Reklama

Ogólnopolski Przegląd Medialny w Łodzi

Spojrzenie na media

W dniach 20-21 września odbył się w Łodzi I Ogólnopolski Przegląd Katolickich Programów Telewizyjnych i Radiowych, zorganizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy pod patronatem ordynariusza archidiecezji łódzkiej - abp. Władysława Ziółka. Termin przeglądu korespondował z kościelnym Dniem Środków Społecznego Przekazu, obchodzonym co roku w trzecią niedzielę września. Podczas 2-dniowego "maratonu" publiczność mogła obejrzeć i wysłuchać ponad 40 filmów telewizyjnych i audycji radiowych, zrealizowanych przez dziennikarzy polskich w kraju i za granicą zarówno dla telewizji i radia publicznego, jak dla katolickich i prywatnych nadawców. Na inicjatywę organizatorów przeglądu odpowiedzieli dziennikarze z wielu miast polskich, nadsyłając swe prace z: Białegostoku, Bielska-Białej, Gdańska, Kielc, Krakowa, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Opola, Radomia, Szczecina, Torunia, Warszawy i Żywca.

Przegląd odsłonił dobitnie obszary naszej polskiej - i nie tylko - rzeczywistości, jakże często umykające uwadze wpatrzonych w komercyjny sukces autorów albo autorów programowo unikających przedstawiania obecności wiary w życiu współczesnego człowieka. Zwracał też uwagę wysoki poziom warsztatowy i artystyczny zaprezentowanych prac.
Szerokie było spectrum tematyczne, wzięte na warsztat medialny przez katolickich dziennikarzy, autorów prezentowanych filmów telewizyjnych i audycji radiowych: praca zakonnic i zakonników wśród najbiedniejszych i najbardziej opuszczonych w Polsce, Kongo, Rosji i w Indiach; formy i atmosfera współczesnego pielgrzymowania, w jego bogatej różnorodności; codzienność hospicjów i praca wolontariuszy; duszpasterstwo więzienne; najnowsza historia lat stanu wojennego, przejawiająca się w dzisiejszych losach konkretnych ludzi; indywidualne drogi współczesnego człowieka w poszukiwaniu świętości; lokalna tradycja religijna i refleksja ekumeniczna... - to tylko niektóre z tematów podjętych w prezentowanych podczas przeglądu programach.
Warto podkreślić bezpretensjonalność, autentyzm i szczerość, którymi przemawiały prezentowane utwory, wolne od autorskiej pokusy narzucania odbiorcy swego punktu widzenia: fakty mówiły za siebie, a dziennikarski warsztat służył przede wszystkim docieraniu do prawdy.
Nagrodę specjalną, ufundowaną przez abp. Władysława Ziółka, przyznano Jackowi Królikiewiczowi za film Tajemnica Eucharystii, zrealizowany dla TV Puls, oraz - wspólnie z Rafałem Porzezińskim - za audycję radiową Radość Różańca, zrealizowaną dla Radia Plus.
Nagrodę główną, ufundowaną przez prezesa TVP Roberta Kwiatkowskiego, zdobył Maciej Patronik za film telewizyjny Trzy siostry, zrealizowany dla francuskiego programu telewizyjnego "33".
Nagrodę II przyznano Rafałowi Kiewiszowi i alumnom Wyższego Seminarium Duchownego za audycję radiową Gloria FM, zrealizowaną dla PR w Olsztynie, a nagrodę III otrzymał Krzysztof Żurawski za film Droga do Astany, zrealizowany dla TVP.
Nagrodę "Bursztynowej Róży" przyznaną przez Zarząd Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy otrzymał Czesław Borowik z Lublina za słuchowisko radiowe Epitafium dla Robertina. Wszystkich autorów nagrodzonych prac uhonorowano statuetkami przeglądu, ufundowanymi przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy.
Abp Władysław Ziółek podziękował przewodniczącej Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy - dr Małgorzacie Bartyzel za zorganizowanie przeglądu, wyrażając nadzieję, że wpisze się on do kalendarza stałych łódzkich imprez kulturalnych. Małgorzata Bartyzel jest zdania, że zachowanie dwuletniego cyklu przeglądu pozwoli utrzymać wysoki poziom prezentowanych filmów i słuchowisk. Cennej pomocy w zorganizowaniu I Ogólnopolskiego Przeglądu Katolickich Programów Telewizyjnych i Radiowych udzieliły m. in.: Wyższe Seminarium Duchowne i Siosty Urszulanki w Łodzi, garnizon łódzki WP, Muzeum Kinematografii oraz wiele firm prywatnych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

2022-10-01 20:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Wędrując „z różańcem w ręku po dar pokoju” zatrzymujemy się przy słowach wypowiedzianych przez Archanioła Gabriela, wypowiedzianych w nazareńskim domu wobec Dziewicy Maryi. Dziś zatrzymujemy się nad słowami „łaski pełna”. Co one znaczą? Jaki jest ich sens? Co przez to chciał powiedzieć Archanioł Gabriel?

„Łaski pełna”

CZYTAJ DALEJ

Wiara wymaga odwagi

Niedziela Ogólnopolska 40/2019, str. 27

[ TEMATY ]

homilia

O. Marko Ivan Rupnik SJ – wizerunek Jezusa i Apostołów (Kościół pw. św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo)

O. Marko Ivan Rupnik SJ – wizerunek Jezusa i Apostołów (Kościół pw. św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo)

Kiedy Apostołowie usłyszeli słowa Jezusa, że zawsze mają przebaczać (werset poprzedzający dzisiejszy fragment Ewangelii, Łk 17, 4), prosili: „Dodaj nam wiary”. Jest to moje i twoje wołanie wobec naszych niemożności również w przebaczaniu. Odpowiedź Jezusa jest nokautująca: „Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy (...)”. Ja już wiem, że mam maleńką wiarę. Gdybym miał większą, to nie martwiłbym się tak wieloma sprawami. Miałbym ufność, że Bóg mnie kocha i jest najlepszym Ojcem. Nie wściekałbym się na siebie i innych, ponieważ Jezus jest moim Zbawicielem i moim Bratem, kocha mnie i ma dla mnie nieograniczone miłosierdzie. Gdybym ufał Bogu całkowicie, miałbym w sercu pokój mimo faktu, że się starzeję i będę umierał.

CZYTAJ DALEJ

Papież do redemptorystów: bez modlitwy zakony obumierają

2022-10-01 14:39

[ TEMATY ]

modlitwa

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zaniedbywanie życia wspólnotowego i modlitwy prowadzi do wyjałowienia życia konsekrowanego, obumierania charyzmatu i zamknięcia na braci – stwierdził Papież w słowie skierowanym do kapituły generalnej redemptorystów. Przypomniał, że rozeznanie, którego dokonują w Rzymie przedstawiciele tego zgromadzenia, musi być zakorzenione w tajemnicy Chrystusa Odkupiciela, która stanowi rację bytu ich konsekracji i służby człowiekowi.

Franciszek zachęcił redemptorystów do odważnych kroków, zastrzegając, że jedyną granicą, której nie wolno im przekroczyć, pozostaje Ewangelia i nauczanie Kościoła. Nie bójcie się wejścia na nowe drogi i dialogu ze światem w świetle waszej bogatej tradycji teologii moralnej – dodał Papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję