Reklama

Imieniny Krakowa

W tym roku Kraków po raz piąty obchodził swoje imieniny. Wypadają one 5 czerwca, bowiem w tym dniu A.D. 1257 za sprawą księcia Bolesława Wstydliwego doszło do nadania przywileju lokacyjnego dla miasta Krakowa. Dzień ten jest okazją, aby najznamienitszych obywateli miasta uhonorować najwyższym odznaczeniem podwawelskiego grodu - medalem "Cracoviae Merenti". W tym roku podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa brązowy medal "Cracoviae Merenti" otrzymali: prof. Adam Bielański, ks. inf. Stanisław Małysiak oraz p. Czesław Marchewczyk.
Uroczystość uczczenia 745. rocznicy nadania miastu przywileju lokacyjnego na prawie niemieckim przez księcia Bolesława Wstydliwego rozpoczęła się Mszą św. w bazylice Ojców Franciszkanów - w intencji Miasta Krakowa, z udziałem władz miasta, radnych i krakowian. Koncelebrze przewodniczył bp Albin Małysiak. W kazaniu wyraził radość z obchodów tej ważnej dla miasta rocznicy oraz podziękował władzom miasta i radnym za obecność na tej Mszy św. Podkreślił i zilustrował przykładami, że Cracovia tottus Poloniae urbs celebrima - Kraków jest najwspanialszym miastem w całej Polsce. Tu bowiem od tysiąca lat trwa praca ewangelizacyjna i cywilizacyjna. Choć dzisiaj dzieje się tu wiele dobrego, to kryzys, który dotyka Polskę, nie omija też Krakowa - mówił bp Małysiak. Po Mszy św. odmówiono wspólnie modlitwę i złożono kwiaty przy grobie bł. Salomei i księcia Bolesława.
Punktualnie o godz. 12.00 w sali obrad Miasta Krakowa rozległ się hejnał, a po nim młodzieżowy chór Filharmonii krakowskiej wykonał pieśń
Wacława z Szamotuł pt. Błogosławiony człowiek. Następnie dr Zenon Piech w krótkim referacie przybliżył zebranym historię herbu Krakowa. Jego początki wiążą się z najstarszymi pieczęciami miejskimi. Już pod koniec XIII wieku wszystkie jego elementy: mur z trzema wieżami, orzeł i korona występowały na pieczęciach. Oficjalna wersja herbu została przyjęta w 1661 r. - przedstawiał on orła w bramie i był zwieńczony koroną. Mimo iż herb był wszechobecny w przestrzeni miejskiej i występował nie tylko na pieczęciach, lecz także na oprawach książek, przedmiotach cechowych, budowlach kościelnych i świeckich, to jednak nie był on urzędowo zatwierdzony. Dopiero w okresie międzywojennym podjęto starania o jego akceptację przez ministra spraw wewnętrznych. Nie doszło jednak do tego z powodu wybuchu wojny. Teraz trwają prace nad korektą herbu. Obecnego orła międzywojennego w bramie ma zastąpić orzeł renesansowy. Zmianie ulegnie również korona wieńcząca herb.
Następnie prof. Andrzej Gołaś, prezydent Krakowa, wygłosił laudacje na cześć uhonorowanych medalem "Cracoviae Merenti".
Prof. Adam Bielański urodził się w Krakowie w 1912 r. Jest wybitnym chemikiem. W trakcie swej pracy zawodowej pełnił liczne funkcje w wielu liczących się środowiskach i organizacjach naukowych, był prorektorem UJ i AGH, przyczynił się do odnowienia Polskiej Akademii Umiejętności i do rozwoju Krakowskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk. W dorobku naukowym Profesor posiada ponad 180 publikacji i 4 pozycje książkowe. Wypromował 28 doktorów nauk chemicznych.
Ks. inf. Stanisław Małysiak swym życiorysem mógłby obdzielić kilka osób - podkreślał w laudacji Prezydent Krakowa. Urodził się w 1925 r. w Ślemieniu k. Żywca. Po przyłączeniu Żywiecczyzny do Rzeszy Niemieckiej został wysiedlony z rodzicami i dwojgiem rodzeństwa na Zamojszczyznę. Tam pracował fizycznie i działał w Związku Walki Zbrojnej. Uczył się w szkole partyzanckiej, a potem w latach 1942-44 walczył w Armii Krajowej w 9. Pułku Legionów Ziemi Zamojskiej pod dowództwem Konrada Bartoszewskiego. Brał udział w wielu akcjach bojowych i w bitwie w Puszczy Solskiej w 1944 r., podczas niemieckiej akcji pacyfikacyjnej " Strumwind II". Po wojnie, unikając aresztowania przez UB, zbiegł do Krakowa. Tu ukończył liceum i w 1947 r. wstąpił do seminarium. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1952 r. Posługę kapłańską pełnił najpierw w Niegowici. Był też wikariuszem w Kobierzynie. W 1963 r. został przeniesiony do bazyliki Mariackiej, z którą związany jest do tej pory. Jako pracownik Kurii Metropolitalnej pełnił różne odpowiedzialne funkcje, był bliskim współpracownikiem arcybiskupów krakowskich - najpierw Karola Wojtyły, a później Franciszka Macharskiego. Założył także Wydawnictwo św. Stanisława. Na wniosek środowisk żołnierzy Armii Krajowej metropolita krakowski - kard. F. Macharski powołał go na kapelana kombatanckich organizacji AK. Za działalność partyzancką ks. St. Małysiak, na wniosek swego dowódcy, został odznaczony w 1989 r. Krzyżem Walecznych.
Czesław Marchewczyk, urodzony w Krakowie w 1912 r., to wybitny sportowiec hokeista, trzykrotny olimpijczyk, człowiek oddany szerzeniu kultury fizycznej oraz pełnej zaangażowania pracy na rzecz Miasta Krakowa. Kraków zawdzięcza mu m.in. wybudowanie pierwszego sztucznego lodowiska. Od najmłodszych lat związany jest też ze Związkiem Młodzieży Rękodzielniczej i Przemysłowej ks. Kuznowicza.
Medal "Cracoviae Merenti" to najwyższe odznaczenie Miasta Krakowa, ustanowione przez Radę Miasta w 1992 r. Przyznawany jest w uznaniu szczególnych zasług dla miasta na wniosek Komisji Medalu. Złotym medalem mogą być uhonorowane tylko instytucje i organizacje. Jedyną osobą uhonorowaną złotym medalem "Cracoviae Merenti" jest Jan Paweł II. Laureatami złotego medalu są Biskupstwo Krakowskie i Uniwersytet Jagielloński. Srebrny medal otrzymało dotychczas dwanaście osób, a brązowy - dziewięć.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

2021-06-02 07:58

[ TEMATY ]

Tarnów

Diecezja Tarnowska

1 czerwca br. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje na pierwsze parafie czternastu neoprezbiterom diecezji tarnowskiej.

Posłani kapłani przyjadą do tych parafii w ostatnich dniach sierpnia. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy bowiem musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa

2021-06-08 12:34

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Hans Memling

Fragment obrazu Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”

Fragment obrazu Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”

Jednym z głównych tematów działalności Jezusa było niestrudzone nauczanie o królestwie Bożym. Z jednej strony, co znalazło wyraz w drugiej prośbie Modlitwy Pańskiej („przyjdź królestwo Twoje”), jego nadejście wciąż pozostaje sprawą przyszłości, lecz z drugiej – ta przyszłość została już zapoczątkowana. Królowanie Boga w świecie nie polega na sprawowaniu władzy politycznej i zewnętrznym splendorze, ale dokonuje się w sercach i sumieniach wyznawców podatnych na poznawanie oraz wypełnianie woli Bożej. Objaśniając prawdę o królestwie Bożym, Jezus posiłkował się przypowieściami nawiązującymi do realiów przyrodniczych i życia codziennego. Ta pedagogia jest godna naśladowania i w naszych czasach, bo przemawia nie tylko do rozumu, lecz także do wyobraźni.

Czytanie wyjęte z Ewangelii według św. Marka zawiera dwa obrazy królestwa Bożego. Pierwszy z nich to nasienie wrzucone w rolę, które kiełkuje i rośnie niezależnie od siewcy, następnie wydaje źdźbło, kłos i pełne ziarno w kłosie, po czym jest gotowe do żniwa. Głosząc Ewangelię, często polegamy tylko na sobie, chcielibyśmy rychło oglądać rezultaty swej pracy i brak nam cierpliwości, kiedy są niewidoczne. Jezus zaleca czekanie aż „do żniwa”, bo chociaż naszą powinnością jest ponawianie siewu słowa Bożego, to jego wzrost i plony są przede wszystkim dziełem Boga. Drugi obraz to ziarnko gorczycy, „najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi”, ale gdy wyrośnie „staje się większe od innych jarzyn”. W zestawieniu z tym, co dzieje się w świecie, zasiew słowa Bożego wydaje się mało znaczący. Nie jest to jednak powód do przygnębienia, apatii czy utraty nadziei wtedy, kiedy się zważy, że ostatnie słowo zawsze należy do Boga. Włączając się w wielowiekowe dzieło ewangelizacji, trzeba więc nieustannie czynić swoimi słowa psalmisty: „Dobrze jest dziękować Panu”.

CZYTAJ DALEJ

Wdzięczni za dar małżeństwa, rodziny i wspólnoty

2021-06-13 13:26

ks. Łukasz Romańczuk

Dziś w Sanktuarium NMP Matki Dobrej Rady w Sulistrowiczkach odbyło się coroczne Spotkanie Rodzin. Uroczystość ta połączona była z obchodami 30-lecia utworzenia parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sulistrowicach. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, który wręczył zasłużonym parafianom Medale św. Jadwigi.

Zanim rozpoczęła się Eucharystia, ks. abp Józef Kupny poświęcił figurę Księcia Bolka II Małego. Jest to dar metropolity wrocławskiego dla miłośników Ziemi Ślężańskiej. Postawiona ona została przed wejściem na plac kościelny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję