Reklama

XXII Konwent Miast Karnawałowych

Duchowe jednoczenie Europy

W dniach 25 maja - 2 czerwca br. w Zakopanem, Bukowinie Tatrzańskiej, Krakowie i Milówce zorganizowano międzynarodowy XXII Konwent Miast Karnawałowych. Przybyli przedstawiciele miast organizujących karnawały z blisko pięćdziesięciu krajów świata. Inicjatywa zrodziła się w 1980 r. w Amsterdamie i ma na celu uświadomienie ludziom ich kulturowej tożsamości, ukazywanie wartości folkloru, lepsze poznanie historii, podobieństw i różnic między narodami, udzielanie pomocy miastom organizującym karnawały itp.
Tygodniowe obrady "tatrzańskiego" Konwentu były wypełnione różnymi imprezami i spotkaniami, prezentowano filmy promujące polskie miasta i regiony, ukazywano dorobek w dziedzinie etnografii i etnologii. Warto zwrócić uwagę na homilię, jaką do uczestników Konwentu, wyznających różne religie, wygłosił podczas Mszy św. w sanktuarium fatimskim na Krzeptówkach w Zakopanem ks. kustosz Mirosław Drozdek. Wyraził on przekonanie, że bez Boga nie można budować świata i współczesnej cywilizacji. "Wojny i różne formy międzynarodowej niesprawiedliwości, współczesny terroryzm, nieposzanowanie godności życia ludzkiego i wiele innych współczesnych zagrożeń - to obraz świata i cywilizacji bez Boga i moralności - mówił. - Taki świat i taka cywilizacja przetrwać nie mogą. Świat bez Boga może zbudować tylko nowy system totalitarny, a taki nie może przetrwać. Musi się rozpaść, jak rozpadło się potężne imperium Związku Radzieckiego, jak runął mur berliński i inne międzynarodowe federacje i stowarzyszenia. Polska, będąc częścią Europy, z niepokojem śledzi bieg wydarzeń w Unii Europejskiej. Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział o Unii, że nie może to być tylko wspólnota interesów politycznych i gospodarczych, militarnych i ekonomicznych. Europa bez Boga, bez wiary i moralności będzie Europą, która umiera i nie ma szans przetrwania. Europa w swojej historii była chrześcijańska i jeżeli chce przetrwać, musi odbudować zniszczone chrześcijaństwo. Jeżeli Europa chce przetrwać aktualny kryzys, musi odnaleźć właściwe miejsce dla Boga, dla Chrystusa i dla Kościoła".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek przestrzega przed zakorzenianiem się "chwastu nieufności" w Kościele

2021-06-13 12:42

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zakorzenianiem się "chwastu nieufności" w Kościele, zwłaszcza, gdy jesteśmy świadkami kryzysu wiary i niepowodzeń różnych projektów i inicjatyw - przestrzegł Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy "Anioł Pański" w Watykanie. Zachęcił do pielęgnowania postawy ufności, że "jesteśmy w rękach Boga a jednocześnie cierpliwie i wytrwale starać się wszyscy o odbudowę i rozpoczęcia od nowa". Papież wezwał: "Jakże ważna jest ta postawa także dla dobrego wyjścia z pandemii!" Podkreślił, że dobro zawsze wzrasta w sposób pokorny, ukryty, często niewidzialny.

Publikujemy tekst papieskiego rozważania.

CZYTAJ DALEJ

W rzymskich katakumbach odkryto najstarszy obraz Wniebowstąpienia

2021-06-13 10:54

Włodzimierz Rędzioch

Watykańskim archeologom udało się zidentyfikować najstarszy obraz Wniebowstąpienia. Znajduje się on w katakumbach Vigna Charaviglio, stanowiących część kompleksu nekropolii św. Sebastiana. Jego powstanie datuje się na przełom IV i V w.

O istnieniu tych katakumb wiedziano już od lat 20-tych ubiegłego wieku. Już wtedy przeprowadzono drobiazgowe badania wykopaliskowe i odkryto gęstą nekropolię wokół grobu męczennika Eutychiusza, z którego zachowała się piękna płyta nagrobna, wykonana na zamówienie papieża Damazego. Wydobyte z katakumb datowane inskrypcje pozwalają precyzyjnie ustalić ich zakres chronologiczny, który rozciąga się między pontyfikatami dwóch papieży Damazego (366-384) i Inocentego I (401-417).

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje dla młodzieży męskiej we wrocławskim seminarium

2021-06-13 10:12

pl/wikipedia.org/kriskros

Klerycy oraz księża przełożeni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu zapraszają na ostatnie w tym roku akademickim rekolekcje dla młodzieży męskiej.

Odbędą się one od 19 do 20 czerwca, stacjonarnie w budynku seminarium - pl. Katedralny 14. Hasło naszego dnia skupienia brzmi: “#Zaszczepienie. Nawiązuje ono do biblijnego symbolu winnej latorośli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję