Reklama

Wiadomości z Watykanu

List apostolski Ojca Świętego "Rosarium Virginis Mariae" zaprezentowano w siedzibie Episkopatu Polski 16 października br. Dokument wprowadza czwartą część Różańca - z tajemnicami światła. W tym dniu Ojciec Święty zainaugurował też Rok Różańca Świętego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To nie jest paradoks, lecz wieczna prawda: owocność apostolstwa zależy przede wszystkim od modlitwy oraz intensywnego i stałego życia sakramentalnego. Oto w gruncie rzeczy tajemnica świętości i prawdziwego sukcesu świętych.

Jan Paweł II - papież
(Z homilii wygłoszonej podczas kanonizacji Założyciela Opus Dei - 6 października 2002 r.)

"Anioł Pański" z Papieżem

13 października br. podczas rozważań przed modlitwą Anioł Pański Jan Paweł II zaapelował do katolików o studiowanie tekstów Soboru Watykańskiego II (1962-65) i przyswajanie jego treści. Ojciec Święty powiedział, że mimo upływu czasu teksty soborowe nic nie straciły ze swej wartości i aktualności i są dla Kościoła XXI wieku "wiarygodną busolą". Po odmówieniu modlitwy maryjnej Papież przekazał specjalne pozdrowienia dla rodaków, obchodzących Dzień Papieski. Oto słowa Ojca Świętego:
"Drodzy Bracia i Siostry, z wielką radością mogłem w tym tygodniu gościć Jego Świątobliwość Patriarchę Teoktysta, głowę Kościoła prawosławnego w Rumunii. Jemu samemu i tym, którzy mu towarzyszyli, pragnę wyrazić moją wielką wdzięczność za tę tak miłą wizytę. Przypomina mi ona podróż do Bukaresztu, którą Bóg umożliwił mi w maju 1999 r. Tamto spotkanie zaowocowało szczerym pragnieniem jedności: unitate - jedność - to był okrzyk, który wznosili młodzi w Bukareszcie. Unitate - jedność - słyszałem na nowo na Placu św. Piotra w zeszły poniedziałek podczas mojego pierwszego spotkania z Patriarchą.
Pragnienie pełnej jedności wśród chrześcijan zostało w sposób znaczący wsparte przez Sobór Watykański II, który właśnie sprawom ekumenizmu poświęcił jeden ze swych ważniejszych dokumentów: dekret Unitatis redintegratio. Dwa dni temu minęło 40 lat od rozpoczęcia tego historycznego wydarzenia, otwartego 11 października 1962 r. przez papieża Jana XXIII, którego teraz czcimy jako błogosławionego. Dana mi była łaska uczestnictwa w posiedzeniach tego Soboru i zachowuję w sercu jego cenne i niezapomniane wspomnienia. W przemówieniu inauguracyjnym papież Jan, pełen nadziei i wiary, wzywał ojców soborowych, by z jednej strony pozostali wierni tradycji katolickiej, z drugiej zaś by przedstawiali ją w sposób odpowiedni do nowych czasów.
W pewien sposób to właśnie 11 października 40 lat temu miało początek uroczyste i powszechne przedsięwzięcie, nazwane nową ewangelizacją. Sobór stał się prawie drzwiami świętymi tej nowej wiosny Kościoła, która objawiła się podczas Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Dlatego też w liście apostolskim Novo millennio ineunte zwróciłem się z prośbą do całej wspólnoty Kościoła, aby ponownie wzięła do ręki dokumenty soborowe, które nie tracą ani swej wartości, ani aktualności. Powinny one być znane i przyjęte jako znaczące i normatywne teksty Kościoła wraz z jego tradycją. Te dokumenty w sposób symboliczny przekazałem nowym pokoleniom z okazji jubileuszowego dnia apostolstwa świeckich.
Niech Najświętsza Maryja Panna, Matka Boga i Matka Kościoła, pomoże nam zrozumieć, że właśnie na Soborze została nam podarowana wiarygodna busola, dzięki której możemy orientować się w drodze przez nowe tysiąclecie, które się rozpoczyna".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jan Paweł II do Polaków

"Dzisiejsza katecheza była poświęcona modlitwie różańcowej. Wiąże się to z publikacją nowego listu apostolskiego Rosarium Virginis Mariae, który przed chwilą podpisałem i przekażę pasterzom i wiernym całego Kościoła. Wraz z tym listem, w całości poświęconym Różańcowi, ogłaszam rok od października 2002 do października 2003 Rokiem Różańca. Będzie to niejako maryjne przedłużenie Wielkiego Jubileuszu.
Dziękuję Wam, tu obecnym, oraz wszystkim, którzy w tym dniu w sposób szczególny jednoczą się ze mną we wspólnym dziękczynieniu za 24 lata mojego posługiwania Kościołowi na Stolicy św. Piotra. Wdzięczny jestem za życzliwość, a zwłaszcza za modlitewne wsparcie. Proszę, abyście nadal wspierali mnie przez modlitwę różańcową. Niech Rok Różańca Świętego, który wspólnie będziemy przeżywać, przynosi dobre owoce w sercach wszystkich. Niech Wam Bóg błogosławi!".

Reklama

Audiencja generalna 16 października 2002 r.

24. rocznica pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II

24. rocznica wyboru na Stolicę Piotrową była dla Jana Pawła II normalnym dniem pracy. W Watykanie nie zaplanowano specjalnych uroczystości. Ojciec Święty przed południem spotkał się z wiernymi na audiencji generalnej, zaś w południe ogłosił dokument poświęcony modlitwie różańcowej Rosarium Virginis Mariae (Różaniec Dziewicy Maryi), w którym zawarte są nowe tajemnice różańcowe.
Wieczorem Jan Paweł II pojawił się na krótko w oknie swojego apartamentu i pozdrowił Polaków. "Pozdrawiam moje Wadowice i Kraków oraz wszystkich Polaków w Polsce i poza jej granicami" - powiedział Papież i poprosił o modlitwę w intencji swojego pontyfikatu. Dzięki telebimom ustawionym na rynku w Wadowicach słów Papieża wysłuchali mieszkańcy miasta.
"Dziękuję Wam za wierne towarzyszenie mi w ciągu tych 24 lat. Proszę w dalszym ciągu wspierać mnie w posłudze Kościołowi rzymskiemu i powszechnemu. Bardzo na to liczę. Niech Wam Bóg błogosławi" - powiedział Jan Paweł II. Zgromadzona na Placu św. Piotra rzesza, w której dominowali Polacy, odpowiedziała Papieżowi gremialnym Sto lat.

Różaniec z Tajemnicami Światła

Różaniec wzbogacony został o tajemnice światła, związane z życiem publicznym Jezusa: 1. Chrzest w Jordanie; 2. Objawienie Jezusa na weselu w Kanie; 3. Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia; 4. Przemienienie na górze Tabor; 5. Ustanowienie Eucharystii. Nowe tajemnice odmawiać należy w czwartki.
Modlitwa różańcowa staje się na nowo aktualna szczególnie dziś, ponieważ pilna stała się potrzeba wołania do Boga o dar pokoju. Należy też przez jej odmawianie dążyć do umocnienia rodzin zagrożonych siłami godzącymi w ich jedność. Ojciec Święty zwraca uwagę, że choć Różaniec ma charakter maryjny, jest modlitwą o "sercu chrystologicznym", prowadzącą do kontemplacji Oblicza Chrystusa.
W prezentacji listu uczestniczył ks. prof. Teofil Siudy, członek Papieskiej Akademii Maryjnej i przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego. Powiedział on, iż dokument nie burzy dotychczasowej tradycji, lecz ją uzupełnia. "Ojciec Święty nazwał Różaniec streszczeniem Ewangelii, a więc by było ono pełne, zdecydował się uzupełnić trzy części Różańca o czwartą, złożoną z tajemnic życia publicznego Chrystusa" - wyjaśniał Ksiądz Profesor. Stwierdził też, że nowy list apostolski stanowi maryjne ukoronowanie listu Novo millennio ineunte. Zwrócił uwagę na ekumeniczny charakter listu. Ojciec Święty podkreśla, że Różaniec należy do najbardziej wypróbowanej tradycji kontemplacji chrześcijańskiej: "Rozwinięty na Zachodzie, jest modlitwą typowo medytacyjną i odpowiada modlitwie serca czy modlitwie Jezusowej, która wyrosła na glebie chrześcijańskiego Wschodu".
Papież Jan Paweł II wyraził pragnienie, by w Roku Różańca tę modlitwę w szczególny sposób proponowano i ukazywano jej wartość w różnych wspólnotach chrześcijańskich.

Irena Świerdzewska

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Weigel: deklaracja "Dignitas infinita" mogłaby być lepsza

2024-04-26 10:55

[ TEMATY ]

George Weigel

Ks. Tomasz Podlewski

Chociaż opublikowana 8 kwietnia deklaracja Dykasterii Nauki Wiary „Dignitas infinita” zawiera wiele ważnych stwierdzeń dotyczących obrony życia i godności człowieka, to dokument ten mógłby być jeszcze lepszy - uważa znany amerykański intelektualista katolicki i biograf św. Jana Pawła II, prof. George Weigel. Swoje uwagi na ten temat zawarł w felietonie opublikowanym na łamach portalu „The First Things”.

Zdaniem prof. Weigla najbardziej uderzający w watykańskim dokumencie doktrynalnym jest brak odniesień do encykliki Veritatis splendor św. Jana Pawła II z 1993 r. i jego nauczania, że niektóre czyny są „wewnętrznie złe”, że są poważnie złe z samej swojej natury, niezależnie od okoliczności. Zaznacza, iż fakt, że niektóre działania są złe „jest podstawą, na której Kościół potępia wykorzystywanie seksualne, aborcję, eutanazję, wspomagane samobójstwo i współczesne formy niewolnictwa, takie jak handel ludźmi”. Zgadza się, że jak mówi deklaracja, są to „poważne naruszenia godności ludzkiej”, ale dokument ten nie mówi dlaczego tak jest. „Nie dlatego, że obrażają nasze uczucia lub wrażliwość na ludzką godność, ale dlatego, że możemy wiedzieć na podstawie rozumu, że zawsze są one poważnie złe i to należało to jasno stwierdzić” - uważa.

CZYTAJ DALEJ

Św. Marek, Ewangelista

[ TEMATY ]

św. Marek

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Marek (A. Mirys, Tyczyn, XVIII wiek)

Św. Marek (A. Mirys, Tyczyn, XVIII wiek)
CZYTAJ DALEJ

Radosna twarz Kościoła

2024-04-26 16:28

Magdalena Lewandowska

Podczas Cecyliady dzieci wspólne wielbią Boga poprzez śpiew.

Podczas Cecyliady dzieci wspólne wielbią Boga poprzez śpiew.

Już po raz 8. odbyła się Cecyliada – przegląd piosenki religijnej dla przedszkolaków.

Organizatorem wydarzenia jest katolickie przedszkole Lupikowo przy współpracy parafii św. Trójcy na wrocławskich Krzykach. Przegląd ma charakter ewangelizacyjny i integracyjny – nie ma rywalizacji, jest za to wspólny śpiew na chwałę Bogu. W tym roku wzięło w nim udział 80 dzieci z wrocławskich przedszkoli i jedna śpiewająca wspólnie rodzina. – Cecyliada to wydarzenie, które od lat gromadzi najmłodszych członków Kościoła, z czego jesteśmy bardzo dumni. Cieszymy się, że właśnie poprzez tę inicjatywę możemy zachęcać dzieci do wielbienie Boga i uświęcania się poprzez muzykę – mówi Aleksandra Nykiel, dyrektor przedszkola Lupikowo. Podkreśla, że co roku nie brakuje zgłoszeń, a kolejne edycje pokazują potrzebę takich wydarzeń. – Muzyka pięknie potrafi kształtować wrażliwość religijną, patriotyczną, ale też wrażliwość na drugiego człowieka. Śpiew pomaga doświadczyć i opowiadać o miłości Boga, a takie wydarzenia uczą też, jak na tę miłość odpowiadać – dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję