Reklama

Powołanie "Signis Polska"

Związani z Kościołem pracownicy telewizji, radia, serwisów internetowych oraz producenci filmowi powołali do życia "Signis Polska", krajowy oddział Światowego Katolickiego Stowarzyszenia Komunikacji Społecznej. Trwają prace nad jego zarejestrowaniem.
16 listopada br., podczas spotkania w warszawskim Kolegium Księży Jezuitów, przedyskutowano statut i powołano pięcioosobowy komitet założycielski. Jego zadaniem jest teraz przygotowanie walnego zgromadzenia, które odbędzie się prawdopodobnie 1 marca 2003 r. Do tego czasu poprawiony projekt statutu zostanie przejrzany przez prawników i przedstawiony Konferencji Episkopatu Polski. Do czasu wyboru prezesa stowarzyszenia pracami nad stworzeniem organizacji kieruje ks. Krzysztof Ołdakowski SJ, szef Redakcji Katolickiej TVP.
Spotkaniu założycielskiemu przewodniczył bp Sławoj Leszek Głódź, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu.
W kilkugodzinnej dyskusji nad statutem stowarzyszenia wzięli udział m.in.: przedstawiciele redakcji katolickich radia i telewizji, twórcy największych internetowych serwisów religijnych, reżyserzy i producenci filmowi oraz naukowcy zajmujący się badaniem mediów. Postanowiono, że w ramach stowarzyszenia powstaną sekcje odpowiadające każdej z branż. Zgodnie z uchwalonym statutem, każda z tych branż będzie miała swojego przedstawiciela w zarządzie, by zapewnić równowagę. Podobnie jak w przypadku międzynarodowego "Signis", polski oddział - przynajmniej na razie - nie będzie zrzeszał dziennikarzy prasowych, którzy mają własną organizację.
Więcej informacji na temat powstawania "Signis Polska" znaleźć można na tymczasowej stronie internetowej pod adresem www.warszawa.org.pl/signis.
Międzynarodowe "Signis" powstało w listopadzie 2001 r. z połączenia Międzynarodowego Stowarzyszenia Katolickiego Radia i Telewizji (UNDA) oraz Międzynarodowej Katolickiej Organizacji Filmu i Audiowizji (OCIC).
"Signis" jest jedyną uznaną przez Stolicę Apostolską organizacją skupiającą katolickie podmioty aktywne w tej dziedzinie. Prezesem stowarzyszenia "Signis" został wybrany o. Peter Malone - jezuita z Australii.
Międzynarodowa Katolicka Organizacja Filmu i Audiowizji OCIC założona została w kwietniu 1928 r. w Hadze jako pierwsza na świecie organizacja ds. mediów. W 1935 r. Stolica Apostolska uznała ją jako oficjalną organizację Kościoła katolickiego w dziedzinie filmu i audiowizji. OCIC zrzeszał w ostatnich latach 140 organizacji działających w 160 krajach świata wszystkich kontynentów. Prócz organizacji krajowych członkami OCIC były organizacje międzynarodowe oraz o charakterze lokalnym.
Polska była członkiem założycielem tej organizacji i aktywnym jej uczestnikiem aż do utraty suwerenności po II wojnie światowej.
Ponowne przyjęcie Polski do OCIC nastąpiło podczas Kongresu w Pradze w 1992 r., gdy zakończone zostały dwuletnie starania o powrót do tej organizacji Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego (powstałego w 1990 r.), którego prezesem do dziś jest Zygmunt Gutowski.
Międzynarodowe Stowarzyszenie Katolickiego Radia i Telewizji UNDA powstało w 1928 r. Skupiało światową sieć katolickich instytucji zaangażowanych w radiofonii i telewizji. Zostało uznane przez Stolicę Apostolską. Polskim przedstawicielem do UNDA w latach 70. i 80. był ks. Tadeusz Pronobis SJ, z Biura Prasowego Episkopatu. Po 1989 r. zastąpił go ks. Andrzej Koprowski SJ, który został wówczas szefem Redakcji Katolickiej TVP. W 1999 r. ks. Koprowskiego zastąpił w UNDA ks. Krzysztof Ołdakowski SJ. UNDA skupiała 133 organizacje krajowe i 22 międzynarodowe.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz instytucji kościelnych podległych KEP

2021-06-11 15:57

[ TEMATY ]

episkopat

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

W piątek, 11 czerwca, biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych Konferencji Episkopatu Polski. Powołano m.in. dwóch członków Rady Stałej KEP oraz Przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP.

Publikujemy listę decyzji podjętych podczas 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski:

CZYTAJ DALEJ

Polska ponownie poświęcona!

2021-06-08 12:34

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 10-12

[ TEMATY ]

serce

Anna Wiśnicka

W jakim celu ponownie oddajemy nasz kraj Sercu Jezusa, skoro poświęcenie miało już miejsce w 1921 r. na Małym Rynku Krakowie?

Ojciec Robert Więcek, jezuita, dyrektor Krajowego Sekretariatu Apostolstwa Modlitwy, wyjaśnia: – To jak dmuchnięcie w popiół, który przykrywa żar, po to, by na nowo rozpalić serca wiernych gorejącym ogniem miłości. Skoro „ponownie”, to znaczy, że od czasu do czasu warto powrócić do źródeł. Z biegiem lat jakoś blednie wspomnienie o tym, co się wydarzyło. Duchowi synowie św. Ignacego Loyoli często powtarzają sentencję łacińską: repetitio mater studiorum est (powtarzanie jest matką wiedzy). W tym wyrażeniu także odkrywamy nutki nadziei związanej z tym ponowieniem. Jeszcze jedna myśl ojca Ignacego, która powtarza się w dynamice Ćwiczeń duchowych: mówi on, że nie ilość treści, a smakowanie nasyca duszę – o takie sycenie chodzi.

CZYTAJ DALEJ

Wpatrzeni w "ideał miłości" - pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2021-06-12 17:40

ks. Łukasz Romańczuk

Matka Boża Osobowicka

Matka Boża Osobowicka

Członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka pielgrzymowali po raz 29., z kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu na Święte Wzgórze na wrocławskich Osobowicach, gdzie znajduje się kaplica pw. Nawiedzenia NMP.

Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 9:30. Pielgrzymi, idąc do miejsca, gdzie czczona jest Matka Boża Osobowicka przeszli m.in. przez Most Milenijny. W trakcie drogi odmówiona została modlitwa różańcowa. Po przyjściu na miejsce pątnicy odprawili Drogę Krzyżową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję