Reklama

Laury drużynowe

Niedziela warszawska 26/2002

Niespodzianki na ostatnich Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej pokazały, że o zwycięstwie w turnieju decyduje nie tyle plejada gwiazd w reprezentacji, co raczej zgodna współpraca całego zespołu. Drużyna, w której wszyscy, nie wyłączając bramkarza, chcą tylko strzelać bramki, skazana jest na porażkę. Wtedy się okazuje, jak ważni są ludzie od czarnej roboty, którzy nie królują na liście strzelców, ale są cichymi bohaterami. To oni wypracowują akcje kończone efektownie lub marnowane przez gwiazdorów inkasujących miliony dolarów miesięcznie.

W życiu jest podobnie. Wiem np., jak powstają programy informacyjne w telewizji. Na kilkanaście minut emisji pracuje pół setki ludzi: wydawca, dziennikarze, kamerzyści, montażyści, scenarzyści i wielu innych. A na ekranie pojawia się tylko prezenter, z którym ludzie utożsamiają całość. Tymczasem to nie on nadstawiał głowy na ulicznej manifestacji, nie on zdobywał informację z pierwszej ręki. Jego zadaniem jest tylko dobrze sprzedać owoc pracy zespołu. Ale bez dobrego prezentera praca zespołu poszłaby na marne. Bo ten, kto zbierał informacje ma np. kiepską dykcję lub złą prezencję przed kamerą.

W Kościele też nie każdy będzie tęgim kaznodzieją, cierpliwym katechetą czy wielkim cudotwórcą. Nawet nie wszyscy są powołani do kapłaństwa lub do zakonu. Nie każdy ma predyspozycje, żeby się stać drugim Bratem Albertem lub Matką Teresą z Kalkuty. Nie każdemu zdrowie i inne uwarunkowania pozwolą wyjechać na misje. Czy zatem ich szanse na zapłatę w niebie są mniejsze?

Nie jest przecież tajemnicą, że Ojciec Święty nie pisze od początku do końca wszystkich swoich przemówień, listów i encyklik. Zleca ich zredagowanie i ewentualnie wprowadza korekty. Podobnie jest z listami Episkopatu Polski. Nie inaczej jest w parafiach, gdzie proboszcz "sam wybudował" kościół, tyle że za pieniądze parafian i ich rękoma. Duszpasterz jest zwykle tylko koordynatorem i organizatorem budowy. No może poza ks. prał. Szczepanem, który osobiście macha kielnią.

A podziwiane za heroizm Misjonarki Miłości? Rozdzielają biednym chleb wypracowany przez nas wszystkich, z naszych datków i podatków, bo przecież nie mają swoich pieniędzy.

O tych wszystkich, którzy pracują na zapleczu wielkich spraw, Chrystus mówi, że nawet kubek wody podany człowiekowi dla wsparcia go w służbie Bożej nie pozostanie bez zapłaty. Każdy bowiem, kto wspiera proroka, misjonarza czy kogokolwiek w jego świętej misji, zasługuje na taką samą nagrodę i szacunek, jak ten, kto bezpośrednio ową misję pełni.

Tak będzie w niebie. Na razie bowiem "Królestwo Boże nie jest z tego świata". Niestety! Dlatego powtarzam codziennie: " Przyjdź Królestwo Twoje...".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja opolska: neoprezbiterzy posłani do parafii

2021-06-09 10:14

[ TEMATY ]

Opole

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.opole.pl

3 neoprezbiterów z diecezji opolskiej zostało posłanych na parafie.

Ks. Michał Banaś pochodzi z parafii św. Marii Magdaleny w Łambinowicach. Urodził się 25 lutego 1992 r. jako syn Sławomira i Joanny. Ma dwójkę młodszego rodzeństwa – brata i siostrę. Szkołę średnią ukończył w Nysie, a po zdaniu egzaminu maturalnego studiował na Uniwersytecie Opolskim na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna uzyskując licencjat. Pracę magisterską pt. „Stosowanie nowych mediów w głoszeniu słowa Bożego na przykładzie działalności o. Adama Szustaka OP” napisał na seminarium naukowym z homiletyki, mediów i komunikacji pod kierunkiem ks. prof. Marka Lisa. Na obrazku prymicyjnym umieścił słowa pochodzące z Listu do Rzymian „Albowiem z Niego i przez Niego, i dla Niego jest wszystko. Jemu chwała na wieki! Amen”. Zainteresowaniami teologicznymi są teologia pastoralna oraz zagadnienia związane z homiletyką oraz mediami. Poza tym interesuje się turystyką, lotnictwem cywilnym, gotowaniem, majsterkowaniem, oraz lubi jazdę na rowerze.

CZYTAJ DALEJ

Cześć Sercu Maryi

Niedziela podlaska 24/2002

[ TEMATY ]

serce

Archiwum Edycji Szczecińsko-Kamieńskiej

To serce tak czyste, tak piękne i dobre, dzieło i radość Trójcy Przenajświętszej. Ojciec znajduje upodobanie w oglądaniu Serca Przenajświętszej Panny Maryi jako arcydzieła swej ręki. Serce Maryi jest dla nas tak czułe, że serca wszystkich matek są przy nim jak sopel lodu. (z Myśli św. Jana Vianney´a - proboszcza z Ars)

CZYTAJ DALEJ

Bł. ks. Zygmunt Pisarski patronem miasta Krasnystaw

2021-06-13 16:19

Paweł Wysoki

Bł. ks. Zygmunt Pisarski został patronem miasta Krasnystaw. Uroczystości odbyły się 13 czerwca na rynku miejskim z udziałem m.in. abp. Stanisława Budzika, wicepremiera Jacka Sasina, burmistrza Roberta Kościuka, proboszczów i wiernych krasnostawskich parafii oraz przedstawicieli różnego szczebla władz, instytucji i służb mundurowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję