Reklama

Spotkania ze światem osób niepełnosprawnych

Być najlepszym

25 kwietnia br. w Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Częstochowie odbył się VII Regionalny Konkurs pt. Najwspanialszy w zawodzie.

W konkursie udział wzięła młodzież z 14 szkół i ośrodków specjalnych województwa śląskiego. Konkurs rozgrywany był w dziesięciu zawodach, a w jego finale uczestniczyło 114 uczestników. W początkowych latach określany był jako szkolny, następnie wojewódzki, a obecnie nosi miano regionalnego.

Celem rywalizacji jest wyłonienie uczestników, którzy najlepiej sprawdzają się w wykonywanych przez siebie zawodach. Na początku odbywał się wyłącznie wśród młodzieży ze szkoły w Częstochowie i rozgrywany był w zawodach: krawiec, tapicer i dziewiarz. W kolejnych latach nawiązany został kontakt z innymi szkołami. Do konkursu włączyła się młodzież ze szkół specjalnych z Myszkowa, Lublińca, Dobrodzienia i Olesna. Poszerzony został o zawody: introligatora, stolarza, ogrodnika, ślusarza, malarza-tapeciarza, piekarza, cukiernika i kucharza.

Zmiana granic administracyjnych kraju była bodźcem do nawiązania kontaktów z wieloma nowymi placówkami województwa śląskiego - od trzech lat można zaobserwować bardziej dynamiczny rozwój konkursu. W tym roku rozegrany był w dwóch kategoriach: praktycznej i teoretycznej. W części praktycznej uczniowie wykonywali prace związane ze swoim zawodem. W części teoretycznej uczestnicy rozwiązywali testy z wiadomości na temat swojego zawodu, zasad udzielania pierwszej pomocy oraz przepisów BHP.

W zawodzie kucharz pierwsze miejsce zajęła Anna Świech z Mysłowic, w zawodzie tapicer - Mariusz Napieraj z Bytomia, krawiec - Beata Wojciechowska z Będzina, ślusarz - Rafał Planert z Bytomia, introligator - Sylwia Kosela, stolarz - Krzysztof Werner z Bytomia, ogrodnik - Anna Lempa z Katowic, piekarz - Anna Pielok z Bytomia, cukiernik - Ewa Wylężałek również z Bytomia, natomiast w zawodzie malarz- tapeciarz najlepszy okazał się Adrian Bąk z Częstochowy.

W trakcie finału młodzi z poszczególnych szkół śpiewali piosenki, prezentowali skecze. Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Rud dokonali prezentacji przedstawienia dla dzieci pt. Kopciuszek, a także widowiska scenicznego pt. Miłość Skrzetuskiego i Heleny do Bohuna. Młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych w Częstochowie zorganizowała pokaz mody własnoręcznie uszytych strojów. Podczas finału przybyli podziwiali wystawę prac wykonanych przez uczestników konkursu.

Konkursowi patronują Urząd Miasta Częstochowy oraz Śląski Kurator Oświaty w Katowicach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

2021-06-02 07:58

[ TEMATY ]

Tarnów

Diecezja Tarnowska

1 czerwca br. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje na pierwsze parafie czternastu neoprezbiterom diecezji tarnowskiej.

Posłani kapłani przyjadą do tych parafii w ostatnich dniach sierpnia. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.

CZYTAJ DALEJ

81 lat temu Niemcy deportowali pierwszych Polaków do KL Auschwitz

2021-06-13 10:06

[ TEMATY ]

Auschwitz

RJA1988/pixabay.com

81. rocznica pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz przypada w poniedziałek. 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie Niemcy przywieźli 728 mężczyzn. Polacy stali się pierwszymi więźniami Auschwitz, gdyż to dla nich Niemcy utworzyli obóz.

14 czerwca obchodzony jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję