Reklama

Dobry wypoczynek - "poczynaniem na nowo"

Człowiek dzisiejszy, pogrążony w wirze i gwarze, w troskach i chaosie drobiazgów codziennego życia, potrzebuje odpoczynku. Nie dziwi to nikogo, bo przecież sam Bóg już na początku stworzenia świata odpoczywał. Właściwie przeżyty odpoczynek to jednak wielka umiejętność, by ten wolny czas nie okazał się czasem zmarnowanym, sprowadzonym wyłącznie do lenistwa. Odpocząć bowiem to znaczy nauczyć się lepiej patrzeć, słyszeć, mówić, więcej rozumieć i odczuwać. Jan Paweł II, cytując poetę C.K. Norwida, określił odpoczynek jako "poczynanie na nowo", "wypracowanie nowego stworzenia" Jest to więc czas bardzo ważny, sprzyjający odkrywaniu sensu istnienia człowieka, refleksji nad swoim wnętrzem i otaczającym go światem, pozwalającym "doświadczyć wolności od spraw materialnych, uświadomić sobie, że praca jest w życiu człowieka środkiem, a nie celem" (Jan Paweł II).

Instynktownie więc człowiek szuka ciszy, naturalnej przyrody, gdzie sprawy ludzkie nabierają innego wymiaru, myśl jest wolna... " Natura jest tą kąpielą ożywczą, która przywraca siły wyczerpane w świecie ludzkim - pisał w XIX w. J.G. Pawlikowski. - Jest zaciszną świątynią, w której dusza, z dala od zgiełku codziennych zabiegów, staje oko w oko przed samą sobą i przychodzi nad sobą do refleksji" .

Piękno i harmonia stworzeń, panujące w nim prawa, pozwalają na odczucie istnienia Boga Stwórcy i ciągłej jego obecności. Takim uprzywilejowanym miejscem spotkań człowieka z Bogiem są góry. W bezpośrednim kontakcie z przyrodą człowiek tutaj odkrywa do Niego drogę.

Dlatego wyjdź wysoko, tam gdzie ziemia łączy się z niebem. Zatrzymaj się, usiądź wygodnie. "Jeśli poczujesz w najmniejszym źdźble trawy życie natury, to nie daleko jesteś od Stwórcy" - pisała poetka E. Falkowska. Stajesz się bardziej wrażliwy. Dostrzeżesz nie tylko pięknie kwitnącą lilię złotogłów, lecz również komara, który przysiadł na twojej nodze. Bezwiednie mu się przyglądasz... "Zastanówcie się, Kochani: Kto tak ułożył członki komarowi i pchle, iż żyjątka te mają właściwy sobie kształt, żyją i poruszają się? - pytał św. Augustyn - (...) Kto komarowi dał żądło, aby mógł ssać krew? Jakże delikatna jest ta trąbka, którą wciąga swe pożywienie! Któż to urządził? Któż to sprawił? (...) Ten sam, który w niebie stworzył anioła, na ziemi stworzył robaka. (...) Naucz się patrzeć na całość stworzenia jak na dzieło Boże, i czytać w nim niby w wielkiej księdze natury". Bowiem -

...otwartą księgą jest natura

dla tego, co w niej czytać umie;

Kazaniem - ptak, kwiat, las i chmura

Dla tego, co ich głos rozumie.

A wszystko prawi jednogłośnie,

Czy drobny mech, czy wielkie morze

Choć różnym głosem, lecz radośnie:

O jakżeś dobry, wielki Boże!- pisał poeta K. Damrot.

A kiedy tak się napatrzysz, nadziwisz i nasłuchasz, to nawet nie poczujesz, jak cały Psalm wyśpiewasz, choć słów się wcześniej nie uczyłeś. "Błogosław, duszo moja, Pana! O Boże mój, Panie, Ty jesteś bardzo wielki! (...) Ty zdroje kierujesz do strumieni, co pośród gór się sączą (...). Jak liczne są dzieła Twoje, Panie!" ( 104).

Przypomnij sobie, tak św. Franciszek mówił kazania do ptaków, ryb, a nawet do słońca. I wilk stanął zadziwiony i ryby oddały hołd Bogu Stwórcy. Kiedy człowiek mówi do kwiatów, to one szybciej rosną. Tak przyjemnie jest więc, kiedy wędrując szlakiem pozdrawiają się turyści...

Zaczyna Cię już razić worek plastikowy przeganiany wiatrem, porzucona na szlaku puszka po napoju, rozdeptane murawy. A więc są tacy, którzy Niczego nie zauważyli, nie poczuli. Przebiegli, żeby zaliczyć. Czy wrócą do swych domów wypoczęci, odnowieni, by podjąć ten sam trud z nowym zapałem?

Życzę Ci, Bracie i Siostro, dobrego wypoczynku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

2022-11-29 19:09

[ TEMATY ]

sport

Adobe Stock

Mężczyzna, który wbiegł na boisko w drugiej połowie poniedziałkowego meczu piłkarskich mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Portugalią i Urugwajem niosąc tęczową flagę, otrzymał zakaz wstępu na trybuny.

Jak się później okazało, protestującym był Włoch Mario Ferri, który ujawnił swoją tożsamość wpisem na Instagramie. Przyznał się, że podobne akcje protestacyjne przeprowadził także podczas mistrzostw świata w RPA w 2010 i Brazylii w 2014 roku.

CZYTAJ DALEJ

Zostało mało czasu. Pomagają ciężko choremu Oliwierowi

2022-11-30 20:57

[ TEMATY ]

kiermasz

akcja charytatywna

SMA

Agnieszka Smaza

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Wierni kilku parafii diecezji pomogli ciężko choremu Oliwierowi Komanowi z Wadowic.

W parafii Narodzenia NMP w Inwałdzie odbył się kiermasz ciast oraz haftowanych obrazów z motywami religijnymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję