Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sumienie, mądrość i uczciwość lekarza

"Do zrozumienia chorego człowieka lekarzowi potrzebna jest nie maszyna, ale sumienie, mądrość i bezgraniczna uczciwość" - uważa arcybiskup łódzki Władysław Ziółek, krajowy duszpasterz służby zdrowia. Spotkał się on 11 lutego z lekarzami i pacjentami odnowionego szpitala im. Madurowicza w Łodzi. Poświęcił też budynki właśnie odnowionej placówki.
Zdaniem krajowego duszpasterza służby zdrowia, "w dobie dzisiejszych sukcesów techniki istnieje pokusa, by pracę lekarza traktować jedynie jako zawód". Rozwój wiedzy i techniki medycznej ani nawet ustawa o zawodzie lekarza nie usprawiedliwiają zapominania o godności pacjentów.
Ksiądz Arcybiskup podkreślał, że lekarz musi dostrzec zza medycznej aparatury "zagubionego w świecie, niepowtarzalnego człowieka". Również człowiek chory nie może mieć przed sobą tylko maszyny czy komputera, ale - drugiego człowieka, a tym człowiekiem jest lekarz. Tymczasem - według abp. Ziółka - "nie zawsze można tę nadzwyczajną, spektakularną technikę pogodzić z dobrem pojedynczego człowieka. (...) To tutaj jest potrzebna etyka, która reguluje to odniesienie. To tutaj trzeba bardzo dobrze rozumieć słowa przysięgi lekarskiej: "Będę służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu". Trzeba liczyć się z zasadami deontologii lekarskiej. W tym właśnie miejscu mamy do czynienia z powołaniem" - podkreślał.
Ordynariusz łódzki powiedział, że w realizowaniu powołania lekarskiego ogromną rolę odgrywają wartości religijne.

Organizacje i Ruchy Abstynenckie List Otwarty

Zwracamy się do organizacji i osób zaangażowanych w rozwiązywanie problemów wynikających z nadużywania alkoholu o zajęcie publicznego stanowiska w sprawie projektów zmian w ustawie O wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zmierzają one do zliberalizowania przepisów o reklamie alkoholu.
W ubiegłej kadencji Parlamentu (we wrześniu 2001 r.) doprowadzono do ograniczenia reklamy i promocji alkoholu w telewizji i na billboardach. Zmiany te, popierane jednoznacznie przez ruchy i organizacje abstynenckie, spowodowane zostały udokumentowanymi wynikami badań wskazujących na gwałtowny wzrost picia piwa przez dzieci i młodzież oraz obniżanie wieku inicjacji alkoholowej, co wiązano z szeroką akcją promocji i reklamy piwa. Warto przypomnieć, że w ciągu 10 lat nastąpił znaczący wzrost spożycia piwa na statystycznego Polaka - z 33 litrów w roku 1993 do 69 litrów w roku 2002 r. Ograniczenie reklamy piwa miało na celu m.in. ochronę zdrowia szczególnie dzieci i młodzieży i przeciwdziałanie patologiom społecznym.
Tymczasem niedawno komisje sejmowe zaproponowały zniesienie ograniczeń dotyczących reklamy tego alkoholu. Zmierzają do tego, by m. in.:
- zezwolić na reklamę piwa w radiu, telewizji, kinach i teatrach od godziny 20.00, a nie jak obecnie od 23.00, a w niektórych przypadkach bez żadnych ograniczeń - gdy reklamy towarzyszą imprezom sportowym sponsorowanym przez producentów piwa;
- zezwolić na informowanie o sponsorowaniu przez browary i dystrybutorów piwa imprez sportowych i wszelkich innych;
- zezwolić na reklamę piwa na billboardach.
Zniesienie dotychczasowych ograniczeń przyniesie niekorzystne skutki zdrowotne i społeczne. W tej sytuacji głos środowiska szczególnie rozumiejącego te problemy może mieć wpływ na kształt stanowionego prawa. Silnemu lobby na rzecz niekorzystnych zmian trzeba przeciwstawić racjonalne argumenty i sprzeciw środowisk rozumiejących konsekwencje niepohamowanej reklamy alkoholu.
O naszych zastrzeżeniach do projektu zmian informowaliśmy w ubiegłym miesiącu Marszałka Sejmu RP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Antoni Szymański - Przewodniczący Sejmowej Komisji Rodziny Sejmu RP III Kadencji
Dariusz Kłeczek - Przewodniczący Senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej Senatu RP IV Kadencji

Gdańsk - Tarnobrzeg, 13 lutego 2003 r.

Peregrynacja różańca świętego w rodzinach

Ojciec Święty w liście apostolskim Różaniec Najświętszej Maryi Panny zaprosił Kościół do pogłębienia modlitwy różańcowej. W Roku Różańca Świętego i Jubileuszu 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II podejmujemy peregrynację różańcową w rodzinach, by przyjąć nauczanie Ojca Świętego i nadal wspierać modlitwą jego apostolską posługę.
Różaniec prowadzony przez Ojca Świętego w Ludźmierzu 7 czerwca 1997 r. zobowiązuje nas do podjęcia orędzia różańcowego.
W 93 parafiach dekanatów: Białka Tatrzańska, Biały Dunajec, Czarny Dunajec, Jabłonka, Jordanów, Niedzica, Nowy Targ, Rabka, Zakopane - będzie realizowany ten program duszpasterski i w Wielkim Poście rozpocznie się peregrynacja różańcowa.
W bazylice w Ludźmierzu 1 marca o godz. 12.00 podczas Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem bp. Kazimierza Nycza zostanie poświęconych 400 różańców, które będą przekazane delegacjom poszczególnych parafii. Następnie w parafiach na początku Wielkiego Postu rozpocznie się modlitwa. Przygotowywany jest też specjalny modlitewnik, z rytuałem i modlitwami na tę okazję. Przez dobę w rodzinie będzie czas wspólnej modlitwy i lektury nauczania apostolskiego - Wielki Post daje ku temu dobrą sposobność.
W Ludźmierzu w pierwsze soboty marca, kwietnia i maja o godz. 10.00 w Domu Pielgrzyma odbędą się dni skupienia dla pragnących pogłębić modlitwę różańcową, a więc dla zelatorów Różańca św., członków Kół Różańcowych, a także dla każdego wierzącego.
Duszpasterze sanktuarium serdecznie zapraszają do szkoły najlepszej - różańcowej.

Reklama

Ks. Tadeusz Juchas - Kustosz z Ludźmierza

Polsko-niemiecka modlitwa

3 lutego Niemcy i Polacy dziękowali na Jasnej Górze za dwuletnią obecność obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w parafii Świętego Krzyża w Görlitz. Mszy św. koncelebrowanej o godz. 14.30 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył biskup diecezji Görlitz Rudolf Müller, z którym koncelebrowali: biskup sąsiadującej diecezji legnickiej Tadeusz Rybak, ks. Heinz Grimm - były proboszcz parafii Świętego Krzyża w Görlitz, ks. Hubert Seewal - jej obecny proboszcz, ks. prał. Jan Mycek - proboszcz parafii św. Bonifacego w Zgorzelcu, o. Dariusz Szuba - tłumacz i ks. Andrzej Jarosiewicz - kapelan biskupi. W pielgrzymce wzięło udział 80 osób z Polski i Niemiec. W powitaniu przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski, nawiązując do comiesięcznej modlitwy różańcowej w kościele w Görlitz, powiedział: "Niech Wasza modlitwa stanie się również wielkim wołaniem o dar Chrystusowego pokoju między narodami oraz o sprawiedliwość i miłość społeczną". W homilii bp Müller przypomniał o swoich spotkaniach z Matką Bożą Jasnogórską. Na zakończenie, nawiązując do uroczystości, powiedział: "Mogę Ją dzisiaj tak kochać, jak kocha i czci Ją polski naród (...). W Görlitz pomaga nam Matka Boża budować mosty i chce pogodzić nasze narody". Na zakończenie Mszy św. bp Rybak powiedział: "Dzisiaj jest dla nas wielkim przeżyciem, że biskupi dwóch sąsiednich diecezji razem z przedstawicielami wiernych tych diecezji są tutaj - przed Maryją Matką Kościoła jako dzieci tego samego Kościoła".
Jednym z inicjatorów zjednoczenia polsko-niemieckiego w miastach Görlitz i Zgorzelec jest Dariusz Kowalak. "Gdy zobaczyliśmy w podziemiach Bazyliki św. Piotra w Watykanie Kaplicę Matki Bożej Częstochowskiej - mówił o początkach idei instalacji Obrazu Jasnogórskiego w Görlitz - przyszło nam na myśl, żeby parafii przy samej granicy, do której uczęszczają zarówno Niemcy, jak i Polacy, podarować kawałek polskiej duszy". Co tydzień przed ołtarzem Matki Bożej Jasnogórskiej w kościele Świętego Krzyża w Görlitz Polacy i Niemcy łączą się we wspólnej modlitwie. "Odmawiamy razem Różaniec po niemiecku i po polsku i staramy się pielęgnować kult maryjny" - stwierdził. Po Mszy św. biskupi otrzymali ryngrafy Matki Bożej Jasnogórskiej.

Rekolekcje duszpasterzy ludzi pracy

W dniach 3-6 lutego trwały na Jasnej Górze 22. rekolekcje duszpasterzy ludzi pracy z udziałem ok. 70 kapłanów. Spotkaniu przewodniczył abp Tadeusz Gocłowski - krajowy duszpasterz ludzi pracy. "Zawsze tematyka rekolekcji jest podwójna - tłumaczył abp Gocłowski. - Jest ona refleksją nad kapłaństwem, bo przecież duszpasterze ludzi pracy niczym się nie różnią jako kapłani od innych duszpasterzy. Przede wszystkim jednak myślimy o wielkich liczbach bezrobotnych". Tegoroczne nauki rekolekcyjne głosił o. Leon Knabit, benedyktyn z Tyńca. Tematem konferencji były słowa: Z Chrystusem w Nowym Tysiącleciu. O. Knabit podkreślił, że duszpasterza działającego w środowisku ludzi pracy powinna charakteryzować "wyobraźnia miłosierdzia". "Duch nasz musi być blisko Boga, abyśmy mogli stanąć przed bezrobotnym i głosić Chrystusa, abyśmy mogli dostrzec tych, którzy nie mają nic" - mówił. Na codzienny program rekolekcji złożyły się także: Msza św. pod przewodnictwem abp. Gocłowskiego, wspólna Liturgia Godzin i Apel Jasnogórski.

W skrócie

W dniach 3-5 lutego trwała druga tura paulińskich rekolekcji powołaniowych. Uczestniczyło w nich ok. 70 chłopców z całej Polski. Rekolekcje prowadzili: o. Patrycjusz Kubiak, referent powołań, oraz o. Dariusz Szuba.

7 lutego w nocnym czuwaniu wzięło udział 440 pielgrzymów wraz z czterema duszpasterzami z Sochaczewa i Domaniewic. Mszy św. o północy przewodniczył ks. Roman Wawrzyniec.

W dniach 7-9 lutego w Domu Pielgrzyma trwały Jasnogórskie Dni Skupienia. Hasłem przewodnim były słowa: Z Maryją poznajemy oblicze Chrystusa. W spotkaniach wzięło udział 15 osób z całej Polski. Dni skupienia poprowadził o. Dariusz Szuba. Była to druga seria spotkań w tym roku.

8 lutego podczas Mszy św. sprawowanej przez o. Bolesława Kanacha, franciszkanina, 15 sióstr westiarek dziękowało za dar profesji zakonnej. W uroczystości wzięła udział wikaria generalna Zgromadzenia - s. Kazimiera Dybczyńska z Warszawy.

9 lutego o. Mieczysław Łacek, krajowy moderator Federacji Sodalicji Mariańskich, odprawił Mszę św. dla ok. 20-osobowej grupy Sodalicji Mariańskiej. Spotkania Sodalicji na Jasnej Górze odbywają się w drugą niedzielę miesiąca.

Zapowiedzi

24-25 lutego - Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Kieleckiej (dwie serie)

28 lutego - 1 marca - Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu "Światło--Życie"

1 marca - Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Toruńskiej

2 marca - Początek 40-dniowego Nabożeństwa Adoracji Najświętszego Sakramentu

Tydzień w Polsce

Kard. Christoph Schönborn, wybitny teolog, przyjechał do Warszawy na prezentację polskiego przekładu swojej najnowszej książki - podręcznika teologii katolickiej pt. Bóg zesłał Syna swego. Chrystologia. Książkę przedstawili: ks. prof. Henryk Seweryniak z UKSW w Warszawie i ks. prof. Tomasz Węcławski z Papieskiej Komisji Teologicznej. Spotkanie, z udziałem m.in.: Prymasa Polski - kard. Józefa Glempa i nuncjusza apostolskiego w Polsce - abp. Józefa Kowalczyka, odbyło się w Sekretariacie Episkopatu Polski.

Ok. 14 mln zł zebrały podczas ubiegłorocznej akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas Kościoła katolickiego wraz z Eleos Kościoła prawosławnego i Diakonią Kościoła ewangelicko-augsburskiego, sprzedając ok. 4,5 mln wigilijnych świec.

TV Trwam, prowadzona przez Fundację "Lux Veritatis", otrzymała 13 lutego koncesję na nadawanie programu drogą satelitarną. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała koncesję przy trzech głosach wstrzymujących się oraz skierowała wniosek o przyznanie koncesji do Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty w celu uzgodnień technicznych. Dopiero wtedy TV Trwam będzie mogła rozpocząć nadawanie. Zwykle procedura ta trwa ponad miesiąc.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła Jerzemu Urbanowi zarzut znieważenia Papieża jako głowy Państwa Watykańskiego. Według prokuratury, Urban użył względem Papieża zwrotów obraźliwych, lekceważących, ośmieszających, mających na celu zniesławienie i poniżenie Jana Pawła II. Grożą mu za to 3 lata więzienia. Zarzut dotyczy artykułu, który został opublikowany w tygodniku Nie w sierpniu 2002 r.

Ponad 100 filmów i 30 audycji radiowych z Polski i z całego świata zgłoszono na XVIII Międzynarodowy Festiwal Filmów i Multimediów Niepokalanów 2003.

Reprezentujący interesy USA w Iraku polski dyplomata Krzysztof Bernacki powrócił do Warszawy - podobnie jak większość zachodnich dyplomatów, którzy w obawie przed wojną wyjechali z Bagdadu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleciło polskim obywatelom powstrzymanie się od wyjazdów do Iraku, Jordanii, Kuwejtu, Libanu i Jemenu oraz zachowanie szczególnej ostrożności przy planowaniu wyjazdów do Izraela, w rejon Zachodniego Brzegu Jordanu i Strefy Gazy.

Komisje sejmowe nowelizujące ustawę "o wychowaniu w trzeźwości" opowiedziały się za reklamą alkoholu w radiu, kinie i telewizji po godz. 20. Zgodziły się też, aby producenci piwa mogli sponsorować imprezy sportowe.

W związku z falą antyrządowych wystąpień rolników, minister ds. referendum europejskiego Lech Nikolski stwierdził m.in., że "będzie potrzebny program informacyjny o Unii Europejskiej skierowany specjalnie dla rolników".

Marcin Palade z Ośrodka Badań Wyborczych zapowiedział, że dwa równoległe prareferenda europejskie odbędą się 24 i 25 maja br. w Głuchołazach i Jeseniku po czeskiej stronie granicy.

Pracownicy służby zdrowia pikietowali Urząd Wojewódzki i Marszałkowski we Wrocławiu, wzywając do natychmiastowego wdrożenia kryzysowego programu ratunkowego, który umożliwiłby przetrwanie placówek służby zdrowia na Śląsku.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podał m.in., że "pomoc publiczna w Polsce jest w większości przejadana przez nierentowne molochy, które żyją za państwowe pieniądze".

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Jak rozpoznać oszusta?

2024-04-19 08:48

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Zaczęło się dość zwyczajnie – od zakupu żelazka w jednym z domów handlowych. Piękne, błyszczące, z obietnicą trwałości i gwarancji. Niestety, rzeczywistość szybko zweryfikowała te obietnice. To moje doświadczenie stało się punktem wyjścia do głębszej refleksji o tym, jak w naszym świecie pełnym najemników i chwilowych obietnic trudno jest znaleźć prawdziwą odpowiedzialność i wsparcie.

Porównuję to do sytuacji duchowej, w której wielu mówi, że nie potrzebujemy wiary, religii, czy duchowych wartości, skupiając się wyłącznie na edukacji i umiejętnościach praktycznych. Jednak gdy życie stawia nas przed trudnymi wyzwaniami, okazuje się, że brak tych wartości odczuwamy najbardziej. W odcinku opowiem także o Sigrid Undset, noblistce, która mimo ateistycznego wychowania, odnalazła swoją duchową drogę, co znacząco wpłynęło na jej życie i twórczość.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

2024-04-18 13:53

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

W związku z wieloma pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi drogi postępowania w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, wydałem oświadczenie, które rozwiewa te kwestie - mówi postulator procesu beatyfikacyjnego Helelny Kmieć, ks. Paweł Wróbel SDS.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję