Reklama

Koneck

Prymas Tysiąclecia patronem Zespołu Szkół

We wrześniu ubiegłego roku w Zespole Szkół w Konecku rozpoczęto działania mające na celu wybranie patrona placówki. Nauczyciele i rodzice zgodnie uznali, że w dobie upadku autorytetów i kryzysu wartości działania wychowawcze będą skuteczniejsze, jeśli zostaną oparte o wzorzec osobowościowy, wzorzec postawy etycznej i moralnej. Ankietowani uczniowie, nauczyciele i rodzice uznali, że najlepszym patronem dla szkoły będzie kard. Stefan Wyszyński.

12 marca br. Rada Gminy w Konecku podjęła uchwałę o nadaniu Zespołowi Szkół w Konecku imienia Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego, a sama uroczystość odbyła się niespełna trzy miesiące później, 7 czerwca br. W jej trakcie odbyło się też poświęcenie i wręczenie sztandaru oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać Patrona.

Szkolna uroczystość zgromadziła wielu uczestników. Wzięli w niej udział przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, władze powiatu aleksandrowskiego, władze samorządowe gminy Koneck, rodzice, grono pedagogiczne, emerytowani pracownicy, delegacje ościennych szkół oraz uczniowie. Przybył także bp Roman Andrzejewski, któremu towarzyszyli proboszcz parafii św. Prokopa w Konecku - ks. Jan Andrzej Radaszewski oraz ks. Zygmunt Kuśmierek - proboszcz parafii św. Marcina BM w Straszewie.

Zebranych w szkolnej sali gimnastycznej gości powitał dyrektor Zespołu Szkół Dariusz Wochna, który następnie wygłosił okolicznościowe przemówienie dotyczące postaci Księdza Prymasa i jego wpływu na polską historię, kulturę i myśl społeczno-polityczną XX w.

Mówca podkreślił również przekonanie grona pedagogicznego do celowości stosowania się w pracy wychowawczej do wskazówek Prymasa Tysiąclecia dotyczących miłości Boga, bliźniego i Ojczyzny: "Nauka kard. Wyszyńskiego zachowała swoją uniwersalną wymowę i ponadczasową mądrość humanisty podążającego drogami prawdy o człowieku i o świecie. Był bowiem prawdziwym nauczycielem, po którego wskazania będziemy sięgać teraz i w przyszłych pokoleniach".

Rozpoczęła się ważna ceremonia przekazania szkole sztandaru, ufundowanego przez społeczeństwo gminy Koneck. Przewodnicząca Rady Rodziców Maria Kisielewska wręczyła go wójtowi gminy Ryszardowi Borowskiemu, który przekazał sztandar Dyrektorowi Zespołu Szkół. Dokonawszy prezentacji sztandaru, dyr. D. Wochna wręczył go uczniom, którzy złożyli uroczyste ślubowanie.

Następnie bp Andrzejewski odsłonił i poświęcił znajdującą się w holu brązową tablicę ku czci Patrona - dar nauczycieli, rodziców i uczniów. Na pamiątkę tak ważnego dla szkolnej społeczności dnia goście dokonali wpisu do Złotej Księgi. Na zakończenie odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów, przygotowanych przez nauczycieli: Renatę Grzegórską, Wiolettę Możdżeń, Wiolettę Wicher i Janusza Lewandowskiego.

Na drugą część uroczystości wszyscy przeszli do kościoła parafialnego pw. św. Prokopa. Tu uczestniczyli w uroczystej Mszy św., w trakcie której Ksiądz Biskup dokonał poświęcenia sztandaru oraz udzielił sakramentu bierzmowania uczniom Gimnazjum.

W zgodnej opinii wszystkich uczestników uroczystość nadania imienia Zespołowi Szkół w Konecku pozostanie długo w pamięci uczniów i społeczeństwa Gminy Koneck.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi o polskości - zbliża się Kongres Młodzieży Polonijnej

2022-11-29 15:10

Karol Porwich/Niedziela

Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się 3 grudnia w formie online pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wezmą w nim udział młodzi ludzie mieszkający poza granicami kraju, m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii i USA.

Do wzięcia udziału w Kongresie zachęca delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Pokażemy piękne postaci patriotów, Polek, które służyły ojczyźnie. To Natalia Tułasiewicz i Wanda Malczewska. Będą świadectwa młodych, którzy żyją poza granicami Polski, a czują się i są Polakami. Będziemy śpiewać, modlić się, także za ojczyznę” – informuje bp Turzyński.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah: wolność religijna zagrożona także na Zachodzie

2022-11-29 15:06

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

Chrześcijanie na Zachodzie nie powinni brać wolności religijnej i wolności kultu za pewnik – podkreśla kard. Robert Sarah. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zauważa, że wolność religijna atakowana jest na różne sposoby, a męczennicy nadal umierają za swą wiarę na całym świecie. Dzieje się tak nie tylko w odległych zakątkach globu, ale również na Zachodzie, gdzie wolność religijna jest także zagrożona.

Kard. Sarah wskazuje, że w przypadku Zachodu mamy obecnie do czynienia nie tyle z otwartą nienawiścią do wiary, ile coraz bardziej widocznymi i pogłębiającymi się uprzedzaniami wobec chrześcijaństwa. Afrykański hierarcha mówił o tym w wywiadzie dla telewizji EWTN prezentując swą najnowszą książkę pt. „Katechizm życia duchowego”. Jest ona głęboką refleksją nad siedmioma sakramentami oraz nad tym, jak czynić postępy w życiu duchowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję