Reklama

Niedziela Wrocławska

Pamiętali o bohaterach Flotylli Pińskiej

Dziś rozpoczęły się obchody Dnia Marynarza Rzecznego. Delegacja Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, Ligi Morskiej i Rzecznej, a także absolwentów Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu złożyła kwiaty pod pomnikami: Marynarzy Flotylli Pińskiej w Świątnikach; na grobie kmdra Stefana Frankowskiego, Komendanta Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w Toruniu, nauczyciela marynarzy Pińskich; pod tablicą pamięci pracownikom ODGW, którzy zginęli w 1946 przy rozminowywaniu, a także na nagrobku kmdra Mieczysława Wróblewskiego, pierwszego kierownika administracji bezpieczeństwa żeglugi śródlądowej we Wrocławiu. Delegacjom towarzyszył ks. Jan Kleszcz, krajowy duszpasterz Żeglugi Śródlądowej, który przy każdym miejscu pamięci poprowadził modlitwę.

ks. Łukasz Romańczuk

Pomnik pamięci Flotylli Pińskiej w Świątnikach

Pomnik pamięci Flotylli Pińskiej w Świątnikach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomnik Flotylli Pińskiej

W Świątnikach, przy pomniku Marynarzy Flotylli Pińskiej przemawiał kpt Żeglugi Śródlądowej Jan Pyś - Dziękuję za obecność i chęć oddania hołdu marynarzom rzecznym. Marynarze Flotylli Pińskiej to bohaterowie wojny i pokoju. Choć ich życie nie było łatwe, to nawet po wojnie okazało się, że dla nich wojna toczy się dalej. Najpierw walczyli z najeźdźcami, bolszewikami - właśnie po to powstała Flotylla Pińska. To byli ludzie honoru. Najpierw walczyli na rzekach Polesia, później okazało się, że trzeba Flotyllę rozwiązać, więc działali na innych frontach. Zdążyli przez kilka lat zapisać się ogromną chwałą, jeśli chodzi o obronność naszego państwa. W dowód wdzięczności, Marszałek Józef Piłsudski ustanowił 3 lipca - dniem Marynarza Rzecznego. Chcielibyśmy pielęgnować te tradycje i dlatego dzisiaj tu przychodzimy - mówił kapitan Jan Pyś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Łukasz Romańczuk

Złożenie kwiatów pod pomnikiem pamięci Flotylli Pińskiej

Złożenie kwiatów pod pomnikiem pamięci Flotylli Pińskiej

Reklama

Przed modlitwą w intencji zmarłych marynarzy Flotylli Pińskiej, a także osób obecnie pracujących w Żegludze Śródlądowej, ks. Jan Kleszcz - krajowy duszpasterz Żeglugi Śródlądowej powiedział: - W oddali od Wrocławia, tutaj w Świątnikach powstało szczególnie święte miejsce, którego ambicją jest być świadectwem wielkich kart dziejów naszej Ojczyzny. Dlatego też znalazło się tu miejsce dla Flotylli Pińskiej, nieprzecenionej w posłudze dla dobra naszego kraju. Rozpoczynamy te uroczystości w Świątnikach, aby pokłonić się korzeniom, z których wyrastamy. Chcemy nawiązywać do tradycji tej formacji i wszystkich dzieł. Ważne są karty dziejów, mówiące o poszczególnych wydarzeniach. Mamy jednak świadomość, że za każdym wydarzeniem kryją się konkretni ludzie. Zatroskani o dobrą sprawę i godność - mówił kapłan.

Po modlitwie w imieniu ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Urzędu Żeglugi Morskiej we Wrocławiu złożono kwiaty oraz zapalono znicz. .

Cmentarz Żołnierzy Polskich we Wrocławiu

Delegacja zgromadziła się przy grobie komandora Stefana Frankowskiego - Komandor był osobą, która łączyła morza i rzeki. Był on dla nas nauczycielem, kapitanem flotylli handlowej, ale po odrodzeniu naszego państwa w 1918 roku, dostał się do ministerstwa od spraw wojennych. Potrzebni byli marynarze, więc prowadził ich rekrutację. Z inicjatywy tego ministerstwa bandera wojskowa została podniesiona na statkach rzecznych. Komandor Frankowski był nauczycielem w Szkole Podchorążych Marynarki Wojennej w Toruniu ...] W 1933 roku został szefem obrony wybrzeża. Był nim do 1939 roku. 2 października musiał oddać nasze wybrzeże naszym nieprzyjaciołom. Szanujemy go, ponieważ był naszym nauczycielem - mówił kpt Jan Pyś.

ks. Łukasz Romańczuk

Złożenie kwiatów pod pomnikiem kmdra Stefana Frankowskiego

Złożenie kwiatów pod pomnikiem kmdra Stefana Frankowskiego

Nastały takie czasy, kiedy ranga zapotrzebowania na historię rośnie w nieprawdopodobnym tempem. Powodem tego jest zapomnienie o wielu miejscach pamięci. Cieszę się, że w tym miejscu, razem z komandorem Frankowskim, możemy pokłonić się wszystkim znanym i nieznanym ludziom, którzy tworzyli historię naszej Ojczyzny - mówił ks. kapelan.

Po modlitwie Anioł Pański, przy grobie komandora Stefana Frankowskiego złożono kwiaty i zapalono znicz.

Tablica pamięci na Śluzie Rędzin

Reklama

Na wrocławskim Rędzinie znajduje się tablica pamięci pracowników Okręgowej Dyrekcji Gospodarki Wodnej, którzy zginęli w 1946 przy rozminowywaniu tego terenu - Dzien Marynarza Rzecznego to także święto osób, które dbają o rzeki. Po przejęciu Odry w 1945 roku, wielu Pionierów Odrzańskich chciało przywrócić Odrę Polsce. Potrzebne było wykonanie ogromnej pracy przy wydobywaniu wraków, różnego rodzaju uszkodzonych urządzeń. Trzeba było przygotować stopnie wodne. Entuzjaści, którzy pracowali na śluzie Rędzin, rozpoczęli rozminowywać ten teren. Okazało się, że to zadanie kończy się dla nich tragicznie - powiedział kpt Jan Pyś.

Ks. Łukasz Romańczuk

Kwiaty i znicz złożone pod tablicą pamięci na rędzińskiej śluzie

Kwiaty i znicz złożone pod tablicą pamięci na rędzińskiej śluzie

Grób komandora Mieczysława Wróblewskiego

Ostatnim miejscem pamięci był Cmentarz przy ul. Bujwida, gdzie znajduje się grób komandora Mieczysława Wróblewskiego - Zmarły komandor Wróblewski jest bliska wszystkim marynarzom rzecznym. Wcześniej jednak jego losy zaczęły się na morzu. W 1938 roku zdobył nominację oficerską. Wojna zastała komandora na statku i cały ten czas spędził w oflagu. Zawsze był ogromnym patriotą. Po wojnie, z powodów politycznych dostał zakaz pływania na statkach morskich. W wyniku tych decyzji zatrudnił się w Lidze Morskiej i Rzecznej we Wrocławiu. Został dostrzeżony i pracował nad bezpieczeństwem żeglugi rzecznej. Do dziś jest za swoje działania wspominany - wspominał kpt Jan Pyś.

Wprowadzając w modlitwę, ks. Jan Kleszcz zaznaczył cel spotkania - Dziś zatrzymujemy się w czterech różnorakich miejscach, ubogaconych piękną historią. To jest nasze przygotowanie do jutrzejszej uroczystości. To bogactwo chcemy uszanować i czerpać ze źródła, na którym chcemy budować nasze dziś. Z wdzięcznością Panu Bogu za tych ludzi, z radością spotkania i ogromną nadzieją jutra, chcemy wspólnie się modlić. - mówił krajowy duszpasterz Żeglugi Śródlądowej.

Ks. Łukasz Romańczuk

Delegacje przy grobie kmdra Mieczysława Wróblewskiego

Delegacje przy grobie kmdra Mieczysława Wróblewskiego

W niedzielę o godz. 10:00 przy bulwarze Xawerego Dunikowskiego, na statku Wratislavia, zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Siemieniewskiego, ordynariusza diecezji legnickiej.

2021-07-03 21:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znamy datę święceń biskupich ks. Przemysława Szulca

2026-06-17 10:15

[ TEMATY ]

ks. Przemysław Szulc

diecezja-pelplin.pl

W sobotę 27 czerwca 2026 roku, w uroczystość Matki Bożej Nieustającej Pomocy, o godz. 11.00 w bazylice katedralnej w Pelplinie, odbędą się święcenia biskupie ks. kan. dr. Przemysława Szulca. Ojciec Święty Leon XIV mianował ks. Szulca biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej 11 czerwca br.

Głównym konsekratorem będzie bp Ryszard Kasyna, biskup pelpliński, a współkonsekratorami: abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce, oraz abp Wiesław Śmigiel, metropolita szczecińsko-kamieński.
CZYTAJ DALEJ

Portugalia: Ok. 8 tys. zarzutów ws. pedofilii i pornografii dla byłego wiceministra sprawiedliwości

2026-06-17 14:06

[ TEMATY ]

Portugalia

Adobe Stock

Były wiceminister sprawiedliwości Portugalii Paulo Abreu dos Santos usłyszał blisko 8 tys. zarzutów dotyczących pedofilii - przekazało w środę lizbońskie Radio Observador, powołując się na prokuraturę. Polityk przyznał się do stawianych mu zarzutów.

Większość z 7986 zarzutów dotyczy przygotowania materiałów pedofilskich, posiadania pornografii dziecięcej i jej dystrybucji.
CZYTAJ DALEJ

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie zaprasza do studiowania

2026-06-18 09:25

[ TEMATY ]

rekrutacja

UJD

Do 13 lipca 2026 roku trwa rekrutacja na studia w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie. Tradycyjnie odbywa się w wygodnej dla Kandydatów formie online poprzez system Internetowej Rejestracji Kandydatów.

ZOBACZ REKRUTACJĘ - TUTAJ! Internetowa Rejestracja Kandydatów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję