Reklama

Sursum corda

W "Studiu otwartym" o Radiu Maryja

Ks. Ireneusz Skubiś
Niedziela Ogólnopolska 50/2002

Red. Janek Pospieszalski w cyklicznym programie Telewizji Puls Studio otwarte - Cybernetyki 7 podjął gorący temat, bulwersujący w ostatnim czasie prawie całą Polskę. Debata dotyczyła Radia Maryja. Temat został wywołany w związku z filmem dziennikarza Rzeczpospolitej - Jerzego Morawskiego pt. Imperium ojca Rydzyka, wyemitowanym w I Programie TVP. Film oraz seria artykułów zamieszczonych w tym samym czasie w wysokonakładowych dziennikach i czasopismach zrobiły wrażenie ogromnej nagonki na Radio Maryja, przypominającej metody walki ideologicznej z czasów PRL, gdy Polską rządziła partia komunistyczna. Ten zmasowany atak na katolicką rozgłośnię pokazał, jak bardzo silne jest lobby komunistyczne, szczególnie w polskich mediach. Wiadomo, że media, a więc prasa, radio i telewizja, są prawie w całości w rękach ludzi nieżyczliwych Kościołowi.
Imperium ojca Rydzyka to film, w którym zastosowano metody, jakimi można by się posłużyć do realizacji filmu o jakiejś grupie przestępczej. Zostało to zauważone podczas rozmowy w studiu Telewizji Puls, w której uczestniczył m.in. bp Sławoj Leszek Głódź. Prof. Bogusław Wolniewicz oświadczył, że słuchał audycji Radia Maryja przez ostatnie miesiące i może stwierdzić, że jest ono prowadzone w sposób profesjonalny, fachowy i kulturalny. Nie zgodził się z zarzutami, które były stawiane Radiu, i w sposób zdecydowany stanął w jego obronie. Było to tym bardziej znamienne, że - jak sam siebie określił - jest ateistą i dla niego niebo jest puste. Stoi nad grobem, za którym nie ma nic. Zauważył, że komunizmowi polskiemu odrastają kły, są one jeszcze mleczne, ale mogą być bardzo groźne. To stwierdzenie Pana Profesora telewidzowie przyjęli z ogromnym zaciekawieniem.
Bardzo ważne były wypowiedzi bp. Głódzia, które merytorycznie wyjaśniały sprawę. Ksiądz Biskup przyniósł ze sobą Kodeks Prawa Kanonicznego i przedstawił zasady obecności księży diecezjalnych i zakonnych w mediach publicznych. Przypomniał, że gdy ksiądz zamierza w mediach publicznych zająć stanowisko w sprawach moralności czy w odniesieniu do zagadnień dotyczących nauki Kościoła, musi być w łączności ze swoim biskupem ordynariuszem lub przełożonym zakonnym.
Magdalena Bajer - przewodnicząca Rady Etyki Mediów - stwierdziła, że filmu Imperium ojca Rydzyka nie widziała i w związku z tym nie może się wypowiedzieć, ale przyszła na spotkanie. Jesteśmy zdziwieni tym faktem, gdyż w Polsce w ostatnich dniach - od czasu emisji filmu - wrzało i Przewodnicząca Rady Etyki Mediów powinna film znać. Jeżeli nie mogła go oglądać w godzinie emisji, powinna uczynić to później, bo przecież jest to możliwe. Wtedy przyszłaby na spotkanie przygotowana.
Z ogromnym oburzeniem przyjęliśmy wystąpienie M. Bajer, która nazwała wypowiedzi prof. Jerzego Roberta Nowaka "chwastami". Takie powiedzenie ubliża Panu Profesorowi, znanemu i cenionemu w Polsce i na świecie. Nie wiem, jakie kwalifikacje ma p. Bajer, ale jedno jest ważne - nie wolno ubliżać żadnemu człowiekowi. Jeżeli prof. Nowak nie mówi prawdy, to niech p. Bajer to udowodni. Zapytana w programie o konkrety - nie wskazała ich. Dlaczego więc w ten sposób odnosi się do tego wybitnego, szanowanego człowieka? W Niedzieli co tydzień publikujemy teksty prof. Nowaka i wiemy, że Czytelnicy bardzo oczekują na te publikacje. Jeżeli Pani Przewodnicząca chciała w ten sposób uderzyć w Profesora wyższej uczelni, to powinna zastanowić się, czy jej miejsce w Radzie Etyki Mediów jest właściwe. Protestujemy przeciwko takim postawom ludzi, którzy mają stać na straży etyki w mediach. Zostawmy to osądowi świadków tego wydarzenia.
Wracając do dyskusji w Studiu otwartym, chcielibyśmy pogratulować red. Jankowi Pospieszalskiemu i red. Pawłowi Nowackiemu znakomitego przygotowania programu. Pragniemy, żeby Telewizja Puls jak najszybciej mogła normalnie funkcjonować. Prosimy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, by zechciała pomóc tej stacji wrócić na łącza naziemne. Na Telewizję Puls czekają Polacy. Jest ona na pewno telewizją alternatywną w stosunku do tego, co możemy oglądać w polskich mediach.

Reklama

Kościół to nie firma, nie upadnie. Chrystus go nie opuści!

2019-09-20 08:22

www.vaticannews.va

„Wielu katolików jest zaniepokojonych, a nawet zrozpaczonych. Jako człowiek wierzący, chciałbym przypomnieć, że Kościół to nie firma, międzynarodowa korporacja czy państwo. A zatem nie może upaść” – powiedział Vittorio Messori. Czołowy katolicki apologeta, współtwórca książkowych wywiadów z kard. Ratzingerem, odniósł się do kryzysu we współczesnym Kościele.

aradaphotography/pl.fotolia.com

Przyznał on, że powodów do zmartwień nie brakuje. Niepokój budzą na przykład niejasności związane z Synodem Biskupów o Amazonii. Szerzy się zamęt, ludzie są zdezorientowani. Messori przypomina jednak, że Kościół należy do Chrystusa, który kieruje nim z mądrością. „Myślę, że na koniec Ojciec zainterweniuje. Bóg przekracza nasze ograniczone możliwości postrzegania” – dodał włoski pisarz w wywiadzie la portalu La Fede Quotidiana.

Niepokoi go natomiast narastający w Kościele konformizm. „Mówi się, że żyjemy w Kościele miłosierdzia, otwartego dialogu i szczerości, a zarazem wielu kardynałów i biskupów boi się podzielić swymi obawami”. Messori wspomina, że kiedy on sam postanowił się kiedyś podzielić swymi wątpliwościami na łamach dziennika Corriere della Sera, spotkały go za to obelgi i ostry atak ze strony niektórych katolickich mediów.

Powstał nawet komitet, który domagał się, aby ten mediolański dziennik zerwał z nim współpracę. „Jestem zatem zaniepokojony, ale nie zrozpaczony. Chrystus nie opuści swego Kościoła” – dodaje na zakończenie włoski pisarz i apologeta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dziękczynienie za 95 lat istnienia Lasów Państwowych

2019-09-21 14:23

BPJG

Ok. 6 tys. pielgrzymów uczestniczy w 23. Pielgrzymce Leśników, odbywającej się w sobotę, 21 września na Jasnej Górze. Na doroczna modlitwę pod hasłem: „Lasy Państwowe od 95 lat wiernie z narodem” przybyli pracownicy leśnictwa, zakładów usług leśnych, przemysłu drzewnego, parków narodowych, wyższych i średnich szkół leśnych, przedstawiciele ruchów ekologicznych oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Wraz z nimi przybyli: minister środowiska Henryk Kowalczyk i dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny.

©/BPJG Krzysztof Świertok

„Ja przede wszystkim pragnę podziękować Pani Jasnogórskiej, Bogu, za rok, który był w leśnictwie, za mój nadzór nad leśnikami, za to, że leśnicy pełnią taką ważną misję, misję społeczną ochrony przyrody, misję gospodarczą - mówi o intencjach minister Henryk Kowalczyk - Myślę, że na to zaufanie, którym leśnicy są obdarzeni przez społeczność, w pełni zasługują. To niezwykle ważna misja, ważna funkcja. Na dalsze lata będziemy dzisiaj wszyscy wspólnie prosić o Boże błogosławieństwo dla Lasów Państwowych i wszystkich związanych z gospodarką leśną, aby model polskiego leśnictwa, który jest, nie był nigdy zagrożony, ale też żeby leśnicy mogli spokojnie pracować, mimo czasami różnych niesprawiedliwych ataków ze strony organizacji pozarządowych i innych jednostek. Ja ufam leśnikom, wierzę w ich mądrość, wiedzę, stuletnie doświadczenie i sądzę, że będą dalej skutecznie chronić polską przyrodę i dbać o polskie lasy”.

„Najbardziej Polacy są dumni z takiej racjonalnej, bardzo przemyślanej gospodarki leśnej, która z jednej strony zapewnia surowiec dla przemysłu meblarskiego, z drugiej też umożliwia mieszkańcom swobodny dostęp do lasu i korzystanie z jego dobrodziejstw jak grzyby, jagody, ale przede wszystkim rekreacja, która jest w obecnym czasie niezwykle istotna. Do lasu się idzie po wypoczynek, po relaks, po wytchnienie, na kontemplację, więc myślę, że to też jest ważna misja, nie mniej ważna niż ochrona przyrody. Lasy potrafią łączyć te wszystkie funkcje, wszystko realizując z własnych środków finansowych, co jest niezwykle istotne, nie otrzymują dotacji budżetowej. Ten model polskiego leśnictwa jest godny naśladowania i myślę, że wiele państw europejskich patrzy na nasz model i uznaje go za wzorzec” - podkreśla minister środowiska.

„Przybywają tu leśnicy z terenu całej Polski, a mamy 470 jednostek organizacyjnych w kraju - mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych - Mamy za co dziękować, przede wszystkim za to, że w tym roku obchodzimy jubileusz 95-lecia Polskich Lasów Państwowych. To odradzająca się Polska w 1924 roku, uchwałą Rady Ministrów, pod kierunkiem wówczas premiera Grabskiego, podjęła uchwałę o powołaniu Polskich Lasów Państwowych. W ten sposób od 95 lat istniejemy i funkcjonujemy w Polsce, służymy całemu społeczeństwu. Co jest ważne, lasy przeszły bardzo wiele ciężkich, trudnych sytuacji i od II Wojny Światowej zaczęły się tak naprawdę rozwijać, bo od tego czasu przybyło 50% lasów w Polsce, jest to powierzchnia 2,5 miliona hektarów i tych lasów cały czas przybywa. Za to dziękujemy, że przetrwaliśmy, że obchodzimy ten jubileusz i prosimy naszą Patronkę, aby nas dalej prowadziła na kolejne lata Polskich Lasów Państwowych, w służbie lasom i ludziom”.

Przed Mszą św. list do uczestników pielgrzymki od prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał Paweł Sałek, doradca prezydenta ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej. „Pragnę wyrazić moją wdzięczność wszystkim pracownikom Lasów Państwowych za trud, jaki wkładają państwo w zachowanie polskich lasów - pisał prezydent RP - 95 lat państwowej gospodarki leniej w Polsce, upewnia nas w przekonaniu, że las jako dobro wspólne, powinien podlegać szczególniej ochronie Państwa i pozostać jego własnością. Lasy mają dla Polski znaczenie strategiczne, są ostoją bioróżnorodności, zielonymi płucami i rezerwuarem wód gruntowych. Gospodarka leśna musi być przemyślana, spójna i długofalowa, a gwarancją tego są Lasy Państwowe”. Prezydent podziękował m.in. za wspólne akcje „Sadzimy” i „Sprzątamy”, ponieważ „przypominają one, że o las możemy i powinniśmy dbać wszyscy”.

Słowa pozdrowienia od premiera RP Mateusza Morawieckiego odczytał Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa. „Polscy leśnicy gospodarują i dbają o powierzone im obszary z troską o środowisko i przekazanie naszego przyrodniczego dziedzictwa następnym pokoleniom - pisze do leśników premier Morawiecki - Wiem, że udział w pielgrzymce jest wyrazem osobistego zaangażowania w pielęgnowanie dziedzictwa naszej Ojczyzny, wyrosłej na chrześcijańskich fundamentach. Polscy leśnicy od lat udają się na Jasną Górę, by polecać ważne sprawy opiece Matki Boskiej Częstochowskiej. Wszystkim uczestnikom życzę, by doświadczenie wspólnej pielgrzymki przyniosło nowe siły w codziennej służbie na rzecz naszych obywateli”.

Przemówienia wygłosili również: minister środowiska Henryk Kowalczyk i Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Eucharystii o godz. 11.00 na Szczycie przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W koncelebrze udział wzięli: bp Tadeusz Lityński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska oraz regionalni duszpasterze. W imieniu ojców i braci paulinów słowa pozdrowienia wygłosił o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry.

„Gromadzimy się dzisiaj na Jasnej Górze, aby na wzór Maryi, czuwać nad naszą wiernością Chrystusowi, Kościołowi i Ojczyźnie - mówił w homilii abp Wacław Depo - Ta wierność, jako zadanie trudnej i odpowiedzialnej pracy, została wpisana w hasło waszej pielgrzymki ‘Wiernie z Narodem’. Jednocześnie dziękujemy Bogu za dar odzyskania utraconej wolności przeszło sto lat temu, w tym również za dar istnienia, piękno i dobroczynny charakter polskich lasów. Ten dar jest konstruktywny także w dziedzinie duchowej, czego dowodem jest wasze pielgrzymowanie, już po raz 23. na Jasną Górę”.

„Wy zawsze, pielgrzymując, idziecie ku lepszej przyszłości, za którą dzisiaj już bierzecie odpowiedzialność. Ta wasza pielgrzymka, wspólnoty ludzi w zielonych mundurach, jest świadectwem nadziei, która ożywia dusze i serca ludzkie, i życiu naszemu przywraca pełny wymiar, i sens bytowania i pracy” - mówił do leśników abp Depo.

W czasie Eucharystii Akt Zawierzenia odczytał dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny. Na zakończenie Mszy św. słowa podziękowania wygłosił bp Tadeusz Lityński.

Oprawę muzyczną przygotowali: Zespół Reprezentacyjny Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach oraz Orkiestra Reprezentacyjna Lasów Państwowych przy Technikum Leśnym w Tucholi.

o. Stanisław Tomoń

BPJG/ sm

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem