Reklama

Nasze spotkania z prof. Fijałkowskim

Niedziela Ogólnopolska 10/2003

Mira Bodak

Prof. Fijałkowski w Częstochowie, styczeń 2003 r.

Prof. Fijałkowski w Częstochowie, styczeń 2003 r.

Reklama

Gdyby za trumną Profesora stanęli wszyscy, którym pomógł przyjść na świat jako lekarz, twórca Szkoły Rodzenia i autor książek dla młodych rodziców, byłyby to tysiące, a może miliony osób. Wyobrażając sobie ten żywy pomnik, warto uświadomić sobie zarazem, jak wiele dobra może zdziałać człowiek bezgranicznie oddany jakiejś idei.
Prof. Włodzimierz Fijałkowski był wybitnym lekarzem ginekologiem i naukowcem, przy tym autorytetem moralnym, nauczycielem, który w czasach określanych jako cywilizacja śmierci uczył nas cywilizacji życia. Po wprowadzeniu w Polsce ustawy O dopuszczalności przerywania ciąży odmawiał wykonywania aborcji. Jego konsekwentna postawa w tej kwestii była przyczyną wielu kłopotów i trudności w pracy zawodowej i naukowej. W 1974 r. został zwolniony z Akademii Medycznej w Łodzi.
Gdy podczas spotkania w redakcji Niedzieli w kwietniu 2002 r. opowiadał o tym etapie swojego życia, stwierdził, że dzięki temu zyskał więcej czasu na pisanie. Paradoksalnie więc to, co miało być karą, stało się dobrodziejstwem dla nas wszystkich. Profesor napisał 26 książek o charakterze naukowym i popularnonaukowym. Sporo z nich zostało przetłumaczonych i wydanych w wielu krajach świata. Ostatnia - Jestem od poczęcia. Pamiętnik dziecka w pierwszej fazie życia wydana została w serii Biblioteka "Niedzieli".
Prof. Fijałkowski został wyróżniony wieloma odznaczeniami, medalami i nagrodami, wśród nich medalem "Pro Ecclesia et Pontifice" i Krzyżem Komandorskim św. Grzegorza Wielkiego, nadanym mu przez Jana Pawła II. Ponieważ niezwykle ceniliśmy sobie fakt, że wiele jego tekstów ukazało się na naszych łamach, w 2002 r. otrzymał - nadany przez Redaktora Naczelnego Niedzieli - medal "Mater Verbi". Niezwykle aktywny, niemal do ostatnich dni, na kilka tygodni przed śmiercią odebrał nagrodę im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego - Ojca Rodziny, nadaną mu przez Fundację i Redakcję Tygodnika Rodzin Katolickich Źródło. Miał jeszcze tyle planów na przyszłość dotyczących publikacji i pracy wychowawczej, nie tylko w Polsce...Na wiadomość o śmierci prof. Fijałkowskiego bp Stanisław Stefanek powiedział, że "był prorokiem głoszącym ład moralny oparty na Dekalogu, a także Bożym pracownikiem, który realizował Ewangelię w konkretnych warunkach".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Na całym świecie wzrasta liczba migrantów i uchodźców

2021-09-26 11:32

pixabay.com

Na całym świecie wzrasta liczba migrantów i uchodźców. Coraz częściej dochodzi do zatonięć prowizorycznych łodzi z uciekinierami ze swoich ojczyzn. Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) szacuje, że tylko w tym roku ponad 1140 osób utonęło próbując przedostać się do Europy z krajów takich jak Libia i Tunezja.

Kościół stara się wychodzić naprzeciw potrzebom migrantów i uchodźców. Niedawno minęło 70 lat od utworzenia, z inicjatywy papieża Piusa XII, Międzynarodowej Katolickiej Komisji Migracyjnej (ICMC) z siedzibą w Genewie. Instytucja powstała w odpowiedzi na kryzys wywołany II wojną światową. Koordynuje działania episkopatów w zakresie pomocy ludziom wykorzenionym, niezależnie od ich religii, pochodzenia czy narodowości. Jest także centrum informacji, które pomaga diecezjom i parafiom skutecznie wychodzić naprzeciw potrzebom migrantów i uchodźców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję