Reklama

Kazanie

Przyjdę do was!

Pan Jezus mówi do swoich uczniów

jak do dzieci: "Nie zostawię was sierotami: Przyjdę do was!". Tak chciałby móc powiedzieć niejeden ojciec, niejedna matka w chwili przejścia do życia wiecznego. I w jakimś znaczeniu to się spełnia. Ale w całej prawdzie tak mógł mówić tyko Pan Jezus przed swoją śmiercią, po której nastąpiło Zmar-twychwstanie. Wieść o tym, jakże niezwykłym wydarzeniu rozszerza się. Nie ma radia ani telewizji, ale tym skuteczniej - z ust do ust, z serca do serca - leci jak ptak ta radosna wiadomość o zdarzeniu tak trudnym do uwierzenia, że Pan Jezus prawdziwie zmartwychwstał. Pamiętający i miłujący Chrystusa przeżywają głęboką radość i nadzieję, że tak jak Pan Jezus nie zakończył swojego życia, chociaż umarł na krzyżu, tak i wierzący w Niego po śmierci doczesnej rozpoczyna życie wieczne. Przyjmując tę prawdę -
po ludzku mówiąc, nie do przyjęcia - potwierdzają swoją wiarę chrztem świętym i zaczynają żyć jakby w nowy sposób już tu, na ziemi. Przeszłość człowieka, obciążona grzechem, przestaje istnieć, ważna jest tylko łaska, którą obdarza Chrystus. A Ewangelia dzisiejsza? ... To fragment Jezusowej pożegnalnej mowy, której głównym motywem jest miłość Boża nam darowana, która powinna w szczególny sposób zajaśnieć w tej miłości, jaką my sobie wzajemnie świadczymy.
W czytaniu z Dziejów Apostolskich mamy ukazane konkretne dążenie, aby powstająca w Samarii nowa gmina chrześcijańska była w ścisłym kontakcie, więcej - w jedności z pierwotną gminą, która po Zesłaniu Ducha Świętego powstała w Jerozolimie. To jest misja powszechności, czyli katolickości naszego Kościoła. Katholikos w języku greckim oznacza obejmujący całość, więc: powszechny. Duch Święty, który jest nam dany indywidualnie, osobowo, nie pobudza do działania indywidualnego, tym bardziej sekciar-skiego, lecz jest Darem Pana, który poprzez wkładanie rąk apostołów, a potem ich następców - biskupów, jest Bożą Mocą jednoczącą.
Ta cecha wspólnotowości, jedności i wzajemnej uczynnej miłości jest znakiem i owocem działania Ducha Świętego. To nie jest miłość wyidealizowana, lecz konkretyzuje się w uczynnej miłości i pomocy ubogim, cierpiącym, w obronie prześladowanych, w wykluczeniu przemocy, w dążeniu do jedności i pokoju.
A potrzeba tej jedności jest ciągle aktualna, także dziś. Po dwóch tysiącach lat chrześcijaństwu nadal tej jedności brakuje. Ileż jest tych smutnych podziałów! Dlatego tak mocno i serdecznie Ojciec Święty Jan Paweł II o tę jedność zabiega - zarówno swoją modli-twą, nauczaniem, jak i podróżami apostolskimi. Przy tym większość mieszkańców ziemi cierpi nędzę, często głód, gdy mała cząstka - niewielki procent nie tylko żyje, ale grzęźnie w luksusie. Dziś jeszcze bardziej niż w czasach apostolskich świat potrzebuje Ducha Świętego, ażeby ciągłe walki i wojny, nienawiść i niesprawiedliwość pokonywać bronią Jezusowego pokoju, miłości i sprawiedliwości.
Piotr i Jan przybyli do Samarii, ażeby nawróceni przez wiarę i chrzest dostąpili - jak mówimy - wylania Ducha Świętego. Nie trzeba być aż Matką Teresą z Kalkuty, ale ona jest przykładem, że taka wielka, uczynna i bardzo konkretna miłość bliźniego jest na co dzień możliwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Święci Archaniołowie

29 września świętujemy dzień Archaniołów: Michała, Rafała i Gabriela, którym Bóg powierzył specjalne misje wobec ludzi. Archaniołowie nigdy nie byli ludźmi, jednak zaliczani są do świętych. W początkach chrześcijaństwa zbyt pochopnie oddawano cześć siedmiu Archaniołom, wymienianym w apokryfach. Synody w Laodycei (361 r.) i w Rzymie (492 r. i 745 r.) zezwoliły, by otoczyć kultem liturgicznym tylko św. Michała, św. Gabriela i św. Rafała, ponieważ tylko o tych Archaniołach mamy wyraźne świadectwo w Piśmie Świętym.

Imiona Archaniołów mają charakter teoforyczny. Wskazują na ich powiązanie z Bogiem. Określają również istotę misji pełnionej przez nich z woli Bożej. Michał - z hebrajskiego Mika´el znaczy - "któż jak Bóg" (tzn. któż może równać się z Bogiem?). Imię Gabriel - z hebrajskiego Geber´el - składa się z dwóch wyrazów: geber - silny oraz el - Pan Bóg. Imię to tłumaczone jest wiec jako "mąż Boży", "wojownik Boży". Rafał to również imię pochodzenia hebrajskiego Rapha´el i oznacza "Bóg uzdrawia", "Bóg uleczył".

CZYTAJ DALEJ

Październik miesiącem modlitwy różańcowej

2022-09-30 14:39

[ TEMATY ]

rożaniec

Karol Porwich/Niedziela

Od czasów papieża Leona XIII październik jest miesiącem modlitwy różańcowej. Tradycja tej modlitwy sięga średniowiecza. Do odmawiania różańca a także m.in. włączenia się w Procesje Różańcowe w całej Polsce zachęca moderator krajowy Żywego Różańca, ks. dr Jacek Gancarek. Rok 2022 to czwarty rok Wielkiej Nowenny Różańcowej zainicjowanej w związku z jubileuszem 200 - lecia Żywego Różańca, dzieła założonego przez beatyfikowaną w tym roku bł. Paulinę Jaricot.

Moderator Krajowy Żywego Różańca w swoim słowie na miesiąc różańcowy przypomina o szczególnej wartości tej modlitwy, o której papież Leon XIII mówił, że jest „streszczeniem całej Ewangelii”. Zachęca, by różaniec stał się codzienną modlitwą jak największego grona osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję