Reklama

Niedziela Lubelska

Dobry pasterz. Śp. ks. Adam Szponar

Ksiądz Adam Szponar zakończył ziemskie życie wśród parafian, dla których był gorliwym pasterzem.

Paweł Wysoki

Proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puławach zmarł 5 maja. Odszedł do Pana niespodziewanie, po 15 latach duszpasterskiej pracy na górce nad Wisłą. 8 maja w zabytkowej świątyni, o którą jako proboszcz nieustannie się troszczył, abp Stanisław Budzik sprawował żałobną Mszę św. - W liturgii Kościoła przeżywamy okres wielkanocny, czas w którym Chrystus został ofiarowany jako nasza Pascha. Jego przejście przez krzyż i śmierć do chwały zmartwychwstania opromienia także naszą drogę. Pascha ks. Adama Szponara, jaka dokonała się w ostatnich dniach, jest wpisana w tajemnicę Paschy Chrystusa. Smucimy się z utraty gorliwego pasterza, ale radujemy się jego zwycięstwem zanurzonym w zwycięstwie Chrystusa i dziękujemy za piękne świadectwo życia - powiedział abp Budzik.

Zatęsknił do niebieskiej ojczyzny

Reklama

Jak zostało przypomniane podczas żałobnej liturgii, ks. kan. Adam Szponar urodził się w 1954 r. w Stawie Ujazdowskim, w parafii Nielisz. Po zdaniu egzaminów dojrzałości w liceum ogólnokształcącym w Szczebrzeszynie poszedł za głosem Chrystusa i do końca życia wiernie Mu służył. Pukając do bramy seminarium duchownego w Lublinie zapewniał, że „w kapłaństwie widzi swoje szczęście, realizację życia i powołania; że chciałby całym sercem służyć Chrystusowi i ludziom”. Po 6 latach studiów i formacji, w 1979 r. przyjął święcenia kapłańskie. Jako wikary najpierw został skierowany do pracy w Rejowcu, a potem w Zamościu. Kolejna nominacja, do parafii św. Jakuba w Abramowicach Kościelnych (dziś parafia w Lublinie - Głusku), związała go z tym miejscem na wiele lat. Otrzymał zadanie wybudowania kościoła w Wilczopolu, gdzie po utworzeniu nowej parafii został proboszczem. W tamtych latach rozpoczął studia doktoranckie z teologii fundamentalnej, które zwieńczył doktoratem. Jednak, jak podkreślił abp Budzik, dla ks. Adama najważniejsza była praca duszpasterska, budowa kościoła i żywej wspólnoty parafialnej. - Był oddany całym sercem budowie kościoła materialnego i duchowego; budował wspólnotę wiernych gromadząc ją na Świętej Wieczerzy, z której czerpiemy siłę do świadectwa wiary i miłości - powiedział metropolita.

Po dwóch dekadach pracy w Wilczopolu ks. Adam Szponar został duszpasterzem w Puławach. Przygotował parafię i zabytkową świątynię, wzniesioną dzięki fundacji książąt Czartoryskich, do jubileuszu dwustulecia sprawowania w niej kultu i stulecia istnienia parafii. - Dwa lata temu, podczas jubileuszowych uroczystości, miałem okazję podziękować mu za parce renowacyjne, których się podjął wraz z wiernymi. Chciałem podziękować jeszcze raz, podczas wizytacji kanonicznej zaplanowanej na sierpień tego roku, ale ks. Adam się pospieszył, zatęsknił do niebieskiej ojczyzny. Wpatrzeni w patronkę parafii, Maryję Wniebowziętą, mamy nadzieję, że po drugiej stronie bramy śmierci czekały na niego szeroko rozpostarte ramiona Ojca - powiedział ksiądz arcybiskup.

Niósł bliźnim Chrystusa

Reklama

Zmarłego proboszcza pożegnali parafianie i kapłani, przedstawiciele różnego szczebla władz, delegacje z Wilczopola i najbliższa rodzina. Po modlitwie ciało ks. Adama Szponara zostało przewiezione do Nielisza, gdzie spoczęło w rodzinnym grobowcu.

- Znałem go od wielu lat; był człowiekiem życzliwym, przyjaznym, kochanym. Jako dobry gospodarz z pietyzmem dbał o świątynię, której historyczną wagę doceniał. Pozostanie w mojej pamięci jako kapłan głębokiej wiary i ufności złożonej w Panu - zaświadczył Paweł Maj, prezydent Puław. Jak podkreślił przedstawiciel parafii, niespodziewane wyroki Bożej Opatrzności osnuły serca wiernych smutkiem, ale przede wszystkim wdzięcznością za wspólną wędrówkę ziemskimi drogami: - „Wspominamy sprawy i działania, które nas połączyły. Jesteśmy wdzięczni Bogu za dar twojego życia, obecności, pracy i poświęcenia dla nas. Dziękujemy za kapłaństwo, w którym Jezus Chrystus był zawsze na pierwszym miejscu; za to, że wytrwale głosiłeś dobrą nowinę o miłości Boga do człowieka”. Podczas żałobnych uroczystości zostało podkreślone, że we współczesnym świecie od kapłana wymaga się świadectwa wierności Chrystusowi. Śp. ks. Adam Szponar przez całe życie dawał innym Chrystusa.

2021-05-14 06:12

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Zmarła Mama Arcybiskupa Grzegorza Rysia

2021-06-12 17:18

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum

W Święto Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny - 12 czerwca br. zaopatrzona Świętymi Sakramentami odeszła do Pana śp. Maria Ryś – Mama księdza arcybiskupa Grzegorza Ryś – metropolity łódzkiego.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Jakuba Błaszczykowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

2021-06-16 14:05

[ TEMATY ]

sport

Prezydent.pl

To dla mnie ogromny honor i zaszczyt. Jeżeli taki Kuba Błaszczykowski ze wsi Truskolasy może tu stać, to znaczy, że każdy może mieć marzenia i je realizować -mówił Kuba Błaszczykowski.

Prezydent Andrzej Duda odznaczył piłkarza Jakuba Błaszczykowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wielolokrotny reprezentant Polski został uhonorowany m.in. za wybitne osiągnięcia sportowe oraz działalność społeczną i charytatywną.

CZYTAJ DALEJ

Serce Jezusa, z którego pełni wszyscyśmy otrzymali...

2021-06-16 20:45

[ TEMATY ]

rozważania

nabożeństwa czerwcowe

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Photo by Fr James Bradley on Foter.com

Pełnia Bożego Serca, z którego otrzymaliśmy tak wiele łaski. Jeśli myślę o Sercu Jezusa, opisanym przez to wezwanie, przychodzi mi na myśl biblijna scena ukrzyżowania Jezusa, podczas której żołnierz przebił włócznią bok Zbawiciela. Z Tego „przebitego boku wypłynęła krew i woda (…), aby wszyscy ludzie (…) z radością czerpali ze źródeł zbawienia” (prefacja o Najświętszym Sercu Pana Jezusa).

Inne moje skojarzenie biegnie do osoby św. Siostry Faustyny Kowalskiej, która w swoim Dzienniczku tak wiele miejsca poświęca Sercu Zbawiciela. Nasza Święta mówi o Sercu Pana Jezusa jako o wielkim skarbcu i źródle miłości. To jej powiedział Pan Jezus w czasie jednego z objawień: „Pragnę, abyś głębiej poznała moją miłość, jaką pała moje Serce ku duszom, a zrozumiesz to, kiedy będziesz rozważać moją mękę. Wzywaj mojego miłosierdzia dla grzeszników, pragnę ich zbawienia”. Sam Zbawiciel mówi o Swoim Sercu, jako o miejscu szczególnej łaski i dobroci, zachęca i poucza przez świętą Faustynę, by mówić często słowa modlitwy: O Krwi i Wodo, któraś wytrysnęła z Serca Jezusowego, jako zdrój miłosierdzia dla nas – ufam Tobie. I w innym miejscu Dzienniczka czytamy słowa, wypowiedziany przez Jezusa: Te dwa promienie oznaczają krew i wodę – blady promień oznacza wodę, która usprawiedliwia dusze; czerwony promień oznacza krew, która jest życiem dusz… Szczęśliwy, kto w ich cieniu żyć będzie…

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję