Reklama

Niedziela Częstochowska

Przywracają pamięć

8 sierpnia – w dniu 77. rocznicy śmierci sierżanta Bolesława Wojciecha Omyły – odbyły się uroczystości upamiętniające postacie związane z Częstochową, które walczyły w Powstaniu Warszawskim i oddały życie za wolność Ojczyzny.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Powstanie Warszawskie

Beata Pieczykura/Niedziela

– Najważniejsza jest pamięć. Musimy ją przywracać za wszelką nadzieję. Dlatego musimy pamiętać, że wolność nigdy nie jest nam dana raz na zawsze. Każdy upamiętniony bohater Powstania Warszawskiego ma bardzo duże znaczenie. Staramy się ich przywracać do świadomości społecznej z tego względu, że szkoły mało uczą na temat udziału w powstaniu nie tylko mieszkańców Częstochowy, lecz także Polski. Do powstania z pomocą przyszedł korpus kielecki, który składał się nie tylko z częstochowian. Kto o tym wie? – powiedział „Niedzieli” Krzysztof Garus, prezes Stowarzyszenia Ziemi Częstochowskiej „Solidarność i Niezawisłość”. To stowarzyszenie było organizatorem uroczystości.

Tradycją stało się już, że mieszkańcy miasta i regionu pamiętają o częstochowianach poległych w Powstaniu Warszawskim, a w sposób szczególny o sierżancie Bolesławie Wojciechu Omyle ps. Wojtek (1924-44), żołnierzu batalionu „Zośka”, i kapitanie Eugeniuszu Stasieckim. Dlatego gromadzili się 8 sierpnia w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie na Mszy św. sprawowanej przez ks. Łukasza Połacika.

Beata Pieczykura/Niedziela

– Powstanie Warszawskie było znakiem naszej wiary i przywiązania do najwyższych wartości. Dla powstańców było ważne, by uratować Ojczyznę. Byli oni wierni aż do końca wartościom: Bóg, Honor i Ojczyzna – mówił ks. Połacik. Zwrócił uwagę, że „żyjemy w dobrych czasach i dobrym miejscu, bo mamy nieskrępowany dostęp do Eucharystii. Pandemia pokazała nam, że to nie jest takie oczywiste. Ci, którzy walczyli o naszą wolność, tak bardzo pragnęli Chleba Eucharystycznego”.

Beata Pieczykura/Niedziela

Uczestnicy uroczystości wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu Wręczynki Plus, modlili się o pomyślność i dobrą przyszłość Polski słowami modlitwy ks. Piotra Skargi oraz złożyli kwiaty przy tablicy pamiątkowej znajdującej się przy ul. Krakowskiej 36, w miejscu, w którym w czasie II wojny światowej mieszkał Omyła i z którego pod koniec lipca 1944 r. wyruszył do Warszawy.

2021-08-08 13:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Klerycy powalczyli o medale po raz XXI

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Andrzej Przybylski

tenis stołowy

Archiwum WSD/Częstochowa

Czy klerycy uprawiają sport? Jasne, że tak. Czy są w tym dobrzy? I to jeszcze jak. Dowodem na to są Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Tenisie Stołowym, które po raz XXI odbyły się w hali Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie w dniach 26-28 listopada.

Do duchowej stolicy Polski przyjechali alumni z 19 seminariów. W pierwszy dzień zawodów odbył się turniej drużynowy.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: obradowała Komisja Duchowieństwa KEP

2023-01-30 19:20

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Redakcja listu do kapłanów na Wielki Czwartek oraz kolejne etapy wdrażania Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia, czyli dokumentu dotyczącego zasad formacji kapłanów w Polsce, były głównymi tematami obrad Komisji Duchowieństwa KEP. Spotkanie odbyło się dziś w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka.

Jak powiedział Przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP, styczniowe posiedzenie Komisji tradycyjnie związane było przede wszystkim z redakcją dorocznego listu do kapłanów na Wielki Czwartek. Jego projekt został dziś przyjęty przez Komisję i zostanie przesłany wszystkim biskupom, a następnie przedstawiony do zatwierdzenia podczas najbliższego zebrania plenarnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję