Reklama

Wiara

Uderz w pasterza, rozproszą się owce

Każda wspólnota, jeśli się podzieli, wykończy się. Nie potrzeba będzie zewnętrznych sił. Wewnętrznie wykończą w rodzinie, we wspólnocie, w partii – mówił abp Józef Michalik podczas Mszy św. w Strachocinie na Podkarpaciu. Emerytowany metropolita przemyski wziął udział w comiesięcznej modlitwie ku czci św. Andrzeja Boboli na tzw. Bobolówce – w miejscu rodzinnego domu patrona Polski.

[ TEMATY ]

abp Józef Michalik

Karol Porwich

Abp Michalik zwrócił uwagę, że Pan Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy „nie modlił się o wiarę, o miłość między ludźmi, o miłość do Pana Boga, ani nawet o inne potrzebne ludziom sprawy”, ale o jedność. – Dobrze wiemy, że najskuteczniej się unieszkodliwia nieprzyjaciół, jeśli się ich podzieli. Każda wspólnota, jeśli się podzieli, wykończy się. Nie potrzeba będzie zewnętrznych sił. Wewnętrznie wykończą w rodzinie, we wspólnocie, w partii – wskazywał.

Arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej przyznał, że rozbicie nie ominęło także Kościoła, który podzielony jest na katolicki, prawosławny i protestancki, a one – szczególnie protestantyzm – na kolejne odłamy. Jak stwierdził, są one nieszczęściem ludzi wierzących w Chrystusa, a ich przyczyną jest grzech, niezdrowa ambicja, egoizm, pycha i podszepty szatana.

Podziel się cytatem

Reklama

Abp Michalik ocenił, że czasy ataków na Kościół nigdy nie mijają, jedynie „jak fale, raz tu, raz tam uderzają”. – Teraz nad Europą jest ta wichura nienawiści do Kościoła katolickiego. We Francji mordują księży. I w Polsce jest wysiłek podzielenia Kościoła. Uderz w pasterza, rozproszą się owce. Zawsze się zaczynały prześladowania od księży – mówił.

Zdaniem byłego przewodniczącego Episkopatu Polski, „Polska staje się dzisiaj partyjna”. – To dzieli ludzi, to jest bardzo niebezpieczne i złe, to niedopuszczalne – podkreślił.

Hierarcha skrytykował polityków, którzy interesy własne lub partyjne przekładają nad dobro Polski. Dramatem nazwał sytuacje, kiedy osoby wierzące brały udział w „czarnych marszach” i opowiadały się za aborcją. – Jest to czas bardzo trudny i trzeba żebyśmy popatrzyli na to, że jest atak na kulturę chrześcijańską – uznał.

Reklama

W opinii abp. Michalika ataki na moralność stały się systematyczne i dochodzi do tego, że „w niektórych krajach nie wolno bronić moralności, życia zgodnego z prawem natury”.

Równie krytycznie ocenił coraz powszechniejsze wulgaryzmy w przestrzeni publicznej. – To jest hańba dla kultury tysiącletniej w Polsce – stwierdził duchowny.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że dużo mówi się o „wolności dla wszystkich”, ale „z wyjątkiem dla katolików”. W obronę wziął o. Tadeusza Rydzyka i Radio Maryja. Skrytykował też proces, jaki niedawno wytyczono Fundacji Lux Veritatis. – On też ma prawo żyć, głosić Ewangelię i uczyć ludzi modlitwy – zaznaczył abp Michalik.

2021-07-17 07:35

Ocena: +12 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Michalik opowiedział nam Polskę

Homilia abp. Józefa Michalika, wygłoszona podczas Mszy św. w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski z udziałem Episkopatu, Jasna Góra, 3 maja 2013 r.

Najdostojniejsi, Czcigodni Konfratrzy,
Drodzy Czciciele Maryi,
Drodzy Bracia i Siostry!

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: władze Getafe zakazały procesji z figurą patronki miasta

2021-09-28 10:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

Studio Graficzne TN

Władze położonego koło Madrytu miasta Getafe są krytykowane w mediach społecznościowych i przez regionalną prasę w związku z niekonsekwencją w organizacji wrześniowych świąt regionu za zbyt przesadne restrykcje przeciwepidemiczne. Głównym tematem krytyki wobec ratusza w Getafe, w tym szczególnie burmistrz hiszpańskiego miasta Sary Hernandez, jest niekonsekwencja w egzekwowaniu restrykcji sanitarnych. Związana ze współrządzącą krajem Hiszpańską Socjalistyczna Partią Robotniczą (PSOE) polityk zakazała bowiem tradycyjnej procesji z figurą Matki Bożej, patronki miasta, ale również jej wystawienia w miejscowej katedrze.

W uzasadnieniu Hernandez stwierdziła, że peregrynacja wizerunku Maryi przez miasto nie może się odbyć w związku z wysokim ryzykiem dla zdrowia publicznego, występującym w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza dziękczynna w archikatedrze za beatyfikację Prymasa

2021-09-28 21:44

[ TEMATY ]

Warszawa

Eucharystia

bł. kard. Stefan Wyszyński

Agata Kowalska

- Dziękujemy dziś Bogu za jego bezgraniczne zawierzenie Soli Deo – per Mariam, samemu Bogu przez Maryję. Niech heroiczna wiara i miłość obojga nowych Błogosławionych przypomni nam nasze powołanie do świętości! - powiedział w homilii abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który przewodniczył w archikatedrze św. Jana w Warszawie dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po raz pierwszy we wtorek 28 września modlący się od lat w archikatedrze warszawskiej o beatyfikację Prymasa spotkali się wspólnie na dziękczynieniu za nią. Msze święte dziękczynne będą odprawiane odtąd w archikatedrze każdego 28 dnia miesiąca o godz. 19.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję