ludzi.

"Rosja nie chce wstępować do NATO i nie zabiega o prawo weta w sprawach istotnych dla Sojuszu, ale gotowa jest do podjęcia jak najściślejszej współpracy z tą organizacją i chce uczestniczyć w wypracowywaniu decyzji NATO" - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin przebywającemu w Moskwie sekretarzowi generalnemu Sojuszu George´owi Robertsonowi.

"Epidemia AIDS w Rosji rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie" - ONZ zaalarmowało w najnowszym raporcie. Liczba zakażeń wzrasta też szybko na Ukrainie, Białorusi i w krajach bałtyckich.

Irak odrzucił wezwanie prezydenta USA, by Saddam Husajn ponownie wpuścił do swojego kraju inspektorów ONZ zajmujących się poszukiwaniem w irackich arsenałach broni masowej zagłady. W 1989 r. Bagdad wydalił inspektorów i zerwał jednostronnie współpracę z komisją ONZ ds. kontroli zbrojeń irackich.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do zakonnic klauzurowych: nostalgia nie działa

2024-04-18 13:47

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek złożył hołd katolickim zakonnicom, które żyją w klasztorach klauzurowych, odizolowane od świata. Przyjmując dziś na audiencji w Watykanie grupę karmelitanek bosych w czwartek powiedział, że ich wybór życia nie jest "ucieczką w modlitwę oderwaną od rzeczywistości", ale odważną ścieżką miłości. Jednocześnie ostrzegł zakonnice przed reformami o nostalgicznym wydźwięku.

Franciszek przyjął w czwartek na audiencji w Watykanie delegację około 60 karmelitanek bosych. Zakon powstał w 1562 r. w wyniku reformy zakonu karmelitańskiego przez św. Teresę z Ávili i św. Jana od Krzyża. Zakonnice pracują obecnie nad rewizją konstytucji zakonu. Papież odniósł się do tego w swoim przemówieniu. "Rewizja konstytucji oznacza właśnie to: zebranie pamięci o przeszłości zamiast negowania jej, aby móc patrzeć w przyszłość. W rzeczywistości, drogie siostry, uczycie mnie, że powołanie kontemplacyjne nie prowadzi nas do zachowania starych popiołów, ale do podsycania ognia, który płonie w coraz to nowy sposób i może dać ciepło Kościołowi i światu" - powiedział Franciszek. Przypomniał, że pamięć o historii zakonu i o wszystkim, co konstytucje zgromadziły przez lata, jest "bogactwem, które musi pozostać otwarte na natchnienia Ducha Świętego, na nieustanną nowość Ewangelii, na znaki, które Pan daje nam poprzez życie i ludzkie wyzwania. Jest to ważne dla wszystkich instytutów życia konsekrowanego".

CZYTAJ DALEJ

Przerażający projekt w Belgii: eutanazja dla „ludzi zmęczonych życiem”

2024-04-17 09:46

[ TEMATY ]

eutanazja

Belgia

Adobe.Stock.pl

W Belgii mamy do czynienia z kolejną przerażającą odsłoną kultury śmierci. Luc Van Gorp, stojący na czele jednego z funduszy ubezpieczeń, których celem jest zapewnienie każdemu godnej opieki zdrowotnej, wyszedł z propozycją eutanazji dla „ludzi zmęczonych życiem”. W odpowiedzi belgijscy biskupi przypomnieli, że „ludzkie społeczeństwo zawsze opowiada się za życiem”.

Debatę na temat wspomaganego samobójstwa ludzi starszych Luc Van Gorp rozpoczął w minionym tygodniu na łamach flamandzkiej prasy. Powołał się przy tym w szczególności na presję finansową na system opieki zdrowotnej, jaką niesie ze sobą opieka nad ludźmi starszymi i często chorymi. W dwóch dziennikach zaproponował on radykalne rozwiązanie „kwestii starzenia się społeczeństwa”. Podkreślił, że „ci, którzy są zmęczeni życiem, powinni mieć możliwość spełnienia swojego pragnienia o końcu życia”. Wskazał, że „nie można przedłużać życia tych, którzy sami już tego nie chcą, bo chodzi o budżet i kosztuje to rząd duże pieniądze”. Zauważył, że w starzejących się społeczeństwach Europy jest to ogromny problem, brakuje też niezbędnego personelu do opieki.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Prezydent Duda: infrastruktura Trójmorza pozwoliła zrezygnować z rosyjskich źródeł energii

2024-04-18 17:47

[ TEMATY ]

ONZ

Trójmorze

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas sesji otwarcia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas sesji otwarcia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Rosyjska agresja na Ukrainę szczególnie mocno dotknęła Europy Środkowo-Wschodniej; infrastruktura Trójmorza umożliwiła nam rezygnację z rosyjskich źródeł energii i pomogła uniknąć najgorszych konsekwencji tej wojny - powiedział w czwartek w ONZ prezydent Andrzej Duda.

W siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych polski przywódca wziął udział w sesji otwarcia wydarzenia na temat budowania globalnej odporności i promowania zrównoważonego rozwoju przez powiązania infrastrukturalne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję