Reklama

Z Węgier

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wizyta polskich biskupów na węgrzech

Na zaproszenie Konferencji Biskupów Węgierskich w dniach 24-26 października br. przebywała na Węgrzech delegacja Konferencji Episkopatu Polski z Prymasem - kard. Józefem Glempem na czele. Była to rewizyta za pobyt przed 2 laty delegacji Episkopatu Węgier w Polsce z okazji jubileuszu millennium państwa węgierskiego oraz 1000-lecia metropolii w Ostrzyhomiu. W skład delegacji wchodzili: metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski, metropolita przemyski - abp Józef Michalik, biskup tarnowski Wiktor Skworc oraz sekretarz generalny KEP - bp Piotr Libera.
Biskupi m.in. nawiedzili katedrę w Ostrzyhomiu, uczestniczyli także w uroczystym koncercie dedykowanym ofiarom węgierskiego Października´56; spotkali się też z prezydentem Węgier Ferencem Mádlem.
Podczas rozmów delegacji Episkopatu Polski z biskupami węgierskimi, w których brał udział przewodniczący Konferencji Biskupów Węgier - abp István Seregély, postanowiono m.in. kontynuować wymianę doświadczeń i pogłębić współpracę w zakresie pastoralnym, charytatywnym oraz w dziedzinie obecności Kościoła w środkach masowego przekazu; mówiono także o zabezpieczeniu praw ludzi wierzących w zjednoczonej Europie.
Podczas Mszy św. dla węgierskiej Polonii w kościele polskim pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Budapeszcie biskupi polscy i węgierscy dokonali Aktu Ofiarowania Ludzkości Miłosierdziu Bożemu. Tu także modlono się po polsku i węgiersku słowami modlitwy wypowiedzianej przez Ojca Świętego Jana Pawła II 17 sierpnia br. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Na zakończenie wizyty na Węgrzech biskupi polscy opublikowali specjalny komunikat.

Proces beatyfikacyjny założycielki Klarysek od Wieczystej Adoracji

W bazylice metropolitalnej we Lwowie otwarto 25 października br. diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej s. Marii od Krzyża (Ludwiki Morawskiej), założycielki Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji. Uroczystej Mszy św. we lwowskiej katedrze obrządku łacińskiego przewodniczył kard. Marian Jaworski.
W uroczystości we Lwowie uczestniczyli katoliccy biskupi z Ukrainy: Marcjan Trofimiak z Łucka, Stanisław Padewski z Charkowa-Zaporoża, Leon Dubrawski z Kamieńca Podolskiego oraz biskupi pomocniczy we Lwowie: Marian Buczek i Leon Mały. Obecni też byli: kapłani archidiecezji lwowskiej, delegatki Klarysek z Polski, Francji i Niemiec oraz licznie zgromadzeni wierni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Modlitwy w intencji ofiar tragedii w moskiewskim teatrze

We wszystkich kościołach archidiecezji w Moskwie wierni modlili się w intencji ofiar tragedii w teatrze na Dubrowce. Abp Tadeusz Kondrusiewicz, przewodniczący Konferencji Biskupów Rosyjskich, prosił katolików, by w sposób szczególny modlili się o pokój dla Moskwy i dla całego kraju.
W rozmowie z Radiem Watykańskim abp Kondrusiewicz m.in. wyraził ubolewanie, że bez odpowiedzi pozostały apele o pokojowe rozwiązanie kryzysu powstałego w wyniku akcji czeczeńskich terrorystów w Moskwie. Zauważył, że w sprawie Czeczenii zamiast dialogu stosuje się oręż.
Dotychczasowy bilans tragedii to ponad 100 zabitych wskutek użycia przez Rosjan gazu. Liczba ta może być nawet 4-krotnie większa; kilkuset byłych zakładników pozostaje w stanie krytycznym.

Kubański dysydent laureatem tegorocznej nagrody im. Sacharowa

Zdobywcą Nagrody im. Andrieja Sacharowa w dziedzinie praw człowieka, przyznawanej przez Parlament Europejski, został w tym roku kubański dysydent katolicki Oswaldo Payá Sardinas. Jest on twórcą Chrześcijańskiego Ruchu Wyzwolenia oraz głównym rzecznikiem i koordynatorem Projektu im. Felixa Vareli, w ramach którego w maju br. udało się zgromadzić przed gmachem parlamentu kubańskiego ponad 11 tys. osób, żądających przeprowadzenia referendum nt. wprowadzenia wolności sumienia i stowarzyszania się, wolnej przedsiębiorczości prywatnej i powszechnej amnestii dla więźniów politycznych na wyspie.
Jak podkreślono, nagroda jest wyrazem uznania międzynarodowego i poparcia dla działalności "na rzecz zbudowania demokratycznej i wolnej od przemocy alternatywy dla narodu kubańskiego wewnątrz kraju, pomimo że jest on przedmiotem ciągłych prześladowań ze strony rządu w Hawanie".

Reklama

USA

Pod hasłem Boży ogień jeszcze płonie: przetrwanie chrześcijan w Ziemi Świętej odbyła się w Waszyngtonie międzynarodowa konferencja, zorganizowana przez Ekumeniczną Fundację "Chrześcijanie w Ziemi Świętej". Głównym przedmiotem obrad była sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej w warunkach utrzymującego się konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Honorowymi przewodniczącymi konferencji byli: zwierzchnik Krajowego Kościoła Prezbiteriańskiego - Craig Barnes, łaciński patriarcha Jerozolimy - abp Michel Sabbah i katolicki metropolita Detroit - kard. Adam Maida. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele różnych Kościołów i instytucji z USA, Europy i Bliskiego Wschodu, w tym wielu hierarchów, duchownych i świeckich, reprezentujących Kościoły, zakony i instytucje chrześcijańskie z Ziemi Świętej.

Włochy

Krytyka ze strony Kościoła oraz polityków katolickich skłoniła włoski rząd do odroczenia dyskusji nad projektem ustawy regulującej zjawisko prostytucji. Projekt przygotowała minister ds. równouprawnienia Stefania Prestigiacomo z Forza Italia. Przewiduje on legalizację nierządu w miejscach prywatnych, czyli faktyczne przywrócenie domów publicznych, zamkniętych w 1958 r.
Ks. Oreste Benzi, założyciel wspólnoty im. Jana XXIII w Rimini, dzięki której już 3,5 tys. dziewcząt zerwało z nierządem, określił projekt jako "nadający się do wyrzucenia". Zarzucił też premierowi Włoch Silvio Berlusconiemu, że nie dotrzymał danej publicznie obietnicy i nie tylko nie uczynił nic dla wyzwolenia kobiet z niewoli prostytucji, ale zamierza zaproponować ustawę, która pogorszy jeszcze obecną sytuację.

Uzbekistan

W Taszkiencie odbyły się obchody 100. rocznicy odrodzenia Kościoła katolickiego w Azji Środkowej. Uroczystej Mszy św. z tej okazji w miejscowym kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego przewodniczył nuncjusz apostolski w Kazachstanie i krajach Azji Środkowej - abp Józef Wesołowski. Obecny był m.in. o. Joachim Giermek - minister (przełożony) generalny Zakonu Franciszkanów Konwentualnych, którym zlecono duchową opiekę nad katolikami Uzbekistanu, a także goście z Polski i Włoch. Podczas Liturgii przełożony misji sui iuris w Uzbekistanie - o. Krzysztof Kukułka OFMConv odczytał okolicznościowe orędzie, które w imieniu Jana Pawła II przesłał uczestnikom uroczystości sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano. W ramach uroczystości odbyła się również sesja naukowa poświęcona m.in. pierwszemu duszpasterzowi ówczesnego Turkiestanu - ks. prof. Justinasowi Bonawenturze Pranaitisowi.

Chiny

Na coraz ostrzejszą cenzurę w Chinach przesyłek zawierających książki i czasopisma zwróciły uwagę kręgi kościelne w Hongkongu. Świadczą o tym doniesienia, iż księża w Chinach coraz rzadziej otrzymują publikacje wysyłane im z Hongkongu - podała azjatycka agencja katolicka "Ucanews". Kościół katolicki w Chinach może od pewnego czasu sam wydawać niektóre pisma i książki katolickie, jednak musi mieć do tego odpowiednie materiały, a te otrzymuje z zagranicy - napisała agencja. Zauważyła jednocześnie, że bez przeszkód poczta dociera w Chinach do osób prywatnych, natomiast coraz rzadziej - do księży, biskupów oraz instytucji kościelnych.

Tydzień na świecie

Ojciec Święty Jan Paweł II mianował nowym arcybiskupem metropolitą Toledo Antonio Cańizaresa Lloverę, dotychczasowego arcybiskupa Grenady. Z urzędem arcybiskupa Toledo wiąże się od czasów średniowiecza tytuł Prymasa Hiszpanii.

Na wiosnę 2003 r. Jan Paweł II prawdopodobnie odwiedzi Hiszpanię - oświadczył nuncjusz apostolski w tym kraju, abp Manuel Monteiro de Castro, zastrzegając, że jego wypowiedź nie jest jeszcze oficjalnym potwierdzeniem wizyty. Dyplomata watykański powiedział, że głównym powodem 5. pielgrzymki apostolskiej Papieża do Hiszpanii byłaby kanonizacja m. Marii Maravillas Pidal, beatyfikowanej w 1998 r., oraz - być może - beatyfikacje kilku innych sług Bożych.

W Watykanie odbyła się uroczystość pożegnania komendanta Gwardii Szwajcarskiej Piusa Segmüllera. Szwajcarskiemu oficerowi za 4-letnią służbę dla Papieża podziękował sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano. Do chwili mianowania nowego komendanta 100-osobową Gwardią będzie dowodził ppłk Elmar Mäder.

Trzej słowaccy biskupi zostali ranni w wypadku samochodowym. Metropolita Bratysławy-Trnawy abp Ján Sokol oraz jego dwaj biskupi pomocniczy: Dominik Tóth i Štefan Vrablec znajdowali się w drodze do Spiszu, gdzie mieli uczestniczyć w obradach jesiennej sesji plenarnej Konferencji Biskupów Słowackich.

Franciszkańskie Studium Biblijne w Tokio wydało po japońsku Księgę Jeremiasza. Jest to ostatnia pozycja dopełniająca japońskie tłumaczenie Pisma Świętego (nowe tłumaczenie, w "języku mówionym", przygotowano na podstawie krytycznych wydań tekstów źródłowych z uwzględnieniem Wulgaty).

Z wizytą w komunistycznych Chinach przebywał japoński hierarcha - kard. Shirayanagi Seiichi. Jest on pierwszym tej rangi reprezentantem Kościoła katolickiego odwiedzającym Chiny kontynentalne po kanonizacji męczenników chińskich w 2000 r.

Luiz Inacio Lula wygrał wybory prezydenckie w Brazylii.

Do wielkich społecznych protestów przeciwko prezydenturze Hugo Chaveza w Wenezueli przyłączyli się generałowie. Wezwali oni armię oraz społeczeństwo do nieposłuszeństwa wobec prezydenta.

Brytyjskie władze aresztowały Abu Qatadę, radykalnego muzułmańskiego duchownego, uważanego za ambasadora Osamy bin Ladena i przywódcę al-Kaidy w Europie.

Brytyjski rząd ma nowego ministra ds. europejskich. Został nim Denis MacShane, uważany za euroentuzjastę i rzecznika wejścia Wielkiej Brytanii do strefy walutowej euro.

Za zakończeniem konfliktu zbrojnego w Ulsterze (Irlandia Północna) opowiedzieli się przebywający w więzieniach członkowie "Prawdziwej IRA". Publicznie wyrazili oni skruchę za zorganizowane przez siebie zamachy terrorystyczne.

Położone u stóp słynnego wulkanu Etna sycylijskie miasto Katania i jego okolice nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 4,4 stopnia w skali Richtera. Ponad 1 tys. osób zostało pozbawionych dachu nad głową.

Wybory municypalne w Kosowie wygrał Demokratyczny Związek Kosowa - partia albańskiego przywódcy Ibrahima Rugowy. Były to 3. po wojnie domowej wybory samorządowe, ale po raz pierwszy warunkiem ich ważności był udział ludności serbskiej (ONZ chciała zapewnić wieloetniczny skład samorządów).

Na Ukrainie w tajemniczych okolicznościach zaginął kolejny znany dziennikarz - szef agencji informacyjnej "Ukrainsky Nowiny" Mychajł Kołomyjec.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała Rapacza

2024-04-19 12:39

[ TEMATY ]

Ks. Michał Rapacz

IPN/diecezja.pl

19 kwietnia br. zakończyła się ekshumacja i rekognicja kanoniczna szczątków Czcigodnego Sługi Bożego ks. Michała Rapacza. Beatyfikacja męczennika czasów komunizmu odbędzie się 15 czerwca w krakowskich Łagiewnikach.

W piątek 19 kwietnia zakończono rekognicję kanoniczną szczątków ks. Michała Rapacza. Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej 12 kwietnia przy kościele Narodzenia NMP w Płokach przeprowadziło ekshumację szczątków kapłana, który 15 czerwca zostanie wyniesiony do chwały ołtarzy.

CZYTAJ DALEJ

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją nieśmiertelnością

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 6, 52-59.

Piątek, 19 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

[ TEMATY ]

papież

sądownictwo

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Ojciec Święty określił nowe zasady w sześciu artykułach. Zgodnie z „zasadą niezmienności sędziego i w celu zapewnienia rozsądnego czasu trwania procesu” - czytamy w motu proprio - papież, na rok sądowy, w którym prezes przestaje sprawować urząd, może wyznaczyć wiceprezesa, który przejmuje urząd, gdy prezes przestaje sprawować urząd. Stwierdza się również, że papież „może w każdej chwili zwolnić z urzędu, nawet tymczasowo, sędziów, którzy z powodu stwierdzonej niezdolności nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję