Reklama

List Pasterski

Niedziela legnicka 29/2002

Umiłowani Diecezjanie,

obecny rok, w którym przypada 10. rocznica ustanowienia przez Papieża Jana Pawła II naszej diecezji i 5. rocznica apostolskiej wizyty Ojca Świętego w Legnicy, przynosi nam wydarzenia, jakie stanowią dla nas nowe wyzwania do przeżycia tajemnicy Kościoła i jedności z Następcą św. Piotra, naszym wielkim Rodakiem.

Już w lipcu takim wyzwaniem jest dla nas Światowy Dzień Młodzieży, jaki odbywa się w Toronto z udziałem Ojca Świętego. Przyszłość świata zależy od młodzieży, dlatego Jan Paweł II pragnie młodym pomóc w uświadomieniu ich odpowiedzialności i w przygotowaniu do ważnych zadań w Kościele i świecie. Czyni to na wielu spotkaniach, a zwłaszcza podczas Światowych Dni Młodzieży. W tym roku na takie spotkanie zaprosił przedstawicieli młodzieży do Kanady, do Toronto. Hasłem XVII Światowego Dnia Młodzieży, jaki odbywa się w Toronto w dniach 22-28 lipca, są słowa Pana Jezusa skierowane do uczniów: "Wy jesteście solą ziemi... Wy jesteście światłością świata" (Mt 5,13-14). W spotkaniu w Toronto uczestniczy również młodzież z Polski, w tym grupa młodych z diecezji legnickiej. Gorąco zachęcam wszystkich diecezjan, a zwłaszcza naszą młodzież, do duchowej jedności z przedstawicielami młodzieży świata zgromadzonymi przy Piotrze naszych czasów. Wsłuchujmy się w słowa Jana Pawła II tam wypowiadane i szczególnie bądźmy zjednoczeni z Ojcem Świętym i młodzieżą w modlitwie.

My, Polacy, oczekujemy na kolejną pielgrzymkę Ojca Świętego do naszego kraju. Jan Paweł II ponownie stanie na polskiej ziemi wśród swoich umiłowanych rodaków 16 sierpnia br. Wielu z nas wybiera się na spotkanie w Ojcem Świętym w Krakowie w niedzielę 18 sierpnia. Wszyscy jednak starajmy się uczestniczyć w pielgrzymce Ojca Świętego poprzez udział w transmisji telewizyjnej i radiowej. Bądźmy przy Janie Pawle II sercem i modlitwą; słuchajmy pilnie nauczania Piotra naszych czasów, który będzie głosił Dobrą Nowinę o Bogu bogatym w miłosierdzie. W okresie poprzedzającym pielgrzymkę do naszej Ojczyzny, a zwłaszcza w przeddzień przyjazdu Jana Pawła II, to jest w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gorąco prośmy Chrystusa Miłosiernego, by słowa Papieża dotarły do wszystkich Polaków, otworzyły nas na nieskończone Boże Miłosierdzie, pogłębiły naszą jedność z Kościołem Chrystusowym i dodały odwagi do kształtowania życia osobistego, rodzinnego i społecznego w oparciu o prawdę Ewangelii i do umacniania wartości chrześcijańskich w naszym narodzie i jednoczącej się Europie.

Drodzy Diecezjanie ! Pragnę Was także zachęcić do udziału w naszych diecezjalnych uroczystościach, które również prowadzą nas do przeżycia tajemnicy Kościoła i umacniają w wierności naszemu chrześcijańskiemu posłannictwu.

W czwartek 1 sierpnia, o godz. 7.00, wyrusza z naszej katedry tradycyjna piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Zakończy się ona w sobotę 10 sierpnia uroczystą Msza św. o godz. 15.00 przed jasnogórskim szczytem. Serdecznie zapraszam do udziału w tej pielgrzymce. Jeśli ktoś nie będzie mógł w niej uczestniczyć idąc pieszo, to niech pielgrzymuje duchowo, jednocząc się z pielgrzymami w modlitwie w intencji Ojca Świętego, naszej diecezji i Ojczyzny. Zapraszam do przybycia na Jasną Górę 10 sierpnia br. także tych, którzy pragną uczestniczyć w corocznej diecezjalnej pielgrzymce do Tronu Królowej Polski.

W obecnym roku obchodzimy 760-lecie fundacji Krzeszowa. O rocznicy tej pamiętamy podczas wszystkich uroczystości obchodzonych w tym roku przed obliczem Matki Bożej Łaskawej w krzeszowskim sanktuarium maryjnym. Rocznice te pragniemy szczególnie zaznaczyć 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny podczas obchodów głównego odpustu krzeszowskiego. Uroczystości będzie przewodniczył Jego Eminencja, kard. Marian Jaworski, metropolita lwowski obrządku łacińskiego. Wyrażam radość, że Ksiądz Kardynał Metropolita Lwowski przyjął moje zaproszenie do odwiedzenia diecezji legnickiej i do udziału w odpuście krzeszowskim. Na uroczystości te zapraszam serdecznie Was wszystkich, Umiłowani Diecezjanie. Niech do Krzeszowa przybędą przedstawiciele każdej parafii, rodziny katolickie, a zwłaszcza członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Jestem przekonany, że w spotkaniu z Księdzem Kardynałem Metropolitą umiłowanego Lwowa stawią się licznie ci, dla których to miasto jest drogie i którzy swoimi korzeniami są związani z metropolią lwowską. Będziemy mieli także okazję, by przez swoje ofiary składane tego dnia podczas Mszy św. przyjść z pomocą archidiecezji lwowskiej w odbudowie świątyń zniszczonych w czasach komunistycznych.

Następne zaproszenie dotyczy naszego spotkania i modlitw na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen w Rogoźnicy. Modlitwy te odbędą się tradycyjnie o godz. 12.00 w pierwszą niedzielę września, w miesiącu, w którym wspominamy początek drugiej wojny światowej i modlimy się za naszą Ojczyznę oraz za wszystkich, którzy zginęli podczas tej okrutnej wojny na frontach, w partyzantce, w hitlerowskich obozach i sowieckich łagrach oraz w innych miejscach męczeństwa.

Już teraz proszę także, byśmy przygotowali się do ważnego wydarzenia, jakim będzie uroczyste ogłoszenie nadania tytułu bazyliki mniejszej wspaniałej gotyckiej świątyni pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu. Odbędzie się to w niedzielę 15 września o godz. 14.00, a weźmie w tym wydarzeniu udział specjalnie przybyły przedstawiciel Stolicy Apostolskiej, abp Tamburrino, sekretarz Watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Jestem przekonany, że na tę uroczystość przybędą licznie nie tylko mieszkańcy Strzegomia i okolic, ale duchowieństwo i wierni z wielu parafii naszej diecezji.

Umiłowani Diecezjanie! Niech wszystkie wydarzenia religijne, jakie będziemy przeżywać w roku 10-lecia naszej diecezji, wyrażą naszą wiarę i pomogą nam wejść głębiej w misterium Chrystusa i Kościoła. Niech za przyczyną Matki Bożej Łaskawej staną się wielką modlitwą w intencji Ojca Świętego i Kościoła powszechnego, w intencji naszej diecezji i całego naszego narodu. Niech będą wołaniem o Miłosierdzie Boże dla świata, o zwycięstwo dobra, prawdy i miłości w życiu naszej Ojczyzny, Europy i świata.

Proszę Pana Boga, Ojca Nieskończonego Miłosierdzia, aby Jego błogosławieństwo wspomagało nas w godnym i owocnym uczestnictwie w wymienionych wydarzeniach, by przyniosły one trwałe skutki dla naszego życia chrześcijańskiego, dla naszej diecezji, Ojczyzny i dla całego Kościoła.

Polecam wszystkich opiece Matki Bożej Łaskawej.

Wasz Pasterz

Legnica, dnia 29 czerwca 2002, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Patronów Diecezji Legnickiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nagrodzeni za bezinteresowną pomoc

W parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze 1 grudnia odbyła się IV Diecezjalna Gala Wolontariatu Szkolnych Kół Caritas.

Organizatorem wydarzenia była Caritas diecezjalna. Uroczyście nagrodzono osoby, które wyróżniają się w bezinteresownej pracy na rzecz innych. Wyróżniono czworo wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas, troje opiekunów oraz jedno SKC. Nagrodę otrzymała również Dominika Łapucha, koordynator Centrum Wolontariatu Caritas diecezjalnej.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:14

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

„Po odprawieniu Mszy św. do parafii weszli jacyś rosyjscy żołnierze i pogardziwszy katolikami, modlitwą i ich byciem razem, pojmali i wywieźli w nieznane miejsce ks. Ołeksandra Bogomaza, młodego proboszcza z Melitopola” – powiedział biskup-nominat. Jest to trzeci kapłan katolicki aresztowany w ciągu kilku dni przez rosyjskie wojsko bez postawienia zarzutów. Ks. Oleksandr został wzięty siłą w swoim kościele, na oczach skamieniałych wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Łódź/ W wieku 93 lat zmarła łączniczka z Powstania Warszawskiego Gryzelda Studzińska ps. Zela

2022-12-01 22:13

pixabay

W wieku 93 lat zmarła por. Gryzelda Studzińska ps. Zela, harcerka Szarych Szeregów, łączniczka z Powstania Warszawskiego.

O śmierci związanej z Łodzią uczestniczki Powstania Warszawskiego poinformował m.in. wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję