Reklama

Z Wenezueli

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Episkopat wzywa do pokojowego dialogu

Episkopat Wenezueli wezwał prezydenta kraju - Hugo Chaveza do podjęcia pokojowego dialogu ze społeczeństwem. Dokument Episkopatu jest odpowiedzią na obecną trudną sytuację w Wenezueli, gdzie ogłoszony przez opozycję powszechny strajk grozi kolejnym rozlewem krwi (taki scenariusz ziścił się w kwietniu br. w czasie nieudanej próby obalenia prezydenta).
W dokumencie zatytułowanym Ten, kto nienawidzi brata swego, jest zabójcą - biskupi zaapelowali do wiernych o wzajemny szacunek, niezależnie od różnic dotyczących poglądów. Biskupi stwierdzili ponadto, że w ich kraju "systematycznie łamie się prawa człowieka, zwłaszcza do życia, bezpieczeństwa, wolności słowa, własności i swobodnego poruszania się".
Na zakończenie swego oświadczenia biskupi wezwali wiernych do nieustannych modłów o pokój w kraju.

Klonowanie zbrodnią przeciwko ludzkości

"Klonowanie jest zbrodnią przeciwko ludzkości" - stwierdził włoski minister zdrowia Girolamo Sirchia podczas uroczystości otwarcia nowego centrum biomedycznego przy Katolickim Uniwersytecie Włoch w Campobasso.
Min. Sirchia podkreślił m.in., że klonowanie zarówno reprodukcyjne, jak i tzw. dla celów terapeutycznych należy traktować tak samo jak "niewolnictwo, wykorzystywanie dzieci i działania nazistowskie".
"Dziś już nie wystarcza, że któreś z państw zabroni klonowania. Jedyną drogą, która może przynieść sukces, jest ogłoszenie klonowania jako zbrodni przeciwko ludzkości" - mówił włoski Minister. Jego zdaniem, w kategoriach moralnych nieistotne jest rozróżnienie między klonowaniem reprodukcyjnym a terapeutycznym. Takie rozróżnianie to jedynie "przebiegły ruch na szachownicy" - dodał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Apel o odwołanie się do Boga w Konstytucji Europejskiej

Obradująca w Brukseli Rada Episkopatów Wspólnoty Europejskiej ComECE podczas sesji plenarnej, 28-29 listopada br., zwróciła się z apelem do Unii Europejskiej o odwołanie się do Boga w przyszłej konstytucji europejskiej. Przewodniczący ComECE - biskup Hildesheim Josef Homeyer powiedział m.in., że zwłaszcza kraje oczekujące na przyjęcie w najbliższym czasie do UE spodziewają się umieszczenia invocatio Dei w przyszłej konstytucji. "Jeśli do tego nie dojdzie, będzie to dla nich szok" - stwierdził bp Homeyer.
Tymczasem, zdaniem sekretarza generalnego ComECE - ks. prał. Noela Treanora, odniesienie do Boga w konstytucji europejskiej nie wystarczy, potrzebne są zapisy dotyczące statusu Kościołów, gdyż to one mają konsekwencje dla porządku prawnego.

Reklama

Posłannictwo podziemnego Kościoła katolickiego przez internet

Umacnianie i rozszerzanie posłannictwa podziemnego Kościoła katolickiego w Chinach za pośrednictwem Internetu jest jednym z głównych zadań nowo powstałej organizacji - Chińscy Świeccy Rzymskokatolicy (CRCL). Założyli ją wierni wspomnianego Kościoła podziemnego. Z obawy przed prześladowaniami ze strony władz, nowo powstałą stroną internetową będzie oficjalnie zarządzał Amerykanin, a dla bezpieczeństwa całego projektu nie ujawniono nazwisk osób zaangażowanych w jego opracowanie.
CRCL pragnie dostarczać społeczności międzynarodowej dokładne dane o trudnościach, jakie napotyka Kościół podziemny w Chińskiej Republice Ludowej.

W oczekiwaniu na Boże Narodzenie

"Uroczystości Bożego Narodzenia odbędą się w Betlejem podobnie jak w latach ubiegłych; gwarantują to międzynarodowe umowy Stolicy Apostolskiej zarówno z Organizacją Wyzwolenia Palestyny, jak i z Państwem Izrael" - zapewnił m.in. rzecznik Kustodii Ziemi Świętej - o. David Jaeger OFM.
W oświadczeniu dla Radia Watykańskiego wyjaśnił on, że decyzja - podjęta przez przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Jasera Arafata - o odwołaniu obchodów dotyczy wyłącznie uroczystości "świeckich i ludowych".
Tymczasem przedstawiciel kancelarii ministra obrony Izraela Szaula Mofaza poinformował, że władze nie wykluczają, że wojsko wycofa się z Betlejem jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

Brazylia

W siedzibie Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii (CNBB) w Rio de Janeiro odbyło się spotkanie jej przewodniczącego - bp. Jayme Henrique Chemello z nowym prezydentem tego kraju - Luisem Inácio "Lula" da Silvą. Okazją do tego historycznego wydarzenia była pierwsza w dziejach wizyta, jaką prezydent elekt złożył w siedzibie Episkopatu. Wziął tam udział w części posiedzenia Rady Stałej CNBB.
Bp Chemello pochwalił prezydenta m.in. za odwagę "umieszczenia w programie rządu - jako pierwszego - punktu dotyczącego akcji żywieniowej dla narodu". Jednocześnie dodał, że w przyszłości biskupi będą przedstawiać rządowi pewne uwagi krytyczne. "Wykonujemy i będziemy nadal wykonywać swą podstawową rolę, będąc krytycznym sumieniem, co wypływa z samej Ewangelii" - powiedział.

Reklama

Hiszpania

Hiszpańscy internauci chcą wybrać świętego, który mógłby stać się oficjalnie patronem światowej sieci komputerowej. W tym celu katolicka strona El Ángel de la Web, założona w 1999 r. przez Hiszpana Angela Rodrigueza Vilagrana z Gerony, będzie zbierała propozycje do końca marca przyszłego roku, po czym wyniki zostaną przekazane Stolicy Apostolskiej, która podejmie odpowiednie decyzje.
Dotychczas najwięcej szans ma św. Izydor z Sewilli (+636). Inni kandydaci to: święte - Tekla i Rita z Cascii oraz święci - Archanioł Gabriel, Andrzej Apostoł i Piotr Łagodny.

Belgia

Katolickie Centrum Europejskie w Brukseli, pełniące posługę dla pracowników instytucji Unii Europejskiej, obchodziło 40-lecie istnienia. Powstało w 1962 r. na życzenie katolickich rodzin pracowników Komisji Europejskiej, głównie z Włoch i Francji. Ówczesny biskup Brukseli pieczę nad centrum powierzył jezuitom. W latach 70. dołączyli do nich Hiszpanie i Portugalczycy, a kilka lat temu także Polacy pracujący w instytucjach UE. Duszpasterską opiekę nad nimi sprawuje jezuita - o. Leszek Gęsiak.

Jugosławia

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) potępiła burzenie kościołów i innych obiektów należących do Serbskiego Kościoła Prawosławnego w Kosowie, dokonywane prawdopodobnie przez albańskich ekstremistów. "Te przykre zdarzenia mają negatywne oddziaływanie na budowanie wieloetnicznego społeczeństwa w Kosowie" - stwierdził w Wiedniu 1 grudnia br. przewodniczący Rady Stałej KBWE - Francisco Seixas de Costa.
Natomiast jugosłowiański ambasador przy OBWE, Branislav Milinković, powiedział m.in., że utrzymujące się zjawisko burzenia obiektów serbskich w Kosowie utrudnia realizację podstawowego celu misji OBWE w regionie, jakim jest ochrona powracających w rodzinne strony uchodźców.

Tydzień na świecie

28 listopada Jan Paweł II przyjął na audiencji prywatnej prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmę.

5 grudnia Ojciec Święty przyjął Premiera RP - Leszka Millera. Szef rządu przekazał Papieżowi zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce.

Ok. 60 proc. Rosjan wierzy w Boga - wynika z ankiety przeprowadzonej przez rosyjski ośrodek badania opinii publicznej Romir. Natomiast 22 proc. ankietowanych określiło się jako ateiści. Spośród 2 tys. respondentów 69 proc. należy do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, 3 proc. - do Kościoła katolickiego lub protestanckiego, 2,5 proc. to muzułmanie, a 0,4 proc. - buddyści.

W 60 miastach świata po raz pierwszy obchodzony był Światowy Dzień Walki z Karą Śmierci. Jego inicjatorem jest katolicka Wspólnota św. Idziego oraz wiele organizacji pozarządowych, tworzących Światową Koalicję przeciwko Karze Śmierci. Apel o zaniechanie wykonywania kary śmierci podpisało już niemal 5 mln osób ze 145 krajów świata. W ub. r. wykonano ponad 4,7 tys. wyroków śmierci, w tym 3,5 tys. w Chinach. Jak dotąd karę śmierci utrzymuje jeszcze 86 krajów.

Dania nie wydała zatrzymanego na żądanie Kremla Ahmeda Zakajewa, współpracownika czeczeńskiego prezydenta Asłana Maschadowa, i wypuściła go na wolność. Duńskie Ministerstwo Sprawiedliwości uznało, że rosyjskie żądania wydania Zakajewa jako zbrodniarza wojennego są całkowicie bezpodstawne. Tymczasem Rosja oskarżyła Danię o tolerowanie terrorystów.

Wielka Brytania przedstawiła 23-stronicowy raport, w którym oskarża prezydenta Iraku Saddama Husajna o masowe łamanie praw człowieka. Przypomniano m. in., że z powodu prześladowań 3-4 mln Irakijczyków uciekło z ojczyzny.

Unijni ministrowie zdrowia uzgodnili, że na terenie UE od 2005 r. we wszystkich gazetach i czasopismach będzie obowiązywał zakaz reklamy wyrobów tytoniowych. Obejmie on także radio, Internet oraz odbywające się w krajach UE imprezy o charakterze międzynarodowym.

Sąd w Budapeszcie skazał na 9 lat więzienia pielęgniarkę, zwaną czarnym aniołem, która podczas pracy w szpitalu uśmierciła kilkudziesięciu pacjentów.

Ok. 10 tys. rolników protestowało w Pradze przeciwko propozycjom Unii Europejskiej dotyczącym m.in. ograniczenia dopłat bezpośrednich. Jednocześnie domagali się pomocy państwa w zwalczaniu ostrego kryzysu w rolnictwie, do którego przyczyniła się m.in. tegoroczna powódź w Czechach.

W II turze wyborów prezydenckich w Słowenii zwycięstwo odniósł dotychczasowy premier tego kraju - Janez Dmovszek (otrzymał 56,3 proc. głosów).

Uczestnicy III Zjazdu Kongresu Polaków w Rosji w liście do prezydenta Władimira Putina zażądali pełnej rehabilitacji Polaków i uznania ich za naród represjonowany w czasach stalinowskich.

Rosja rozpoczęła likwidację obozów uchodźców w Inguszetii, gdzie koczują uciekinierzy z Czeczenii (już wyłączono im prąd i gaz). Tym samym kilkadziesiąt tysięcy Czeczenów zostanie w zimie bez dachu nad głową.

Podczas wizyty w komunistycznych Chinach prezydent Władimir Putin zapewnił gospodarzy, że Rosja nie nawiąże stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, natomiast Jiang Zemin poparł walkę Rosjan z "terrorystami czeczeńskimi".

Al-Kaida przyznała się do zorganizowania zamachu na izraelskich turystów w Kenii, w wyniku którego zginęło 16 osób.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki Piątek zostawia nas nagle samych na środku drogi... Zapada cisza

Agnieszka Bugała

Te godziny, które dzieliły świat od śmierci do zmartwychwstania musiały być czasem niepojętego napięcia...

Święte Triduum to dni wielkiej Obecności i... Nieobecności Jezusa. Tajemnica Wielkiego Czwartku – z ustanowieniem Eucharystii i kapłaństwa – wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy. Wielki Piątek, po straszliwej Męce Pana, zostawia nas nagle samych na środku drogi. Zapada cisza, która gęstnieje. Mrok, w którym nie ma Światła. Wielka Sobota – serce nabrzmiewa od strachu, oczekiwanie zadaje ból fizyczny. Wróci? Przyjdzie? Czy dobrze to wszystko zrozumieliśmy? Święte Triduum – dni, których nie można przegapić. Dni, które trzeba nasączyć modlitwą i trwaniem przy Jezusie.

CZYTAJ DALEJ

Dziś jest tylko jeden plan: krzyż

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Didgeman/pixabay.com

Rozważania do Ewangelii J 18, 1 – 19, 42.

Wielki Piątek, 29 marca

CZYTAJ DALEJ

Wielki Czwartek w archikatedrze przemyskiej

2024-03-29 10:59

Rafał Czepiński

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczęła obchody Triduum Paschalnego.

28 marca 2024 r. Eucharystii w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu przewodniczył bp Krzysztof Chudzio, a homilię wygłosił abp senior Józef Michalik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję