Reklama

Z Ukrainy

Wiadomości ze świata

Przeciwko uprawianiu "polityki na mogiłach"

Przeciwko uprawianiu "polityki na mogiłach" przestrzegła lwowska gazeta Wysoki Zamek w artykule pod znamiennym tytułem Niech Polacy napiszą na mogiłach wszystko to, co uważają za potrzebne. Andrij Pawłyszyn podkreślił w nim, że "Polski Memoriał Wojskowy należy otworzyć z maksymalnym uwzględnieniem pierwotnego projektu i życzeń naszych polskich sąsiadów, bez względu na to, że życzenia te wydają się obraźliwe dla nadmiernie przeczulonych na punkcie pogańskiej dumy Ukraińców" . Motywem do takiej postawy powinna stać się - zdaniem autora - Ewangelia i wynikające z niej wyższe wartości. Jednocześnie Pawłyszyn zwraca uwagę na symboliczną wymowę muru, dzielącego polskie i ukraińskie pochówki wojskowe na Cmentarzu Łyczakowskim. "Liczę, że dożyjemy kiedyś czasów, gdy ostatniego miejsca spoczynku byłych przeciwników nie będzie dzieliła ceglana blizna, a zjednoczy figura Matki Bożej Bolesnej" - napisał. Dodał, że "opieka Bogurodzicy potrzebna jest nie tylko spoczywającym tam poległym, lecz także żywym, aby nareszcie odżegnali się od przeszłości i zaczęli żyć tu i teraz".

Konsekracja nowych biskupów

We Lwowie konsekrowano dwóch nowych biskupów pomocniczych archidiecezji lwowskiej. Zostali nimi ks. Marian Buczek i ks. Leon Mały. W uroczystości, która odbyła się w lwowskiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wzięli udział: nuncjusz apostolski abp Nikola Eterowicz, kard. Lubomyr Huzar, bp Stanisław Dziwisz, Episkopat Ukraiński Obrządku Łacińskiego, a także wielu biskupów przybyłych z Polski.
Bp Marian Buczek był dotychczas kanclerzem Kurii Metropolitalnej we Lwowie. Urodził się 14 marca 1953 r. w Cieszanowie w Polsce. Po studiach w Seminarium przemyskim otrzymał święcenia kapłańskie 16 czerwca 1979 r. Później pracował w różnych urzędach Kurii diecezjalnej ( obecnie metropolitalnej), a gdy pojawiły się możliwości pracy na Ukrainie, natychmiast tam pojechał. Obecnie jest kanclerzem Kurii Metropolitalnej we Lwowie i sekretarzem Ukraińskiej Konferencji Biskupiej ( łacińskiej).
Bp Leon Mały urodził się w znanym z Trylogii mieście Bar na Ukrainie
17 sierpnia 1958 r. Po ukończeniu podziemnych studiów teologicznych przyjął święcenia 7 czerwca 1984 r. we Lwowie - według ówczesnych władz sowieckich, nielegalnie. Studiował również w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża.

Inauguracja akcji: "Broń za Biblię"

Reklama

W ramach wspieranego przez rząd Dominikany programu zapobiegania przestępczości, katoliccy księża przy współpracy z pastorami ewangelickimi zainaugurowali akcję wymiany broni na Biblię. Akcja pod hasłem: " Broń za Biblię" ma na celu przeciwdziałanie wysokiej przestępczości w kraju, która tylko w maju br. pochłonęła 15 ofiar śmiertelnych.
Jak powiedział ks. Rogelio Cruz, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Santo Domingo, organizatorzy programu mają nadzieję, że uda im się przekonać młodych Dominikańczyków, że "życie bez gwałtu i przestępstw jest możliwe". Akcja, "Broń za Biblię" towarzyszy przeprowadzanej przez policję operacji "Bezpieczne Miasto".

Spotkania ewangelizacyjne

W Pekinie rośnie popularność sobotnich spotkań ewangelizacyjnych, organizowanych przez katolicką parafię pw. Zbawiciela. Obejmują one wspólne czytanie Ewangelii oraz godzinę rozważań.
Początkowo na sobotnie rozważania Słowa Bożego przychodzili wyłącznie katolicy. Stopniowo zaczęli przyprowadzać swoich znajomych, a ci następnych ludzi. Obecnie w spot-kaniach uczestniczą setki osób, w tym nie tylko katolicy, ale i chrześcijanie innych wyznań, a także niechrześcijanie. Do udziału w rozmowach zapraszani są księża i nauczyciele akademiccy.
Organizowane przez parafię Zbawiciela spotkania stały się nie tylko miejscem wymiany poglądów, ale przede wszystkim miejscem wzmożonej pracy ewangelizacyjnej.

Nowenna w intencji zjednoczenia obu państw koreańskich

Nowenną modlitw w intencji zjednoczenia obu państw koreańskich wierni odpowiedzieli na wezwanie Kościoła katolickiego w Korei Południowej, skierowane do wszystkich diecezji w związku z przygotowaniami do Dnia Modlitw o Pojednanie.
Przewodniczący Komitetu Pojednania Narodu Koreańskiego - ks. Kang Woo wystosował w tej sprawie specjalny list do wiernych. Przypomina w nim, że Koreańczycy z północy są braćmi i siostrami Koreańczyków z południa, nie powinni więc pozostawać wobec nich obojętni.
Tymczasem amerykański dziennik The New York Times, powołując się na relacje 31 uciekinierów z komunistycznej Korei Północnej, podał, że władze tego kraju stosują przymusowe aborcje i dzieciobójstwo wśród więźniów obozów pracy, głównie politycznych. Niektórzy strażnicy więzienni zmuszali matki do dobicia swoich dzieci. "Jest to regularny proceder osób z kierownictwa więzień w Korei Północnej i nie są to przypadki odizolowane. Kilkaset dzieci zostało zamordowanych tylko w ubiegłym roku" - twierdzi Willy Fautre, przewodniczący organizacji " Prawa Człowieka bez Granic".

KUBA

Reklama

Działacz młodzieżowego opozycyjnego Ruchu 24 Lutego - Angel Ramón Eiros RodruMguez zażądał od władz zwrotu kościoła, zabranego katolikom w 1972 r. i zamienionego na zakład fryzjerski. Według niezależnej kubańskiej agencji prasowej Cuba Free Press, chodzi o kościół pw. św. Franciszka z Asyżu w miejscowości Barrederas k. Holgutn na wschodzie kraju, zbudowany w 1955 r.
Eiros RodruMguez powiedział, że władze usiłują zniszczyć całą tradycję katolicką tych okolic. W Barrederas mieszka obecnie ponad tysiąc osób "o głębokiej tradycji katolickiej", które nigdy nie pogodziły się z zabraniem im kościoła - dodał młody opozycjonista. Zwrócił uwagę, że miejscowi katolicy nie mają innego obiektu religijnego, a w dawnej świątyni znajdują się ponadto świadectwa chrztów, bierzmowań, ślubów i inne dokumenty. Chcąc wziąć udział w obrzędach religijnych, wierni zbierają się w prywatnym mieszkaniu.

WŁOCHY

Arcybiskup Bolonii - kard. Giacomo Biffi jest entuzjastą książki Pinokio. Przypomniano sobie o tym przy okazji bibliofilskiej edycji tego arcydzieła literatury dla dzieci, opatrzonej wstępem Kardynała. Polemizuje on z utrwaloną interpretacją powieści Collodiego (pseudonim Carlo Lorenziniego), według której powstała ona z ducha włoskiego Risorgimenta, jest więc "świecka", jeśli nie wręcz "antyklerykalna" .
Kard. Biffi zgadza się, że nie ma na kartach Pinokia żadnych odwołań do Boga ani "śladu życia Kościoła", ale brakuje też echa modnej wówczas, oświeceniowej teorii o "samozbawieniu" człowieka. Przygody drewnianej kukiełki, która po każdym upadku czy rozczarowaniu postanawia się zmienić i poprawić, pokazują, że człowiek nie podoła losowi o własnych siłach, co jest w pełni zgodne z nauką Kościoła - stwierdza Ksiądz Arcybiskup.

NIEMCY

Światowa Liga Islamska wydała
19 czerwca br. w Berlinie specjalne oświadczenie, w którym potępiła samobójcze zamachy Palestyńczyków. Sekretarz generalny Ligi ds. pomocy humanitarnej - Kamel Ismael Al-Szarif zwrócił m.in. uwagę, że należy pamiętać o tym, co prowadzi do tego rodzaju desperackich czynów. Żydzi wypędzili Palestyńczyków z kraju zamieszkanego przez nich od 5 tys. lat. Al-Szarif zarzucił rządowi Izraela, że jego zamiarem jest całkowite oderwanie narodu palestyńskiego od jego korzeni.

CZECHY

"Zwycięstwo komunistów jest dowodem na małą odpowiedzialność obywateli za wybory - powiedział m.in. kard. Miloslav Vlk Czeskiej Agencji Prasowej. - Mam jednak nadzieję, że wynik wyborów skłoni do dyskusji, a tym samym do większej dojrzałości politycznej sceny" - stwierdził Prymas Czech i dodał: "Wierzę również, że w rozwiązywaniu problemów kościelnych przyszła władza będzie się kierować tylko przesłankami racjonalnymi". Szczególnie gorzkie słowa kard. Vlk skierował pod adresem katolików, którzy nie przyszli do urn.
Wybory parlamentarne w Czechach wygrali drugi raz z rzędu rządzący socjaldemokraci. Największym zaskoczeniem jest trzecie miejsce komunistów, których poparł niemal co piąty głosujący. Frekwencja była niska - 58%.

TYDZIEŃ NA ŚWIECIE

W Stambule odbyło się 30. Zgromadzenie Sekretarzy Generalnych Episkopatów Krajowych Europy. Stosunki między islamem a chrześcijaństwem, wkład Kościoła do przyszłej Konwencji Europejskiej i sprawy ewangelizacji naszego kontynentu - to główne tematy poruszane podczas spotkania zorganizowanego przez Radę Konferencji Biskupich Europy (CCEE).

Światową Radę Przywódców Religijnych utworzono na zakończenie konferencji pokojowej w Bangkoku z udziałem przywódców 13 religii oraz ok. 1,2 tys. przedstawicieli wspólnot wyznaniowych. Nowo powstałe gremium ma być aktywnym partnerem ONZ w uśmierzaniu konfliktów, ograniczaniu ubóstwa i w trosce o zachowanie środowiska naturalnego człowieka.

Abp Józef Wesołowski rozpoczął swoją misję jako nuncjusz Stolicy Apostolskiej w Kazachstanie.

Przywódcy obu największych partii w Kongresie USA poparli plany prezydenta George´a W. Busha zmierzające do obalenia prezydenta Iraku Saddama Husajna. Niemal jednocześnie prezydent Bush podpisał ustawę o wyasygnowaniu 4,3 mld dolarów na walkę z bioterroryzmem.

1 lipca br. Dania obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej.

Włoska Izba Deputowanych postanowiła, że klonowanie ludzi będzie karane wysokimi karami więzienia.

Centroprawica prezydenta Jacquesa Chiraca odniosła zdecydowane zwycięstwo w wyborach parlamentarnych we Francji, zdobywając 399 z 577 mandatów w Zgromadzeniu Narodowym. Lewica (socjaliści) będzie miała 178 mandatów, natomiast Front Narodowy - ani jednego. Frekwencja była rekordowo niska - 61%.

Jeden polski górnik zginął, a 13 zostało hospitalizowanych w wypadku w czeskiej kopalni Doubrava w Karvinie.

Hamid Karzaj, ustępujący premier rządu tymczasowego, został wybrany na prezydenta Afganistanu. Według ostatnich obliczeń Biura ds. Uchodźców UNHCR, już ok. miliona afgańskich uchodźców powróciło w swoje ojczyste strony.

Minęła groźba wojny atomowej między Pakistanem a Indiami - stwierdził sekretarz obrony USA Donald Rumsfeld po zakończeniu misji pokojowej w tych krajach.

Rząd Indonezji utworzył niezależną komisję, której zadaniem będzie zbadanie przyczyn i skutków konfliktu muzułmańsko-chrześcijańskiego na archipelagu Moluków. W skład 14-osobowego zespołu weszli przedstawiciele władz indonezyjskich, obrońcy praw człowieka i reprezentanci obu religii.

Osiem lat po ludobójstwie Tutsi władze ruandyjskie zadecydowały, że winnych osądzą ich sąsiedzi na miejscach masakry.

"Zasieki i mury podsycają nienawiść i jednoczą grupy ekstremistyczne, rzadko zaś powstrzymują terrorystów gotowych na wszystko" - tak L´Osservatore Romano skomentował budowę przez Izrael muru, mającego oddzielić ten kraj od Zachodniego Brzegu Jordanu. Tuż po tym 2 kolejnych samobójców z palestyńskich organizacji ekstremistycznych zdetonowało ładunki wybuchowe w Jerozolimie, zabijając ponad 26 Izraelczyków - w tym wiele dzieci (było ok. 80 hospitalizowanych).

Tysiącom mieszkańców Angoli grozi śmierć głodowa - podała międzynarodowa agencja misyjna "Misna". Według niej, potrzebna jest niezwłocznie interwencja społeczności międzynarodowej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oficjalna piosenka Euro 2020

2021-06-11 11:05

[ TEMATY ]

Euro 2020

Youtube.com

Jak każdy turniej, również UEFA Euro 2020 ma oficjalną piosenkę. Utwór "We Are The People" stworzyli Bono i The Edge z U2 oraz DJ Martin Garrix.

CZYTAJ DALEJ

Co rośnie w nas?

Niedziela Ogólnopolska 24/2018, str. 33

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ/facebook.pl

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ

Jednym z podstawowych elementów rzeczywistości jest wzrost. Rosną ludzie, wzrastają społeczności, rozwijają się idee i rzeczy. W dzisiejszych czytaniach mowa jest o wspaniałym cedrze, który wyrasta z małej gałązki, o ziarnku gorczycy, z którego wyrasta okazały krzew.

Trzeba jednak zauważyć, że wzrost sam w sobie nie jest ani dobry, ani zły. Wszak może wzrastać dobro, ale może także wzrastać zło. Żyjemy w czasach, w których rozpowszechniony jest zabobon postępu, który głosi, że nowe jest zawsze lepsze od starego. To jedna z przyczyn szybkiego rozpowszechniania się zła w postaci np. przekręcania znaczeń podstawowych pojęć, takich jak małżeństwo i rodzina. Co więcej, niekiedy może się wydawać, że zło rośnie szybciej niż dobro. Dlatego Jezus uczy nas zaufania i cierpliwości. Królestwo Boże nie przegrywa z królestwem szatana. Może wydawać się małe, niepozorne, jak ziarnko gorczycy, ale prędzej czy później wyrośnie we wspaniałą roślinę, w której gałęziach można znaleźć schronienie. Autentyczny, trwały wzrost dobra wymaga pokory. Czytamy u proroka Ezechiela, że drzewo wysokie, będzie poniżone, a drzewo niskie wywyższone. Chełpiący się swoją wielkością niech zatem uważają, bo mogą upaść. Pokornego natomiast podźwignie Pan. Niekiedy czujemy się jak uschłe drzewo, które nie przynosi żadnego owocu. Dzisiejsze Słowo nas pociesza: powierz swą słabość Bogu, w Nim odnajdziesz sens swego życia. Zauważyliśmy, że Jezus uczy nas cierpliwości w oczekiwaniu owoców, ale trzeba najpierw podkreślić, że sam Bóg jest cierpliwy. Duch Święty cierpliwie działa w nas i wokół nas, byśmy mogli żyć wiecznie. Niestety, cierpliwy umie być także duch zły. Wskazywał na to m.in. Efrem z Edessy (zm. 373). Diabeł krąży wokół nas cierpliwie, by nas zniewolić, często pod pozorem dobra. Zauważmy, jak działa przemysł aborcyjny albo ideologia tzw. mniejszości seksualnych. Zaczynają od przekonywających słów o wolności, tolerancji, poszanowaniu inności, i powoli doprowadzają do ustanowienia kolejnych, chorych praw, do medialno-prawnego zamordyzmu, w którym nie można publicznie nazwać zła złem. Przeciwstawiajmy się tym trendom, patrząc na Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przestrzega przed zakorzenianiem się "chwastu nieufności" w Kościele

2021-06-13 12:42

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zakorzenianiem się "chwastu nieufności" w Kościele, zwłaszcza, gdy jesteśmy świadkami kryzysu wiary i niepowodzeń różnych projektów i inicjatyw - przestrzegł Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy "Anioł Pański" w Watykanie. Zachęcił do pielęgnowania postawy ufności, że "jesteśmy w rękach Boga a jednocześnie cierpliwie i wytrwale starać się wszyscy o odbudowę i rozpoczęcia od nowa". Papież wezwał: "Jakże ważna jest ta postawa także dla dobrego wyjścia z pandemii!" Podkreślił, że dobro zawsze wzrasta w sposób pokorny, ukryty, często niewidzialny.

Publikujemy tekst papieskiego rozważania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję